Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Cordura VS Δερμα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Κορντούρα και πάλι κορντούρα!!! Καλή!!!
    Και εξηγώ αμέσως το γιατί.

    Πράγματι το δέρμα είναι σαφώς πιο ανθεκτικό. Ειδικά σε γερή τριβή στο δρόμο αντέχει σαφέστατα πολύ παραπάνω από μια καλή κορντούρα.

    Ωστόσο... στη βροχή γίνεται ένα πράγμα ένας όγκος που δεν κινείται.
    Άσε που όσο και αδιαβροχοποιημένο να είναι τελικά θα το φας το νεράκι σου.
    Αντίθετα η κορντουρίτσα η καλή αντέχει πολύ περισσότερο στα... φυσικά φαινόμενα. Νομίζω ότι είναι καλύτερη και για το κρύο.
    Για το θέμα τιμής επίσης δεν το συζητάμε.
    Όσο ακριβή και αν είναι η κορντούρα είναι σαφώς φτηνότερη από το δέρμα. ΟΚ υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά γενικά είναι φτηνότερη.
    Χώρα που τα δερμάτινα συνήθως δεν έχουν πλάτη οπότε σκας και για πλάτη.
    Και στην τελική ρε παιδιά... εγώ κυκλοφόρησα πέρσι με δανεικό δερμάτινο dainese για 2 μέρες. Αν το ήθελα θα το αγόραζα και πάμφθηνα μάλιτα από φίλο.
    Ε, έτσι όπως το δανείστηκα έτσι το γύρισα.
    Δεν με βόλευε με τίποτα και δεν ένιωθα και άνετα πάνω στη μηχανή.
    Οπότε... καταλήγω και στο συμπέρασμα ότι για μένα τουλάχιστον δεν είναι τόσο ασφαλές. Αφού δεν οδηγούσα με άνεση δεν μπορούσα να οδηγήσω και όπως έπρεπε. Και αυτό είναι μάλλον επικίνδυνο...

  2. #17
    Γειά σας κι από μένα (newbie...)

    Είμαι κι εγώ υπέρ της cordura για τους λόγους που προαναφέρατε και κυρίως για το γεγονός ότι ένα καλό μπουφάν από cordura μπορεί να συγκριθεί άνετα με ένα δερμάτινο πιστεύω. Αφού τα προστατευτικά κόκκαλα παίζουν το σημαντικότερο ρόλο, αυτά άλλωστε σε προστατεύουν και όχι τόσο το ύφασμα...

    Και φυσικά υπάρχουν εταιρείες κι έταιρείες....Κι εγώ λοιπόν ψηφίζω cordura, αλλά High end level...

  3. #18
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Κάποια στιγμή κοιτούσα και εγώ στο δύκτιο για σύγκριση υλικών εξοπλισμού.
    Με κάθε επιφύλαξη (οι άνθρωποι πουλάνε εξοπλισμό και πιθανότατα έχουν συμφέρον για αυτό που υποστηρίζουν) ρίξτε μιά ματιά εδώ:
    http://www.motoport.com/saveyourhide...1-800-777-6499

    Παρεπιπτόντως είστε σίγουροι ότι το συνθετικό σας μπουφάν είναι cordura? Η πλειοψηφία δεν είναι από cordura κυρίως στις οικονομικές κατηγορίες. (Όχι ότι η cordura είναι το μοναδικό συνθετικό ύφασμα που αντέχει αλλά είναι ένα από αυτά που είναι δοκιμασμένα και έχει και την Dupont από πίσω που είναι εγγύηση καλής ποιότητας και εξωφρενικής τιμής (όπως και το goretex).) Και αν είναι cordura τι τύπου? (δείτε το link παραπάνω για να καταλάβετε τύπους και διαφορές)
    Δρομερός και τριάθλιος....

  4. #19
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto


    Παρεπιπτόντως είστε σίγουροι ότι το συνθετικό σας μπουφάν είναι cordura? Η πλειοψηφία δεν είναι από cordura κυρίως στις οικονομικές κατηγορίες. (Όχι ότι η cordura είναι το μοναδικό συνθετικό ύφασμα που αντέχει αλλά είναι ένα από αυτά που είναι δοκιμασμένα και έχει και την Dupont από πίσω που είναι εγγύηση καλής ποιότητας και εξωφρενικής τιμής (όπως και το goretex).) Και αν είναι cordura τι τύπου? (δείτε το link παραπάνω για να καταλάβετε τύπους και διαφορές)
    κανένα (ή σχεδόν κανένα) μπουφάν δεν είναι κατασκευασμένο από 100 % cordura. και κακώς τα λένε έτσι. η σωστή ονομασία είναι υφασμάτινα. όπως είναι κ στα site. Textile jackets.
    Το κάθε ένα λοιπόν είναι μια μίξη υλικών στα οποία συμπεριλαμβάνεται και cordura.
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  5. #20
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
    κανένα (ή σχεδόν κανένα) μπουφάν δεν είναι κατασκευασμένο από 100 % cordura. και κακώς τα λένε έτσι. η σωστή ονομασία είναι υφασμάτινα. όπως είναι κ στα site. Textile jackets.Το κάθε ένα λοιπόν είναι μια μίξη υλικών στα οποία συμπεριλαμβάνεται και cordura.
    Προφανώς δεν θα έπρεπε να είναι όλο από cordura αλλά θα έπρεπε να είναι τα κομάτια εκείνα που υπάρχει πιθανότητα να συρθούν στην περίπτωση μίας πτώσης. Όλο το εξςτερικό θα έπρεπε να είναι κατασκευασμένο από πολύ ανθεκτικό ύφασμα σε τριβή και σκίσιμο. Τα περισσότερα textile δεν έχουν δείγμα cordura αφου το κύριως υλικό είναι κάποιο άλλο ύφασμα ακόμα και σε πολύ επώνυμες εταιρίες. Οι πωλητές όμως με μεγάλη ευχαρίστηση τα πλασάρουν για cordura.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Μου φαίνεται οτι παραμυθιάζεστε λίγο....

    Σίγουρα τα Textile Cordura, Tactel κλπ ειναι super βολικά και με μια σωστή μεμβράνη είναι και αδιάβροχα.
    Με λουριά κλπ γινονται και αεροδυναμικά.

    Με τίποτα όμως δεν μπορούν να πλησιάσουν την ανοτχή του δέρματος σε μια πτώση με χιλιόμετρα.
    Εδω κάποιος θα πει οτι επεσε και σούρθηκε και δεν επαθε τίποτα. Σίγουρα αν πεσεις στην Π Ραλλη πχ και ειναι και βρεγμένη, σούρνεσαι και με το τζήν για κανα χιλιόμετρο πριν τρυπήσει.

    Κάποιος ειπε οτι τα σκληρά προστατευτικά κάνουν τη δουλεια ετσι κι αλλιώς.
    Αν σουρθείς με χιλιόμετρα, σε κανονικό δρόμο (που εχει αραγε εδω κοντα), η cordura θα ανοίξει, και ποιός θα κρατάει τότε τα προστατευτικά???
    Το δέρμα εχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα και γι αυτό αντέχει και δεν τρυπάει εύκολα.
    Τ'ωρα αν δεν βολεύει, δεν ειναι αδιάβροχο η ότι άλλο, αυτο ειναι αλλο κεφάλαιο.

    Οποιος εχει αμφοβολία, ας δοκιμάσει να μπεί σε πίστα με cordura. Φυσικά δεν θα τον αφήσουν, ούτε στην Ελλάδα (φαντάσου) .
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Πάντως εγώ κατέληξα σε αυτό: Γνώμες?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	g_flanker_ddry.jpg 
Προβολές:	683 
Μέγεθος:	66,4 KB 
ID:	67568

  8. #23
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Re: Re: η

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
    δερματινο μπουφαν ποιο εχεις?
    με καμπουρα ή χωρις?

    το Haku San σε τι κατηγορια το βαζεις?
    Φιλε μου το μπουφαν το εχω εγω και ειναι απλα γαματο!!!δυστηχως ομως εγω το πηρα γιατι ειναι μ@υναρος και τελικα ειναι τουρισμου ενω εγω εχω σουπερσπορτ μηχανη.Αν παρατηρησεις το φοραω στο αβαταρ
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #24
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Re: Re: η

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Φιλε μου το μπουφαν το εχω εγω και ειναι απλα γαματο!!!δυστηχως ομως εγω το πηρα γιατι ειναι μ@υναρος και τελικα ειναι τουρισμου ενω εγω εχω σουπερσπορτ μηχανη.Αν παρατηρησεις το φοραω στο αβαταρ
    Και σε τι ας πούμε δεν σε ικανοποιεί..;; (θες καμπούρα; )

    (στο αβαταρ που να καταλάβει κανείς τι μπουφάν είναι.. )

    Σε τι χρώμα το έχεις..;;
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  10. #25
    Το πήρα σε μάυρο!

    Και έχω τη Dakar, όλοι μου έλεγαν για πιο μακρύ αλλά μ’ άρεσε πολύ!

  11. #26
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Re: Re: Re: Re: η

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Και σε τι ας πούμε δεν σε ικανοποιεί..;; (θες καμπούρα; )

    (στο αβαταρ που να καταλάβει κανείς τι μπουφάν είναι.. )

    Σε τι χρώμα το έχεις..;;
    :hypnotize Οντως αν δεν το ξερεις το μπουφαν σου βγαινουν τα ματια να το δεις καλα με το αβαταρ μου:rotflmao: :rotflmao:

    Το εχω σε μαυρο με λιγο μπλε στα μανικια και εχει λιγο ασημι γυρω απο τιε τσεπες για να ταιριαζει με αυτο

    ps:Εχω βαλει προστατευτικη πλατη και κανει την δουλεια της καμπουρας Λαμπρο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pantalone%20delta048843(1).jpg 
Προβολές:	648 
Μέγεθος:	42,5 KB 
ID:	67768
    Keep spamming!!!:a13:

  12. #27
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Re: Re: Re: Re: η

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    ps:Εχω βαλει προστατευτικη πλατη και κανει την δουλεια της καμπουρας Λαμπρο
    Πιθανώς να μην κατάλβες τι ήθελα να πω,καμπούρα εννοώ το αεροδυναμικό βοήθημα που έχουν και οι αγωνιστικές φόρμες..Η πλάτη δεν μπορεί να κάνει αυτή του δουλειά..

    Παντελόνι το παραπάνω έχεις..;;Αυτό μάλλον θα πάρω κι εγώ..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  13. #28
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: η

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Πιθανώς να μην κατάλβες τι ήθελα να πω,καμπούρα εννοώ το αεροδυναμικό βοήθημα που έχουν και οι αγωνιστικές φόρμες..Η πλάτη δεν μπορεί να κάνει αυτή του δουλειά..

    Παντελόνι το παραπάνω έχεις..;;Αυτό μάλλον θα πάρω κι εγώ..
    Eνταξει δεν θα κυνηγησω και τις τρελες επιδοσεις στην πιστα για να εχω καμπουρα βρε Λαμπρο απλα μΕ αρεσε αυτο και το πηρα,αν και σε φορμα θα το ηθελα γιατι ειναι κια μια εχτρα προστασια οταν πεφτεις με την πλατη ετσι δεν ειναι

    Το παντελονακι το ζαχαρωνω εδω και καιρο το εχω βρει και το εχω φορεσει πολλες φορες σε μαγαζια νο 52 για μενα αλλα περιμενω το δωρο χριστουγεννων ντεν εχω χρηματα καρντια μου
    Keep spamming!!!:a13:

  14. #29
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: η

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Eνταξει δεν θα κυνηγησω και τις τρελες επιδοσεις στην πιστα για να εχω καμπουρα βρε Λαμπρο απλα μΕ αρεσε αυτο και το πηρα,αν και σε φορμα θα το ηθελα γιατι ειναι κια μια εχτρα προστασια οταν πεφτεις με την πλατη ετσι δεν ειναι
    Ok για την πλάτη/καμπούρα..Εγώ το παρακάτω δεν καταλαβα..
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    δυστηχως ομως εγω το πηρα γιατι ειναι μ@υναρος και τελικα ειναι τουρισμου ενω εγω εχω σουπερσπορτ μηχανη.
    Eίσαι ευχαριστημένος από το μπουφάν..;;Είναι κάτι που έχει/δεν έχει και δεν είσαι ας πούμε απόλυτα ευχαριστημένος..;;

    Το παντελονάκι εγώ θα το χτυπήσω σε λίγο καιρό,
    270? από motocard..

    To μπουφάν από που και πόσο το πήρες..;;

    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  15. #30
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: η

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Ok για την πλάτη/καμπούρα..Εγώ το παρακάτω δεν καταλαβα..

    Eίσαι ευχαριστημένος από το μπουφάν..;;Είναι κάτι που έχει/δεν έχει και δεν είσαι ας πούμε απόλυτα ευχαριστημένος..;;

    Το παντελονάκι εγώ θα το χτυπήσω σε λίγο καιρό,
    270? από motocard..

    To μπουφάν από που και πόσο το πήρες..;;

    270 e? Ξερεις ποσο το εχουν εδω?380 γιουρια παρακαλω!!!Γαμω την ελλαδα μας και τους κλεφτες της μαζι

    Για το μπουφαν που λες ειμαι 1000 τοις 100 ευχαριστημενος αλλα ειναι (απο το σαιτ της dainese το ειδα) για χρηση τουρισμου αλλα εγω ο μκλς το ειδα μου αρεσε και το πηρα απο το tyre shop στο περιστεριπανω στην θηβων ειναι 400ε και 450ε ακανε στην mc import που τα φερνει απο εξωτερικο.γενικα το παιδι ειναι πολυ ξηγημενος,εβαλα λαστιχα απο κει στο gilera και απο τοτε μιλαγαμε και μου ειπε οτι dainese θες εγω με εκπτωση.και που λες ελεγα να το παρω απο εκεινον το παντελονι.αν ξερεις και τα μεταφορικα θα με ενδιεφερε να το παραγκειλουμε μαζι.Για πε
    Keep spamming!!!:a13:

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cordura η δέρμα?
    από rudolf.gr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2008, 14:43
  2. μπουφαν δερμα-παντελονι cordura.....
    από sotiris68 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2008, 23:46
  3. cordura gore-tex vs δερμα....
    από zolotas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 21:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF