Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Δέσιμο στο καράβι?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Ηταν μια πληροφορια που πηρα απο ατομο που ξερω χρονια και το εμπιστευομαι αρκετα,με μεγαλη ταξιδιωτικη εμπειρια και ετσι δεν αναρωτηθηκα περισσοτερο,συνδιαζοντας την μεγαλη ζεστη που επικρατει στα γκαραζ των πλοιων μου φανηκε φυσιολογικο.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    Αλήθεια γιατι όχι στο διπλό σταντ και δεσιμο με σχοινιά; Στο μονό "επιτρέπεται" μια μικρή κίνηση με αποτέλεσμα να πρέπει να υπάρχει λίγο χώρος γύρω απο τη μηχανή.

  3. #18
    γιατι με το πλαϊνο σταντ εχει μεγαλυτερη βαση στηριξης (Φυσικη Α' Λυκειου):o

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    OK ευχαριστώ,δεν το ειχα σκεφτει ετσι. Σκεφτομουν απλα οτι ακομα και με ταχυτητα με το μονο σταντ επιτρεπεται μια μικρη κινηση μπρος πισω (προβλημα το οποιο δε λυνεται πληρως με δεσιμοσε αντιθεση με το διπλο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
    OK ευχαριστώ,δεν το ειχα σκεφτει ετσι. Σκεφτομουν απλα οτι ακομα και με ταχυτητα με το μονο σταντ επιτρεπεται μια μικρη κινηση μπρος πισω (προβλημα το οποιο δε λυνεται πληρως με δεσιμοσε αντιθεση με το διπλο.

    Φυσική ή Μαθηματικά?
    Μεγαλύτερο "τρίγωνο" σχηματίζεται όταν είναι στο πλαινό άρα και μεγαλύτερο εμβαδόν!!!

    Το διπλό τώρα, και με δέσιμο...και ταχύτητα μέσα=Νοthing!
    Ο πίσω τροχός είναι στον αέρα, και άν τυχον κάνει κανένα απότομο μπρός-πίσω τότε ξακαβαλάει από το διπλό και άντε να κρατήσουν τα σκοινιά το μηχανάκι!

    GOT IT PAL???


  6. #21
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Επίσης να προσέχεις να μην τη βάλεις σε φινιστρίνι γιατί περνάνε γιγάντια καλαμάρια και μπορεί να γουστάρουν τα strom


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Τι είπες τώρα ρε σύντεκνε και παρολίγο να έχουμε εργατικό ατύχημα!!!!!

    Υ.Γ: Έρχεσαι κάτω τελικά το ΣΚ;
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Υ.Γ: Έρχεσαι κάτω τελικά το ΣΚ;
    Κάτω είμαι

  8. #23
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Κάτω είμαι
    One down, one to go...

    (αν κατάλαβες για ποιόν μιλάω)
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μιας και υπαρχει ηδη το thread ας κανω κι εγω την ερωτηση μου. Επειδη το τριημερο εχει ταξιδακι με πλοιο, για πειτε λιγο οι πιο εμπειροι τι κανουμε για να μη βρουμε την καλη μας με "ναυτια" οταν παμε να την παρουμε;

    Απ'ο,τι διαβασα πιο πανω το σταντ να κοιταει προς τα εξω(στη θαλασσα) και φυσικα ταχυτητα στο κιβωτιο. Θα πρεπει να εχω εγω καποιον ιμαντα; Το δεσιμο το κανω εγω ή το προσωπικο του πλοιου;

  10. #25
    σταντ κ ταχυτητα οπως σωστα λες!

    καλο ειναι να εχεις εσυ δικο σου καθως στα βαπορια εχουν κατι καταμαυρα απο την βρωμια σχινια που θα γινεις κ@λος για να δεσεις την μοτο.
    προσωπικα ΔΕΝ ηρθε ποτε κανενας απο το πληρωμα να δεσει την μοτοσυκλετα μου οσα χρονια ταξιδευα/υω τοσο εκτος οσο κ εντος Ελλαδας...

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Εγω νομίζω ότι το σταντ κοιτα του εσωτερικού του καραβιού, γιατί απο την αλλη πλευρα, αν κάνει να πέσει θα την στηρίξει ο τοίχος, , δέσιμο ΠΑΝΤΑ και αν ξεχάσεις ιμάντα-σκοινί μικρό το κακό, γιατί στο καράβι γεμάτο.
    Επειδή εχω ταξιδέψει με την αγάπη σε καράβι πολλές πολλές φορές, συμβαίνουν δυό τινά με τους λιμενεργάτες, ή την δένουν αυτοί, η σου λένε φίλε το δέσιμο ειναι δική σου ευθύνη....
    στην πρώτη περίπτωση δεν απομακρύνεσαι αλλά παρακολουθείς διακριτικά την δουλειά του προσωπικού, μόλις τελείωση πας στο μηχανάκι σου και κάνεις τον έλεγχο, εγω συνήθως (όποτε μπορώ δηλαδή) περιμένω μεχρι να τελείωση το αμπαλάζ στην περιοχή, μου εχει συμβεί απαράδεκτος μοτοσικλετιστής να κάνει ζημιά σε ξένο μηχανάκι, για να δέσει το δικό του.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Εγω νομίζω ότι το σταντ κοιτα του εσωτερικού του καραβιού, γιατί απο την αλλη πλευρα, αν κάνει να πέσει θα την στηρίξει ο τοίχος
    Τσου. Το μηχανάκι γέρνει πάντα από τη μεριά του "τοίχου", αφού από εκεί θα το δέσεις. Γενικά, πάντα το δένεις από τη μεριά του σταντ, αφού έτσι είναι απίθανο να πέσει (εκτός αν σπάσει το σταντ ή ο ιμάντας). Αν έχεις τρόπο να το δέσεις προς το εσωτερικό του πλοίου, βάλ'το με το σταντ προς τα μέσα.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    επισης 1-2 κοματια αφρολεξ -μεγεθους κουτι απο τισγαρα- σαν αυτα που εχουν οι παλαιου τυπου καρεκλες καλο ειναι να υπαρχουν κατω απο την σελα.
    θα φανουν χρησιμα οταν θες να περασεις το σχοινι/ιμαντα πανω απο την σελα η' αλλο σημειο που δεν θελεις να φθαρει.

  14. #29
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Kαι ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ, το είχε κάνει ενα παλικάρι οταν γυρνάγαμε απο Ιταλία
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Να πω και εγώ αυτά που ξέρω μιας κάθε τρεις και λίγο χρησιμοποιώ καράβι με την μοτο μιας και ζω σε νησί, καταρχήν αν δεν έχει και δεν προβλέπεται θάλασσα δεν χρειάζεται καν να την δέσεις, αν έχει θάλασσα παραέξω το ίδιο το πλήρωμα θα σου πει να την δέσεις η θα την δέσουν αυτοί, καλύτερα δεστην μόνος σου αν ξέρεις. Συνήθως τις μηχανες τις βάζουν κάτω από την ράμπα του πάνω γκαράζ και δένεις την μηχανη στις κολόνες της ράμπα, εγώ πάντα την δένω από το μαρσπιε του συνεπιβατη και όλα μια χαρα....το δέσιμο καλύτερα από την μεριά του στάντ. ...αυτα

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. moto στο καράβι S.O.S
    από perrakis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2011, 00:22
  2. δεσιμο αποσκευων πανω στο top case
    από intruder στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 13:20
  3. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20
  4. 7 Χρονια Στο Θιβετ!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 11:26
  5. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF