Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: ΚΤΜ 640 adventure R γνώμες

  1. #1

    ΚΤΜ 640 adventure R γνώμες

    αιδικό απωθημένο το συγκεκριμένο μοντέλο του '99...

    χρήση ταξιδιωτική. χώμα-άσφαλτος 50-50... όπου το 50-50 μπορεί να γίνει 10-90 ένα σβκ γιατί μου τη βάρεσε να μετρήσω τις εθνικές ή 90-10 το άλλο σβκ γιατί αποφάσισα να πάω θεσσαλονίκη από χώμα

    δεν με ενδιαφέρει πως τα πάει σε πολύ δύσκολα off-road περάσματα κλπ. (αν και σε αλλουνού τα χέρια μια χαρά πιστεύω τα πάει.. όχι πάντως στα δικά μου) μηχανάκια για να παίζω σε μονοπάτια έχω, με ενδιαφέρει η αντοχή και αξιοπιστία (ακολουθώντας ευλαβικά το σέρβις shedule της KTM) και η απόδοση σε ταξίδια χωμάτινα και ασφάλτινα...

    ευχαριστώ για τις γνώμες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	url.jpg 
Προβολές:	532 
Μέγεθος:	38,8 KB 
ID:	62785
    Fuck the universe.

  2. #2
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Για ρώτα και τον leipsippo που το έχει και το έχει πάει παντού..

    Το πουλάει απ'ότι είδα εδώ

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  3. #3
    ela re kavadia...


    ο κινητηρας ειναι ο LC4...


    το μονο που σε ενδιαφερει, ειναι απο τη στη στιγμη που θα το αποκτησεις μεταχειρο να ηταν Κυριος ο προηγουμενος ιδιοκτητης,

    και οταν λέω κύριος δεν εννοω , να μη το έτρεχε, αλλά να το έτρεχε όπως του ταιριάζει!


    αγαπημένες του στροφές απο 4300 μεχρι 6300.


    ταξιδάκια ασφάλτινα στις 5500 με 5000 και 110 χιλιομετρα/ωρα θα διατηρησουν τον κινητηρα σε αριστη κατασταση...



    κατεβαινεις και στα 80 χλμ/ωρα για λίγο, του ρίχνεις και ενα σπριντάκι mexri ta 160 αρεά και πού!


    στο χώμα όπως έχει προειπεί ο εμπειρότατος Superspy μη το φοβάσε, αν έχεις κότσια σπάστο!


    κλασσικα πλέον 2500 λάδια (2 λιτρα φουλ συνθετικό) και κάθε 5000 βαλβίδες (συνήθως είναι απειροελάχιστη η ρύθμιση που χρειάζονται - αλλά να εχεις το κεφαλι σου ησυχο) και φιλτρα...

    αν εχεις ορεξη χωρο και τα εργαλεια της ΚΤΜ κανεις τα πιο σημαντικά μόνος, το σερβις μανιουαλ τα εχει ολα αναλυτικά!


    η σέλα θα σε ψιλοκουράζει στα μακρινά ταξίδια της ασφάλτου (πάνω απο 200 χιλιομετρα σερύ ) αν και ειναι σημαντικά πιο αφρώδεις και ξεκουραστη απο την αντιστοιχη του LC4...


    και τωρα που το ανεφερα, μπορέις βεβαιως να κανεις τη μετατροπή που εχω κανει και εγω σε LC4 αλλαζωντα; το 28λιτρο με το 12λιτρο τάνκ και την σέλα!

    το μηχανάκι χάνει τον όγκο του, και συμπεριφέρεται περισσότερο σαν εντουρο παρα σαν ον-οφφ.


    το κακό με το 28λιτρο ειναι πως στην έκαστη πτώση στο χώμα το πρώτο πράγμα που βρίσκει είναι το ντεπόζιιτο, και πρέπει να είσαι παρα πολυα άτυχος για να τραυματισθεί (ραγίσει) , το πλαστικό είναι άριστης ποιοτητας, μα το χρώμα θα φθαρεί αμέσως , για αυτό, να το επενδύσεις αμέσως με χονδρό πλαστικο αυτοκόλλητο!

    επίσης απο το ίδιο να βαλεις και στα καπακια του κινητηρα διοτη τραυματιζονται απο τις μπότες!

  4. #4
    το 99αρι εχει συμβατικό πολύ καλό πηρούνι μπροστά και 300αρι δίσκο, το 2000 και πάνω έχει 320χιλιοστά!



    τα υγρα ειναι 5.1 dot (αγωνιστικό λέμεεεεεεεεε χεχεχε )

    τα αμορτισέρ τα βγάζεις μετά απο 10.000 χωμάτινα χιλιόμετρα (αντιγράφω απο τον σπύρο σούπερ σπάϊ) και τα στέλνεις για σέρβις, 150 ευρά το κοστούμι, και μετά καβαλάς νέο μοτόρι!

    μολις το κάνω θα σε πώ...


    καλό είναι να μη πειράξεις και πολλά πολλά όπως καρμπ και εκκεντροφόρουε, το μηχανακι ξυριζει μετά αλλά, οι απαιτησεις του πλεον αναγωνται σε αγωνιστικό μοτορι, και οι περισσοτεροι την πατανε!


    ασε που για πιό απότομο γκάζι στο χώμα θα έχεις δυσκολίες ειδικά στην αρχή!



    αυτα, αν μου ρθει τίποτα άλλο θα σε πώ!


    εγω προσωπικά αν και τυχαια κατέληξα σε αυτο το μηχανακι μετα απο προτροπή φίλου (τον οποίο ευχαριστώ κάθε μέρα μόλις αγκαλιάσω το γκρίπ του γκαζιού! ) δε το μετανοιώνω με τίποτα!





  5. #5
    merci σταύρο.... το 99άρι σκέφτομαι γιατί είναι το πιο χωμάτινο της σειράς με τις μεγαλύτερες διαδρομές στις αναρτήσεις κλπ.

    απ' την άλλη απ' ότι κατάλαβα με 120-130χλμ ταξιδέυει άνετα σε άσφαλτο οπότε με καλύπτει..

    το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι το μόνο που έχει ακουστεί για τα LC4 είναι ότι σπάνε.... :hypnotize

    το δικό σου πόσα χλμ. έχει κάνει; κανά πρόβλημα; (δακρύσματα πχ. κλπ. συνήθως τέτοια ακούω...)
    Fuck the universe.

  6. #6
    και πόλλά λές, με 110 και δε θα παθει ποτε τιποτα!



    τι να σε πώ για το σπάσιμο... εμενα ακομα δεν έχει σπάσει (φτου φτου φτου - σταυροκοπημα! )




    απο δακρυσματα έχουμε μόνο απο τσιμουχιτσα στο λεβιε των ταχυτητων... βασικα ουτε καν δακρυζει, απλά μούργα κραταει...


    επίσης τώρα βγάζει κάτι λαδάκια απο τη τσιμουχα πίσω απο το μικρο γραναζι...


    και αρχισε να δακρυζει επίσης ηαφνικά απο ψηλά, φοβήθηκα για καπάκι, αλλά τελικά ήταν ανόδυνο, τσιμούχα του ενος εκκεντροφορου, κοστος 15 ευρα!







  7. #7
    και μιας και το θυμήθηκα...

    η bmw για το F650GS συνιστά maximum rpm για ασφαλή λειτουργία του μοτέρ σε παρατεταμένα χρονικά διαστήματα πχ. εθνικών κλπ. στο manual..

    η ktm συνιστά τίποτα ανάλογο στο manual;

    merci
    Fuck the universe.

  8. #8
    eipame na mhn phgaineis me kleidwmeno gkazi sthn ethnikh!



    parto esy kai ua ta noivseis ola, sto telos de xreiazetai strofometro kai tipota , ta pianeis ola apo ton hxo kai ton syntonismo toy kinhthra!

  9. #9

    Talking

    ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..
    Εγώ είχα το 640 adventure του 2003 με το γκρι "κουστούμι". Με FCR, ολόσομη SPES, πειραγμένο φιλτροκούτι με φιλτροχοάνη κλπ. Μετρημένα 54 άλογα...
    Στα 5000 χιλίομετρα με αφήνει απο συμπλέκτη. Στα 9000 πάλι απο συμπλέκτη!
    Κια για κερασάκι μου έκανε δώρο μια ραγισμένη κεφαλή στα 17.000...
    Αυτά τα ολίγα! Σημείωση: Δπο χώμα πηγα ελάχιστο+δεν το έσκιζα. Το πούλησα πριν μου τελειώσει η εγγύηση. Επίσης είχα 2 ΚΤΜ πριν απο αυτό με σχεδόν κανένα πρόβλημα όπως και ο τωρινός Σουπερδουκας.
    Να πάρω λαχείο?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Ερώτηση: Από '03 δεν είχαν υδραυλικό συμπλέκτη;

  11. #11
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    φίλε μου.....
    αυτό έχω και εγώ, του 99.

    δεν ξέρω, αλλά απο το 2001 μοντ. ακούω και διαβάζω, για διάφορα προβληματάκια!

    Εχουν διαφορές; δεν γνωρίζω την έκταση των (αν έχουν) αλλαγών, πάντως, εκτός απο 2 ντίζες συμπλέκτη, δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Χώμα; εντάξει, δεν το έχω ξεφτιλήσει......ήπια πράγματα!
    Ασφαλτο; ότι είπε ο ΚΑΤΑΝΑΣ.


    Και η αλήθεια είναι ότι έχω σκεφτεί να το δώσω, αλλά ........... άντε και το έδωσα. ΤΙ να πάρω;





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00156.jpg 
Προβολές:	475 
Μέγεθος:	64,9 KB 
ID:	63059
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  12. #12
    Nαι, το 2003 και επειτα είχαν τον υδραυλικό της MAGURA, τον ιδιο με τα 950 αν δεν κανω λαθος με πολλές εργοστασιακές ανακλήσεις...
    ANYWAY, για χώμα είναι οτι πρέπει αλλα στην ασφαλτο θέλει λίγο ρέγουλο δηλ. δεν πάμε τάπα συνέχεια!

  13. #13
    προς σταύρο αλλά και τους υπόλοιπους adventurάδες

    τα φώτα του πως είναι;; σε νυχτερινή εντουράδα αποδίδουν; ανάβουν και τα 2 μαζί;

    αν τραβήξεις και καμμιά φώτο θαμαι υπόχρεος...

    thanksss
    Fuck the universe.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    προς σταύρο αλλά και τους υπόλοιπους adventurάδες

    τα φώτα του πως είναι;; σε νυχτερινή εντουράδα αποδίδουν; ανάβουν και τα 2 μαζί;

    αν τραβήξεις και καμμιά φώτο θαμαι υπόχρεος...

    thanksss
    ειναι δυνατα,


    το ενα ειναι η χαμηλη και το άλλο η ψηλή σκάλα!


    μου φαίνεται πως δεν αναβουν ταυτοχρονα, αναβει το ενα κια σβηνει το άλλο!

    θε θυμαμαι κιόλας, μετα το χειρουργίο ανοιχτού φωτός της μικρής μου το ένα περίσεψε :rotflmao: :rotflmao:




    ουτε νυχτερινό εντουρο έχω κάνει!



    αν και πιοστευω πως βραδυ στο βουνο οσα φωτα και να εχει κανεις δε φτανουν!


    μα γιατί το σκέφτεσαι τόσο πολύ καββαδία;


    τι σχεση έχει η αποκτηση μιας μοτοσυκλέτας που τα κανει σχεδον όλα με τοσο εξεζητημενα θέματα;


    για οιαδηποτε πιο "κακή" ,"αγωνιστικη" ενασχοληση δε μπορεις να αποφυγεις τις προσωπικες πινελιες βελτιωσης!


    πάρτο και δεις άσπρη μέρα να πούμε!



    εισαι και 2 μετρα και θα σε κάθεται ΜΙΑ ΧΑΡΑΑΑΑ






  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122
    Δε μιλαω...
    Δε μιλαω...
    τοσο καιρο.... να δω που το πας... θα σε κοπανησω Φαντασμα-Κοπροσκυλο!
    Μαζι ρε δε ειμασταν Πηλιο;
    Δεν το ειδες το μηχανακι πως παει, χωρις χερά οδηγό; Ειδες οτι για RR θελει χερια να πας γρηγορα και για TR θελει χερια, κοτσια, φαντασια, υπομονη... το μηχανακι παει παντου, ο οδηγος ειναι ο μονος περιορισμος σε αυτη τη μηχανη!

    Τι σπαει ρε ανθρωπε; Το 640; Σοβαρα; Εδω το βροντηξα στην Επιδαυρο με τον ΜαρκΔ και ουτε το ντεποζιτο δεν μου εκανε την τιμη να ραγισει!

    Εκτος αν εννοεις μηχανικα!
    Αν το αφησεις με ιδια λαδια για 10.000 χλμ και το πας ταπα γκαζι καθε φορα που πατας ασφαλτο,ναι, ραγιζουν τα μεταλλα, γιατι ρε φιλε, εχεις παρει λαθος μηχανη σε τελικη αναλυση. Πηγαινε παρε μια Tiny Dick's Motorcycle που παει παντου τα κανει ολα και τσιμπανε οι γκομενες και παρατα μας. Το ΚΤΜ ειναι ΚΤΜ, respect!

    Τι να τα κανεις τα φωτα ρε αγορι μου; Ξεχωριστα αναβουν αλλα υπαρχει και συνδεσμολογια για να αναβουν μαζι. Σκοπευεις να πας τοοοοσο γρηγορα το βραδυ που η μεσαια σκαλα δεν σου κανει και θες και την μεγαλη ; Που ρε Τασο; Στο bivouac στο Kayes ή στο Bamako;

    Αστο ρε αγορι μου το 640, ειναι βαρυ ακομα για σενα αυτο πραγμα, μαθε σε κανα μικροτερο και εχεις καιρο μπροστα σου να παρεις και 640 και σου ευχομαι και 660 (ή 690, ο,τι υπαρχει τοτε) στα 30 σου που θα ξερεις και θα το χαρεις κιολας!

    Αντε μην βαλω τον Γκεκουρα να σε νουθετησει ....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF