Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Πύρος πιστονιού σε ΧΤ600Ε

  1. #1

    Πύρος πιστονιού σε ΧΤ600Ε

    Τελευταίες μέρες ακούω στο κινητήρα ένα θόρυβο μεταλλικό από ψηλά (όχι βαλβίδες) κατά την πρωινή εκκίνηση ο οποίος μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας γίνεται πιο γλυκός αλλά εξακολουθεί να ακούγεται . Οταν ανεβάζω στροφές ακούγεται πιο πολύ ενώ όταν πέφτουν στο ρελαντί απλά ακούγεται .Πήγα σε μάστορα και μου λέει πως είναι πύρος πιστονιού . Η πλάκα είναι πως είχα επισκεφθεί και τη ΥΑΜΑΗΑ στη Καλλιρόης και μου είχαν πει πως είναι δυνατή η συμπίεση και ακούγεται έντονα το σκάσιμο στο πιστόνι . Ωστόσο το μαστόρι που συν τοις άλλοις έχει καταπιαστεί με άπειρα ΧΤ επιμένει στη διάγνωσή του . Το αποτέλεσμα είναι πως θα πρέπει να προβεί σε άνοιγμα κεφαλής , αλλαγή ελατήρια ( καίει και λαδάκι),πιστόνι , τσιμουχάκια βαλβίδων , καδένα εκκεντροφόρου (ακουγόταν που και που) μάλλον θα απαιτηθεί και ρεκτιφιέ . Αναρωτιέμαι λοιπόν τι άλλο θα πρέπει να περιμένω από ένα κινητήρα που θα ανοιχτεί και έχει διανύσει 70.000χμ ίσως και παραπάνω αν έχει γυρίσει το κοντέρ ο προκάτοχός του; Εν τω μεταξύ και φράγκα για καινούργιο τώρα δεν παίζουν . Αλλά λέω μήπως και να το πουλήσω τι θα πιάσω μιας και είναι μοντέλο 1994.
    Αφήστε δε που ακούγεται τώρα και ο πύρος. Εχει κάποιος από το Forum ανάλογη εμπειρία;

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: Πύρος πιστονιού σε ΧΤ600Ε

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    ...είναι δυνατή η συμπίεση και ακούγεται έντονα το σκάσιμο στο πιστόνι...
    Δεν μιλάς σοβαρά, πιστεύω....
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αν το πρόβλήμά σου είναι όντως στον πείρο του πιστονιού, μπορείς να ζητήσεις από τον μάστορα να αλλάξει μόνο τα σχετικά (πείρο, ρουλμάν, ασφάλειες, φλάντζες).
    Σημ: Δεν ξέρω αν η YAMAHA δίνει σετ πιστόνι/πείρο ή μόνα τους ...???

    Βέβαια (εφόσον το μηχανάκι τα έχει τα χιλιομετράκια του) καλό θα είναι να κάνεις ΟΛΑ αυτά που σου προτείνει ο μάστορας (απολύτως λογικά !!).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    old man thks για τη διόρθωση στη λέξη πείρος αντί πύρος (Δήμας)
    Στο θέμα του πείρου λοιπόν . Ο μάστορας διαπιστώνοντας πως στα 3.000 χμ του συμπληρώνω 800 μλ λαδάκια μου είπε πως αφού κατεβάζεις που κατεβάζεις κινητήρα κακό δεν θα ήταν να αλλάζαμε το πιστόνι (στα 610) τα ελατήρια και τα τσιμουχάκια προκειμένου να μην ανοίγεις κλείνεις και τα σχετικά ....

  5. #5
    Να ρωτήσω...

    σε τόσα χλμ και σε τέτοια ηλικία (μηχανής ) μήπως συμφέρει να αλλάζεις κινητήρα εξ' ολοκλήρου;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Να ρωτήσω...

    σε τόσα χλμ και σε τέτοια ηλικία (μηχανής ) μήπως συμφέρει να αλλάζεις κινητήρα εξ' ολοκλήρου;
    Ωχ, κι'άλλος με αυτό το avatar.

    Kαλά το'χα καταλάβει:wacko:

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  7. #7
    Συμφέρει; Ανάλογα .Αν είναι παλιός δεν ξέρεις τι θα βγάλει .Αν είναι καινούργιος θα είναι και σχετικά ακριβός . Η εργασία που συμφωνήσαμε με το μάστορα θα πάει στα 120 ευρώ . Τα ανταλλακτικά έξτρα .(εννοείται) . Το πολύ να πάνε στα 150 - 200 ευρώ .

  8. #8

    Re: Πύρος πιστονιού σε ΧΤ600Ε

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Το αποτέλεσμα είναι πως θα πρέπει να προβεί σε άνοιγμα κεφαλής , αλλαγή ελατήρια ( καίει και λαδάκι),πιστόνι , τσιμουχάκια βαλβίδων , καδένα εκκεντροφόρου (ακουγόταν που και που) μάλλον θα απαιτηθεί και ρεκτιφιέ
    όλο αυτό μόνο 120 ευρώ;





    Που είναι αυτός ο μάστορης;

    Σοβαρά, την ερώτηση την έκανα και για μένα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Ο μάστορας διαπιστώνοντας πως στα 3.000 χμ του συμπληρώνω 800 μλ λαδάκια μου είπε πως αφού κατεβάζεις που κατεβάζεις κινητήρα κακό δεν θα ήταν να αλλάζαμε το πιστόνι (στα 610) τα ελατήρια και τα τσιμουχάκια προκειμένου να μην ανοίγεις κλείνεις και τα σχετικά ....
    Είπαμε και παραπάνω ότι είναι λογικό για τις ώρες λειτουργίας του κινητήρα !!!

    Το ζήτημα είναι ότι θα μπλέξεις με ρεκτιφιέ ...

    (Έχω ΠΟΛΥ άσχημη προσωπική πείρα από ρεκτιφιατζήδες - στη θέση σου θα έβαζα καινούριο κυλινδροπίστονο...).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Να παρέμβω ?

    Τα 120? για λύσιμο κινητήρα λίγα είναι.

    Στο δικό μου που άλλαξα το σύμπαν πριν κάποια χλμ έβαλα χιτώνιο, για να μην μπλέξω με ρεκτιφιέ, όπως είπε και ο old.
    Τα 800ml κάθε 3000 χλμ δεν είναι κάτι παράλογο για ΧΤ μοτερ.
    Το SRX μου από την πρώτη μέρα, ¨ακουγόταν¨από πάνω, όσο ήταν κρύο. Μετά από λίγο σταμάταγε. Οι ¨διαγνώσεις¨ήταν από μπιέλλα, εκκεντροφόρος, βαλβίδες και διάφορες παπάρες. Το μηχανάκι ανοίχτηκε 10 χρόνια μετά, όταν βάρεσε από δική μου μ@λακία.

    Τι εννοείς ¨να αλλάζαμε πιστόνι στα 610¨?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Τι εννοείς ¨να αλλάζαμε πιστόνι στα 610¨?
    Μάλλον μιλάει για oversize πιστόνι (λόγω ρεκτιφιέ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μάλλον μιλάει για oversize πιστόνι (λόγω ρεκτιφιέ..)
    Και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά ρώτησα γιατί για να γίνει 610, θέλει aftermarket πιστόνι,και ουχί Yamaha, με μηδαμινη βελτίωση στην απόδοση.

    610 θα γινόταν με 2ο 3ο ρεκτιφιέ πιστονιού srx, δηλαδή 3 πουλάκια κάθονταν....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μπορεί να εννοεί το 0,10 (2ο oversize) ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Λοιπόν όντως είναι φτηνός στις τιμές του σε ότι κάνει με τη μηχανή . Το 610 εννοεί στο κυβισμό που θα ανέλθει μετά το ρεκτιφιέ .Η πικρή αλήθεια έιναι πως και εμένα η λέξη ρεκτιφιέ με χαλάει . Θα είμαι πάνω από το μηχανάκι όταν λυθεί προκειμένου να έχω καλύτερη εικόνα της κατάστασης του κυλίνδρου . Το θέμα είναι πως αν δεν ακουγόταν ο πείρος (στην ουσία το ρουλεμάν δεν είναι αυτό που κοπανάει η κατανάλωση λαδιού δεν θα με πείραζε και ίσως να το έσπρωχνα να έπαιρνα κάτι άλλο (πάλι ΧΤ) . Πάντως Τρίτη το βάζω μέσα και θα δω τι θα προκύψει . Μέχρι δε να την ξαναπάρω σκέφτομαι με πίκρα την ήττα που θα φάω κατεβαίνοντας από Λυκόβρυση στην Αθήνα και τούμπαλιν με το αυτοκίνητο . Είτε πιάσω Ε.Ο είτε μπω από Αχαρνών - Δεκελείας - Τατοίου ίδια θα είναι η γεύση .Σήμερα δε που κατέβαινα και είχαν απεργία τα λεωφορεία γινόταν χαμός . Μέχρι και η μηχανή κάποιες φορές μπλοκάρισε στη κίνηση .

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Λοιπόν όντως είναι φτηνός στις τιμές του σε ότι κάνει με τη μηχανή . Το 610 εννοεί στο κυβισμό που θα ανέλθει μετά το ρεκτιφιέ ....
    . Το θέμα είναι πως αν δεν ακουγόταν ο πείρος (στην ουσία το ρουλεμάν δεν είναι αυτό που κοπανάει η κατανάλωση λαδιού δεν θα με πείραζε ......
    Φίλε Kaps με 1ο ρεκτιφιέ δεν πάει στα 610. Το ότι ο πείρος έχει ρουλεμάν στο είπε ο μηχαχικός
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2007, 16:53
  2. Πίσω ανάρτηση ΧΤ600Ζ ή ΧΤ660 σε ΧΤ600Ε
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2006, 09:48
  3. Ντίζα συμπλέκτη σε ΧΤ600Ε 1995
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 08:50
  4. Aλλαγη πιστονιου σε Wr426f
    από manos426f στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2006, 16:15
  5. χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 07:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF