Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: cbf 600 injection Καταναλωση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76

    cbf 600 injection Καταναλωση

    Εχω το ψεκαστο του 2008 μοντελο (η αδεια γραφει 2009) . Στην αρχη εβλεπα κ εγω 5-6 λιτρα ανα 100 τωρα στα τελευταια 4-5 γεμισματα δεν εχω δει κατω απο 7... (εχω δει και σχεδον 9) και προσπαθησα να δω αν το παταω περισσοτερο αλλα και παλι κατω απο 7 δν παει.. Τι μλκια εχω κανει? η τη μλκια κανει το cbf μου? :P

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    To φίλτρο αέρα σε τι κατάσταση είναι και πότε άλλαξες μπουζί?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To φίλτρο αέρα σε τι κατάσταση είναι και πότε άλλαξες μπουζί?
    Εχω τη μηχανη 2 μηνες οποτε, δηλωνω ολιγον τι αδιαβαστος στις ερωτησεις που μου εκανες, θα το τσεκαρω ομως

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Εχω το ψεκαστο του 2008 μοντελο (η αδεια γραφει 2009) . Στην αρχη εβλεπα κ εγω 5-6 λιτρα ανα 100 τωρα στα τελευταια 4-5 γεμισματα δεν εχω δει κατω απο 7... (εχω δει και σχεδον 9) και προσπαθησα να δω αν το παταω περισσοτερο αλλα και παλι κατω απο 7 δν παει.. Τι μλκια εχω κανει? η τη μλκια κανει το cbf μου? :P
    Τα τελευταια 4-5 γεμίσματα έγιναν στο ίδιο βενζιναδικο?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τα τελευταια 4-5 γεμίσματα έγιναν στο ίδιο βενζιναδικο?
    Το πρωτο οχι γιαυτο και σκευτηκα οτι εβαλα μαπα βενζινη αλλα μετα πηγα εκει που πηγαινα παντα... και παλι τπτ, μαλιστα στα τελευταια 2 εχω βαλει εκατοσταρα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Το πρωτο οχι γιαυτο και σκευτηκα οτι εβαλα μαπα βενζινη αλλα μετα πηγα εκει που πηγαινα παντα... και παλι τπτ, μαλιστα στα τελευταια 2 εχω βαλει εκατοσταρα

    Οι κατοστάρες ειναι επικίνδυνες στη νοθεία πάντως να ξες.Μιλαμε για km πόλης με κίνηση?Αν ναι η κατανάλωση είναι φυσιολογική.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Ιδια χρηση κανω δν αλλαξε κατι.. οποτε υποθετω οτι το να βλεπω μεσο ορο 8λιτρα/100 και να ειμαι 80% κατω απο 6κ στροφες νομιζω δν μου στεκει..

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To φίλτρο αέρα σε τι κατάσταση είναι και πότε άλλαξες μπουζί?
    Μπουζι στα 72.000, το φιλτρο αερα εχει να αλλαχτει απο τα 60.000 συμφωνα με το βιβλιο σερβις του προηγουμενου τωρα εχει 78.. οποτε ωρα για αλλαγη

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Μπουζι στα 72.000, το φιλτρο αερα εχει να αλλαχτει απο τα 60.000 συμφωνα με το βιβλιο σερβις του προηγουμενου τωρα εχει 78.. οποτε ωρα για αλλαγη
    Σε καμία περίπτωση το φίλτρο σου δεν ευθύνεται για τυχον υψηλότερη κατανάλωση.Εχει πολύ λίγα km.Τα μπουζί σου επίσης έχουν λιγα km για να πεις οτι θα υπάρχει θέμα.

    Το μυαλό μου πάει σε πιο απλά πράγματα,καταρχήν στην ποιότητα της βενζίνης που έτυχε να βάλεις(οι κατοστάρες ειναι πολύ επιφοβες,την έχω πάθει),κατα δευτερον στα αλυσιδογράναζα σου και σε τι κατάσταση είναι αυτα(οι μεγαλύτερες διαφορές σε κατανάλωση που έχω παρατηρήσει ειναι απο τα αλυσιδογραναζα που εχουν τα χιλιομετράκια τους)
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    1. Πως μετράς την κατανάλωση; Περιέγραψε τι ακριβώς κάνεις.
    2. 7λτ/100χλμ είναι πολύ μεγάλη κατανάλωση. Μπας και γκαζώνεις αναίτια με 1η-2α όλη την ώρα μέσα στην πόλη; Με ''ροή'' πρέπει να πηγαίνεις στην πόλη.
    3. Βαλβίδες έχεις κοιτάξει; Πότε έκαναν σέρβις διάκενο βαλβίδων τελευταία φορά; Το φίλτρο αέρα είναι εργοστασιακό ή κάποιο aftermarket; Το έχεις δει εσύ με τα ΜΑΤΙΑ σου το φίλτρο σου ότι είναι καθαρό και καινούριο;
    4. Το γκάζι στις μοτοσυκλέτες το ανοίγουμε. Το πατάμε στα αυτοκίνητα (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Το ότι χρησιμοποιείς τον δεύτερο όρο, με υποψιάζει ότι δεν ξέρεις και πολλά από μοτοσυκλέτες, αυτοκίνητο είχες και χρησιμοποιούσες κυρίως μέχρι πρόσφατα. Έχω δίκιο;
    5. Δεν μου έρχονται άλλα, απάντα σε αυτά και βλέπουμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    1. Πως μετράς την κατανάλωση; Περιέγραψε τι ακριβώς κάνεις.
    2. 7λτ/100χλμ είναι πολύ μεγάλη κατανάλωση. Μπας και γκαζώνεις αναίτια με 1η-2α όλη την ώρα μέσα στην πόλη; Με ''ροή'' πρέπει να πηγαίνεις στην πόλη.
    3. Βαλβίδες έχεις κοιτάξει; Πότε έκαναν σέρβις διάκενο βαλβίδων τελευταία φορά; Το φίλτρο αέρα είναι εργοστασιακό ή κάποιο aftermarket; Το έχεις δει εσύ με τα ΜΑΤΙΑ σου το φίλτρο σου ότι είναι καθαρό και καινούριο;
    4. Το γκάζι στις μοτοσυκλέτες το ανοίγουμε. Το πατάμε στα αυτοκίνητα (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Το ότι χρησιμοποιείς τον δεύτερο όρο, με υποψιάζει ότι δεν ξέρεις και πολλά από μοτοσυκλέτες, αυτοκίνητο είχες και χρησιμοποιούσες κυρίως μέχρι πρόσφατα. Έχω δίκιο;
    5. Δεν μου έρχονται άλλα, απάντα σε αυτά και βλέπουμε.
    1. Εχωντας μετρησει χιλιομετρα απο φουλαρισμα , ξαναφουλαρεις .. εστω οτι εχω κανει 200κμ με 17 λιτρα θα κανω 17 δια 200 και το αποτελεσμα επι 100. 8,5λιτρα/100κμ.
    2.Δεν θεωρω οτι οδηγω νευρικα ειδικα μες την πολη... καθε αλλο παπια και σκουτερ με παιρνουν συνεχεια λες και παω περπατωντας.
    3. Δν θυμαμαι βαλβιδες ποτε λεει στο βιβλιο σερβις αλλα θα το κοιταξω. Φιλτρο εχει εργοστασιακο . Οχι δν εχω δει το φιλτρο απλα και προηγουμενος ανα 18κ χιλιομετρα ειχε αλλαξει συμφωνα με το βιβλιο σερβις.
    4. Μηχανη εχω δυο χρονια, πιο πριν ημουν πεζος οδηγουσα αυτοκινητο οικογενειακο περιστασιακα επι 5 χρονια.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σε καμία περίπτωση το φίλτρο σου δεν ευθύνεται για τυχον υψηλότερη κατανάλωση.Εχει πολύ λίγα km.Τα μπουζί σου επίσης έχουν λιγα km για να πεις οτι θα υπάρχει θέμα.

    Το μυαλό μου πάει σε πιο απλά πράγματα,καταρχήν στην ποιότητα της βενζίνης που έτυχε να βάλεις(οι κατοστάρες ειναι πολύ επιφοβες,την έχω πάθει),κατα δευτερον στα αλυσιδογράναζα σου και σε τι κατάσταση είναι αυτα(οι μεγαλύτερες διαφορές σε κατανάλωση που έχω παρατηρήσει ειναι απο τα αλυσιδογραναζα που εχουν τα χιλιομετράκια τους)
    Χρονια βαζω εκει βενζινη δν ειχα ποτε θεμα. (εκτος απο το πρωτο γεμισμα που με υποψιασε αλλα μετα κτλβα οτι δν εφταιγε αυτο αφου γεμισα στον "δικο μου"κ δν αλλαξε κατι.) Ο μηχανικος μου εχει δει τη μηχανη και δεν μου ανεφερε κατι για αλυσιδογραναζα.. δν θα το εβλεπε ειδικα εφοσον του ανεφερα το προβλημα?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μπράβο μου δίνεις ωραία πάσα να σου πω τι έγινε σήμερα!

    Πολλοί άνθρωποι έχουν την ψευδαίσθηση ότι γυναικα τους επειδή ήταν πίστη για 5 χρόνια, θα είναι και τον 6ο.Η πιο απλά, επειδή έχει τύχει και την έχουν τσεκάρει τις μισές μέρες του χρόνου, υποθέτουν ότι και τις άλλες μισές είναι σωστή.

    Ακριβώς αυτό έγινε σήμερα, σε βενζινάδικο με καλή βενζίνη τσεκαρισμένο τόσο από εμένα όσο και από φιλους σήμερα με έκλεψε ξεκάθαρα σε ποσότητα. Γνωρίζω πολύ καλά πόσο ακριβώς έπρεπε να πάρει μέχρι την τάπα καθώς είχα φάει συγκεκριμένη ποσότητα ρεζέρβας.

    Συμπέρασμα, το ότι κάποιο βενζινάδικο δεν έκλεβε για χρονια, δε σημαίνει ότι δε θα ξεκινήσει να κλέβει είτε σε ποσότητα είτε σε ποιότητα είτε σε συγκεκριμένες αντλίες για να μην κινεί υποψίες.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το ίδιο θα συμπλήρωνα κι εγώ περί πίστης. Όταν πας στον μηχανικό κάποια στιγμή, σηκώστε μια το ντεπόζιτο να δείτε μην είναι κανα σκηνικό με νυχτερίδες και αράχνες το φίλτρο σου... και μπουζί, μην είναι τπτ με την ακίδα να έχει μείνει ένα ίχνος της...

    Γενικά θα σου πρότεινα, κάνε ένα ΠΛΗΡΕΣ σέρβις ΤΩΡΑ εσύ να ξέρεις που βρήσκεσαι, και άσε τι λένε οι σφραγίδες και τα μάνιουλ μέχρι τώρα. Έχω δει σφραγίδες και σφραγίδες στην ζωή μου ότι αλλάχθηκε το μισό μοτέρ, και μέσα στο μοτέρ η πραγματικότητα ήταν, ουτε καν αλλαγη λαδιών, συμπλήρωμα μόνο...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Λοιπον, το φιλτρο ηταν σαν καινουριο.. μου ειπε ο μαστορας οτι παρατηρισε κατι περιεργο με το σωληνακι πιεσης (κατι τετοιο) που μαλλον ο προηγουμενος ειχε στην κυριολεξια ξεχασει να βαλει η να βαλει σωστα?.. θα κανω 1-2 γεμισματα και θα δω αν αλλαξε κατι

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση CBF-600 carb.
    από Scarabeo στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2017, 22:24
  2. cbf 600 08 injection , ρουλεμάν τιμονιού
    από raccoon στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2015, 12:57
  3. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 22:58
  4. Κατανάλωση CBF-600
    από dim40 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2014, 18:09
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 12:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF