Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αλλαγή γραναζιού σε honda innova

  1. #1

    Αλλαγή γραναζιού σε honda innova

    Μια ερώτηση: Έχω το honda innova και επειδή δεν τραβάει σε ανηφόρες, με δεύτερο άτομο κτλ πήγα σε ένα μάστορα και τον ρώτησα τι μπορώ να κάνω για να τραβάει λίγο καλύτερα το μηχανάκι στις χαμηλές στροφές. Μου είπε ότι αν αλλάξω το γρανάζι και βάλω ένα δόντι λιγότερο θα έχει πιο πολύ νεύρο το μηχανάκι αλλά θα χάσει απο τελική ταχύτητα. Έχει κάνει κάποιος αυτή την αλλαγή για να μου πει αν αξίζει και να μου πει και εντυπώσεις; 10 ευρώ μου είπε όλη η δουλειά. Επίσης θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει πόσο θα χάσει απο τελική ταχύτητα η μηχανή αν αλλάξω το γρανάζι. Ευχαριστώ...

  2. #2
    Το έχω κάνει στο Innova μου κι έχω γράψει τις εντυπώσεις μου εδώ !

    Nα το κάνεις, αξίζει !


  3. #3
    Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα παιδιά...
    Έχω εδώ και ένα χρόνο ένα Grand με μοτεράκι Lifan 125cc.
    Δυστυχώς το είχα βάλει πάνω μόνος μου και είχα αλλάξει μόνο
    το πίσω γρανάζι από το μαμά 36 σε 33.
    Και πάλι όμως το μηχανάκι είχε πολύ κοντές σχέσεις και στην 4η
    πάνω από τα 80 km έσπαγε τρελά!!
    Σήμερα έκανα την αλλαγή και στο μπροστινό γρανάζι και από
    14 πήγα σε 15.
    Σαφής βελτίωση των πραγμάτων σε όλες τις ταχύτητες αλλά
    έχω την εντύπωση οτί στην 4η πάλι μετά τα 80-90 το μηχανάκι
    σπάει ενώ πιστεύω οτί μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω
    Μήπως έπρεπε να βάλω 16άρι γρανάζι μπροστά και όχι 15άρι;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  4. #4
    εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω τι παθαινετε με τα innova και λετε οτι δεν πανε. Προσωπικα δεν εχω αλλα εχει ενας φιλος μου και το καλοκαιρι το δουλεψαμε πολυ.Το μηχανακι μονο εξατμιση εχει αλλαξει.εχει μια Protech πανω.Αλλα υπαρχουν και εξατμισεις που δινουν στο μηχανακι χωρις να κανουν θορυβο !.
    Πριν αλλαξει γραναζι ,οπως ειπες(γιατι και αυτος αλλαξε) μια χαρα μας πηγαινε και στις ανηφορες και σε ολα και ειμαστε συνολικα πανω στο μηχανακι 175 κιλα.
    Στην συνεχεια εβαλε γραναζι αλλα για αλλους λογους και εννοειται πηγαινε καλυτερα.
    Απλως τελευταια ακουω συνεχεια οτι δεν πανε τα ιννοβα και τετοια! αμα φοβαστε (οχι εσυ προσωπικα) να ανεβασετε λιγο στροφες δεν φταιει το μηχανακι! αυτη ειναι και η δουλεια του. Απλως δεν εχω καταλαβει ολο αυτον τον πανικο γυρω απο τα ιννοβα.
    Παντως βαλε γραναζακι αξιζει.
    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    110
    υπαρχουν και εξατμισεις που δινουν στο μηχανακι χωρις να κανουν θορυβο !.
    Οπως??Εμένα μου είπαν πως η προτέκ δν κάνει ιδιαίτερο θόρυβο και σκέφτομαι να βάλω μία γιατί είναι πολύ όμορφη...!!

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paris-3
    Οπως??Εμένα μου είπαν πως η προτέκ δν κάνει ιδιαίτερο θόρυβο και σκέφτομαι να βάλω μία γιατί είναι πολύ όμορφη...!!

    απ'οτι ξερω υπαρχουν 2 προτεκ. νομιζω μια απο αυτες δεν κανει τοσο θορυβο οπως η αλλες. και ειναι και ομορφες οπως ειπες πανω στο μηχανακι. για εμενα ειναι οι καλυτερες για ιννοβα.
    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  7. #7
    Λοιπόν, άλλαξα χτες το γρανάζι και το μηχανάκι πάει όπως πρέπει. Έχει πάρει όσο νεύρο χρειάζεται για να μην ζορίζεται σε ανηφόρες και να μην χρειάζεται να ζορίζω την πρώτη για να βάλω δευτέρα. Είχε 14ρι γρανάζι μπροστά κι έβαλα 13ρι ( 8 ευρώ πήγε η δουλεία).Απ'οτι μου είπε ο μάστορας δεν θα χάσει καθόλου απο τελική ταχύτητα, ίσα ίσα που θα ανοίγει πιο γρήγορα οπότε συνιστώ ανεπιφύλαχτα την αλλαγή γραναζιού σε όσους έχουν honda innova. Και μια άσχετη ερώτηση: Πόσο κάνει μια αλυσίδα για το innova; Έχω κάνει 15.800 χλμ και χτες που άλλαξα το γρανάζι ο μάστορας μου είπε ότι η αλυσίδα "παίζει" και χρειάζεται σχετικά σύντομα αλλαγή.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    110
    H allagh alusidas einai apraithth?Giati kai emena mou eipan oti kremaei pi8anon an alla3w granazi...makis206 gia pes mas esu pou to exeis kairo etsi

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Η αλυσίδα "κρεμάει" όταν βάλεις μικρότερο γρανάζι και "καργάρει" όταν βάλεις μεγαλύτερο !!!

    Αν μπορείς να πάρεις (ή να δώσεις) τα μπόσικα από τους ρεγουλατόρους, Ο.Κ. !!!

    Αλλοιώς, αλλάζεις αλυσίδα ή κόβεις κρίκο (αν είναι διαιρούμενη...)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannou_b
    Εγγραφή
    20/11/2002
    Μηνύματα
    199

    Γραναζι

    Και εγω το αλλαξα μονος μου χθες αλλα εμφανιστηκε ενας θορυβος απο γραναζι-αλυσιδα(σαν να μην εχουν λαδι).Λετε να χρειαζεται αλλαγη αλυσιδας ή κοντυμα;Α και κατι αλλο,το γραναζι μπαινει τερμα στον αξονα κινησης ή το κραταει βιδωμενο η ασφαλεια που εχει προς το κεντρο του αξονα γιατι πολυ μποσικα μου φαινεται οτι εχει!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannou_b
    Εγγραφή
    20/11/2002
    Μηνύματα
    199
    Αποτο φορουμ:

    Μετα απο διαφορα τοπικ στο ιντερνετ αποφασισα κι εγω να κανω αυτη την πατεντα.Το μηχανανκι εχει ζωηρεψει πολυ,με λιγα λογια πιστευω οτι αυτο επρεπε να ηταν το γραναζωμα απο τη"μανα" του.Η αλλαγη ομως του μπροστινου γραναζιου απο 14 σε 13 ειχε και τα απροοπτα της.Οταν το τοποθετησα πρωτη φορα ο θορυβος της αλυσιδας αυξηθηκε αρκετα και χωρις πολυ ψαξιμο ξαναεβαλα το παλιο.Ομως αφου ειδα την διαφορα αποφασισα να το ψαξω λιγο παραπανω.Αυτο που εφταιγε ηταν τελικα η ασφαλεια που πιανει το γραναζι η οποια οταν περιστρεφοταν λογω της μικροτερης διαμετρου του γραναζιου εβρισκε πανω στην αλυσιδα με αποτελεσμα να ακουγεται αυτος ο θορυβος.Το προβλημα λυθηκε με ενα Dremel που ευτυχως ειχα και "τρωγοντας" με προσοχη οσο χρειαζοταν την ασφαλεια και απο τις δυο πλευρες εκανα το γραναζι να μην βρισκει.Πλεον ο θορυβος εχει μειωθει αρκετα και πλεον αυτο που ακουγεται ειναι κατι ελαχιστο λογω της μικροτερης διαμετρου του γραναζιου.Επισης μου φενεται οτι το κοντερ δειχνει λιγο εως ελαχιστο παραπανω χιλιομετρα αν και αυτο πρεπει να το δω μετροντας το με ενα αλλο οχημα.Το συμπερασμα ειναι οτι η μετατροπη αξιζει αλλα αν γινει σωστα.http://zante-guide.com/honda-innova/forum

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    Η αλυσίδα "κρεμάει" όταν βάλεις μικρότερο γρανάζι και "καργάρει" όταν βάλεις μεγαλύτερο !!!
    Αν μπορείς να πάρεις (ή να δώσεις) τα μπόσικα από τους ρεγουλατόρους, Ο.Κ. !!!
    Αλλοιώς, αλλάζεις αλυσίδα ή κόβεις κρίκο (αν είναι διαιρούμενη...)
    Συγκεκριμένα στο Innova με το 13άρι γρανάζι χρειάζεται απλώς λίγο τέντωμα της αλυσίδας ενώ υπάρχουν ακόμα πολλά περιθώρια για τέντωμα μέχρι να χρειαστεί αντικατάσταση.

    Στο δικό μου τοποθέτησα το γρανάζι στα 4500χλμ πράγμα που σημαίνει οτι η αλυσίδα ήταν σχεδόν καινούργια, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει λοιπόν αυτό που προανέφερα σε μία αλυσίδα που έχει κάνει περισσότερα από 15000χλμ

  13. #13
    ΑΡΧΑΙΟ ΜΕΛΟΣ
    Εγγραφή
    01/02/2004
    Μηνύματα
    11
    μπορει καπιοσ να μου πει τι γραναζι φοραει μαμα πισω το innova?

  14. #14
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aoc7
    μπορει καπιοσ να μου πει τι γραναζι φοραει μαμα πισω το innova?
    35
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη καδενας εκκεντροφορου σε Honda Innova???
    από Fotis12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2012, 10:32
  2. Αλλαγη λαδιων σε Honda Bros 400
    από dinoskid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2012, 21:38
  3. αλλαγη κουστουμιου honda innova(καρμπυρατερ) σε honda innova injection
    από maris7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2011, 19:48
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ ΣΕ Honda-ΚΟΣΤΟΣ??
    από giospy στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2010, 21:22
  5. Πρόβλημα σε honda innova
    από Georg_ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2007, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF