Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure

  1. #1
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697

    KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure

    Θα ηθελα την γνωμη σας για τις 2 αυτες μηχανες συγκριτικα χωρις να μαμισετε το ποστ (του στυλ τα μποξερ χρησιμευουν για πλαινα σταντ , η οτι το ΚΤΜ σημαινει Καθε Τριτη Μηχανικο κλπ κλπ) Αν εχετε κατι εμπεριστατωμενο να πειτε απαντηστε αλλιως μην κανετε τον κοπο. Αν μπορειτε δικαιολογηστε την απαντηση σας, για μεσα στην πολη , εκτος δρομου και γενικα γιατι θα κανατε μια αντικειμενικη επιλογη σε μια απο αυτες τις 2 μηχανες...

    PS. Ελπιζω να μην καταληξει το ποστ στις διαμαχες οποτε ας το κρατησουμε σε επιπεδο κοσμιο...

    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  2. #2
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ειναι

    τα 2 καλύτερα μηχανάκια της κατηγοριας και αναλογα με το τι θελει ο καθένας και του ταιριάζει

    παίρνει.



















    υ.γ.:χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω...αλλα το ποστ στις διαμάχες θα έιχε και αλλες απαντήσεις.

  3. #3
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Σταυρακο Καλημερα!!

    Πριν παρω το 990 ειχα παρει το BMW για μια μεγαλη βολτα. Λεγοντας μεγαλη βολτα εννοω εθνικη, επαρχιακο και λιγο πολη.Ειναι ενα καταπληκτηκο μηχανακι που σε εντυπωσιαζει παντου.Στην συγκρηση των 2 επελεξα το ΚΤΜ για καποιος λογους ομως.....

    Ειναι εντυπωσιακα πιο ελαφρη (και στα χαρτια και στην αισθηση)
    Στο στροφιλικι το επαρχιακο ειναι και τα δυο καλα αλλα το ΚΤΜακι στριβει σαν στριταδικο, ασυληπτα ορια που το ΒΜW δεν μπορει να φτασει, ειδικα στο στενο κομματι...
    Στην εθνικη οδο το ΚΤΜακι υστερει χοντρα..Στο ΒΜW δεν σε ακουμπαει αερας, βροχη, κρυο...Το ΚΤΜακι με το εξτρα ζελατινακι της Touratech απλα την παλευεις...
    Αν και στα χαρτια ειναι πρακτικα της ιδιας δυναμης και τα δυο, στο δρομο ειναι και σου δινει και χοντρα την αισθηση το ΚΤΜακι πολυ πιο δυνατης μοτοσυκλετας...
    Μεσα στην πολη (με το λιγο που οδηγησα το BMW) θεωρω οτι θα σε κουρασει, το ΚΤΜακι χωραει παντου...


    Συνολικα αν θελεις ενα πιο χαλαρο τροπο οδηγησης, abs(το adventure S δεν βγαινει με ABS μονο με παραγγελια και η τιμη ανεβαινει), ταξιδι ανετο σαν αυτοκινητο, παρε το BMW ειναι καταπληκτικο...Αν θελεις να εισαι με τη τσιμπλα στο ματι και να κανει μονο του παιχνιδια, να νιωθεις οποτε οδηγας κεφι για να παιζεις, να μην το βαριεσε ποτε...Παρε το ΚΤΜακι ειναι ασυληπτο!!

    Και τα δυο ειναι καταπληκτηκα μηχανακια, εσυ επιλεγεις το στυλ που σου αρεσει, ταιριαζει!!

    edit: Οσο αφορα τον συνεπιβατη, η γυναικα μου εκανε 400+ χιλιομετρα και δεν κουραστηκε στο ΚΤΜακι...Η σελα του ΒΜW απο φιλους εχω μαθει οτι κουραζει..(υποψην οτι στο ΚΤΜακι εχω βαλει τη σελα comfort)

    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    [Στην εθνικη οδο το ΚΤΜακι υστερει χοντρα..Στο ΒΜW δεν σε ακουμπαει αερας, βροχη, κρυο...Το ΚΤΜακι με το εξτρα ζελατινακι της Touratech απλα την παλευεις...

    Oχι και χοντρα φιλε μου,υστερει ναι,εχεις αρκετα καλυτερη προστασια απο τον αερα στο BMW,αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα!
    Σε προσφατη βολτα μεχρι τη Καλαματα,με ταχυτητες ζωηρες,(προσπαθουσα να μεινω κοντα σε φιλο παλαβο με 749)ενιωθα τον αερα στους ωμους μου,μετα τα 180km/h(καθολου στα ποδια),χωρις βεβαια την εσωτ.επενδυση στο μπουφαν(συνεπως πιο φαρδυ),και ως προς τη βροχη(γιατι ¨εφαγα¨μια καλη) το μονο που βραχηκε ηταν οι ωμοι και τα μανικια!
    Και οι δυο ειναι απο τις πιο ολοκληρωμενες μηχανες στη κατηγορια τους,μα το ¨αγριμι¨ σου χαριζει απλοχερα αυτο που λεμε:

    Οδηγικη Απολαυση
    ...cause the place seems still alive...

  5. #5
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    [Στην εθνικη οδο το ΚΤΜακι υστερει χοντρα..Στο ΒΜW δεν σε ακουμπαει αερας, βροχη, κρυο...Το ΚΤΜακι με το εξτρα ζελατινακι της Touratech απλα την παλευεις...

    Oχι και χοντρα φιλε μου,υστερει ναι,εχεις αρκετα καλυτερη προστασια απο τον αερα στο BMW,αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα!
    Οδηγικη Απολαυση
    Φιλε μου μιλωντας σε συγκριση με το BMW ναι υστερει χοντρα στην προστασια απο αερα κτλπ....Σε γενικες γραμμες ομως ειναι ενταξει απλα να το συνηθησεις!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  6. #6
    file mou 8a pareis thn mhxanh pou otan thn blepeis kai mono sou ftiaxnei to kefi (gia na mhn grapso tipota prostixo).

    to ktm to exei enas filos mou, me akrapovic kai filtro kai to ergaleio skotonei leme. ka8ete or8ios kai sta 200 km pou pame kamia fora. kai einai 1.80 upsos.

    Alla pare auto pou goustareis pragmatika. kai ase pio paei pio grugora pio einai pio kalo klp. esu 8a to odhgeis kai h telikh apofash einai dikia sou.

    Πανευτυχής που ξεμπερδέψα με τους Γιαπωνέζους

    Δεν μετανιώνω που αγάπησα εσένα μόνο.....

  7. #7
    Είχα το 1200 κι εκανα καμια 1000αρια Km και πιστεύω οτι ειναι ενα πολύ καλό μηχανάκη, στρίβει ΠΟΛΥ καλά για τα μετρα της κατηγορίας, είναι ΠΟΛΥ άνετο, έχει ΠΟΛΥ καλά φρένα (κι απότομα επίσης λόγο servo), ΠΟΛΥ ελαφριά αίσθηση (για την κατηγορία) το μονο μειονέκτημα είναι το πλάτος του boxer και ίσως η συμπεριφορά του para-/telelever όπου είμουν γνώστης του θέματος λόγο προκατοχής BMW R1100R όπως κι οτι ειναι ΚΡΑΧΤΗΣ (είπαμε, BMW καβαλάς) με ενα κατ'εμένα κακό image λόγο των ατόμων που στην πλειοψηφία τους την αγοράζουν (συνήθως ξεκράνοτοι, ζελεδιασμένοι, βαλιτσομένοι και με διαδρομή σπίτη-δουλειά-καφέ). Για BMW θα το έλεγα ΠΑΠΑΚΙ, καμία σχέση με 1100-1150 που είναι (εκτός ποιότητος ίσως) βουβάλια σε σχέση με αυτό!!! Το KTM το είχα οδηγήσει αλλα στο 950 του και είναι ΠΟΛΥ καυλ.....γκαζο!!! Μα πολύ, αφου εγω που ειμαι άσχετος στα ινδιανιλίκια πήγαινα σούζες-μπάντες συνέχεια, κι ευστροφία άλλο πράμα!! Αλλά, δούλεμα τρακτέρ, στενή σέλα, προστασία αέρα δεν ξέρω και το γενικό πρόβλημα που ακούω περί κατανάλωσης λαδιού.......έτσι ειναι γνωστό.....τώρα το 990i δεν ξέρω τι γίνετε, σίγουρα θα ειναι βελτιωμένο αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα γνώμες, και κυρίως απο αυτούς που έδωσαν το 950 και πήραν το 990i. Εν αναμονή λοιπόν.
    CALCULATOR ISLAND

  8. #8
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Εγώ πάλι που έχω καβαλήσει ΚΤΜ950 είναι πανύψηλο και σπαστικό γιατί δεν το έφτανα(1,75).
    Όταν είναι να κάνεις ειδικά καμιά μανούβρα γάματα, αλλά όταν είναι εν κινήσει έχεις αίσθηση ότι οδηγείς κανα παπί και όχι μεγάλη μηχανή, στον Άγιο έστριβε πολύ καλά όπως και στην Πεντέλη
    που ΄΄μέτραγα΄΄ έναν απο το ΚΤΜ club αλλά στην άσφαλτο σαν το BMW δεν πάει το πράμα, είναι καλύτερο σύμφωνα με όλα τα μοτοπεριοδικά σε εκτός δρόμου παρά σε εντός και μην ξεχνάμε το GS σε συγκριτικό με τα καλύτερα φρένα σε SS φρέναρε καλύτερα(στιγμιαιο φρενάρισμα όχι καταπόνηση σε οριακές συνθήκες, σας προλαβαίνω )

    Για αυτό απο Μάρτιο θα ξύνουμε boxer

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    Εγώ πάλι που έχω καβαλήσει ΚΤΜ950 είναι πανύψηλο και σπαστικό γιατί δεν το έφτανα(1,75).
    Όταν είναι να κάνεις ειδικά καμιά μανούβρα γάματα, αλλά όταν είναι εν κινήσει έχεις αίσθηση ότι οδηγείς κανα παπί και όχι μεγάλη μηχανή, στον Άγιο έστριβε πολύ καλά όπως και στην Πεντέλη
    που ΄΄μέτραγα΄΄ έναν απο το ΚΤΜ club αλλά στην άσφαλτο σαν το BMW δεν πάει το πράμα, είναι καλύτερο σύμφωνα με όλα τα μοτοπεριοδικά σε εκτός δρόμου παρά σε εντός και μην ξεχνάμε το GS σε συγκριτικό με τα καλύτερα φρένα σε SS φρέναρε καλύτερα(στιγμιαιο φρενάρισμα όχι καταπόνηση σε οριακές συνθήκες, σας προλαβαίνω )

    Για αυτό απο Μάρτιο θα ξύνουμε boxer
    Τη λεξη ¨καλυτερο¨φιλε μου,μη τη πιανεις στο στομα σου οταν συγκρινεις το 950 με οποιοδηποτε αλλο σε ON-OFF(βαζω μεσα και τα φορτηγα GS/Varadero),ακους εκει δε παει στην ασφαλτο...
    Βλεπω και τα BMW που πανε με 90km/h για να προλαβαινουν να τους κοιτανε!
    Το μηχανακι απο τα 5 μεχρι τα 220 km που τελικιαζει,σου αφηνει ενα χαμογελο σα του τζοκερ
    Ακομα καλυτερο το 990 μια που λογω injection δεν ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες...
    ...cause the place seems still alive...

  10. #10
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Σταυρο...Αλλη μια γνωμη που ακουσα σημερα! Φιλος που ειχε το απλο GS πηρε το Αdventure(το μεγαλο BMW) και μου ελεγε τωρα οτι το εχει μετανιωσει, το βρισκει πολυ βαρυ, οτι δεν στριβει οπως το αλλο, οτι τον κουραζει μεσα στην πολη πολυ!! Υποψην οτι εχει κανει κοντα στα 50 χιλιαδες χιλιομετρα ηδη και τα λεει αυτα..!Τωρα μαλλον θα το δωσει και ειναι μεταξυ του 990 και στο να ξανα παρει το απλο 1200...!


    Αυτα!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  11. #11
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Τη λεξη ¨καλυτερο¨φιλε μου,μη τη πιανεις στο στομα σου οταν συγκρινεις το 950 με οποιοδηποτε αλλο σε ON-OFF(βαζω μεσα και τα φορτηγα GS/Varadero),ακους εκει δε παει στην ασφαλτο...
    Βλεπω και τα BMW που πανε με 90km/h για να προλαβαινουν να τους κοιτανε!
    Το μηχανακι απο τα 5 μεχρι τα 220 km που τελικιαζει,σου αφηνει ενα χαμογελο σα του τζοκερ
    Ακομα καλυτερο το 990 μια που λογω injection δεν ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες...
    Οκ , τότε μόλις το πάρω έλα να κάνουμε μια συγκριτική βολτούλα
    να δούμε πόσα χλμ θα μου ρίξεις

    Λοιπόν στις off καταστάσεις(που δεν με απασχολούν καθόλου) είπαμε το ΚΤΜ είναι πολύ καλύτερο σύμφωνα με όλα τα μοτοπεριοδικά αλλά, όπου παίζει άσφαλτο, να δείς πώς το έγραφε ένα περιοδικό......... ΄΄ο αναβάτης ενός ΚΤΜ 950 πρέπει να είναι πολύ αποφασισμένος για να ακολουθησει ένα GS´´

    Είναι ανάλογα τί αναζητά ο καθένας

  12. #12
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Σταυρο...Αλλη μια γνωμη που ακουσα σημερα! Φιλος που ειχε το απλο GS πηρε το Αdventure(το μεγαλο BMW) και μου ελεγε τωρα οτι το εχει μετανιωσει, το βρισκει πολυ βαρυ, οτι δεν στριβει οπως το αλλο, οτι τον κουραζει μεσα στην πολη πολυ!! Υποψην οτι εχει κανει κοντα στα 50 χιλιαδες χιλιομετρα ηδη και τα λεει αυτα..!Τωρα μαλλον θα το δωσει και ειναι μεταξυ του 990 και στο να ξανα παρει το απλο 1200...!


    Αυτα!
    Πανουργία το απλό με το adventure έχουν 30kg διαφορά, δεν είναι και λίγα για μια μηχανή, άλλη συμπεριφορά στις στροφές και άλλη στο φρενάρισμα.

  13. #13
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Παιδες σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ως τωρα ....
    Κατι που δεν γνωριζετε και μονο ο Κυριος (ειναι και παντρεμενος πια οποτε το δικαιουται...) Πανουριας γνωριζει ειναι οτι ΕΧΩ ΗΔΗ το R1200GS απο το 2004 και του εχω ΗΔΗ κανει 30,000 χλμ και πολλα απο αυτα σε χωμα , και της κανω καθημερινη χρηση μεσα στην πολη ... Το ερωτημα που εθεσα (και λαθος μου που δεν το αναφερα και ζητω συγγνωμη για αυτο) ειναι αν θελησω καποια στιγμη να αλαξω μηχανη , ποια να προτιμησω.
    Με την 1200 ειμαι ηδη πολυ ευχαριστημενος και χερω ακριβως και τα υπερ και τα κατα ...
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    [B]Οκ , τότε μόλις το πάρω έλα να κάνουμε μια συγκριτική βολτούλα
    να δούμε πόσα χλμ θα μου ρίξεις

    ] Aρκετα ανοητη προταση,μιλησα εγω για κοντρα;Απλα αναφερθηκα στη προταση :στην ασφαλτο το ΚΤΜ δε παει...

    όπου παίζει άσφαλτο, να δείς πώς το έγραφε ένα περιοδικό......... ΄΄ο αναβάτης ενός ΚΤΜ 950 πρέπει να είναι πολύ αποφασισμένος για να ακολουθησει ένα GS

    Ναι;;;για πες μας που το διαβασες αυτο;στο νεο Βαβουρα;;;
    ...cause the place seems still alive...

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Βρε καλέ μας άνθρωπε (950dim) ...

    Δεν είναι στις Διαμάχες η συζήτηση (και δεν νομίζω να ήταν αυτός ο σκοπός του Spike...) !!!

    Δεν ειπώθηκε κάτι το "προσβλητικό" για το ΚΤΜ (τι να πούνε και οι BMWάκηδες ...)


    Υ.Γ.
    Η τόση επιμονή στην "τελειότητα" και το "αψεγάδιαστο" κάποιας μοτό, αρχίζει και γεννάει υποψίες...

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF