Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Ktm Exc 520 2001

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314

    Ktm Exc 520 2001

    Καλησπερα,
    Μια ερωτηση θελω να κανω.
    Ψαχνω για ενα μεταχειρισμενο enduro και εχω βρει ενα KTM EXC520 του 2001 σε πολυ καλη κατασταση (δεν εχει καθολου γραντζουνιες και αλλα τετοια). Ο ανθρωπος που το εχει δεν το εχει παει καθολου χωμα και εχει 2500χλμ.Λεει μονο οτι θελει αλλαγη οι τσιμουχες λογω ακινησιας.1,5 με 2 χρονια ειναι ακινητο.
    Επισης δεν εχει και βεντιλατερ.Σε αλλα μοντελα που εχω δει υπαρχει αλλα μπαινει επιπροσθετο.Πρεπει οντως να μπει κατι τετοιο οταν οδηγεις στο χωμα ή ειναι περιττο;90 περιπου ευρω εχει.
    Πειτε μου τι γνωμη σας για το μηχανακι και αν αξιζει να το παρω.Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω παραπανω απο 4000ευρω και τα 520 πανω-κατω εκει πουλιουνται.

  2. #2
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: Ktm Exc 520 2001

    Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
    Καλησπερα,
    Μια ερωτηση θελω να κανω.
    Ψαχνω για ενα μεταχειρισμενο enduro και εχω βρει ενα KTM EXC520 του 2001 σε πολυ καλη κατασταση (δεν εχει καθολου γραντζουνιες και αλλα τετοια). Ο ανθρωπος που το εχει δεν το εχει παει καθολου χωμα και εχει 2500χλμ.Λεει μονο οτι θελει αλλαγη οι τσιμουχες λογω ακινησιας.1,5 με 2 χρονια ειναι ακινητο.
    Επισης δεν εχει και βεντιλατερ.Σε αλλα μοντελα που εχω δει υπαρχει αλλα μπαινει επιπροσθετο.Πρεπει οντως να μπει κατι τετοιο οταν οδηγεις στο χωμα ή ειναι περιττο;90 περιπου ευρω εχει.
    Πειτε μου τι γνωμη σας για το μηχανακι και αν αξιζει να το παρω.Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω παραπανω απο 4000ευρω και τα 520 πανω-κατω εκει πουλιουνται.

    Καλησπέρα φίλε

    STADAR η μοτοσυκλέτα έχει χρίση SM οπότε και είναι σαφώς ποιο ταλαιπωρημένη απ’ότι εάν είχε χρίση enduro

    Ρίξε μια ματιά στην κατάσταση των δίσκων του συμπλέκτη (πχ εάν ψιλοπατινάρει ή κάνει θόρυβο η δευτέρα και η τρίτη) και εάν έρχονται τίποτα ασυνήθιστοι θόρυβοι από τον κινητήρα, αυτά τα μοντέλα είχανε προβλήματα με τα ρουλεμάν εκκεντροφόρου που φορούσαν από την μαμα ΚΤΜ, ρώτησε εάν τα έχει αλλάξει

    Δώσε προσοχή εάν καίει λάδι η μοτοσυκλέτα


    Σε κάθε περίπτωση οδήγησε το και κατόπιν επέλεξε εσύ ένα συνεργείο που να είναι σχετικό με ΚΤΜ και πήγαινετο να το κοιτάξει μηχανικός (μην το πάς στον μηχανικό του πωλητή)
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Μου το ανεφερε οτι ειχε βαλει παλια μπροστινη ροδα και το ειχε κανει SM.
    Να αναφερω ακομα οτι εχω βρει και ενα αλλο ΚΤΜ 520EXC το οποιο εχει χρησιμοποιηθει σε χωμα καθαρα.Ειναι πιο ταλαιπωρημενο εμφανισιακα.Φυσικο αλλωστε μιας και εχει παει χωμα.Ο τυπος που το εχει μου ειπε οτι θελει αλλαγη οι δισκοι του σασμαν μιας και η νεκρα δεν μπαινει ευκολα.Το οδηγησα και οντως η νεκρα δεν μπαινει ευκολα, παρα μονο αν κινεισαι λιγο.Αυτο ομως ειναι γενικο προβλημα των ΚΤΜ 520, μου ειπε ενας μηχανικος.Το μηχανακι ειναι σε καλη κατασταση και εχει παει χωμα βασικα.Αλλα εχει τις γραντζουνιες του και τα πλαστικα ειναι ταλαιπωρημενα.
    Λες να προτιμησω αυτο ή το αυτο που φαινεται πιο καινουργιο εμφανισιακα;
    Ευχαριστω.

  4. #4
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
    Μου το ανεφερε οτι ειχε βαλει παλια μπροστινη ροδα και το ειχε κανει SM.
    Να αναφερω ακομα οτι εχω βρει και ενα αλλο ΚΤΜ 520EXC το οποιο εχει χρησιμοποιηθει σε χωμα καθαρα.Ειναι πιο ταλαιπωρημενο εμφανισιακα.Φυσικο αλλωστε μιας και εχει παει χωμα.Ο τυπος που το εχει μου ειπε οτι θελει αλλαγη οι δισκοι του σασμαν μιας και η νεκρα δεν μπαινει ευκολα.Το οδηγησα και οντως η νεκρα δεν μπαινει ευκολα, παρα μονο αν κινεισαι λιγο.Αυτο ομως ειναι γενικο προβλημα των ΚΤΜ 520, μου ειπε ενας μηχανικος.Το μηχανακι ειναι σε καλη κατασταση και εχει παει χωμα βασικα.Αλλα εχει τις γραντζουνιες του και τα πλαστικα ειναι ταλαιπωρημενα.
    Λες να προτιμησω αυτο ή το αυτο που φαινεται πιο καινουργιο εμφανισιακα;
    Ευχαριστω.

    Oi taleporia emfanisiaka den leei tipota giati 100 euro exei ena koustoumi kenourgio, na odigiseis kai to proto kai na epilekseis me thn symfoni gnomh toy mixanikou sou



    nai h nekra mpenei sxetika diskola se stash


    PSAXTO KALA KAI MHN VIASTEIS NA AGORASEIS MOTOSYKLETA


    Giati den psaxnese kai me kanena dixrono EXC me auta ta xrimata??? tha sou stixizei kai poly ligotero h synthrisi kai tyxon vlaves ap'oti to tetraxrono
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  5. #5
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    A! kai kati akoma

    enoeite oti h motosykleta DEN einai gia xrisi ston dromo

    kathos episeis oti proipothetei "proponimeno" kai dynato anavath dioti milame gia poly dynath motosykleta
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Προπονημενος και δυνατος αναβατης δεν μπορω να πω οτι ειμαι.Εχω κανει καποιες εντουροβολτες με την r1200gs που εχω αλλα μεχρι εκει. Ομως δε θελω να μπλεξω με την φιλοσοφια "παρε ενα μικρο, μαθε πρωτα και μετα πουλα και παρε αλλο). Θελω ενα και καλο,να το κρατησω αρκετα χρονια.
    Ξερω οτι τα 520 ειναι πολλα κυβικα. Ομως αν βγω δειλα δειλα στο χωμα πιστευω οτι θα μπορεσω να την συνηθισω.
    Με τα διχρονα το σκεφτομαι γιατι θελω να μπορω να μετακινουμαι και σε πιο μακρινες περιοχες για να κανω βολτες.Απο οσο γνωριζω τα διχρονα δεν βοηθανε για κατι τετοιο.Δε θελω δηλαδη να το βαζω σε τρειλερ το μηχανακι αλλα να πηγαινω με τη μηχανη εκει.

  7. #7
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Ότι και να κάνεις, σε καμία περίπτωση μη συγκρίνεις το GS με το ΚΤΜ το 520...

    Δεν είναι θέμα κυβικών... το ΚΤΜ μπορεί πάρα μα πάρα πολύ εύκολα να σε πετάξει από πάνω πριν το καταλάβεις καν... μιλάμε για πολύ δυνατό μηχανάκι.
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  8. #8
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
    Προπονημενος και δυνατος αναβατης δεν μπορω να πω οτι ειμαι.Εχω κανει καποιες εντουροβολτες με την r1200gs που εχω αλλα μεχρι εκει. Ομως δε θελω να μπλεξω με την φιλοσοφια "παρε ενα μικρο, μαθε πρωτα και μετα πουλα και παρε αλλο). Θελω ενα και καλο,να το κρατησω αρκετα χρονια.
    Ξερω οτι τα 520 ειναι πολλα κυβικα. Ομως αν βγω δειλα δειλα στο χωμα πιστευω οτι θα μπορεσω να την συνηθισω.
    Με τα διχρονα το σκεφτομαι γιατι θελω να μπορω να μετακινουμαι και σε πιο μακρινες περιοχες για να κανω βολτες.Απο οσο γνωριζω τα διχρονα δεν βοηθανε για κατι τετοιο.Δε θελω δηλαδη να το βαζω σε τρειλερ το μηχανακι αλλα να πηγαινω με τη μηχανη εκει.
    File Ermix, den eipa pola kivika, eipa poly dynato

    otan enoeis endurovoltes me to gs1200 enoeis kinisi se xomatodromo? file mou ayto den einai enduro, auto to kaneis kai me ena XR poly kala kai grigora kai Xoris anxos kai aneta


    to KTM einai motosykleta gia ENDURO, pistes, anavaseis, agones klp (kai panta me thn analogh parea synenduradon) oxi gia flatadoyres kai makrynes apostaseis

    proypothetei syntirish me tis ores xrisis (10 ores ladia, 20 peripoy valvides)

    Me liga logia

    Ean theleis motosykleta gia na kaneis auto poy ekanes me to GS alla poio aneta DEN theleis KTM520 alla motosykleta typoy XR600

    Ean exeis enduroparea me katharoaima poy lysane kathe kyriaki kai theleis siga siga na toys akolouthiseis... mporeis na to kaneis kai me to 520 alla stin arxi tha se koyrasei poly.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  9. #9
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    emix24
    Επισης δεν εχει και βεντιλατερ.Σε αλλα μοντελα που εχω δει υπαρχει αλλα μπαινει επιπροσθετο.Πρεπει οντως να μπει κατι τετοιο οταν οδηγεις στο χωμα ή ειναι περιττο;90 περιπου ευρω εχει.
    Στα μοντελα αυτα μεχρι το 03 δεν υπηρχε βεντιλατερ, και το κοστος για να βαλεις, ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τα 90 ευρω που λες και εξηγουμε...

    Το Βεντιλατερ μπανει πανω στο δεξι ψυγειο οπου απαραιτητα πρεπει να υπαρχει βαση η οποια ειναι προεκταση του ιδιου του ψυγειου , συνεπως για να μπει βεντιλατερ πρεπει να αγοραστει και το δεξι ψυγειο !

    Τιμη ... Ασε.. Θα σου φυγουν τα σφραγισματα !!


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    file mou ayto den einai enduro, auto to kaneis kai me ena XR poly kala kai grigora kai Xoris anxos kai aneta

    Ean theleis motosykleta gia na kaneis auto poy ekanes me to GS alla poio aneta DEN theleis KTM520 alla motosykleta typoy XR600

    Ean exeis enduroparea me katharoaima poy lysane kathe kyriaki kai theleis siga siga na toys akolouthiseis... mporeis na to kaneis kai me to 520 alla stin arxi tha se koyrasei poly.
    Και περίμενες ότι δεν θα τσιμπήσω?

    Just a name: Scott Summers

    Αλήθεια έχεις οδηγήσει XR628 (Hrc kit)?

    Kατά τα άλλα φαίνεται ότι ο φίλος μας δεν έχει άμεση επαφή με κανονική οδήγηση εκτός δρόμου και σωστά εκφράζονται επιφυλάξεις για το 520? Όχι ότι σαφέστερο ότι αφορά την κατευθυντικότητα και τη σαφήνεια του μπροστινού και με πηδηχτό πίσω. Και μάλλον ΠΟΛΛΑ άλογα.


    Βρες ένα EXC200 και ας είναι δίχρονο. Στο χώμα και τα 5 κιλά παραπάνω τα καταλαβαίνεις πολύ εύκολα (στην πρώτη ανηφόρα, την πρώτη φορά που θα το μαζέψεις από κάτω, όταν φρενάρεις σε κατηφορικό σαθρό κ.τ.λ.), για να μην μιλήσουμε για γυροσκοπικά φαινόμενα από περιστρεφόμενες μάζεσ κινητήρα και πόσο αυτά επηρεάζουν την οδηγισιμότητα και την ευελιξία.

    Και μη φοβάσαι τα δίχρονα για αποστάσεις. Απλά δεν κρατάμε σταθερό το γκαζάκι μας και δεν βάζουμε λιγότερο από 3% λαδάκι (άντε 2.5 για μονοπατάδα).

    Αλλιώς XR ή DR400.
    Έτσι κι αλλιώς και τα μοντέρνα τετράχρονα δεν απέχουν πολύ σε χαρακτήρα.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #11
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


    Kατά τα άλλα φαίνεται ότι ο φίλος μας δεν έχει άμεση επαφή με κανονική οδήγηση εκτός δρόμου και σωστά εκφράζονται επιφυλάξεις για το 520? Όχι ότι σαφέστερο ότι αφορά την κατευθυντικότητα και τη σαφήνεια του μπροστινού και με πηδηχτό πίσω. Και μάλλον ΠΟΛΛΑ άλογα
    Μια χαρα ειναι..

    Και η κατευθυντικότητα και η σαφήνεια του μπροστινού !!

    Και το πηδηχτο το πισω μια χαρα ειναι και αυτο μιας και οι ρυθμισεις ειναι <<απειρες >> και δεν εχουν καμμια σχεση μετα γιαπωνεζικα τρομπακια που φορανε για αναρτησεις τα διαφορα χονταγιαμαχακια...

    Το προβλημα του 520 δεν ειναι ουτε τα πολλα αλογα ...

    Ειναι ο τροπος που τα βγαζει ( μιας και θυμιζει περισσοτερο καθαροαιμο μοτοκροςς παρα εντουρο μηχανακι ) Προβλημα που κοντευει να εξαφανιστει στα 525 των τελευταιων 2 χρονων !!!

    ΥΓ..

    Θα τα δει τα γραφομενα ο μοντερατορας απο πανω και θα ακονιζει τα κουζινομαχαιρα γαμωτ....




  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Μια χαρα ειναι..
    .....................................

    μιας και οι ρυθμισεις ειναι <<απειρες >> και δεν εχουν
    Oύτε μιά που να δουλεύει?

    καμμια σχεση μετα γιαπωνεζικα τρομπακια που φορανε για αναρτησεις τα διαφορα χονταγιαμαχακια...
    Look at the chamber.
    The Twin Chamber

    Θα τα δει τα γραφομενα ο μοντερατορας απο πανω και θα ακονιζει τα κουζινομαχαιρα γαμωτ....
    Nαι, ε?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #13
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Oύτε μιά που να δουλεύει?


    Σοβαρολογεις τωρα ???

    Συγκρινεις WP αληθεια με ποιες εκτος απο OHLINS ???


  14. #14
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παλι καλα που συνανταμε και μερικα γιαπωνεζικα που ξερουν να σεβονται εαυτο και αναβατη....



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hpim9333s.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	26,5 KB 
ID:	59505

  15. #15
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hpim9340.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	59509

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2011, 05:45
  2. ktm exc 520 μετατροπή σε sm
    από kioukiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 00:58
  3. Ktm Exc 520 '01
    από DimST στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2005, 22:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF