Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: να το αγορασω ? gilera runner 180

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2006
    Μηνύματα
    19

    να το αγορασω ? gilera runner 180

    καλη σας ημερα

    Εδω και λίγους μηνες αγορασα ενα μεταχειρισμενο kazer για να πηγαινω στη δουλεια μου. Το παπάκι κάνει ικανοποιητικά τη δουλειά του με μια μεση ταχύτητα ταξιδιού 75 km για διαδρομη περιπου 20 km καθημερινά, με αρκετά καλή κατανάλωση (2,7 ltr / 100km)σε σχέση με το αμάξι μου (ελάχιστη 8,6 ltr /100km με τα χίλια ζόρια).
    Ο δαίμονας όμως μου σύστησε ένα runner 180 3 ετιας σε ΠΟΛΥ καλη κατάσταση με το βιβλίο των service και όλλα τα πλαστικά λόγο μίας μικρής στούκας του ιδιοκτήτη αλλαγμένα!!
    Το οποίο το πουλάει γιατί θέλει να πάρει αμάξι...........MONO...1000? !!!!

    Σκέφτομαι απο τη μία την διαφορά του kazer με το runner180 (ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ σε απόδωση κινητήρα, φρένα, άνεση, σε δυνατότητες διαδρομών εκτός πόλης, κλπ )
    Απο την άλλη σκέφτομαι την αυξημένη κατανάλωση (ξέρει κανείς πόσο καίει το runner 180?), το ότι από την εμπειρία ενός παλιού φίλου που είχε ένα skipper 150 οτι είναι τρελά τα άλογα για αυτά τα σκούτερ (=σκοτώστρα !!).
    Σας παρακαλώ τη γνώμη σας 'οσοι έχετε ανάλογη εμπειρία απο αυτο το εργαλειο (RUNNER 180)!!

    τρελαινομαι!!!!!!
    αδραξε την μερα

    να ζησει η ΚΡΗΤΗ !!

  2. #2
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    ANTY2 έχω το Runner125 2t και έχω κάνει σχεδόν στα 45.000, χωρίς πρόβλημα μέχρι τα 40 όπου και λόγω ## μου το κόλλησα.

    Είναι γεγονός ότι καίει λίγο παραπάνω (πρέπει να βάζεις και σχετικά καλό λάδι εάν θέλεις να ζήσει ο κινητήρας), αλλά έχει πολύ καλή συμπεριφορά στον δρόμο, πάρα πολύ καλά φρένα, καλό κράτημα και στρίβει εύκολα. Ο χώρος κάτω από την σέλα θα σε βολέψει πολύ και χωράει ένα κράνος full face και στριμωχτά και ένα αδιάβροχο……

    Μεγάλο μειονέκτημα τις μικρές ρόδες που κάθε φορά που μπαίνεις σε ανωμαλία είναι σαν να πέφτεις σε γκρεμό, παρόλα αυτά συνηθίζεται αυτή η συμπεριφορά, και μετά από λίγο δεν σε ενοχλεί και δεν σε επηρεάζει στην οδήγηση.


    Τώρα όσο αφορά την αξιοπιστία και την κατανάλωση του 180…. Δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά, καλύτερα να μιλήσει κάποιος κάτοχος.




    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  3. #3
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    ANTY2 έχω το Runner125 2t και έχω κάνει σχεδόν στα 45.000, χωρίς πρόβλημα μέχρι τα 40 όπου και λόγω ## μου το κόλλησα.

    Είναι γεγονός ότι καίει λίγο παραπάνω (πρέπει να βάζεις και σχετικά καλό λάδι εάν θέλεις να ζήσει ο κινητήρας), αλλά έχει πολύ καλή συμπεριφορά στον δρόμο, πάρα πολύ καλά φρένα, καλό κράτημα και στρίβει εύκολα. Ο χώρος κάτω από την σέλα θα σε βολέψει πολύ και χωράει ένα κράνος full face και στριμωχτά και ένα αδιάβροχο……

    Μεγάλο μειονέκτημα τις μικρές ρόδες που κάθε φορά που μπαίνεις σε ανωμαλία είναι σαν να πέφτεις σε γκρεμό, παρόλα αυτά συνηθίζεται αυτή η συμπεριφορά, και μετά από λίγο δεν σε ενοχλεί και δεν σε επηρεάζει στην οδήγηση.


    Τώρα όσο αφορά την αξιοπιστία και την κατανάλωση του 180…. Δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά, καλύτερα να μιλήσει κάποιος κάτοχος.


    Συμφωνω στα παραπανω ειχα και εγω 2τ 125, εχω οδιγσει και το 180 καμποσες φορες.

    Διαφωνια: 2 πλασια καταναλωση σε σχεση με το παπι.
    Οσο καλο λαδι και να βαλεις, παντα θα βρωμας λιγο λαδιλα.
    Πολυ καλο σε επιδοσεις σε ολου τους τομεις.
    Πολυ κακη κατασκευη - πολλες φθορες.
    Τακακια πχ καθε 5000, ιμαντας το ιδιο, λαδι καει καμποσοσ.
    Πολλες βλαβες, εμεινα 6 φορες σε ενα χρονο και το μηχανακι ηταν καινουργιο.
    Πανακριβα ανταλακτικα. Πχ 180 euro πλαινο πλαστικο...

    Εμενα κολησε στις 23.000 χλμ


    Φιλε μακρια,

    Το μηχανακι ειναι τελειο σε επειδοσεις, αλλα ειναι πολυεξοδο και βλαβερο!

    Απ μονο αμορτισερ πισω. Αν εισαι βαρυς πουλο...




  4. #4
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    εχω το 180 2τ και καιει 12 ευρω τα 220χλμ.

    Σχετικα οικονομικο.

    Οπως ειπε και Julius ειναι παρα πολυ καλο σε φρενα και αναρτησεις.

    Απο θεμα λαδι τρωει 1 λιτρο καθε 1000χλμ.

    Βαζω το Motul Scooter Power 2t και ειναι παρα πολυ καλο.

    Κατι σαν το Motul 600.

    Aπο θεμα αξιπιστιας εχω 23000χλμ και εχω αλαξει μια φορα ελλατηρια (κοστος 30 ευρω + εργατικα) και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.


  5. #5
    εκονομικ ιμιγκραντ Το avatar του/της mrklyk
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    43
    πηγαινε εδω http://scooterclub.14.forumer.com/ και θα στις λυσουν ολες της απορειες τα παιδια
    ασχετος...

  6. #6
    εχω φιλε το 125 2χρονο ,ειναι ο βασιλιας της πολης, προβληματα πολλα δεν εχει, η εφαρμογη των πλαστικων δεν ειναι καλη και ξεθωριαζουν ευκολα, λαμπες καιει ευκολα τιποτα αλλο δεν μου εχει παρουσιασει 4 χρονια τωρα. Για σκουτερ δεν εχει καλους χωρους .Τα καλα του τωρα, ειναι το μοτερ δυνατο καλα κρατηματα και φρενα (για σκουτερ)Το 180 το εχω οδηγησει ειναι πιο δυνατο εχει διαφορα στην επιταχυνση και λιγο στην τελικη και σιγουρα καιει πιο πολλα απο το 125 που ηδη καιει αρκετα σε σχεση με παπι, εγω πχ με 9 με 10 € βγαζω 150 χιλ συν το λαδι για μιξη που ειναι και αυτο 1 κοστος .Αν προταιρεοτητα σου ειναι η οικονομια δεν στο συνιστω αν τωρα θες το καλυτερο μηχανακι πολης και με στυλ (ειναι ομορφο για μενα) παρτο, καλη τυχη

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2006
    Μηνύματα
    19
    Παιδες

    σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
    Τελικά νομίζω οτι η κατανάλωση σε βενζίνη σε συνδιασμό με το λαδάκι που χρειάζεται κάθε 1000χλμ ιδίως αν το συνδιάσω με κάποιες βλάβούλες (= ?)που διάβασα οτι σχετικά συχνά εμφανίζονται στο runnerακι, πάνε το κόστος κινησης σε επίπεδα (σχεδόν ) αυτοκινήτου, κάτι που ΠΟΛΥ δυστυχώς είναι απαγορευτικό για τη τσέπη μου την εν λογο χρονική στιγμή.νομίζω δεν μπορώ να το δικαιολογήσω στον εαυτό μου στα πλαίσια της 'οικονομικής μετακίνησης'.

    Φίλε ancogsxr τα ελλατήρια που άλλαξες ήταν του πιστονιού? Γιατί χρειάστηκαν αλλαγή ?
    η κατανάλωση 12 ευρω τα 220χλμ(=5,4?/100χλμ). ειναι μέση? με τι τρόπο οδήγησης?(επιθετικό ή οικονομικό?)
    κάπου ειδα οτι η κατανάλωση του είναι 27χλμ /λτρ (= 3.7/100χλμ)
    Το Motul Scooter Power 2t πόσο έχει?

    Φίλε oulas
    σχετικά με τη λαδίλα, έχω ακούσει για κάποια λάδια αρωματικά, έχεις υποψιν σου τι παίζουν αυτά?
    μπορεις να μου πείς απο ποιές βλάβες σε άφησε το μηχανάκι σου ?
    και όταν κόλησε ο κινητήρας σου σε τι οφειλόταν αυτό? Το ζόριζες, ή ήταν αδικαιολόγητο εντελώς?
    στο τέλος γράφεις "Απ μονο αμορτισερ πισω. Αν εισαι βαρυς πουλο..."
    τι σημαινει αυτο ?????

    ευχαριστώ και πάλι παιδες και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας
    αδραξε την μερα

    να ζησει η ΚΡΗΤΗ !!

  8. #8
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTY2
    Παιδες

    σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
    Τελικά νομίζω οτι η κατανάλωση σε βενζίνη σε συνδιασμό με το λαδάκι που χρειάζεται κάθε 1000χλμ ιδίως αν το συνδιάσω με κάποιες βλάβούλες (= ?)που διάβασα οτι σχετικά συχνά εμφανίζονται στο runnerακι, πάνε το κόστος κινησης σε επίπεδα (σχεδόν ) αυτοκινήτου, κάτι που ΠΟΛΥ δυστυχώς είναι απαγορευτικό για τη τσέπη μου την εν λογο χρονική στιγμή.νομίζω δεν μπορώ να το δικαιολογήσω στον εαυτό μου στα πλαίσια της 'οικονομικής μετακίνησης'.

    Φίλε ancogsxr τα ελλατήρια που άλλαξες ήταν του πιστονιού? Γιατί χρειάστηκαν αλλαγή ?
    η κατανάλωση 12 ευρω τα 220χλμ(=5,4?/100χλμ). ειναι μέση? με τι τρόπο οδήγησης?(επιθετικό ή οικονομικό?)
    κάπου ειδα οτι η κατανάλωση του είναι 27χλμ /λτρ (= 3.7/100χλμ)
    Το Motul Scooter Power 2t πόσο έχει?

    Φίλε oulas
    σχετικά με τη λαδίλα, έχω ακούσει για κάποια λάδια αρωματικά, έχεις υποψιν σου τι παίζουν αυτά?
    μπορεις να μου πείς απο ποιές βλάβες σε άφησε το μηχανάκι σου ?
    και όταν κόλησε ο κινητήρας σου σε τι οφειλόταν αυτό? Το ζόριζες, ή ήταν αδικαιολόγητο εντελώς?
    στο τέλος γράφεις "Απ μονο αμορτισερ πισω. Αν εισαι βαρυς πουλο..."
    τι σημαινει αυτο ?????

    ευχαριστώ και πάλι παιδες και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας
    δεν παει λιγοτερο απο 80 με 60.

    Ναι ειμαι μονιμος σε γρηγορη κινηση.

    Τα ελλατηρια ηταν πιστονιου και τα αλλαξα προλιπτικα για να ειμαι σιγουρος.

    Το αποτελεσμα ενας κυλινδρος σαν καθρευτης και τα ελλατηρια ΟΚ.

    Το Motul εχει 9 ευρω.

    Λαμπες εμενα δεν μου εχει καψει ποτε.

    Απο θεμα μπουζι εχει 2 ευρω.

    Τακακια εμπρος 18 πισω 15 καθε 4000χλμ τα αλαζω με σκληρη χρηση.

    Το δικο μου παει μεχρι 140 κοντερ.

    Εκει πανω βεβαια κουναει λογο μικρες ζαντες.

    Αλλα μεχρι τα 100 - 110 εισαι πολυ σταθερος.

    Στα φρενα κανω endo με σχετικα ευκολο τροπο.

    Λαστιχα αν θες τα Bridgestone ML 50.

  9. #9
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    To τετραχρονο εχει πισω 2 αμορτισερ ενω το διχρονο ενα στη αριστερη πλευρα. Αν παρατηρισεις πολλα διχρονα runner, μετα απο καποιο καιρο η λιγο παραπανω βαρος αναβατη, τα παιζουν, και το μηχανακι παιρνει κλιση αισθητη ανετα και με το ματι.
    Επισης αυτο δεν αφηνει ασθγκινητα και καποια πλαστικα μερη τα οποια σπανε...

    Για αρωματικα λαδια δεν ηξερα.

    Κολλησε γιατι εσπασε η φλατζα στο καπακι. Θερμοκρασια στο φουλ, ετυχε για2 λεπτακια να μην εχω το νου μου στις ενδειξεις...
    Εκεινη την μερα ειχε και βροχη και ποθ να δω τα νερα που τρεχαν απο την σπασμενη φλατζα...

    Αλλα:
    Προβλημα στο κομπλερ
    Εκοβε ιμαντα καθε 3000 χλμ

    3 φορες εμεινα απο ιμαντα. Οι μαλακες μεχρι να καταλαβουν γιατι κοβεται ο ιμαντας ελεγαν οτι το σκιζω το μηχανακι... Δεν ηξερα και εγω....

    2 φορες απο ηλεκτιρια. Οχι δεν ειχα συνεγερμο

    1 απο φλατζα που κολλησε κιολας

    Ολα αυτα σε 1.5 χρονο με κανουργιο μηχανακι

    Α.. Αν δειτε πως πιανει το τιμονι στον λαιμο θα παθεται πλακα... Ακριβως οπως στο ποδηλατο με μια βιδουλα... Αν αναιβενεις πεζοδρομιο, θελει πολλη προσοχη...

    Α... Παιδια λιγες μερες πριν το ποθησω αφου δεν αντεχα αλλο πια, κοπικε το σιδερο απο το σταντ στη μεση... Κουφιο τελειως.. πολυ λεπτο, δεν το ταλαιπωρησα καπου που να θυμαμαι...

    Η βαση της μπακαζιερα, μαλλον εκει που βιδωνει ειναι για την πλακα... Δες ποσα runner εχουν στραβωσει εκει.


    Φοβερες επιδοσεις, γαμω τις επιταχυνσεις, γαμω τα φρενα (βλεπε τακακια που αλλαζουν καθε 4-5000 ενω στο honda mou καθε 30.000) αλλα ψευτικη κατασκευη...

    Α... το καπακι ειναι φτιαγμενο απο πλαστικο...Καταντια....
    Εδω και εναμιση χρονο που δεν το χω, δεν μου λειψε καθολου...

  10. #10
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Εχω ενα Gillera Runner 180 2t το οποιο εχω σαν δευτερο μηχανακι για οταν ειμαι στην Αθηνα, το χρησιμοποιω 1-2 φορες το χρονο!! Οποτε το παιρνω, με μια μανιβελια παιρνει μπροστα, δεν με εχει αφησει ποτε αν και σερβις δεν του εχω κανει ποτε!!Μοναδικη περιπτωση που κολλησαν τα ριντ απο την ακινησια και το εκανα ενα μικρο σερβις, μπουζι-λαδια-φιλτρα!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  11. #11
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    Ως πρωην κατοχος Runner 180 2T εχω να σου πω τα εξης...:
    Καταναλωση = περιπου 7lt/100km
    + λαδι ανα περιπου 800 Km
    Φρενα = Δισκοι μπρος-πισω, αρα καλα για την κατηγορια του.
    Γκαζι = Πολυ (εχω πιασει 140 στο κοντερ!)

    Απο συντηρηση δε θελει πολλα - πολλα. Αν του βαζεις καλο λαδι (πχ. Motul 600) δε χρειαζεται τιποτα.

    Μια μικρη λεπτομερεια...
    Αυτο που γραφεις για "μικρη στουκα" που αλλαχτηκαν ολα τα πλαστικα, λιγο με προβληματιζει.
    Γενικα εγω δε θα επαιρνα ποτε μηχανη ξεροντας οτι ειναι τρακαρισμενη...
    Δεν ξερεις τι μπορει να εχει τραβηξει...

    Τελος παντων... Η αποφαση ειναι δικια σου
    wasting space via Architecture

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2006
    Μηνύματα
    19
    τελικά ρε παιδια ψήθηκα άγρια να το αγοράσω
    ειχα πριν καμποσα χρόνια μια εμπειρία 1 ημέρας μόνο στην Κώ με ένα runner 50 sp και (ενω είχα δοκιμάσει και pegeut? και typhoon και nrg ) έπαθα πλάκα απο το κράτημα στο δρόμο την άνεση και την επιτάχυνση (για σκουτερ πάντα αναλογικά) , αλλα το runner 180 το φοβόμουνα γιατί είχα ενα γνωστό με το παλιό skiper 150 και μου είχε πεί οτι είναι σκοτώστρα(σούζες κατα λάθος, κολλιές για πλάκα !!!, ιμάντες σπάγανε εκεί που πήγαινε με 80+!!!!), οπότε το 180 --> 2 φορές σκοτώστρα, + οτι φοβόμουν για πάρα πολλά προβλήματα ενός τόσο ισχυρού κινητήρα.
    Αλλά έτσι όπως μου τα λέτε φίλοι μου, μαλλον με πείσατε οτι το έχει βελτιώσει το πράμα η piagio
    Το μόνο πρόβλημά μου είναι οτι δέν τα έχω τώρα τα φράγκα (μου λείπουν περίπου 200 ευρά) και ελπίζω να κάνει αυτός που το δίνει υπομονή κανα μήνα και μάλον μετά θα του το βουτήξω.
    Φιλε kakofonix το μηχανάκι πουλιέται στο Ρέθυμνο και εδώ η κοινωνία είναι κλειστή, έτσι έμαθα αρκετά για αυτόν που το έχει, αλλα και για το πόσο το πρόσεχε, για αυτό και έχω ΚΟΛΗΣΕΙ
    Το μηχανακι πρέπει να είναι καλή ευκαιρία

    σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη
    αλήθεια service manual για το runner 180 έχει κανείς????

    καλο σας σαββατοκύριακο
    να ζήσει η ΚΡΗΤΗ!!
    αδραξε την μερα

    να ζησει η ΚΡΗΤΗ !!

Παρόμοια θέματα

  1. Απο πού να το αγοράσω...
    από lhasa2015 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 11:43
  2. CBF-250: Να το αγοράσω;
    από Kenai στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 10:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF