Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πείρος ....Ευχαριστώ δεν θα πάρω (Θα πάρω όμως παξιμάδι στροφάλου...)

  1. #1

    Πείρος ....Ευχαριστώ δεν θα πάρω

    Λοιπόν έχουμε και λέμε . Από όλα αυτά που μου έλεγε το μαστόρι μου και από όλα τα άλλα που με την καλή σας την καρδιά μου αναφέρατε σε προηγούμενη συζήτηση (πείρος πιστονιού σε ΧΤ), είπα προτού προβώ σε εγχείρηση του κινητήρα μου να πάρω άλλη μια τελευταία γνώμη μιας και όταν κράταγα τον συμπλέκτη πατημένο ο θόρυβος σχεδόν εξαφανιζόταν και κάτι μου έλεγε πως τσάμπα θα ανοίγω κυλινδροκεφαλή . Επισκεπτόμενος ένα κατάστημα με ανταλλακτικά ΥΑΜΑΗΑ φίλου μου και συνομιλώντας μαζί του που πρότεινε να πάω στη ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ στο μηχανικό που είναι γνωστός του και να πάρω μια ύστατη γνώμη . Οπερ και εγένετο . Μόλις γύρισα ... Τα νέα είναι τα εξής . ΔΕΝ ΚΤΥΠΑΕΙ ΠΕΙΡΟΣ αλλά το παξιμάδι του στροφάλου έχει λασκάρει και δεν απομένει παρά να ανοιχτεί το δεξί καπάκι και να σφιχτεί το προαναφερθέν και ότι άλλο υπάρχει εκεί μέσα . Εμεινα απλά άφωνος . Εντάξει το καίει το λαδάκι του (200μλ στα 1000χμ) αλλά για αυτό και μόνο το λόγο δεν θα το άνοιγα το μοτέρ και έτσι να επωμιστώ έξοδα και στο τέλος να είναι αλλού η αιτία του θορύβου . Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ένα .Μιας και έχουμε μια ιδιαίτερη αγάπη στις αγαπημένες μας καλό είναι να ψαχνόμαστε προτού κάνουμε ενέργειες που θα κοστίσουν .

  2. #2

    Re: Πείρος ....Ευχαριστώ δεν θα πάρω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    μιας και όταν κράταγα τον συμπλέκτη πατημένο ο θόρυβος σχεδόν εξαφανιζόταν .
    Αυτό νομίζω δεν το είχες αναφέρει στο αρχικό thread.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #3
    Πράγματι δεν το είχα αναφέρει απλά για μην σας τα ζαλίζω με το ένα και το άλλο . Αλλά το είχα διαπιστώσει και το είχα αναφέρει στο μαστόρι μου και η απάντησή του ήταν πείρος και πάλι πείρος .Και εγώ δεν είμαι μηχανικός αλλά και μόνο από την εμπειρεία τόσων χρόνων και τριβής με τις μηχανές κάτι μου έλεγε πως κάτι άλλο κρύβεται πίσω από αυτό τον ήχο που ακούγεται . :hypnotize

  4. #4

    Παξιμάδι στροφάλου ...

    Προς τους κατόχους ΧΤ 600Ε . Λοιπόν σε συνέχεια των 2 προηγούμενων συζητήσεών περί του πείρου πιστονιού στο ΧΤ και των απόψεων που άκουσα μέχρι και την γνωμάτευση του μηχανικού της Μοτοδυναμικής (νά'ναι καλά ο άνθρωπος ) τον ήχο που έκανε το μοτερ του ΧΤ μου δεν προερχόταν από τον πείρο αλλά ήταν πράγματι από το λασκαρισμένο παξιμάδι του στροφάλου . Για να γίνω πιο κατατοπιστικός , λύσαμε δεξί καπάκι , βγάλαμε καμπάνα δίσκους κ.λ.π και διαπιστώσαμε πως από τα δύο παξιμάδια που σημειωτέον έχουν και ασφάλειες το ένα (στροφάλου ) είχε λασκάρει . Γλύτωσα λοιπόν τα 500 ευρώ (λύσιμο της κυλινδροκεφαλής και τα ανταλλακτικά ) και έδωσα όλο και όλο 20 ευρώ και όλα Ο.Κ .

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Ωραίος!!

    Ευτυχώς που το εψαξες σωστά και δεν εδωσες τα φράγκα άδικα.

    Τωρα πήγαινε και πες το και στον μ@%^& μάστορα που ήθελε να το λύσει σώνει και καλά!

    Θα ελεγα να πεις και ποιός είναι αλλά εχουν ακουστεί διάφορα περι των καταγγελιών κλπ τελευταία, οπότε δεν λέω τίποτα...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Τωρα πήγαινε και πες το και στον μ@%^& μάστορα που ήθελε να το λύσει σώνει και καλά!
    πήγαινε όμως....

    μη το περάσεις στο ντούκου...

    ευγενικά και όμορφα πήγαινε να του πεις τι έγινε και για ποιο λόγο έχασε την οποια εμπιστοσύνη σου ως μηχανικός...

    άκου τι θα σου πεί και πες μας και εμάς την αντίδρασή του....


  7. #7
    Καταρχάς ευχαριστώ τον mod που ενοποίησε τις συζητήσεις . Επί της ουσίας λοιπόν πήγα στον μάστορα γκουχ γκουχ και του το είπα ευθέως . Δεν μπορώ να πω πως άφησε να φανεί η πίκρα του αλλά οι προσπάθειές του περί του αντιθέτου υπήρξαν άκαρπες αφού σχεδόν τον εμφάνισα ως άσχετο . Μέχρι να ξαναδέσουμε καπάκι δεξί και να βάλουμε μπροστά το μοτέρ επέμενε να με πείσει πως τσάμπα ασχολιόμαστε και καλό θα ήταν να κάνουμε μια και καλή την κυλινδροκεφαλή προκειμένου να με πείσει πως δεν είναι δυνατόν να απέτυχε στη διάγνωση . Του ανέπτυξα θεωρητικώς το τρελό όνειρο που θα βλέπαμε αν τελικά ανοίγαμε κυλινδροκεφαλή αλλάζαμε και τα λοιπά και ω τι δυστυχία μας ανακαλύπταμε πως ο ήχος εξακολουθούσε να ακούγεται . Αραγε τι θα κάναμετότε ; θα λύναμε και το υπόλοιπο μοτέρ ;

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2010, 10:02
  2. Αν δεν φοράτε κράνος, θα σώσετε την ζωή κάποιου άλλου!!!!!!!!
    από drspeed στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2010, 09:09
  3. δεν ξερω τι να παρω? Help
    από gtsagas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 00:46
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ....
    από rantanplan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2008, 17:08
  5. Δεν το εκανες?.... Θα'πρεπε...
    από menos στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2007, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF