Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: "Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν"*

  1. #1

    "Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν"*

    *είχε πει ο Ταμερλάνος...

    Σε δημοσκόπηση της εταιρίας Focus στο λεκανοπέδιο (23 δήμους) τα "παράπονα" των δημοτών (μεταξύ άλλων) κατα σειρά προτεραιότητας είναι:

    1. Παρκάρισμα : 25%
    2. Κυκλοφοριακό : 22%
    3. Καθαριότητα : 22%
    4. Αστυνόμευση : 5%
    5. Έλλειψη πρασίνου: 5%
    6. Συγκοινωνία : 4%
    7. Κατάσταση δρόμων/πεζοδρομίων: 3%
    8. Έλλειψη υποδομών : 2%


    Μερικά συμπεράσματα (δικά μου):

    α) Σε ποσοστό 47% οι δημότες αξιολογούν ως πιο σημαντικό ό,τι έχει να κάνει με το αυτοκίνητό τους...

    β) Η ποιότητα ζωής (πράσινο) παίρνει... (ας μην πω) και ανεβαίνει λίγο αν βάλουμε μέσα και την καθαριότητα (που είναι εύκολο κ διαχρονικό παράπονο)

    γ) Για συγκοινωνία και κατάσταση δρόμων ούτε που μας νοιάζει (τι να την κάνουμε, ο σκοπός είναι να κυκλοφορεί το τουτού μας)

    Δηλαδή οι πολίτες ζητούν ως πρώτο μέλημα από τους άρχοντές τους να τους βρουν θέση να παρκάρουν...
    Που να βρεθεί θέση ρε ΣΤΟΚΟΙ οταν πάτε κι αγοράζετε 2 κ 3 οχήματα per family?

    Τι να λέμε τώρα...

    Πηγή: http://www.in.gr/news/article.asp?ln...2&lngDtrID=244
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #2
    Μήπως οι απαντήσεις ήταν αυτές γιατί το γκάλοπ απευθυνόταν σε δημότες και όχι πολίτες! Και ως τέτοιοι απάντησαν.

    Η ανεργία, η φτώχια, η αυξημένη φορολογία, τα ναρκωτικά κλπ δεν είναι προβλήματα του δήμου αλλά της πολιτείας!

    Έτσι νομίζω.....
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  3. #3
    Καλά, προφανώς η δημοσκόπηση έγινε με συγκεκριμένες ερωτήσεις...κατευθυνόμενες εν πολλοίς* και σίγουρα για θέματα που αφορούν τη δημοτική αρχή.


    αλλα όταν βάζεις το παρκάρισμα ΤΟΣΟ πιο πάνω από το πράσινο...είσαι άξιος της μοίρας σου






    *Όσοι έχετε δει την εκπληκτική σειρά του BBC "Yes Primeminister", θα θυμάστε το επεισόδιο με τις δημοσκοπήσεις - από τα καλύτερα!
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    στόκοι, ..

    Πάντως, αυτό που λες για την ποιότητα ζωής, συνδέεται και με το θέμα αυτοκίνητο. Και εξηγούμαι: στη ποιότητα ζωής μεταξύ άλλων (υγεία, περιβάλλον, χρήμα, κλπ) συνεισφέρει σε πολύ μεγάλο βαθμό ο παράγοντας "ελέυθερος χρόνος". Αύξηση αυτού του παράγοντα αναλογεί σε αυξημένη ξεκούραση, περισότερο παιχνίδι, περισότερο χρόνο με την οικογένεια, περισότερο ύπνο, λιγότερο άγχος & βιασύνη, περισότερη αποδοτικότητα στην εργασία και άλλα πολλά. Άρα, θεωρώ πως στην σύγχρονη αστική κοινωνία, το αυτοκίνητο και οι συνήθειες μας γύρω από αυτό καθορίζουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την ποιότητα ζωής.
    Έτσι, όπως το βλέπω εγώ, αυτό το 47% παραπονιέται για την ποιότητα ζωής του, μόνο που δεν ξέρω κατα πόσο έχει αντιληφθεί την εξάρτηση του από το 4τροχο κουτί

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

    αλλα όταν βάζεις το παρκάρισμα ΤΟΣΟ πιο πάνω από το πράσινο...είσαι άξιος της μοίρας σου
    Εντάξει το πόσο οικολογική συνείδηση έχει ο Έλληνας καλύτερα να μην το συζητάμε!

    Μακάρι να ήταν το μόνο ελλάτωμα!
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Ακριβώς Ηλία επειδή κινούμαι σε αυτόν τον χώρο η απαντήσεις είναι συγκεκριμένες μπορεί να μην περιλαμβάναν πιο σημαντικά και σίγουρα στοχεύουν στον αντίπαλο αυτού που ζήτησε την έρευνα...
    Για ρώτα να δεις πόσες έρευνες τέτοιες γίνονται αυτόκλητα και χωρίς κέρδος...
    ΚΑΜΙΑ???

  7. #7
    Εάν δηλαδή η ερώτηση ήταν "Τι προτιμάτε: περισσότερο χώρο για παρκάρισμα ή περισσότερο πράσινο;" ποιά νομίζετε ότι θα ήταν η απάντηση;

    Εγώ πιστεύω ότι θα ήταν "χώρος για τα τενεκέδια μας".

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    ακυρο... και λάθος....

  9. #9
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Εχω για να ρυθμίσω....???? :rotflmao: έχει κλάσει το πίσω και δεν ξανανεβαίνει έτσι και αλλιώς κανείς...
    για σας ενδιαφέρομαι βρε... :rotflmao:
    αλλού για άλλου το έστειλες το μήνυμα αυτό... έμπλεξες τα κρουασάν σου...


  10. #10
    Πραγματικά τραγική δημοσκόπηση.

    Οι άνθρωποι που συμμετείχαν δεν θα πρέπει να είναι και πολλοί περήφανοι για τα αποτελέσματα που προέκυψαν.

    Δεν μπορεί να διανοηθεί σήμερα ο κόσμος, κι όχι μόνον στην Αθήνα, ότι οι θέσεις πάρκινγκ είναι ένα από τα αποτέλεσμα. Όχι το μέσο για καλύτερη ζωή. Τεράστια διαφορά.

    Τελικά πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας έπρεπε να σπουδάσω σε αυτή τη χώρα κι όχι οικονομικά. Θα είχα το πέτρινο διαμπερές και προσεγμένο μέχρι την τελευταία λεπτομέρια σπίτι ΣΤΟ ΝΗΣΙ, βάζοντας όλη μου την γνώση και εμπειρία της επιστήμης (δείγμα της απέριττης κατασκευαστικής και σχεδιαστικής μου ιδιοφυίας) που θα είχα σπουδάσει και θα άφηνα τους ηθικούς μου φραγμούς να λιώνουν στη γραφειοκρατία των πολεοδομιών και να πνίγωντε στο μπετόν αρμέ στα διαμερισματάκια ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΚΙΝΓΚ των ΧΑΖΩΝ. Τελικά, αφού ξύπνησα και δεν είμαι μηχανικός ή αρχιτέκτονας, μήπως λέγω δεν είναι και τόσο κολακευτική η παραπάνω ονείρωξη
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  11. #11
    Αφιερωμα σε πολυ αρχιδατο δημαρχο σε πολη της βραζιλιας μεγεθους θεσσαλονικης.

    Ο τυπος ειπε:

    Τα προβληματα μιας πολης ειναι 3.

    1.Πρασινο

    2.Κυκλοφοριακο

    3.Διαχειρηση απορημματων.

    Λυσεις που δοθηκαν.


    1.πρασινο 35μ2 /κατοικο, στην πολη του

    αντιστοιχα:

    Οσλο: 35μ2/κατοικο
    Λονδινο: 9μ2/κατοικο, το απαιτουμενο
    Αθηνα : 2-2,5μ2

    Αλλα:

    δεν ειναι μονο ποσο πρασινο διαθετεις αλλα που το διαθετεις και πως το αξιοποιεις.

    Συγκεκριμενα,

    Ενας κατοικος πρεπει να εχει

    α)σε ακτινα πολυ μικρη παρκακι εως 4 στρεματα

    β)σε 2χλμ. παρκο 20-30στρεματων

    γ)σε 5χλμ ,παρκο 200+ στρεματων

    Τα νουμερα δεν ειναι ακριβη,μιας και ειναι απο μνημης αλλα το πνευμα της διαβαθμισης ειναι αυτο.

    Επισης το καθε παρκο θα πρεπει να ειναι 3 πραγματα για να λειτουργει ,Αν ειναι μονο τα δυο ειναι για πεταμα.

    α)Αυτοσυντηρουμενο οικονομικα απο εσοδα που φερνουν οι δραστηριοτητες του ιδιου του παρκου.
    β)Να εχει οικοσυστημα που να λειτουργει.Αυτο θελει αναλυση.
    γ)Να ειναι ασφαλες για τον πολιτη.

    Δεν εχω ακουσει κανενα δημαρχαιο να μιλαει για τετοια πραγματα.


    2.Κυκλοφοριακο.Συχνες και φτηνες συγκοινωνιες,Δρομοι,Παρκινγκ,περιορισμοι κυκλοφοριας αυτοκινητων σε ζωνες.Αλλα γι αυτο ο Δημαρχος της εκπομπης ειπε οτι στο τελος θα κυριαρχισει το κυκλοφοριακο χαος κι αυτος δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα.

    3.Διαχειρηση απορυματων.Βιολογικος,ανακυκλωση

    Ο δημαρχος ειχε επιστρατευσει τους πεινασμενους και ανεργους της πολης του να μαζευουν τα σκουπιδια και οι υπηρεσιες να τους τα ανταλασουν με τροφιμα κι αλλα αγαθα.

    Η αθηνα φορτωνει ολα της τα σκουπιδια στα Λιοσια,στους πολιτες δευτερης κατηγοριας.Κανενας πουστης δημος,κοιταζοντας τα κοντοφθαλμα συμφεροντα του δε θελει να επομιστει το βαρος των απορυμματων του,με πρωτους τους ιδιους του τους πολιτες.Αλλα ουτε και θελει να πληρωσει στα λιοσια το κακο που τους κανουμε.

    Και τα κομματακια της πλακας συνεχιζουν και βαζουν ανοητα κομματοσκυλα για δημαρχους να κανουν μια δουλεια που θελει τουλαχιστον @ρχδι@.


    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  12. #12
    Τώρα που λέτε για δημάρχους, θυμήθηκα ότι πρόσφατα φτιάχτηκε ένα ωραίο γεφυράκι στο Πειραιά (ίσως να με βόλευε παλιότερα, αλλά θα το προτιμούσα λιγουλάκι φτηνότερο), με ετήσιο κόστος συντήρησης γύρω στα 200.000 ευρά.

    Μήπως πρέπει να μετακομίσω και να παρκάρω τη μηχανή στη βάση του κάθε φορά που τη συντηρούνε, μπας και μου αλλάζουνε και καμιά αλυσίδα, να γρασάρουν καμιά γκαζιέρα, κάτι ρε παιδί μου να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα;

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF