Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Ευτυχώς που δεν είναι Ειδωλολάτρες.

  1. #1

    Ευτυχώς που δεν είναι Ειδωλολάτρες.

    Μεγάλωσα -όπως όλοι μας- με την πεποίθηση ότι οι αρχαίοι ήταν ειδωλολάτρες, μέχρι που ήρθε ο Χριστιανισμός και διόρθωσε αυτό το κακό.

    Δεν παρακολουθώ ειδήσεις, αλλά δεν μπορούσε να διαφύγει της προσοχής μου ότι πριν κάνα-δυό μήνες εκλάπει κάποιο εικόνισμα από κάπου, διότι το προβάλανε παντού μετά μανίας μέχρι να το εμπεδώσουμε.

    Καλά ως εδώ.

    Ξάφνου, πριν επτά ημέρες το εικόνισμα βρίσκεται και μιά εβδομάδα τώρα δεν χάνουν ευκαιρία να το αναμεταδίδουν. "Βουρκομένοι οι πιστοί" λένε οι δημοσιογράφοι, "θα τελέσουμε πανηγυρική λειτουργία" λένε οι μελανοχίτωνες.

    Πριν 6 χρόνια έφεραν το εικόνισμα "Παναγιά η Ιεροσολυμίτισα" το οποίο εκτέθηκε μόλις 7 ημέρες σε κάποια εκκλησία των Αθηνών. Από τον οβολό των πιστών που πήγαν να προσκυνήσουν μαζεύτηκε το ποσό των .. (κρατιέστε).. 5 δις δρχ.

    Αφού δεν είναι ειδολωλάτρες :rotflmao: :rotflmao: δεν καταλαβαίνω σε τι διαφέρει ένα εικόνισμα των 100 δρχ από ένα άλλο ξακουστό και χρυσοποίκιλτο.

  2. #2
    Παίζει mp3? :hypnotize :hypnotize
    Πουντζάμπ έχουμε καταντήσει...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #3
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    + 10000 !!!

    Εμενα σε παρομοια κουβεντα με βαθεια θρησκευομενο ατομο δεν ειχε απαντηση να μου δωσει !!




  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Ευτυχώς που δεν είναι Ειδωλολάτρες.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    ..........................
    Δεν παρακολουθώ ειδήσεις, αλλά δεν μπορούσε να διαφύγει της προσοχής μου ότι πριν κάνα-δυό μήνες εκλάπει κάποιο εικόνισμα από κάπου, διότι το προβάλανε παντού μετά μανίας μέχρι να το εμπεδώσουμε.
    ........................

    Ηταν η εικονα της Παναγιάς της Βρεφοκρατούσας, απο την Μονή της Παναγιάς της Ελώνας, πανω απ' το Λεωνίδιο, στο φαραγγι, στον δρομο για τον Κοσμά!

    Πανω δηλαδη απο 'κει που ηταν η ΠανΣΥΜΟΦΕ σχεδον ...

    Οταν χτες το πρωι (κατα τις 7) βρηκα ενα καφενειο ανοικτο στον Τυρό για να πιω καφε, αλλη κουβεντα ΔΕΝ ειχαν και σταυροκοπιωνταν κλαιγοντας ...


    Συγκρατηθηκα, οπως κανω και τωρα, λογοκρινοντας τις εκφρασεις που χρησιμοποιω, για να ΜΗΝ κανω θεμα την μ@λ@κια που ΜΑΣ ΔΕΡΝΕΙ ακομα ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    + 10000 !!!

    Εμενα σε παρομοια κουβεντα με βαθεια θρησκευομενο ατομο δεν ειχε απαντηση να μου δωσει !!



    Πες τα, πες τα να τ' ακούσουνε μερικοί μερικοί

    (κι' ας εχω πολλούς παπάδες στο σοι μου...)
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Καλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.....

    Αντε εξηγησε στην γιαγια και στον παππου περι ειδωλολατρειας και τα σχετικα...χωρια που τα περισσοτερα μοναστηρια στην χωρα μας ιδρυθηκαν επειδη ''βρεθηκε'' μια εικονα στον συγκεκριμενο τοπο...

    Ειναι λιγο ατυχες το παραδειγμα , αλλα απο την στιγμη που και εμεις δεν ειμαστε ανιμιστες η ειδωλολατρες , ποσες φορες δεν εχετε στενοχωρηθει επειδη δωσατε την παλια μηχανη για να παρετε καινουργια....η ποσες φορες δεν αναφερθηκατε σε αυτην σαν να ειναι κατι εμψυχο?...

    Δεν εγκρινω και ουτε συμφωνω με τετοιες λατρευτικες εκδηλωσεις , απλα ειμαι πολυ ανεκτικος με τους ανθρωπους που τις κανουν...ειναι απαραδεκτη ομως η εκμεταλευση αυτου του γεγονοτος (και οχι μονο αυτου) απο την εκκλησια και τους ανθρωπους που την αντιπροσωπευουν!!!


    crs-k Πανεμορφα μερη εκει κατω ε?

  7. #7
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    ............................
    crs-k Πανεμορφα μερη εκει κατω ε?

    Ολος ο Παρνωνας ειναι πανεμορφος!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Και αφήστε να μην σας αναλύσω τι συμβαίνει στο Αγ.Όρος στο οποίο δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει ακόμα αυτή η "μυθοπλασία" του πνευματικού μέρους και του αβάτου...

  9. #9
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Νομίζω ο χθεσινός ΑΡΚΑΣ στο "Ε" με αντιπροσωπεύει απόλυτα, και πιθανότατα δίνει (εμμέσως) και απάντηση στην απορία σου χωμάτινε!
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  10. #10
    Αυτό δεν είναι εκκλησία, τράπεζα είναι!

    Η περιουσία της είναι απίστευτη! Αλλά μια δωρεά σε αυτούς που υποφέρουν δεν είδα. Καλή ώρα στους αστέγους της Χαλκιδικής!

    Μόνο όταν απειλείται η εξουσία της εκκλησίας του ακούω τον κο. Χριστόδουλο να κραυγάζει!
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Καλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.....

    Αντε εξηγησε στην γιαγια και στον παππου περι ειδωλολατρειας και τα σχετικα...χωρια που τα περισσοτερα μοναστηρια στην χωρα μας ιδρυθηκαν επειδη ''βρεθηκε'' μια εικονα στον συγκεκριμενο τοπο...

    Ειναι λιγο ατυχες το παραδειγμα , αλλα απο την στιγμη που και εμεις δεν ειμαστε ανιμιστες η ειδωλολατρες , ποσες φορες δεν εχετε στενοχωρηθει επειδη δωσατε την παλια μηχανη για να παρετε καινουργια....η ποσες φορες δεν αναφερθηκατε σε αυτην σαν να ειναι κατι εμψυχο?...

    Δεν εγκρινω και ουτε συμφωνω με τετοιες λατρευτικες εκδηλωσεις , απλα ειμαι πολυ ανεκτικος με τους ανθρωπους που τις κανουν...ειναι απαραδεκτη ομως η εκμεταλευση αυτου του γεγονοτος (και οχι μονο αυτου) απο την εκκλησια και τους ανθρωπους που την αντιπροσωπευουν!!!
    Επίτρεψε μου να διαφωνίσω εδώ μαζί σου. Γιατί και οι γενιά μας (οι νέοι τώρα) όταν θα περάσουν τα χρονάκια και θα γίνουμε παππούδες και γιαγιάδες πάλι τα ίδια θα κάνουνε. Θα έχει έρθει ο φόβος του θανάτου και ο φόβος μήπως και δεν περνάνε καλά στην "επόμενη ζωή"...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
    Επίτρεψε μου να διαφωνίσω εδώ μαζί σου. Γιατί και οι γενιά μας (οι νέοι τώρα) όταν θα περάσουν τα χρονάκια και θα γίνουμε παππούδες και γιαγιάδες πάλι τα ίδια θα κάνουνε. Θα έχει έρθει ο φόβος του θανάτου και ο φόβος μήπως και δεν περνάνε καλά στην "επόμενη ζωή"...
    Άνθρωπος μου ανοιχτόμυαλος χωρίς εμμονές και κολλήματα μετά από σοβαρό περιστατικό υγείας έχει κάνει το σπίτι εικονοστάσιο. Ο φόβος ήταν, είναι και θα είναι ο καλύτερος ευαγγελιστής της κάθε θρησκείας.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Νομίζω ο χθεσινός ΑΡΚΑΣ στο "Ε" με αντιπροσωπεύει απόλυτα, και πιθανότατα δίνει (εμμέσως) και απάντηση στην απορία σου χωμάτινε!
    αει στο καλό ρε Κώστα με το αβαταρ


    νόμισα οτι το παραπάνω το έγραψε ο Θάνος



    και...σταυροκοπιόμουνα

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    ΥΓ. Μάνο, κορυφαίο το "μελανοχίτωνες"

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ...

    ΥΓ. Μάνο, κορυφαίο το "μελανοχίτωνες"

    Κλεμμένο είναι. Οι Ζώσιμος, Ευνάπιος, Αμμιανός Μαρκελίνος και άλλοι 8 ιστορικοί που δεν θυμάμαι, όταν περιέγραφαν την εκστρατεία του Αλάριχου στην Ελλάδα (397 μ.χ.) ανέφεραν ότι πάντα μαζί με τον Αλάριχο ήταν και μία κουστωδία "μελανοχιτώνων" που του υπεδείκνυαν τι να καταστρέψει. Ξέρεις, θέατρα, λύκεια, βιβλιοθήκες, ναούς, αγάλματα κλπ. Πολύ καλά παιδιά, γιατροί! :rotflmao:

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Πολύ καλά παιδιά, γιατροί! :rotflmao:
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ετσι είναι...
    Που είναι κατα τα άλλα το κοινωνικό έργο της εκκλησίας;
    Ποια είναι η θέση της για τόσα κοινωνικά προβλήματα;;
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF