Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Αυτή είναι ασφάλεια!

  1. #1

    Αυτή είναι ασφάλεια!

    Αγόρασα πριν ένα μήνα αυτή την κουλούρα της Abus.

    Έλα όμως που σήμερα δεν ξεκλείδωνε με τίποτα. Για να ανοίξει, το κλειδί πρέπει να κάνει στροφή 180 μοιρών. Σήμερα γύριζε μόνο στις 160 μοίρες. Πρωί – πρωί και έχοντας ένα ραντεβού στις 9:30 άρχισα να ψέλνω κανονικά (@#$!@#@).

    Μετά από πολλά βάλε-βγάλε, γύρνα από ‘δω, γύρνα από ‘κεί, άνοιξε τελικά.

    Αυτή είναι ασφάλεια. Ούτε με το κλειδί του δεν ανοίγει! :rotflmao:

    Τώρα είτε δεν έβαλα καλά το κλειδί όταν την κλείδωσα είτε είναι ελαττωματική. Το θέμα είναι ότι δεν την εμπιστεύομαι πλέον.


  2. #2
    Τώρα με τις βροχές ήταν εκτεθειμένη;

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Ψέκασε μέσα στον μηχανισμό λίγο WD40 αντισκωριακό και κατά 99% θα φτιάξει...
    Μάλλον έπιασε σκόνες και μούργα.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  4. #4
    Όχι. Πάντα σε στεγνό (κλειστό) μέρος την αφήνω όταν δεν χρησιμοποιείται.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimitrisXLV
    Όχι. Πάντα σε στεγνό (κλειστό) μέρος την αφήνω όταν δεν χρησιμοποιήται.
    Όταν χρησιμοποιείται;

    Κοινώς πρέπει να σκούριασε λίγο, κάνε αυτό που λέει ο Στέργιος

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Εννοώ ότι δεν την κουβαλάω μαζί μου. Το βράδυ την δένω, το πρωί την λύνω και την αποθηκεύω.

    Θα δοκιμάσω να την ψεκάσω άν και μου φαίνεται λίγος ο χρόνος που την έχω για να πιάσει σκουριά.

    Ευχαριστώ παίδες.


  7. #7
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    Ρίξε λίγο WD 40 στην κλειδαριά της και ανοιγόκλεισέ τη 5-6 φορές και όλα θα είναι ΟΚ
    THE MORE WE SEE THE MORE WE KNOW...

  8. #8
    Ιδιο προβλημα ειχα κ εγω με κλειδαρια ABUS δισκοφρενου. Τελικα καταλαβα οτι δεν εβαζα το κλειδι οσο μεσα επρεπε! Αν δεν μπει τερμα μεσα γυρναει μεν αλλα οπως ειπες 160~ μοιρες . . .
    Moto Metalheads Club \m/
    Τωρα και MotoGP Αγωνες!!

    Unified Network Systems

    WebHosting/ Mailhosting / Δικτυα /IT Support

  9. #9
    Μηνύματα: 113463 Το avatar του/της sadengr
    Εγγραφή
    28/09/2005
    Μηνύματα
    71
    Ομοιως εχω Abus και το εχω παθει και εγω περιστασιακα. Η λυση ειναι αυτη που ειπε ο RαNd
    Αν κοιταξεις μεσα στην κλειδαρια θα δεις 4-5 "δαχτυλιδια" στη σειρα που πρεπει να ειναι ευθυγραμισμενα για να μπει μεχρι μεσα το κλειδι.
    Οταν σου ξανασυμβει θα δεις οτι το τελευταιο δαχτυλιδι μεσα εχει ξεφυγει απο την ευθυγραμμιση και το κλειδι δεν εφαρμοζει εντελως. Πιανεις τα υπολοιπα με το κλειδι και τα γυρνας μεχρι να ερθουν σε ευθεια με το "στραβο"

    Ριξε και λιγο γου-ντου-40 και εισαι οκ.

  10. #10
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
    Ομοιως εχω Abus και το εχω παθει και εγω περιστασιακα. Η λυση ειναι αυτη που ειπε ο RαNd
    Αν κοιταξεις μεσα στην κλειδαρια θα δεις 4-5 "δαχτυλιδια" στη σειρα που πρεπει να ειναι ευθυγραμισμενα για να μπει μεχρι μεσα το κλειδι.
    Οταν σου ξανασυμβει θα δεις οτι το τελευταιο δαχτυλιδι μεσα εχει ξεφυγει απο την ευθυγραμμιση και το κλειδι δεν εφαρμοζει εντελως. Πιανεις τα υπολοιπα με το κλειδι και τα γυρνας μεχρι να ερθουν σε ευθεια με το "στραβο"

    Ριξε και λιγο γου-ντου-40 και εισαι οκ.
    Σωστα, απο βιασυνη δεν βαζεις η βγαζει σωστα το κλειδει μεσα με αποτελεσαμ συνηθως το τελευταιο δαχτυλιδι να κατσει στραβα μεσα. Δες το μερα μεσα και θακαταλαβεις. Ευθυγραμισε το το και θα σε μια χαρα. Οταν κλειδωσει παλι, βαλε τερμα μεσα το κλειδι, γυρνα το 180 μοιρες και μετα τραβα το κλειδι προς τα πανω.

    Αν λιγο πριν φτασεισ στις 180 πας ψιλοταυτοχρονα να τραβηξεις το κλειδι προς τα πανω τοτε παθενεις το προβημα με τις 160 μοιρες. Ριξε και 2-3 σταγονες στο μηχανισμο,μ κανει καλο σε γενικες γραμμες.

  11. #11
    Μία ακριβώς ίδια κουλούρα κρέμεται εδώ και 1,5 χρόνο δεμένη σε ένα κολονάκι στο παλιό μου πάρκινκ.

    Προσπαθούσα δύο εβδομάδες να την λύσω, μεχρί που τα πήρα κρανίο και την παράτησα...

    Τι λάδια έβαλα, τι δοντάκια προσπάθησα να ευθυγραμμίσω, τι γλυκόλογα τις είπα, το χαβά της αυτή...

    Ευτυχώς που την είχα βγάλει από την μηχανή...
    vrooommmmm!!!

  12. #12
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    συμβαινει

    Εχω ακριβως μια ιδια και το χειμωνα είδα κι'επαθα με τα κρυα και τις βροχες (παγωμενα χερια, αντε να ανοιξεις κλειδαρια).

    Οταν την κλειδωνεις να βεβαιωνεσαι παντα οτι το κλειδι εχει μπει ολοκληρο μεσα.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF