Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?

  1. #1

    Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?

    Καταρχήν, μιας και είναι το πρώτο μου Post, απευθύνω χαιρετισμό προς όλας τα μέλη και εύχομαι να είστε πάντα γεροί και όρθιοι

    Στο ψητό:
    Είμαι κάτοχος ενός περίφανου παπιού (Honta Supra 97(και κάτι ψιλά)cc) που το έχω σαν κύριο και μοναδικό μου μέσο μεταφοράς και φιλοδοξώ να αγοράσω μια V-Strom.
    Η επιλογή μου βασίζεται σε κεραυνοβόλο έρωτα και τίποτε άλλο .

    Ο καλός μου fazeras και εξάδερφος H.A.Balafoutre με έχει κατατοπίσει κάπως αλλά πάντα κάποιες γνώμες παραπάνω είναι χρήσιμες.

    α) Το έχω ψάξει λίγο και έχω καταλήξει να ΜΗΝ την αγοράσω από αντιπροσωπία. Οι λόγοι είναι ότι θα πληρώσω λιγότερα και ότι οι V-Strom της αντιπροσωπίας έρχονται μόνο σε 4 χρώματα τα οποία εμένα δεν με αρέσουν Θα ήθελα την άποψή σας επ'αυτού.
    Επίσης, αν κάποιος είναι από Γιάννενα (επειδή ναι μεν μένω εκεί αλλά δεν είμαι από εκεί και δεν γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις)θα ήθελα την άποψή του σχετικά με τα "μαγαζιά" που πάω να μπλέξω

    β) Ποιά πράγματα πρέπει να προσέξω κατά την μετάβαση αυτή?
    Έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία σε πόλη(οδηγάω 7 χρόνια τον παπιό μου, με βροχή(το παντελόνι μου ακόμα στεγνώνει από την χτεσινή νεροποντή), χιόνι, αέρα(και αρωματικό αέρα από τις σκουπιδιάρες). Έχω μόνο μια σύγκρουση( την πρώτη μέρα που το πήρα,ίσα για να μου σπάσει την μανέτα και να με ξενερώσει) και 2-3 χύμες)
    Το θέμα είναι ότι από τα μαθήματα στο δίπλωμα κατάλαβα ότι η μεγάλη μηχανή καμοιά σχέση δεν έχει με τον παπιό όσο αφορά την οδηγητική συμπεριφορά. Επιπλέον έχω μηδενική εμπειρία εκτός πόλης και σκοπεύω να ταξιδεύω.Οπότε ψιλοανυσηχώ. Όχι τόσο για μένα(ψώφο δεν έχει) όσο για την καλή μου συνεπιβάτιδα την οποία ψήνω και σχεδόν έχω πείσει να ανεβαίνει :a39: .
    (Για να είμαι ηλικρινής από τώρα με προβληματίζει πώς θα την φέρω από εκεί που θα την αγοράσω στο σπίτι μου )

    γ) Εκτός από το καλό που θα αγοράσω για τις εξορμήσεις, σκέφτομαι να πάρω και ένα "Σπαστό" κράνος για να το έχω μέσα στην πόλη και για την/ον συνοδηγό αν υπάρχει. Έχω ακούσει διάφορα άσχημα για τα σπαστά. Εσείς τί προτείνετε?

    δ) Με τζιν παντελόνι γίνεται εξόρμηση?(Γιατί το χαρτί μόνο για 2 κράνος και μπουφανάκι φτάνει, άσε που ελπίζω να χάσω κανένα κιλό στους επερχόμενους μήνες )

    Σας κούρασα, αλλά τα πρώτα είναι πάντα τα δύσκολα.
    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις

  2. #2
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281
    Αδερφέ…..θέτεις κάποια ερωτήματα, και θα προσπαθήσω να απαντήσω με την μικρή εμπειρία που έχω



    Είμαι κάτοχος ενός V Strom 650 εδώ και 13 μήνες….οδήγησαν για 3 χρόνια ένα 50άκι (Honda Dio, η αλλιώς «Μπόμπος» για τους φίλους) και στη συνέχεια πέρασα σε ένα Χ9 125cc για σχεδόν 1,5 χρόνια. Το κάθε μέσο έχει άλλη οδήγηση, άλλες απαιτήσεις, αλλά η προσοχή που χρειάζεται είναι η ίδια.


    Αναφέρεσαι σε θέμα αντιπροσωπείας. Εγώ, όπως και οι περισσότεροι έχουν πάρει από αντιπροσωπεία. Με την αντιπροσωπεία είσαι καλυμμένος σε 1002 περιπτώσεις που μπορεί να σου τύχουν. Για το χρώμα είναι δικό σου θέμα, αλλά δεν θα πρέπει – κατά τη προσωπική μου άποψη – να σε οδηγήσει αυτό σε παραεισαγωγέα…
    Το μηχανάκι μπορείς να το πάρεις από όποια πόλη θες εσύ, και πιστεύω πως υπάρχουν παιδιά να σε κατατοπίσουν… Όσο για το αν είναι μακριά από τα Γιάννενα, θα το στρώσεις στο δρόμο για να γυρίσεις πίσω…..χιχιχι


    [FONT=century gothic]Το θέμα είναι ότι από τα μαθήματα στο δίπλωμα κατάλαβα ότι η μεγάλη μηχανή καμοιά σχέση δεν έχει με τον παπί όσο αφορά την οδηγητική συμπεριφορά. Επιπλέον έχω μηδενική εμπειρία εκτός πόλης και σκοπεύω να ταξιδεύω. Οπότε ψιλοανυσηχώ. Όχι τόσο για μένα(ψόφο δεν έχει) όσο για την καλή μου συνεπιβάτιδα την οποία ψήνω και σχεδόν έχω πείσει να ανεβαίνει [/FONT]


    Έχεις μεγάλο δίκιο για την διαφορά που λες…. Όσον αφορά την εμπειρία εκτός πόλης, κανείς δεν είχε…δεν βγαίνει σε χάπι…την αποκτάς…Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, εγώ το πρώτο μου (ψευτο)ταξίδι ήταν Θεσσαλονίκη – Λάρισα, μόλις έκανα 1001 χλμ…Την διαδρομή την ήξερα – την είχα κάνει με Χ9 125 – πήγα χωρίς άγχος, διπλός, δυσκολεύτηκα και τώρα μου φαίνεται σαν να πετάγομαι κάπου όταν πάω Λάρισα η Βόλο….


    Για το θέμα κράνους, πρώτα πάρε ένα καλό για σένα και ένα «σπαστό» για το κορίτσι…παντού θα βρεις, και μη ξεχνάς ότι στο 99% των περιπτώσεων ότι πληρώσεις παίρνεις…

    Ρωτάς: [FONT=century gothic]Με τζιν παντελόνι γίνεται εξόρμηση?[/FONT]

    Και απαντώ: Γίνεται, αν έτσι νομίζεις…. Όχι βρε αγόρι μου, για το καλό όλων…







    Ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα…..
    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  3. #3
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε tsakalaki.
    Το θέμα είναι ότι, όσον αφορά το χρώμα, δεν έχει σημασία από πού πια πόλη θα αγοράσω την μηχανη αφού τα χρώματα έρχονται Fixed από αντιπροσωπία. Δεν ξέρω γιατί περιορίζονται μόνο σε 4 αλλά δυστυχώς έτσι συμβαίνει

    Τώρα σχετικά με χρηματοδοτήσεις σε άλλες πόλεις, πάνω κάτω τα ίδια παίζουν νομίζω(από ότι βλέπω στο mototriti.gr).

    Όσο για το αν είναι κριτήριο το χρώμα, ναι μεν ... αλλά σε αντίθεση με το αμάξι, την μηχανή την βλέπεις και θέλεις να είναι ...καλοντυμένη . Κρίμα δεν είναι να αγοράζεις καινούριο κάτι που να μην σε ικανοποιεί πλήρως, και να λές συνέχεια: ....ωραία είναι..αλλά να ήταν και πουά με κίτρινες και πράσινες βούλες..... (πχ).


    Δηλαδή δεν έχεις αντίρρηση για ένα σπαστό κράνος(που επαναλαμβάνω θα έχω μόνο για την πόλη).

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της CELTIC
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    27
    φίλε pontifika καλημέρα

    ειχα σε πολυ μεγάλο βαθμό τα ίδια ερωτήματα με εσένα. Το vstrom ειναι η 1η μου μηχανή μετα απο 13 χρόνια εμπειριασ με διάφορα μηχανάκια έωσ 150cc.

    προτιμησα την λύση της αντιπροσωπείας για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου και να μην τρέχω αργότερα γιατι είχα ακουσει διάφορα περιστατικά. η απόφαση που θα πάρεις έιναι δικία σου και δεν θέλω να σου αλλάξω καθόλου την γνώμη σου.

    είχα απορίες το πως θα την ανεβάζω σε πεζοδρόμια, εαν θα είμαι καλός οδηγός όσο στα μικρά μοτο που είχα, εάν θα μπορώ να την κουμαντάρω σε πολυ χαμηλες ταχύτητες πως θα κάνω τις αλλαγες στις ταχύτητες και στο φερναρισμα πανικού καθώς και με το 2Ο άτομο.

    Το μόνο σίγουρο είναι οτι η συγκεκριμμένη μηχανή σε βοηθάει και θα έλεγα οτι μου συγχώρεσε και κανα 2 οδηγικά μου λάθη.

    Οσο αφορά το δίπλωμα δεν σου μαθαίνουν τίποτα.Δίπλωμα έβγαλα μετα απο 12 χρόνια που οδηγούσα χωρίς (ξέρω ότι είναι λάθος). Δεν σου λένε π.χ ότι με την μηχανή μπορεις να πέσεις λόγω λαδιών,χαλικι,νερό σε στροφή, ούτε όταν στρίβεις με χλμ να κοιτάς πάντα την έξοδο της στροφής και άλλα πολλά. Μπορει να ακούγομαι υπερβολικός αλλά τα συζητούσαμε οι σχετικά έμπειροι στα μαθήματα που κάναμε για το δίπλωμα.

    Στα ταξιδια έιναι απίστευτα ωραία και θα ψάχνεις αφορμές για να την κοπανάς. Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να οδηγάς ώριμα γιατι το γκάζι είναι ωραίο πράγμα αλλα θέλει και σύννεση.

    τωρα αν η συνεπιβάτης έχει πρόβλημα υπαρχουν και τα ΚΤΕΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

    α και αν δεν θέλει κτελ υπαρχουν και τα ΤΑΞΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

    ΚΡΑΝΟΣ ΚΡΑΝΟΣ ΚΡΑΝΟΣ ΚΡΑΝΟΣ

  5. #5
    Μπαλαλάικα Το avatar του/της miraze
    Εγγραφή
    24/11/2005
    Μηνύματα
    439

    Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pontifikas
    ..............................
    Επίσης, αν κάποιος είναι από Γιάννενα (επειδή ναι μεν μένω εκεί αλλά δεν είμαι από εκεί και δεν γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις)θα ήθελα την άποψή του σχετικά με τα "μαγαζιά" που πάω να μπλέξω
    ...................
    Check your pm!!!!!!


    [SIZE=1]κάποια πράγματα δεν λέγονται δημόσια![/SIZE=1]
    Αυτό το μονοπάτι που να οδηγεί




  6. #6
    foul taste of freedom
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    33
    Πάνε πάρε παραεισαγωγής να γλυτώσεις κανα φράγκο !

    Ετσι κι αλλιώς οποιοδήποτε πρόβλημα
    να παρουσιαστεί, την ίδια αντιμετώπιση
    θα έχεις !

    (π.χ. σκουριά στο λαιμό στο κάτω μέρος).

    Με τα λέφτα που θα σου μείνουν, ρίξε κάγκελα μπρος-πίσω, χούφτες , βαλίτσα και τα κρανακια σου !!!

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  2. Συμβουλες για αγορά μηχανής..
    από rulenstein στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2010, 09:13
  3. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 12:17
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF