Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Βρετανία - Αυτοκτόνησε λαθρομετανάστης για να παραμείνει ο γιoς του στη χώρα

  1. #1

    Βρετανία - Αυτοκτόνησε λαθρομετανάστης για να παραμείνει ο γιoς του στη χώρα

    Που οδηγεί η απελπισία...

    http://www.naftemporiki.gr/news/stat...21/1243558.htm

    ΑΠΕ
    Πέμπτη, 21 Σεπτεμβρίου 2006 09:42

    Σοκ έχει προκαλέσει στη Βρετανία η είδηση ότι ένας μετανάστης από την Αγκόλα που ζητούσε εδώ και πέντε χρόνια πολιτικό άσυλο, αναγκάστηκε να αυτοκτονήσει δι απαγχονισμού προκειμένου να μπορέσει να παραμείνει στη χώρα ο 13χρονος γιός του, όπως γράφει σήμερα η εφημερίδα Ιντιπέντεντ.

    Πρόκειται για τον Μανουέλ Μπράβο ο οποίος είχε φτάσει στη Βρετανία το 2001 μαζί με τη γυναίκα του και τους δυό γιούς τους, τον Αντόνιο και τον Μέλιου, ζητώντας πολιτικό άσυλο. Οπως δήλωσε τότε στις βρετανικές αρχές ο Μανουέλ Μπράβο, ο πατέρας του ήταν ηγέτης της Ενωσης Δημοκρατικής Νεολαίας, που αντιπολιτευόταν το καθεστώς του προέδρου της Αγκόλας, Χοσέ Εντουάρντο ντος Σάντος. Οι δυνάμεις ασφαλείας του καθεστώτος δολοφόνησαν τους γονείς του Μανουέλ και βίασαν τις αδελφές του, με αποτέλεσμα ο ίδιος να αυτοεξοριστεί με την οικογένειά του στη Βρετανία.

    Το τελευταίο διάστημα ο Μανουέλ είχε μεταφερθεί μαζί με το γιό του Αντόνιο στο κέντρο κράτησης λαθρομεταναστών Γιάρλς Γουντ, στο Μπεντφορντσάιρ, περιμένοντας να εκδοθεί στην Αγκόλα, καθώς είχε απορριφθεί η αίτηση πολιτικού ασύλου που είχε καταθέσει. Στο κέντρο κράτησης ο Μανουέλ έγραψε ένα σημείωμα :"Θέρω να πεθάνω ή να σκοτωθώ, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα να μείνω στη Βρετανία. Αν πεθάνω, θέλω ο γιός μου να μείνει στη χώρα και να συνεχίσει την εκπαίδευσή του. Δεν θέλω να επιστρέψει στην Αγκόλα για να υποφέρει.

    Τελικά ο Μανουέλ δεν δίστασε να κρεμαστεί από μία σκάλα, αφού αποχαιρέτησε τον γιό του στο κελί που μοιραζόταν μαζί του, μήπως και με αυτόν τον τρόπο συγκινηθούν οι αρχές και αφήσουν τον 13χρονο γιό του να παραμείνει στη Βρετανία.

    Οπως γράφει η Ιντιπέντεντ, ο Μανουέλ λίγο πριν βάλει τέλος στη ζωή του είπε στο γιό του "να είναι γενναίος, να εργάζεται σκληρά και να είναι καλός μαθητής".

    Οι δικαστικές αρχές διέταξαν έρευνα για τον θάνατο του Μανουέλ και ζήτησαν από τη διεύθυνση του κέντρου κράτησης να εξατάσουν τα βίντεο από τις κάμερες ασφαλείας που δείχνουν τον άτυχο Αγκολέζο να βγαίνει από το κελί και να απαγχονίζεται σε μιά σκάλα του κτιρίου.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #2
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    και πόσα άλλα γίνονται και δε τα μαθαίνουμε.....


    εχει κανείς υπόψη του τι τους κάνουμε εμείς τους λαθρομετανάστες?


  3. #3
    Μου έχει τύχει δύο φορές (μέχρι τώρα -δε θέλω να δω άλλες), να βλέπω ρακένδυτους μετανάστες να ανεβαίνουν κάτι κωλοχωματόδρομους χιλλιομέτρων -ενώ πήγαινα στο δρόμο για δουλειά- εξαντλημένοι από το κολύμπι, ερχόμενοι από τη παραλία που ξεβράστηκαν όταν ο ελεεινός καρ#ιόλης έμπορος τους πέταξε βιαστικά στη θάλασσα.

    Η (δικαιολογημένα) αγριεμένη ματιά των Ιρακινών, μου θύμισε τον εαυτό μου σε άλλες εποχές, οι Ινδοί από την άλλη ήταν πρόσχαροι, και φιλικοι όταν πιάσαμε κουβέντα... Και στις δύο περιπτώσεις αφού ζήτησαν σε σπασμένα αγγλικά πληροφορίες, λίγη τροφή και νερό, αναζήτησαν τη τύχη τους, αφού τους εξήγησα ότι δεν ήταν η Ιταλία η χώρα που βρισκόντουσαν, κατάλαβαν ότι επειδή δεν έχει υποδοχή το μέρος εδώ, οι μπάτσοι θα τους ξεφορτώνονταν, και θα έπρεπε να τους αποφεύγουν, και αφού τους είπα που θα βρίσκανε τροφή και νερό, και πως θα φτάνανε εκεί που θέλανε, οι δρόμοι μας χωρίσανε...


    Εσείς τι θα κάνατε;

  4. #4
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    .... τι να πεις!!


    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ντερτι-moto
    ωραια σκεψη..
    φυσικα και ειναι ρατσιστικο.!!!
    "σβηστα" γιατι προσβαλλουν την νοημοσυνη μας και την κοινωνικη μας συνειδηση.
    Λοιπόν, τα έσβησα διότι προσβλήθηκε ο παραπάνω συνforumίτης.

    Αλλά αγαπητοί μου συνforumίτες με τη λέξη "ρατσιστικό" κάνετε πολύ μεγάλο λάθος για την πάρτη μου.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    και πόσα άλλα γίνονται και δε τα μαθαίνουμε.....


    ....

    Μην πατε μακρια..Ολη η βρετανικη κοινωνια φρικαρει με την αυτοκτονια του ταδε αγνωστου μεταναστη και στο Ιρακ ο στρατος τους κανει τα χιλια μυρια.
    Αυτο πως το αντιμετωπιζει η κοινωνια τους;
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    .......

    .....Είναι άκρως ρατσιστικό.......

    Συμφωνω με ενα..."ειναι ακρως ρατσιστικο"Με ολα τα αλλα διαφωνω.
    Αλλα ειναι επι του παροντως;
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  8. #8
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Άσε που πιστεύω ότι πλέον οι φτωχές χώρες επίτηδες κάνουν ταραχές εμφύλιες ή με άλλους για να φεύγουν όλο και περισσότεροι να πηγαίνουν στα έτοιμα.
    Μα αυτο ειναι προφανες, θα πρεπει να ειναι ηλιθια η οποιαδηποτε κυβερνηση για να θελει να εχει φορολογουμενους κι εργατικο δυναμικο. Γι'αυτο και κανουν πολεμους με οποιον βρουνε ωστε οι νεοι και πιο παραγωγικοι ειτε να σκοτωνονται ειτε να φευγουν απο τη χωρα!

    Παλιά, υπήρχει ανάγκη για δουλειά και η μετανάστευση ήταν ευεργετική. Τώρα όμως, τα πράγματα άλλαξαν. Οι πόλεις είναι έτοιμες να εκραγούν από τον πολύ τον κόσμο και κυρίως από την πολυπολιτισμικότητα. Είναι κάτι σαν υφέρπουσα ίοση.
    Οπως π.χ. οι Ελληνες που πηγαν γερμανια, αυστραλια και αμερικη. Τι να πεις, αρρωστια οι ιδιοι, αρρωστιες θα κουβαλουσαν και πανω τους, απορω γιατι δεν τους εστειλαν απο κει που ηρθαν!

    Διότι αφού ξεπεραστούν οι πρώτες δυσκολίες εγκατάστασης όλοι χωρίζουν τις πόλεις στις οποίες μετανάστευσαν σε περιοχές. Εδώ οι Έλληνες, οι Τούρκοι, οι Ιρανοί και τελικά αντί να αλλάξουν μυαλά απλώς βάζουν τα βρακιά τους ανάποδα και φτού κι από την αρχή. Οπότε γιατί να πάνε αλλού για καλύτερα ντεμέκ και δεν μένουν στη χώρα τους να κάνουν τα ίδια. ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ οι χέστιδες.
    Πολυ λογικο να υπηρετουν στον ελληνικο στρατο ινδοι. Ετσι θα ειμαστε σιγουροι πως σε συραξη με την τουρκια θα προταξουν πρωτοι τα στηθη τους εναντια του τουρκου οχτρου!



    Και στο κάτω κάτω, πως μπορείτε να εμπιστευτείτε ανθρώπους που πούλησαν την χώρα τους για μια πάστα όνειρα. Ακριβώς, για μια ψευδαίσθηση. Δηλαδή, πούλησαν τη χώρα τους τη στιγμή που οι χώρες έχουν ανάγκη τους πολίτες τους, στα δύσκολα και μετά το παίζουν άνετοι.
    Εξαλλου, οπως ολοι γνωριζουμε, η οικονομικη & πολιτικη κατασταση σε μια χωρα δεν εξαρταται ουτε στο ελαχιστο απο παραγοντες οπως πολιτικοι, διαφθορα, ξενες υπερδυναμεις, πετρελαια, διαμαντια και λοιπες αστειοτητες. Σε ολες τις τριτοκοσμικες χωρες οι πολιτες εχουν το ελεγχο στα χερια τους αλλα ειναι τοσο δειλοι και μαλακες που σηκωνονται και φευγουν!!!

    Πέστε μου, πώς να τους εμπιστευτείτε αυτούς τους ανθρώπους όταν στα δύσκολα την κάνουν αλέκος στο χαλαρό και αβίαστα-αβάδιστα? Ο καθένας για την ευκολία του αραδιάζει ένα σωρό ψέματα από τα πιο πιστευτά. [/B]
    Και σιγουρα ειναι πολυ ευκολο να αφησεις πισω σου την πατριδα σου, γιατι σε κανεναν δεν αρεσει το μερος που γενηθηκε και ολοι ψαχνουν την ιδανικη χωρα.

    Εμεις που ειμαστε ακομα ελλαδα απλα δεν μας δινει το αμερικα βιζες για χρυσοπληρωμενες δουλειες εκει, αλλιως θα ειχαμε αλλους 10.000.000 μεταναστες ωσπου να πεις κιμινο.

    :ZZZ:

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    Συμφωνω με ενα..."ειναι ακρως ρατσιστικο"Με ολα τα αλλα διαφωνω.
    Αλλα ειναι επι του παροντως;
    Αν δεν είναι, να το σβήσω.

    Δεν έχω καμία διάθεση να προσβάλλω κανέναν.

    Αλλά έχω δει πράγματα και καταστάσεις αυτοπροσώπος και κάτι τέτοια δημοσιεύματα με περιστατικά μεταναστών-λαθρομεταναστών(κυρίως) τα αντιμετοπίζω με μεγάλη προσοχή διότι αυτή η εκδοχή είναι η μιά μόνον (πολύ μικρή) πλευρά της αλήθειας και συνήθως οι σωστοί την πατάνε έτσι.

    @Alki_Viades σόρυ ρε μαν το διόρθωσα και στο κείμενο που έκανες quote, για το στρατό στην ίδια τους την χώρα εννοώ, αντί να φεύγουν. Και για την φράση "υφέρπουσα ίοση" κοινωνικά εννοώ πάλι και όχι κυριολεκτικά, μη τρελλαθούμε κιόλας. Δηλαδή, όπως έγινε και στην Γαλλία, ήταν θέμα χρόνου να συμβούν αντιδράσεις και καταστροφές. Αυτό εννοώ, ή ποιό σωστά, μια κοινωνική ωρολογιακή βόμβα.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #10
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    @Alki_Viades σόρυ ρε μαν το διόρθωσα και στο κείμενο που έκανες quote, για το στρατό στην ίδια τους την χώρα εννοώ, αντί να φεύγουν. Και για την φράση "υφέρπουσα ίοση" κοινωνικά εννοώ πάλι και όχι κυριολεκτικά, μη τρελλαθούμε κιόλας. Δηλαδή, όπως έγινε και στην Γαλλία, ήταν θέμα χρόνου να συμβούν αντιδράσεις και καταστροφές. Αυτό εννοώ, ή ποιό σωστά, μια κοινωνική ωρολογιακή βόμβα. [/B]
    Φιλε ο στρατος σε αλλες χωρες δεν ειναι υποχρεωτικος και στο κατω κατω τι μας ενδιαφερει εμας αν αυτοι πανε στρατο στη χωρα τους. Οσο για την ιωση προφανως δεν το πηρα κυριολεκτικα.

    Οσο για τη Γαλλια κανε μια αντιπαραθεση με την Αγγλια που δεν εχουν τοσο εντονα φαινομενα και θα δεις πως τη διαφορα δεν την κανουν οι μεταναστες αλλα το συστημα "αφομοιωσης" τους.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Αν δεν είναι, να το σβήσω.

    Δεν έχω καμία διάθεση να προσβάλλω κανέναν.
    .














    ωραια σκεψη..
    φυσικα και ειναι ρατσιστικο.!!!
    "σβηστα" γιατι προσβαλλουν την νοημοσυνη μας και την κοινωνικη μας συνειδηση.
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  12. #12
    Balafoutre κανενας ανθρωπος δεν ειναι λαθραιος. Τοσο απλα.

    Η φυση δεν χαραξε συνορα στους ανθρωπους αλλα τα κρατη μεταξυ τους για να καλοπερνουν οι "απο πανω". Αν η φυση εθετε τετοιου ειδους ορια απλα θα σουν και εσυ και εγω λαθραιοι, γιατι καμια φυλη δεν μπορει να περηφανευτει για την "καθαροτητα της".
    Σε τοσα χρονια εξελιξης, μετακινησεων, πολεμων,κλιματολογικων αλλαγων και εμποριου εχεις την εντυπωση οτι καποιος ειναι Ελληναρας η Τουρκαλας η Ιταλιανος 100% ; Αν ναι πλανασαι. Ξερεις ποσα εκκατομυρια "πιτσικουλιες" εχουν γινει και ποσα γονιδια εχουν μεταλλαχθει-μεταφερθει;

    Δεν θελω να σε πεισω με βιολογια γιατι δεν ειμαι βιολογος. Αν ομως βρισκεις σοβαρο να σε χωριζει απο καποιον το χρωμα η τα συνορα που αλλοι εθεσαν γι αυτον πολυ απλα θα πρεπει να τους φοβασαι και να τους μισεις ολους, γιατι που ξερεις ποτε θα σκεφτει καποιος οτι η Ελλαδα ειναι πατριδα του και οτι θα πρεπει να διωξει απο εκει τα "κολοπαιδα" που καθονται τοσα χρονια..

    Νομιζω οτι παρασυρθηκες και δεν τα εννοεις αυτα. Θοηθαει καπως αρνητικα και η ψευτοπερηφανεια λογω Euro κτλ και στραβωνει το θεμα . Σωστα;

    Και υποψη, με αμερικανικη εισβολη ή χουντα δεν ξερω πως παλευεις για ν αλλαξεις τα πραγματα περα απ το να παιξεις το κεφαλι σου.Παντως καποιοι την επταετια δεν"αντεξαν"και ""αυτοεξοριστηκαν"".Αυτο πως το βλεπεις; Θα πρεπε να τους εκτελεσουν;

    Φιλικα
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
    Balafoutre κανενας ανθρωπος δεν ειναι λαθραιος. Τοσο απλα.

    Η φυση δεν χαραξε συνορα στους ανθρωπους αλλα τα κρατη μεταξυ τους για να καλοπερνουν οι "απο πανω". Αν η φυση εθετε τετοιου ειδους ορια απλα θα σουν και εσυ και εγω λαθραιοι, γιατι καμια φυλη δεν μπορει να περηφανευτει για την "καθαροτητα της".
    Σε τοσα χρονια εξελιξης, μετακινησεων, πολεμων,κλιματολογικων αλλαγων και εμποριου εχεις την εντυπωση οτι καποιος ειναι Ελληναρας η Τουρκαλας η Ιταλιανος 100% ; Αν ναι πλανασαι. Ξερεις ποσα εκκατομυρια "πιτσικουλιες" εχουν γινει και ποσα γονιδια εχουν μεταλλαχθει-μεταφερθει;

    Δεν θελω να σε πεισω με βιολογια γιατι δεν ειμαι βιολογος. Αν ομως βρισκεις σοβαρο να σε χωριζει απο καποιον το χρωμα η τα συνορα που αλλοι εθεσαν γι αυτον πολυ απλα θα πρεπει να τους φοβασαι και να τους μισεις ολους, γιατι που ξερεις ποτε θα σκεφτει καποιος οτι η Ελλαδα ειναι πατριδα του και οτι θα πρεπει να διωξει απο εκει τα "κολοπαιδα" που καθονται τοσα χρονια..

    Νομιζω οτι παρασυρθηκες και δεν τα εννοεις αυτα. Θοηθαει καπως αρνητικα και η ψευτοπερηφανεια λογω Euro κτλ και στραβωνει το θεμα . Σωστα;

    Και υποψη, με αμερικανικη εισβολη ή χουντα δεν ξερω πως παλευεις για ν αλλαξεις τα πραγματα περα απ το να παιξεις το κεφαλι σου.Παντως καποιοι την επταετια δεν"αντεξαν"και ""αυτοεξοριστηκαν"".Αυτο πως το βλεπεις; Θα πρεπε να τους εκτελεσουν;

    Φιλικα
    Ρε συ, ξέρω τα περί προσμήξεων. Δεν ονειροβατώ.

    Αυτά που έγραψα είναι πράγματα που συμβαίνουν, άλλα που ξέρω προσωπικά και άλλα που πιστεύω πως συμβαίνουν και απλώς τα περιγράφω. Σε κάποια θέματα είμαι απόλυτος, όπως π.χ. το ότι καλύτερα να γίνει κάτι ώστε αυτοί οι άνθρωποι να μην χρειάζετε να φεύγουν καθόλου από τις χώρες τους ώστε να μην χρειάζετε να υποβαθμίζουν έτσι την προσωπικότητά τους και κατά συνέπεια να μην δημιουργούν τα όποια κοινωνικο-οικονομικά προβλήματα στις χώρες που πάνε.

    Δεν είναι μίσος ή απέχθεια. Κάνετε λάθος.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #14
    Γι αυτο σου λεω οτι κατανοω οτι δεν τα εγραψες με μισος κτλ. Δεν ειχες τετοιο υφος. Θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι δεν υποβαθμιζουν την προσωπικοτητα τους με το να δουλευουν 10ωρα σε ηλιο και βροχη σε χωραφια και οικοδομη...

    Και συμπληρωματικα δεν πιστευω οτι αυτοι δημιουργουν προβλημα.Οταν η φυση σου παρεχει δυνατοτητα να ζησουν 15 και 20 εκατομμυρια σ ενα συγκεκριμενο χωρο και καποιοι επιλεγουν να ζουν 10 μυρια και απ αυτα τα 9 με δυστυχια,δυσκολιες και προβληματα αυτο λεγεται ανωμαλια.Αλλα δεν θα τ ανοιξουμε αυτο εδω...

    Η πραξη του μεταναστη πατερα για να επανερθουμε μπορει να κριθει απο ηρωικη ως παραλογη. Ηρωικη γιατι επελεξε τον δυσκολοτερο δρομο για να εξασφαλισει στο γιο του μια καλυτερη ζωη.
    Παραλογη γιατι δεν ξερω αν ο δυτικος τροπος ζωης θα ειναι καλυτερος σε σχεση με τη ζωη που εκανε το παιδι στην πατριδα του , εστω τη δυσκολη. Φανταζομαι οτι θα υπηρχαν και αλλες επιλογες χωρων. Δεν υποτιμω τη θυσια του πατερα αλλα εξεταζω το σκοπο της θυσιας με κριτηρια σταθμισμενα φιλοσοφικα με καποια αλλα κριτηρια
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  15. #15
    Μα με τόσους λαθραίους ή και νόμιμους, μετανάστες την πατάνε τελικά αυτοί που το έχουν ανάγκη περισσότερο όπως ο αυτόχειρας που πίστεψε στο σύστημα, αλλά λόγω ΑΝΑΓΚΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ μετανάστευσης πρός τη χώρα που ζήτησε το άσυλο, για να μην φάει πόρτα έστω η οικογένειά του, έκανε ότι έκανε, αφού το τραγικό του παρελθόν τον όπλισε με αστείρευτη αυταπάρνηση.

    Τέλως πάντων, δεν έχει νόημα να συνεχίσω άλλο.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 12:43
  2. Για Να Αναψουν Λιγο Τα Αιματα.....
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 16:37
  3. Για να μην ξεχνιομαστε μερικοι μερικοι.....
    από YZF-R1 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2004, 00:11
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 17:33
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF