Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

  1. #1

    ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

    ΕΙΜΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ 125 ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΜΟΤΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ. ΤΩΡΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ;
    ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΩ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΟΤΟ ΜΙΚΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από falkonis
    ΕΙΜΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ 125 ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΜΟΤΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ. ΤΩΡΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ;
    ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΩ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΟΤΟ ΜΙΚΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ
    γεια σου φιλε

    δεν εχει πολυ σημάσια τι μοτοσικλέτα καβαλας (ισως μονο η αεροδυναμική της σχεδιαση αλλα και αυτο ειναι λεπτομέρεια) γιατι σε ολες τις μοτοσυλετες πρεπει να φοραμε καλο κρανος με προδιαγραφές...


    κατά τη γνωμη μου τα ακριβα κρανη εχουν προτερήματα όπως καλύτερη εφαρμογη, εξαερισμός, αντοχη στο χρονο, μειωμένο θόρυβο, καλυτερη ανεση κτλ

    στο θεμα της ασφαλειας ομως, δεν ειναι αναγκη να κοστιζει 400-500-600+ ευρω υπαρχουν και με 200 ευρω αρκετα καλα κρανη τεσταρισμένα σε διεθνεις οργανισμους ως προς την ασφαλεια που παρεχουν

    κοιτα τις "φτηνες σειρες" της shark, nolan, lazer, x-lite, ogk, agv και παρα πολλές άλλες ΕΠΩΝΥΜΕΣ μαρκες που εχουν πιστοποιημένα κρανη και δοκιμασμένα

  3. #3
    Κοιτα φιλε να σου πω εγω τι πιστευω.Η SHOEI εχει κανει μια μεγαλη προσπαθεια να δημιουργησει κρανη τα οποια ειναι καλα για ολες τις συνθηκες που μπρει να επικρατησουν.Το λεω αυτο διοτι εγω προσφατως ειχα ενα μεγαλο ατυχημα.Ο φιλος μου με κρανος Αrai δυστυχώς δεν σωθηκε αφου η διασυση που επαθε ηταν υπερβολικα σοβαρη.Εγω με το SHOEI κοπανησα με πιο μεγαλη δυναμη απ'αυτον στην προστατευτικη μπαρα ενω αυτος συρθηκε με μετα χτυπησε στη μπαρα αφου ειχε μειωθει η ταχυτητα του.Ειναι πραγματικα πολυ θλιβερο να θυμαμαι ατη τη στιγμη κι ελπιζω κανεις να μην νιωσει οπως εγω.Γι'αυτο οπου και να πατε να φορατε κρανη ακομα και αν ειναι να προχωρησετε μονο 10 μετρα με τη μηχανη επειδη μπορει καμια φορα να σας κλαψουν μανουλες.
    Η ζωή είναι πολύτιμη.Τα κράνη σώσουν.

  4. #4
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από falkonis
    ΕΙΜΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ 125 ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΜΟΤΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ. ΤΩΡΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ;
    ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΩ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΟΤΟ ΜΙΚΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ

    epelekse kranos apo eponymh etairia (nolan, shark, KBC)
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  5. #5
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051

    Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από falkonis
    ΕΙΜΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ 125 ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΜΟΤΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ. ΤΩΡΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ;
    ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΩ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΟΤΟ ΜΙΚΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ
    Όπως σου είπαν και τα παιδιά άσχετα με το μηχανάκι που έχεις, το κράνος πρέπει να έχει τις απαραίτητες προδιαγραφές!
    Αν δεν θες να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις shoei ή arai κοίτα τις μάρκες που σου αναφέρουν.
    Επίσης για ακόμη πιο οικονομικά κοίτα για αγορά μέσω internet.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  6. #6
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Μην λυπηθείς τα χρήματα που θα δώσεις για ένα κράνος.

    Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα πολύ ακριβό Arai αλλά ομολογώ ότι συγκρίνοντας το από πλευράς εφαρμογής, αρχιτεκτονικής , και ευκολιών(λ.χ αλλαγή ζελατίνας), οφείλω να ομολογήσω ότι τα shoei μάλλον είναι ανώτερα(έστω και ελάχιστα). Ίσως τα Arai, στις ακριβές κατηγορίες, να είναι λίγο πιο αθόρυβα.

    Από πλευράς ασφάλειας σίγουρα και οι δύο εταιρίες είναι κορυφαίες.
    Πάντα όρθιοι

  7. #7
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414

    Re: ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από falkonis
    ...ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΟΤΟ ΜΙΚΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ
    Φιλε το κρανος πρεπει να μπορει να σε προστατευσει ακομα και για π.χ. 3 χλμ τη μερα μεσα σε πολη. Οι μονες παραχωρησεις που δικαιολογει η μηχανη μικρου κυβισμου και μπορω να σκεφτω ειναι οι εξης:

    - δεν σε νοιαζει να κανει θορυβο στις ψηλες ταχυτητες, τις οποιες δεν θα πιανεις με με μοτο λιγων cc

    και

    - δεν σε νοιαζει να ειναι πολυ ελαφρυ γιατι δεν θα το φορας πολλη ωρα (υποθετω)

    π.χ. το Nolan N82 που εχω ζυγιζει 1580γρ και κανει αρκετο θορυβο πανω απο τα 130. Το ειχα παρει 220?.

    Το 2o που εχω, Shoei XR1000, ζυγιζει 1250γρ (πιστεψε με η διαφορα ειναι αισθητη) και κανει αρκετα λιγοτερο θορυβο στα πολλα. Εδωσα ομως τα διπλασια λεφτα.

    Πιστευω και τα δυο κρανη θα σε προστατευσουν πανω-κατω το ιδιο σε μια πτωση με λιγα χλμ. Στα πολλα το shoei πρεπει (ελπιζω!) να κανει καλυτερη δουλεια.

    Παντως αν σε παιρνει να δωσεις 300 και 400 ? για ενα κρανος δωσε τα, μιλαμε για το κεφαλι σου!!! Ασε που αν κολλησεις το μικροβιο, παρεις μεγαλυτερη μηχανη και αρχισεις τις βολτες θα ψαχνεσαι για καινουργιο κρανος...

  8. #8
    χμμμ.Το τι κρανος θα παρεις ειναι επιλογη σου.Αλλα μην τσιγκουνευτεις.
    ...appetite for destruction...

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από daisy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 23:11
  2. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ ΑΠΟ Internet
    από DULAPIS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 16:30
  3. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από kirkis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2006, 10:54
  4. ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ- ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ/jacket
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 09:25
  5. Αγορα Κρανουσ
    από koutsikos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF