Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Mz Rt125

  1. #1
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896

    MΖ Rt125

    Ξέρει κάποιος ποιά είναι η τιμή του συγκεκριμένου μοντέλου ; Δυστυχώς στη σελίδα τους δεν αναφέρουν τιμές.

    http://www.mzmotors.gr/rt.htm


    Επίσης όποιος θέλει ας πει τη γνώμη του για αυτό το μηχανάκι.



    Τεχνικά χαρακτηριστικά

    Κινητήρας Υδρόψυκτος, 1-κύλινδρος, 4-χρονος, 125 κυβ.εκατοστά.
    Μέγ. Δύναμης 11 Kw ( 15 Hp ) στις 9000 στροφές.
    Μέγ ροπή 11,7 Nm στις 8500 στροφές.
    Αν ταχύτης 110 χιλ/ώρα.
    Ελαστικά 110/70 17 - 130/70 17
    Φρένα Μονός δίσκος / Μονός δίσκος.
    Αναρτήσεις Τηλεσκοπικό πιρούνι / Μονοσόκ.
    Ύψος καθίσματος 770 χιλιοστά.
    Μεταξόνιο 1355 χιλιοστά.
    Βάρος χωρίς φορτίο 133 κιλά.
    Μέγιστο φορτίο 187 κιλά.
    Ρεζερβουάρ 13,5 λίτρα / 3,6 λίτρα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rt1251.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	22,1 KB 
ID:	60250
    Πάντα όρθιοι

  2. #2
    3700? RT .....4200? SM

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Να σαι καλά φίλε, ευχαριστώ.

    Απ ότι διαβάζω από ξένες σελίδες, με κλίμακα το 10, η αξιοπιστία του είναι στο 9. Το κουλό είναι ότι μιλάμε για 125 υγρόψυκτο.

    Επίσης αναφέρουν ότι στις ψηλές στροφές έχει μικρούς κραδασμούς.

    Αν θέλει κάποιος ας μας πει τη γνώμη του αν το ξέρει ή το έχει δουλέψει. Αν δεν κάνω λάθος, η ΜΖ είναι Γερμανική , έτσι δεν είναι;
    Πάντα όρθιοι

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    :Αν δεν κάνω λάθος, η ΜΖ είναι Γερμανική , έτσι δεν είναι;
    Πρώην Ανατολική Γερμανία.....

    Μετα την επανένωση των Γερμανιών, προσπαθεί να διεκδικήσει ένα κομμάτι της αγοράς, χρησιμοποιώντας μοτέρ από Ιαπωνες, (Yamaha) και Rotax παλαιότερα...

    Μπορεί να είναι όντως καλό, αλλά στα λεφτα αυτά παίρνεις GS 500, και τελειώνει η υπόθεση χαλαρά.....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι επειδή σκεφτομαι κάποια στιγμή να πάρω κουτί και επειδή τα κράτη μας στο μέλλον θα φορολογούν και το βήξιμο, γνωρίζοντας επίσης ότι κάποια στιγμή θα ελέγχουν τα μηχανήματα μας για ρύπους(ΚΤΕΟ - κάρτες καταλληλότητας κτλ κτλ), δεν θέλω να ανοιχτώ πολύ.

    Ο κυριότερος λόγος όμως είναι ότι θέλω κάτι που να είναι ευκίνητο για τη ζούγκλα της Αθήνας. Μακάρι να υπήρχε ένα 250άρι ή 400άρι δρόμου (της προκοπής) στην ελληνική αγορά και θα το αγόραζα καινούργιο.

    Δένομαι πολύ με τα προσωπικά μου αντικείμενα και αυτό που θα πάρω, αυτό και θα κρατήσω στο μακρυνό μέλλον(7-8 χρόνια τουλάχιστον).
    Πάντα όρθιοι

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Αυτό που με στεναχωρεί ................ ένα 250άρι ή 400άρι δρόμου (της προκοπής) στην ελληνική αγορά και θα το αγόραζα καινούργιο.
    Με τα μέχρι πριν 2-3 χρόνια δεδομένα, η διάθεση φορολόγησης σταματούσε στα 500 κε.

    Μην μπερδεύεις τα κυβικά με την ευλιξία μέσα στην πόλη. Και οι μεγάλες μοτοσυκλέττες μπορούν να κινηθούν άνετα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Το πρόβλημα στα μεγάλα έχει να κάνει με την συντήρηση τους (πιο ακριβα service, και αναλώσιμα)

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το GS είναι εξαιρετική μοτοσυκλέττα στα λεφτά που βγαίνει πάντως. Με 4000 έχεις 500cc, αξιόπιστο κινητήρα και αξιοπρεπέστατο κράτημα και φρένα...

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Σε όλα συμφωνώ, δεν το συζητώ. Αλλά επειδή δεν είχα εμπειρία με μεγάλη μηχανή(στο παρελθόν) για να ξέρω πόσα χρήματα θα ξοδεύω για την συντήρηση της και με βάση τα δεδομένα του μισθού μου, είμαι πολύ προσεκτικός ...

    Βγάζω 1000-1200χλμ το μήνα σε τρελό μποτιλιάρισμα και ένα μεγάλο μηχάνημα θα φθείρεται και θα καίει αρκετά περισσότερα ...
    Πάντα όρθιοι

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Σε όλα συμφωνώ, δεν το συζητώ. Αλλά επειδή δεν είχα εμπειρία με μεγάλη μηχανή(στο παρελθόν) για να ξέρω πόσα χρήματα θα ξοδεύω για την συντήρηση της και με βάση τα δεδομένα του μισθού μου, είμαι πολύ προσεκτικός ...

    Βγάζω 1000-1200χλμ το μήνα σε τρελό μποτιλιάρισμα και ένα μεγάλο μηχάνημα θα φθείρεται και θα καίει αρκετά περισσότερα ...
    Χωρίς να θέλω να σου αλλάξω γνώμη, όυτε είμαι dealer Suzuki, σου λέω τα εξής. Το GS καίει ίσως λίγο παραπάνω από ένα 125 (ενας φίλος που το έχει, του καίει περίπου 16-17 χλμ το λίτρο στην πόλη) τα service είναι φθηνά, δεν θα αλλάζεις λάστιχα σαν SS, και το οδηγείς σαν παπί μέσα στην πόλη (προσωπική εκτίμηση από κάποια χλμ που έχω κάνει με GS)

    O φίλος μου το έχει πάνω από 10 χρόνια, έχει 120.000 χλμ και το μηχανάκι δεν έχει ζητήσει τίποτα.

    Νομίζω ότι είναι best value for money.

    Αλλά εσύ ξέρεις τι σου ταιριάζει.


    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Αυτοί οι 15 ίπποι πάντως στις 9000 στροφές πολύ χλωμοί μου φαίνονται!
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  10. #10
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Χωρίς να θέλω να σου αλλάξω γνώμη, όυτε είμαι dealer Suzuki, σου λέω τα εξής. Το GS καίει ίσως λίγο παραπάνω από ένα 125 (ενας φίλος που το έχει, του καίει περίπου 16-17 χλμ το λίτρο στην πόλη) τα service είναι φθηνά, δεν θα αλλάζεις λάστιχα σαν SS, και το οδηγείς σαν παπί μέσα στην πόλη (προσωπική εκτίμηση από κάποια χλμ που έχω κάνει με GS)

    O φίλος μου το έχει πάνω από 10 χρόνια, έχει 120.000 χλμ και το μηχανάκι δεν έχει ζητήσει τίποτα.

    Νομίζω ότι είναι best value for money.

    Αλλά εσύ ξέρεις τι σου ταιριάζει.


    Ως πρωην κατοχος GS500 να συμπληρωσω οτι με το συγκεκριμενο μηχανακι απλα ξεχνας τα service. Μονο λαδια/φιλτρο και εφυγες. Εγω το εδωσα με περιπου 50.000 χλμ και βαλβιδες δεν ρυθμισα ποτε τις 2-3 φορες που το ανοιξα.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Παρόμοια θέματα

  1. Mz Rt125
    από talosah64 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2011, 09:05
  2. Εχω mz RT125.κανεις αλλος?
    από Χιαστής στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 23:05
  3. Mz 125sm
    από jimbo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF