Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ (abs) = ΑΣΦΑΛΕΙΑ...???

  1. #1

    ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ (abs) = ΑΣΦΑΛΕΙΑ...???

    Δε μπορω να καταλαβω τι μανια (μακρια αυτο το πραμα...!) ειναι αυτη με το ABS και γενικοτερα με καθε τεχνολογικη
    καινοτομια που εμφανιζετε σε ενα οχημα...!

    Με αφορμη αυτη τη διαμαχη και καχυποψια που υπαρχη αναμεσα στους οδηγους 2 και 4 τροχων (λιγοτερο οι 4), για καθε τι καινουργιο και επαναστατικο βγαινη (ερμο ABS...) και αφορα ΕΙΔΙΚΑ την ΑΣΦΑΛΕΙΑ πρωτιστος!, και μετα την ανεση, η οτι αλλο...
    Θα προσπαθησο να σας εξηγησω το δικο μου σκεπτικο και τη δικη μου αναλυση, πανω στον ευαισθητο τομεα "ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ = ΑΣΦΑΛΕΙΑ...???"
    η "ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ = ΑΣΦΑΛΕΙΑ (και marketing...)???".
    Κυριος γιατι μου ετυχε μεσα στον Αυγουστο να οδηγησο (νοικιασω...) μια BMW GS1200(ABS).
    ΜΑΚΡΙΑ απο μενα η οποιαδηποτε προσπαθεια εντυπωσεων και επιδειξης... (κατα την ωρα που τα οδηγουσα...!), αλλα και η partener ηθελε ελιτ σαββ/κο..., και εγω το ειχα φετιχ... (ταπεινος κατοχος Hyundai και Honda)

    Ενταξη δε λεω..., οταν οδηγας ενα αμαξι 2006 μοντ. με ABS, ESP, CVS, Throttle control, 16 valvs, 8 a/b, super ελαφρυ hydraulik, και αλλα πολλα... τεχνολογικα βοηθηματα που αυξανουν την ενεργητικη ασφαλεια, την προσφυση, τον καλυτερο ελεγχο, και τελος την απολαυση στην οδηγηση.
    Αισθανομε σαν τον james bond..., και μου λειπη η ορνελα..., η οποια αλλη ευπροσδεκτη που να της
    μοιαζη (εκτος την grace jones.!).
    Περα απο τη λαχταρα που υπαρχη παντα στο πισω μερος του εγκεφαλου μου οτι στηριζω την ασφαλεια
    (δικη μου και επιβενοντων) ουσιαστικα σε μικροτσιπακια, βαλβιδες, αισθητηρες κ.α., που δεν μου εγγυονται οτι 1/1000000000 δεν θα υπαρχη κανα conflict πανω στη κρισιμη στιγμη και σε δευτερα μετα πινω εσπρεσο με τον Αγ.Πετρο και του λεω τα συμβαντα...!

    Ενταξη...?, αυτο κανενας δε στο εγγυατε...!, ουτε BMW, AUDI, TOYOTA, YAMAHA, HONDA, SUZUKI κ.α...

    Αλλα... :wacko:
    Ας δουμε το σημερα πως εχη, την απαραιτητη τεχνολογικη εξελιξη στα 2τροχα και 4τροχα...
    Ας αρκεστουμε στην εγγυηση του R&D της καθε εταιριας πανω στο ευαισθητο θεμα "ΑΣΦΑΛΕΙΑ"
    Ας προσπαθησουμε να καταλαβουμε οτι ολες αυτες οι επαναστατικες για σημερα, ουτοπικες για
    πριν 20 χρ. ανακαλυψεις ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ...
    Ας μην ειμαστε μιζεροι με τη μοτοσυκλετα η το αυτοκινητο, και λεμε "αααα μακρια το ABS" η
    "πολλα μπιχλιμπιδια βλεπω..." ενω την επομενη στηριζουμε την υγεια μας σε ιατρικα μηχανηματα
    που φτιαχτηκαν απο τους ιδιους επιστημονες, με τα ιδια μεσα και τα ιδια υλικα...
    Ας φοραμε ολοι κρανος, μπουφαν, μποτες, ζωνη...

    Και τελος...
    Ας το οδηγησουμε πρωτα το ρημαδι... και μετα βγαζουμε συμπερασμα...

    Καπως ετσι ξεκινισε/σαν το/ά υδρ.τιμονι υδρ.αναρτησεις, monoshock, injection, δισκοφρενα, επεξ. φυλλα χαλυβα,
    αλ.πλαισιο, antispin, kevlar, αζωτο, cordura, led, immobilizer, a/b, ιριδιου, xenon... κ.α, πραγμματικα "xena"
    για την εποχη τους, ολα για πραγματικη ασφαλεια και ανεση (αποδειξη η αντοχη τους στο χρονο), βγαλμενα τα περισσοτερα μεσα απο την πιστα (εμπειρια) η την ενασχοληση (καθημερινοτητα). Δοκιμασμενα πολλες φορες σε καθε συνθηκη απο επιστημονες και μηχανηματα της εποχης τους, με testαρισματα απο επαγγελματιες πριν βγουν στη παραγωγη.
    Και μολις βγουν... (ε ρε τι τα περιμενη!), ξεσπαη η κοντρα αναμεσα σε καθε οδηγο 2 η 4 τροχων
    (αααα ωραια ειναι, και απαραιτητη...!) για το "πως", "αν", "γιατι", "και μηπως" καθε τεχνολογικης καινοτομιας.

    Δεν αμφισβητω οτι τα πολλα απ'αυτα τα "καλουδια" ξεκινισαν χαβιαρι και κατεληξαν πατατα..!! (βλεπε immobilizer) η απο πατατα εγιναν χαβιαρι (βλεπε xenon), επισης η χρησιμοτητα τους χρειαζετε και καποιες γνωσεις (λιγες), συντηρηση,
    καταλληλη εφαρμογη κ.α.
    Τι να πω για το kevlar (σωζη το κεφαλι...), για το a/b (σωζη το κεφαλι...)..., η για ολα τα
    ηλεκτρονικα, μηχανολογικα και υδραυλικα που κουβαλαη ενα συγχρονο 2τροχο - 4τροχο, και που δεν υπολοιποντε σε τιποτα (τεχνολογικα) απο εναν αναλυτη αιματος οποιουδηποτε μικρ/κου εργαστηριου...!!!
    Εκη ομως σαν γνησιοι "τσαρουχαδες" εμπιστευομαστε και περιμενουμε τον αναλυτη για τα αποτελεσματα
    (αμφιβολου παλαιοτητας και συντηρησης) με τη βεβαιοτητα οτι κατα 99,999 % δε θα μας κανη conflict στεις αναλυσεις...!, ενω το ABS (χωρις σημαντικα παρατραγουδα) εχη και ενα ποσοστο (εμεις το βγαλαμε) 1 % να μας κανη conflict πανω στο
    φρεναρισμα...!!!
    Μα ολο το R&D οποιουδηποτε κλαδου motor και medical, βγηκε απο τα ιδια θρανια καποιου ξενου παν/μιου...!, χρησιμοποιουν υπολογιστη και προγραμματα, εχουν (σχεδον) τα ιδια τμηματα..., την ιδια πολιτικη..., και τελος εχουν ολοι marketing...!!!
    Με αυτη τη λογικη (μηχανημα το ενα, μηχανημα και τ'αλλο) γιατι να εμπιστευτο ετσι απλα εναν αν. αιματος για το πιο σοβαρο που υπαρχη στη ζωη...?, την υγεια. Και να μην εμπιστευτο το Vstrom (με ABS)...???

    Δεν αμφισβητω επισης οτι για λογους marketing βαζουν στα εμπορικα τους μοντελα το ABS.
    Αλλα σε τι εξελιξη ειναι το 2τροχο ABS σε σχεση με το 4τροχο...!, και ποσο διαφορετικο σε εφαρμογη ΠΡΕΠΗ να ειναι, αφου η μοτοσυκλετα χρειαζετε ισοροπια (2 τροχοι), εχη "γυροσκοπικο" και εχη κλισεις σε σχεση με το αυτ/το που το μονο δυσκολο ηταν απ'οτι ξερω στα προηγουμενα μοντελα
    η διαφορα περιστροφης που εμφανιζουν μεταξυ τους οι τροχοι, οταν εισαι σε υπερστροφη η υποστροφη κατα το φρεναρισμα (ατιμοι γιαπωνεζοι, γιατι δε γινεστε γερμανοι...?).

    Μακαρι να ειμαστε εδω οταν βγη το BUSSA με ABS, CBS, Antispin και A/B.
    Εγω παντως θα το οδηγουσα και θα το αγοραζα...!!!

    ΓΙΑΤΙ θα ειναι πιο ασφαλες...
    ΓΙΑΤΙ θα ειναι πιο ανετο...
    ΓΙΑΤΙ οι ελληνικοι δρομοι δεν ειναι πιστα...
    ΓΙΑΤΙ δεν ειμαι ο ροσσι...
    ΓΙΑΤΙ θα κανη τα παντα να με κρατηση ΟΡΘΙΟ...
    ΓΙΑΤΙ θα ειναι μοτοσυκλετα...

    Ηδομεν...

    Υ.Γ 1 - ολοι οι αν. αιματος εχουν πλακετα, φωτοκυταρο, βαλβιδα!, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ και το ABS εχη ακριβως τα ιδια...!!!
    Υ.Γ 2 - ολοι οι αν. αιματος δε βγηκαν σε μια μερα!, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ και το ABS εχη ιστορια εξελιξης...!!!
    Υ.Γ 3 - ολοι οι αν. αιματος εξελισοντε και ακολουθουνε τη εποχη τους!, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ και το ABS κανη τα ιδια...!!!
    Υ.Γ.4 - ολοι οι αν. αιματος εχουν R&D και marketing!, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ και το ABS εχη τα ιδια...!!!

    και τελος... :ZZZ:

    Υ.Γ 5 - ολοι οι αν. αιματος ενδιαφεροντε να σε κρατησουν υγιη και ακμαιο!, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ και το ABS ενδιαφερετε το ιδιο...!!!
    θελω να ζησω τη ζωη...
    θελω να γνωρισω ανθρωπους...
    θελω... μεγαλυτερο μονιτορ!

    four wheels move the body,two wheels move the soul
    KEEP COOL...

  2. #2
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    να πω και γω την χαζομαρα μου????

    ας πουμε οτι το abs καποια στιγμη μπαινει σε ολοες τις μοτο αρκετοι αναβατες πανε πιστα ειτε μεγαρα ειτε σερρες!!!!!

    ας πουμε λοιπον οτι εχουμε ενα R1 ΜΕ ΑΒS και χρειαστει να δαγκωσουμε τα φρενα πολυ για στριψουμε τι γινεται σε αυτην τν περιπτωση?????

    γιατι εμενα μου μυριζεται τουμπα??????

    για πειτε .....απλη περιεργεια!!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    πρώτα-πρώτα, το abs όταν πάρει μπρος, κατά κάποιο τρόπο βγαίνεις εκτός παιχνιδιού. Το abs κρατάει το φρένο σε κάποιο επίπεδο κάτω από το όριο απώλειας πρόσφυσης. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διακόψεις το φρενάρισμα ή να το μειώσεις. Δεν έχεις πια απόλυτο έλεγχο του φρένου. Αν για κάποιο μυστήριο λόγο θες να γλυστρήσεις, δεν θα σε αφήσει. Δεν έχω ιδέα σε ποιές περιπτώσεις κάτι τέτοιο θα ήταν καλό, μα δεν το αποκλείω.

    Αντίθετα, ο αναλυτής αίματος δίνει κάποιες μετρήσεις, όπως οποιοδήποτε όργανο (χάρακας, αμπερόμετρο, πιεσόμετρο) που περνάνε από έλεγχο, από τον γιατρό κτλ. Αντίθετα με το abs που εκτώς από μετρήσεις σου ελέγχει και το φρένο, ο αναλυτής αίματος, μόνο μέτρηση παίρνει: δε σου κάνει και την ένεση με ό,τι 'αποφασίσει' το μηχάνημα. Λες ότι το εμπιστεύεσαι... και σαν επιχείρημα το χρησιμοποιείς για να πεις ότι και το abs είναι σε γενικές γραμμές άξιο εμπιστοσύνης (είναι.) Θα το εμπιστευόσουνα όμως το μηχάνημα που εκτός από ανάλυση του αίματός σου αποφάσιζε και εκτελούσε κιόλας την ένεση; Μάλλον όχι. Από ό,τι ελέγχους και αν περάσει κάποιο τέτοιο μηχάνημα.

    Ο παραλληλισμός σου είναι, κατά την κρίση μου, αποτυχής, διότι το abs και ο αναλυτής αίματος δεν είναι ίδιας φιλοσοφίας. Η γενικότερη ιδέα όμως είναι πολύ καλή. Ένας παραλληλισμός που θα στήριζε το επιχείρημά σου καλύτερα θα ήταν μεταξύ του abs και κάποιου άλλου μηχανήματος (*αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται κάποιο στο νου*).

    Όσο για τα τεχνολογικά πραματάκια, έρχονται φεύγουν εξελίσσονται κτλ κτλ.

    Αν αυτός που είναι στη σέλα ή στο τιμόνι είναι γκασμάς δε σε γλυτώνει τίποτα. Αντίθετα, αν ο οδηγός είναι ικανός και γνώστης, ας του δώσεις και 2CV θα το πάει πάτρα-αθήνα με ασφάλεια.

  4. #4
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Πράγματι, το ABS σε βγάζει εκτός, και τελικά το τι θα γίνει έχει να κάνει με το πως έχεις μάθει να οδηγείς και να αντιμετωπίζεις ιδιαίτερες καταστάσεις. Π.χ. όσοι έχουν φάει μπλοκάρισμα μπροστινού και σε στεγνό και σε βρεγμένο (χωρίς παρατράγουδα) και νοιώθουν ασφαλείς ότι και στο μέλλον θα το αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά, ίσως το ABS να είναι περιττό βάρος.

    Αν μάλιστα δούμε τι γίνεται στην αυτοκινητοβιομηχανία απ'όπου πήραμε το ABS, θα δούμε οτι οι οδηγοί βγαίνουν εκτός όλο και περισσότερο: ηλεκτρονικό γκάζι, antispin, και το καλύτερο... brake assist!!! Πλέον τη μισή οδήγηση την κάνει το software.

    Με την ευκαιρία θέλω να θυμίσω τη μεγάλη παρανόηση που απλώθηκε στους καταναλωτές/οδηγούς αυτοκινήτων με την έλευση του ABS. Το σύστημα *δε* φτιάχτηκε για να φρενάρει το αυτοκίνητο γρηγορότερα ή "καλύτερα" (ό,τι κι αν σημαίνει καλύτερα), αλλά για να μπορεί ο οδηγός να διατηρεί την κατευθυντικότητα όταν κάποιος τροχός έχει μπλοκάρει. Ως εκ τούτου σε κάποιες περιπτώσεις το κουτί *ίσως* φρενάρει γρηγορότερα, αλλά μάλλον αργότερα (απ'ότι χωρίς ABS)!

    Ένα άλλο θέμα που πρέπει να έχουμε κατα νου είναι ότι και τα οχήματα και η επιμέρους τεχνολογία, αναπτύσονται και δοκιμάζονται σε κάτι μακρινές πολιτισμένες χώρες που οδική ασφάλεια, οι συθνήκες οδήγησης και οι ανάγκες των καταναλωτών είναι αρκετά διαφορετικές από τις δικές μας. Οπότε για παράδειγμα, αν στη γυαλάδα των ελληνικών δρόμων το ABS σχεδόν πάντα φρενάρει το αυτοκίνητο γρηγορότερα, κάπως έτσι θα μείνει και στη συνείδηση του οδηγού. Κανείς δε θα σκεφτεί ότι θα τον σώσει επειδή θα κρατήσει το αυτοκίνητο στην τροχιά του ενώ φρενάρει δυνατά από πολλά χαω πάνω σε μια καμπή... Επίσης παντού αναφέρεται σκέτο το ABS, και κανείς δεν κάθεται να δει αν είναι 2, 3, 4 ή 6 αισθητήρων.

    ---

    Να επανέλθω στις μοτο. Επειδή λοιπόν το σύστημα είναι βοήθημα διατήρησης κατευθυντικότητας σε δύσκολο φρενάρισμα, δεν ξέρω πως ακριβώς είναι χρήσιμο στις μοτο. Μονο το σώσιμο από μπλοκάρισμα μπορώ να σκεφτώ. Δεν έχω οδηγήσει μοτο με ABS, αλλά και να είχα την ευκαιρία να το κάνω.... δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πλακωθώ στα φρένα πάω σε στροφές για να δω τι θα γίνει!! Οπότε ποιός θα μας πει από 1ο χέρι πόσο αξίζει ή πόσο όχι να κουβαλάει ακόμα 10 κιλά βάρους στη μηχανή του? (Αν πείτε τα περιοδικά, θα αρχίσει άααλλη κουβέντα! )Κλασσικές πτώσεις στην πόλη (λάδια, ζαρωμένη άσφαλτος κλπ) δε σώζονται απο το ABS!

    Επειδή όσα χρόνια οδηγώ δίκυκλο σε στεγνό-βρεγμένο-σκατένια άσφαλτο-καλή άσφαλτο δε χρειάστηκα ποτέ το ABS, έχω την εντύπωση ότι αν το αποκτούσα κάποια στιγμή στο μέλλον θα είχα πρόβλημα προσαρμογής.

    Ίσως μάλιστα το ABS στις μοτό να είναι κυρίως θέμα μάρκετινγκ και τίποτα άλλο! Δε θα ήταν η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο.

    Η ιδέα του να είμαι "εκτός παιγνιδιού" μέσα σε ένα ωραιότατο κουτάκι δε με χαλάει καθόλου. Στη μοτοσυκλέτα όμως με χαλάει πολύ!!!!

    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

Παρόμοια θέματα

  1. ETV 1000 ABS(11.500ευρο)H VARADERO ABS(13.000ευρο)
    από mentos1825 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2004, 09:57
  2. Επιδοσεις η ασφαλεια
    από CyBeRseXX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 21:15
  3. Τεχνολογία Live CD
    από dxeavy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 22:56
  4. Ρε Παιδια, ΤεΧνολογια Και Ιστορια Δεν Ταιριαζουν
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2004, 15:11
  5. Γυναικεσ..και ΤεΧνολογια...
    από DUKASII στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF