Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: POLL : Γενικό service & Τιμολόγιο

  1. #1
    Μηνύματα: 113463 Το avatar του/της sadengr
    Εγγραφή
    28/09/2005
    Μηνύματα
    71

    POLL : Γενικό service & Τιμολόγιο

    Επειδη ειχαμε μια διαφωνια με τον μαστουρα σχετικα με την τιμη και τα εργατικα σε γενικο σερβις, εσεις οταν πατε στο συνεργειο και λετε 'μαστορααα, θα μου κανεις ενα γενικο ?'

    - Ποσα σας παιρνει την εργασια (εκτος τα υλικα)?
    - και τι φτιαχνει?

    ρυθμιση-καθαρισμα βαλβιδες, καρμπυρατερ
    λαδια-φιλτρο
    φιλτρο αερα
    μπουζι

    Εχω την εντυπωση πως καποιοι υπερχρεωνουν, εκμεταλλευοντας τον ασαφη ορισμο του 'γενικου service' χωρις πολλες φορες να ακουμπανε την μοτο.
    Χαρακτηριστικο πχ με ενα λαμογιο μαστουρα οταν ειχα αφησει την μοτο μου 10.00 το πρωι για της κανει γενικο και μου λεει "παρε με τηλ. στις 14.00 για να ερθεις να την παρεις".
    Οταν πηρα τηλ στις 14.15 μου λεει οτι δεν την εχει ακουμπησει ακομα αλλα να περασω απο εκει στις 15.00 να την παρω κατευθειαν.
    Πηγα 14.50 και ελλειπε, γυρισε στις 15.00 και ισχυριστηκε οτι ειχε ηδη τελειωσει το σερβις και με χρεωσε 60 ευρω χωρις τα υλικα.
    Με δυο λογια σε ενα 20λεπτο τσιμπησε 60 ευρω - (Εγω αυτα τα βγαζω με 1,7 ημερομισθια...)

  2. #2
    Μια φορα την πηγα για service οταν την ειχα πρωτοπαρει (μεταχειρισμενη).Εργατικα μου πηρε 70€ (εξουσιοδοτημενος) και μου αλλαξε τα λαδια,το φιλτρο αερα,το μπουζι,ρυθμισε τις βαλβιδες,τεντωσε την αλυσιδα,εσφυξε το πισω ελατηριο.115€ ολα μαζι.Καθαρισμα το καρμπυρατερ ηταν εξτρα μου ειχε πει.Εχω κανει καπου 13000 χλμ και δεν την ξαναπηγα μιας και εκτος απο τις βαλβιδες τα αλλα τα κανω και μονος μου.Τωρα που αρχησανε να κοπανανε θα το παω,αλλα μονο για αυτο.

    Παντως επειδη ειχα παει λιγο νωριτερα απ'οτι μου ειχε πει και καθησα και τον εβλεπα ειχε ασχοληθει πανω απο 45'

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικο service astrea grand
    από tommi106 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2013, 20:27
  2. ΓΕΝΙΚΟ Service
    από ANTUANE στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 12:56
  3. Service times
    από tgriparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 13:03
  4. service manual πού;
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 13:05
  5. Plirofories apo service manual gia ZRX 1100 97'
    από KRHTIKOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2004, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF