Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Modenas Kristar 125cc με ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2006
    Μηνύματα
    4

    Modenas Kristar 125cc με ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα...

    Γεια χαρά σε όλους!

    Αγόρασα λοιπόν πριν από 2 εβδομάδες ένα καινούργιο Modenas Kristar 125cc, το έστρωνα ευλαβικά όπως ανέφεραν οι οδηγίες του πωλητή και του manual, και ενώ είχε διανύσει μόλις 103 (!) χιλιόμετρα, σε μία ελαφριάς κλίσης ανηφόρα, αρχίζει να κόβει ταχύτητα, να ζορίζεται δυσανάλογα πολύ (την ίδια ανηφόρα την ανεβαίνω κάθε μέρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα) και να επιβραδύνει, μέχρι που σταμάτησε να τσουλάει.

    Κατεβαίνω από το μηχανάκι και, αφού του βγάζω την ταχύτητα, το τσουλάω στο πρώτο στενό που βρίσκω, το οποίο ήταν εντελώς ίσιο (ούτε ανηφόρα, ούτε κατηφόρα). Μετά από 5-10 μέτρα τσουλήματος, οι τροχοί μπλόκαραν εντελώς (όχι απότομα, σταδιακά) με αποτέλεσμα το μηχανάκι να μην πηγαίνει πλέον ούτε μπρος ούτε πίσω!!!

    Ήταν Σάββατο απόγευμα και το μαγαζί ήταν κλειστό, οπότε την Δευτέρα το πρωί πήγα σε αυτόν που μου το πούλησε (με τα πόδια) και του ζήτησα να μου το αλλάξει. Ο τύπος αρνήθηκε οποιαδήποτε περίπτωση αλλαγής και μου είπε ότι το μηχανάκι ήταν σε εγγύηση και θα αναλάμβανε αυτός να το μεταφέρει στο συνεργείο και να το επισκευάσει.

    Την επόμενη μέρα το μεσημέρι μού το έφερε στη δουλειά λέγοντας ότι όλα ήταν καλά και ότι το πρόβλημα ήταν τα δισκόφρενα που δεν ήταν ρυθμισμένα σωστά.

    Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία από μηχανάκια / μηχανές, δεν ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες και το παρέλαβα. Το ίδιο απόγευμα, ένας φίλος που ξέρει πολλά παραπάνω από εμένα το καβάλησε και μου είπε ότι κατά την άποψή του το μπροστινό φρένο είναι πολύ χαλαρό. Η αλήθεια είναι ότι είχα παλιότερα 2 Modenas Kriss II, (το πρώτο το έδωσα τελικά στον αδερφό μου, πήρα το δεύτερο και μετά το πούλησα στο μαγαζί για να πάρω το Kristar). Σε κανένα από τα δύο Kriss II δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με το μπροστινό φρένο (ή με ότιδήποτε άλλο). Ξαναπήγα λοιπόν το Kristar στο κατάστημα, του το άφησα και του εξήγησα το πρόβλημα. Μου είπε ότι θα το φτιάξει και θα μου το ξαναφέρει.

    Μία μέρα μετά, του τηλεφώνησα και τον ρώτησα για την εξέλιξη του θέματος. Μου είπε ότι δεν έχει λυθεί το θέμα ακόμα και το ψάχνει. Επίσης μου είπε ότι επικοινώνησε με τον τεχνικό διευθυντή της Modenas για να επιλυθεί το πρόβλημα του μπλοκαρίσματος των τροχών / δισκόφρενων και μου ζήτησε μία μέρα διορία για να λύσει το θέμα.

    Γράφω λοιπόν σ' αυτό το φόρουμ για να ακούσω τις απόψεις και τις προτάσεις σας ως πιο έμπειροι από εμένα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τί μπορεί να φταίει, τί προτείνετε να κάνω από εδώ και πέρα και τί να προσέξω στην συνδιαλλαγή μου με τον πωλητή και τη Modenas. Σημειώστε ότι είμαι στην επαρχία (Κεφαλονιά) και ότι ακόμα δεν του έχω πληρώσει ολόκληρη τη διαφορά τιμής (Τιμή Kristar μείον τιμή Kriss II).

    Ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων.

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    καλα δε μπορεις να γινεις πιο σαφης? τι κραταγε το μηχακι "να μη τσουλαει"

    -το μοτερ?
    -το εμπρος ή
    -πισω δισκοφρενο?????????

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2006
    Μηνύματα
    4
    Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση

    Όταν λέω "μπλοκάρανε οι τροχοί" εννοώ ότι, παρόλο που το μηχανάκι δεν είχε μέσα ταχύτητα και δεν πατούσα ούτε το μπροστά ούτε το πίσω φρένο, όσο και αν προσπαθούσα να το τσουλήσω μπροστά ή πίσω δεν μετακινιότανε. Αντιδρούσε σαν να ήταν πατημένα και τα δύο φρένα όσο δυνατότερα γινόταν. Μάλιστα το έβαλα στο διπλό stand και προσπάθησα να μετακινήσω τους τροχούς με τα χέρια αλλά αυτό ήταν αδύνατο.

    Όσο για το θέμα του φρένου, ο φίλος μου το δοκίμασε μετά την 1η επισκευή και απλά διαπίστωσε ότι το φρένο δεν ακινητοποιούσε τον μπροστινό τροχό, έστω και αν έσφιγγες με μεγάλη δύναμη τη μανέτα.

  4. #4
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ειναι πολυ γενικα τα τα «συμπτώματα» που αναφερεις και πραγματικα προσπαθω να καταλαβω αλλα δε βγαζω ακρη

    δε μπορει να μπλοκάρανε ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ δισκοφρενα μαζι.... δεν ειναι δυνατόν!!! δεν υπαρχει κατι να τα συνδεει άλλωστε...

    μιας και απο οτι καταλαβαίνω οι μηχανολογικες σου γνωσεις ειναι περιορισμένες... καλυτερα μη βγαζεις αμεσα συμπερασματα και να περιμενεις τι θα σου πει ο μαστορας σου οτι ειναι η αιτια της δυσλειτουργίας... και μετα θα σχολιασω!

  5. #5
    pes ton mastora sou na elenksi ton piso troxo malon espase to elatirio mesa sto mouagis ta fermouit an exi dyo diskofrena malon exi pola ygra kai frakare i dagana
    καμια εκδρομουλα ρε παιδια?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2006
    Μηνύματα
    4
    Λοιπόν, παιδιά, σήμερα τον πήρα τηλέφωνο (αφού με αγνόησε εντελώς για μία εβδομάδα) και μου είπε ότι αύριο θα είναι έτοιμο. Είπε επίσης ότι το πρόβλημα ήταν στην εξαέρωση των φρένων και ότι ο τοπικός (στην Κεφαλονιά) μάστορας δεν ήξερε τον σωστό τρόπο εξαέρωσης επειδή είναι καινούργιο μοντέλο. Για αντικατάσταση βέβαια ούτε λόγος...

    Πείτε μου τη γνώμη σας, μπορεί να ισχύει μπλοκάρισμα τροχού λόγω εξαέρωσης φρένων. Συγχωρήστε με αλλά δεν έχω καμμία απολύτως εμπειρία από μηχανολογία...

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aian
    μπορεί να ισχύει μπλοκάρισμα τροχού λόγω εξαέρωσης φρένων?
    Μάλλον όχι ...

    Μπορεί να μπλοκάρει ο τροχός λόγω "πρηξίματος" των υγρών, αλλά αυτό γίνεται μετά από συνεχόμενα και παρατετεμένα φρεναρίσματα ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ότι τα υγρά είναι για τον π@ύτσο ...
    (αν τα υγρά είναι ΠΟΛΥ παλιά μαζεύουν υγρασία, η οποία "βράζει" με την θερμότητα που μεταδίδεται από την δαγκάνα στα υγρά και διαστέλεται, προκαλώντας το "πρήξιμο" στο κύκλωμα).

    Ο αέρας που - πιθανόν να - υπάρχει στο κύκλωμα των φρένων είναι συμπιεστός (υποχωρεί ή και τερματίζει η μανέτα χωρίς φρενάρισμα πρακτικά).

    Ακριβώς λόγω αυτής της "συμπιεστότητας", ΔΕΝ είναι ικανός να προκαλέσει αύξηση της πίεσης σε υδραυλικό κύκλωμα (ακόμη και όταν διαστέλεται, λόγω θέρμανσης...).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2006
    Μηνύματα
    4
    Δυστυχώς τα προβλήματα συνέχισαν. Ο πίσω τροχός φαίνεται να είναι απελπιστικά κοντά με τα τακάκια, το δε δισκόφρενο έχει ήδη δημιουργήσει χαρακιά εσωτερικά (το μηχανάκι έχει κάνει 210 χλμ...) Η πίσω ρόδα όταν το μηχανάκι είναι σβηστό και με νεκρά, κάνει εμφανή θόρυβο από το τρίψιμο του δισκόφρενου με τα τακάκια. Μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό αυτό και ότι θα στρώσει, αλλά σε ίδιο ακριβώς μηχανάκι που πούλησε ο καταστηματάρχης σε κοντινό συγγενή του δεν υπάρχει κανένας τέτοιος θόρυβος.

    Λοιπόν, μετά από όλες αυτές τις ταλαιπωρίες, το επέστρεψα και ησύχασα. Θα το σκεφτώ πάρα πολύ αν θα ξαναπάρω ποτέ modenas. Μάλλον θα στραφώ στο Innova, μπας και "βρω την υγειά μου".

    Να ρωτήσω και τη γνώμη σας για κάτι άλλο. Το κατάστημα δεν δέχτηκε να κάνει επιστροφή στο μηχανάκι και επειδή πλέον είμαι έξαλλος με την κατάσταση του το πουλάω. Πόσο νομίζετε ότι είναι λογικό να το πάρει πίσω, αν κρίνετε ότι το αγόρασα 2.000 ευρώ;

  9. #9
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ok καλη τυχη! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    (αμα βρεις δισκοφρενο που δε θα κανει θορυβο απο τριβη με τα τακακια.... δε θα εχεις δισκοφρενο ή δε θα εχες τακακια)! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    πες μας και τις εντυπωσεις απο το inovva μετα ομως!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2016
    Μηνύματα
    1
    modenas kristar 125 πραγματικά 111cc κατανάλωση 2κάβαλο και ανηφόρες και γενικά το τρέχω 37,5L δλδ με ντεπόζιτο 4,8L βγάζει 180km.δοκιμασμένο γιατί το πήγα τέρμα μέχρι να σβήσει λόγο βενζίνας

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Αν και 10 χρόνια μετά....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vespoukis Προβολή μηνύματος
    δοκιμασμένο γιατί το πήγα τέρμα μέχρι να σβήσει λόγο βενζίνας
    Που το δοκίμασες τέρμα συνεχόμενα για 180χλμ?

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF