Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ερώτηση για όσους έχουν αγοράσει από το εξωτερικό

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200

    Ερώτηση για όσους έχουν αγοράσει από το εξωτερικό

    Σκέφτομαι να αγοράσω από το εξωτερικό βλέποντας τις διαφορές στις τιμές, αλλά επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με κάρτες και paypal, σκέφτηκα να πω στον αδερφό μου που είναι Αγγλία και έχει ήδη κάνει λογαριασμό στο paypal να παραγγείλει από εκεί και μετά να μου τα στείλει. Ξέρει κάποιος αν και στην Αγγλία αντιμετωπίζουν παρόμοιες δυσκολίες με το τελωνείο όπως εδώ και χρειάζεται ειδική επισήμανση για να σταλεί το πακέτο ως δώρο και με μικρή δηλωμένη αξία;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TATAR
    Εγγραφή
    30/03/2006
    Μηνύματα
    149
    Η Αγγλία είναι στην Ε.Ο.Κ. !!!!! άσχετα άν χρησιμοποιούν ακόμα λίρες. "ετσι δεν υπάρχει θέμα τελωνείου
    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΣΑ....
    ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΡΧΗΓΕ ΟΤΙ ΦΥΣΗΞΕ ΑΕΡΑΚΙ, ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΜΑ....
    TATAR

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TATAR
    Εγγραφή
    30/03/2006
    Μηνύματα
    149
    τώρα αν ενοείς Αμερική--- Αγγλία--- Ελλάδα, έχε υπόψη σου ότι οι τελωνειακοί στην Αγγλία δεν τρώνε κουτόχορτο ούτε έχουν προϊστάμενο τον Αδάμ!!!
    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΣΑ....
    ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΡΧΗΓΕ ΟΤΙ ΦΥΣΗΞΕ ΑΕΡΑΚΙ, ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΜΑ....
    TATAR

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Από το j-helmet στην Ιαπωνία σκέφτομαι να το παραγγείλω.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Από το j-helmet στην Ιαπωνία σκέφτομαι να το παραγγείλω.
    Και εγω περιμενω να πληρωθω και να παραγγειλω απο εκει...

    Ανοιξα Paypal αλλα προσπαθω να το συνδεσω με μια καρτα της alpha (χρεωστικη,οσα εχω στον λογαριασμο μπορουν να παρουν, οχι παραπανω) και προς το παρον δυσκολευομαι λογο "ανενεργου λογαριασμου" (εχω και εγω κατι χρονια να τον χρησιμοποιησω)

    Εχει ψωνισει κανεις απο εκει? κατι εχω δει απο search, για να τους ενημερωσουμε να το στειλουν ως δωρο. ειχε κανεις προβλημα με αγορα απο αυτους?

  6. #6

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2006
    Μηνύματα
    118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από filipposx
    Και εγω περιμενω να πληρωθω και να παραγγειλω απο εκει...

    Ανοιξα Paypal αλλα προσπαθω να το συνδεσω με μια καρτα της alpha (χρεωστικη,οσα εχω στον λογαριασμο μπορουν να παρουν, οχι παραπανω) και προς το παρον δυσκολευομαι λογο "ανενεργου λογαριασμου" (εχω και εγω κατι χρονια να τον χρησιμοποιησω)

    Εχει ψωνισει κανεις απο εκει? κατι εχω δει απο search, για να τους ενημερωσουμε να το στειλουν ως δωρο. ειχε κανεις προβλημα με αγορα απο αυτους?
    σήμερα άνοιξα και go ένα χρεωστικό στην πειραιώς γιατί θέλω να παραγγείλω από j-helmet ιαπωνία. βλέπω όμως ότι πρέπει να ανοίξω και pay pal. τι είδους account συνισταται personal η premier? δεν θέλω να έχει κανένα κόστος.

    και μετά δηλαδή πας και κανεις σύνδεση του pay pal μέσο τις κάρτας από την τράπεζα συ και αυτό είναι όλο? και το j-helmet παίρνει τα λεφτά μέσο pay pal και μετά σoυ στέλνουν το κράνος?
    GSXR 600 K6

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox και μετά δηλαδή πας και κανεις σύνδεση του pay pal μέσο τις κάρτας από την τράπεζα συ και αυτό είναι όλο? και το j-helmet παίρνει τα λεφτά μέσο pay pal και μετά σoυ στέλνουν το κράνος? [/B]
    yes

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2006
    Μηνύματα
    118
    @mozart:εxής κάνει αγορά από j helmet? αν ναι θα μπορούσες να πεις τα βήματα ένα ένα πάλι όσο γίνετε με πιο πολλές λεπτομέρειες? άνοιξα ένα χρεωστικό visa στην πειραιώς και περιμένω να ενεργοποιηθεί για να κάνω την παραγγελια.

    επίσης θέλω να παραγγείλω και 2 ζελατίνες εκτος από κράνος αλλα στο site δεν τα έχει. αλλα τα πουλάνε γιατί μου το έχουν πει. πως θα κάνω την παραγγελια μιας και στο site τους δεν έχουν ζελατίνες? πως θα γίνει συνεννόηση?

    επίσης πως τους επισημαίνεις ότι πρέπει να συ το στείλουν σαν GIFT για αποφυγή φόρον?
    GSXR 600 K6

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω τον αδερφό μου (μένει στο manchester στην Αγγλία) να παραγγείλει το κράνος από το j-helmet, μήπως και γλιτώσω το ρίσκο του τελωνείου, και μετά να μου το στείλει Ελλάδα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2006
    Μηνύματα
    118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω τον αδερφό μου (μένει στο manchester στην Αγγλία) να παραγγείλει το κράνος από το j-helmet, μήπως και γλιτώσω το ρίσκο του τελωνείου, και μετά να μου το στείλει Ελλάδα.
    ούτε εδώ πληρώνεις τελωνείο αρκεί να στο στείλουν σαν δώρο. το ίδιο θα είναι να στο στείλουν και UK. ΕΕ είναι όλα δεν αλλάζει κάτι. τι εδώ τι UK αρκεί να έχει ένδειξη GIFT.
    GSXR 600 K6

  12. #12
    πμ οποιος θελει λεπτομεριες

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Μακάρι να είναι πάντα έτσι όπως τα περιγράφεις. Από όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει εδώ για αγορές από εξωτερικό, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είναι μεγάλο ρίσκο τέτοιου είδους αγορά. Δεν λέω, το παίρνεις σχεδόν στην μισή τιμή, αλλά αν τύχει στραβή και με χρεώσουν στο τελωνείο όπως εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread...t=arai+corsair τότε το κόστος ανεβαίνει αρκετά και θέλοντας και μη είσαι αναγκασμένος να το πάρεις.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2006
    Μηνύματα
    118
    Α, κ κάτι τελευταίο. Αν κάποιος από εσας θέλει να πάρει κράνος από Japan κατευθείαν, να έχει υπόψιν του, ότι τα γιαπωνέζικα κεφάλια κ συγκεκριμένα οι μύτες είναι μικρά. Συνεπώς κ το κέλυφος ενός large είναι λίγο πιο στενό στη μύτη. Οπότε αν έχετε λίγο μεγάλη μύτη σαν τον γράφοντα, παραγγείλτε 'ενα νούμερο παραπάνω με μεγαλύτερα μαξιλαράκια. Αλλιώς, ....θα βρίσκει

    ωρα το βλεπω αυτο απο αλλο νημα....και οσο ημουν ετοιμος να παραγγειλω απο ιαπωνια τωρα μου φαινεται θα το ξανασκεφτω...
    τελικα σιγουρος 100% δεν μπορεις να εισαι μου φαινεται....

    τι δηλαδη αν θελω XS θα πρεπει να παραγγειλω S?

    να ρωτησω και κατι αλλο: ειχα παει στον ιταλο και μου ειχε πει οτι το αραι chaser δεν ειναι για σκυφτες μηχανες (δηλαδη οχι street) αλλα μονο για ορθιες. ισχυει κατι τετοιο η μου τα παραειπε?
    GSXR 600 K6

Παρόμοια θέματα

  1. Ψαχνω για μεταφορα μηχανης απο το εξωτερικο στην Ελλαδα
    από Xrider στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2011, 16:15
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2010, 14:40
  3. Για όσους έχουν το Destinator σε PPC και μηχανή Yamaha
    από billy_BMW στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2007, 00:37
  4. Για όσους έχουν δικαστήριο...
    από souniwths στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 22:04
  5. Google για όσους έχουν πρόσβαση!
    από powerphot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2005, 18:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF