Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Ταμίλθι(Από κλειστή σε κλειστή μπάρα)-Μονοπάτι Πανός

  1. #1
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896

    Ταμίλθι(Από κλειστή σε κλειστή μπάρα)-Μονοπάτι Πανός

    Εργάσιμη σήμερα αλλά εγώ ρέπαρα.

    Όλοι στην δουλεία , ο καιρός καλός, οπότε έψαχνα να βρω που θα πάω σήμερα. Το σπίτι δεν με χωρούσε . .

    Θυμήθηκα ότι μπήκε Οκτώβρης και πλέον τα μηχανάκια στην Πάρνηθα δεν θεωρούνται ύποπτα .

    PS: Μετά τον Απρίλιο δεν πηγαίνω σε χωμάτινες διαδρομές γιατί μπορεί να μπλέξεις χωρίς να το θέλεις, αν πάει κανένας εγκληματίας και βάλει καμία φωτιά ( :a29: ).
    Πάντα όρθιοι

  2. #2
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Ξεκίνησα κατά τις 11 το πρωϊ. Ανεβαίνω από Φυλής και βλέπω ότι έχει αρκετή κίνηση προς τα πάνω. Το ίδιο όμως γίνεται προς τα κάτω.

    Μπροστά μου είναι ένα υπερφορτωμένο ξεσκέπαστο φορτηγό με ... πέτρες :hypnotize

    Το προσπερνώ με συνοπτικές διαδικασίες για να μου φύγει το άγχος. Παρακάτω τι βλέπω ; Ένας Ζας έχει σταματήσει δύο φορτηγά της ίδιας φάλαγγας, ξεσκεπαστα βεβαίως, και έχει ανοίξει διάλογο με τους φορτηγατζήδες και τους τα χώνει κανονικά. Απ' ότι είδα, από μακριά, τους έγραψε.

    Ε ρε τι θα γινόταν αν έφευγε καμία πέτρα (μέγεθος πεπονιού) και έσκαγε σε κανένα κεφάλι ...
    Πάντα όρθιοι

  3. #3
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Η ώρα περνάει και εγώ έχω περάσει από Καζίνο και ανηφορίζω. Περνάω από Μπάφι για να πάρω αναψυκτικό και νερό καθώς στην Αγ. Τριάδα που υπολόγιζα να αγοράσω, διαπιστώνω ότι το περίπτερο είναι κλειστό.

    Φεύγω από το Μπάφι και πάω σφαίρα προς τη πρώτη μπάρα. Στο σημείο εκείνο κάνω δεξιά για να πάω προς σπήλαιο Πανός(καθότι την Άνοιξη - που είχα ξαναπάει- είχε μεγάλο χείμαρο και δεν έφτασα ποτέ).
    Πάντα όρθιοι

  4. #4
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αρχίζω να κατηφορίζω με κατεύθυνση προς την "αρχή του μονοπατιού του Πανός". Στην αρχή της διαδρομής αυτής περνάμε από μία δεύτερη κλειστή μπάρα, η οποία μου είχε κινήσει την περιέργεια την προηγούμενη φορά που πέρασα. . Αλλάζω τα σχέδια μου εκείνη τη στιγμή και περνάω από την αριστερή άκρη, αυτή τη κλειστή μπάρα.
    Πάντα όρθιοι

  5. #5
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Η κατεύθυνση που έχω πάρει είναι προς Ταμίλθι. Περισσότερες πληροφορίες θα μας δώσει ο Μονόλυκος ( :rotflmao: ).

    Συνεχίζοντας φτάνω σε μία αριστερή στροφή που έχει ένα στενό δρομάκι που στρίβει δεξιά. Αποφασίζω να το πάρω και αφού πέρασα ανάμεσα από δέντρα βγήκα σε αυτό το "λιβάδί".

    Λιβάδι

    Κατηφόρισα λίγο για να δω προς τα που πάει.

    Μετά έβγαλα ακόμη μερικές
    Λιβάδι2

    Εδώ παρατήρησα ότι κάποιοι έχουν γδάρει τους κορμούς για να αντλούνε ρετσίνι από τα δέντρα.
    Ρετσίνι
    Πάντα όρθιοι

  6. #6
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Ανηφόρισα αυτό το δρομάκι που φαίνεται στις φωτογραφίες και ξαναβγήκα στον κυρίως χωματόδρομο για να συνεχίσω τη διαδρομή μου.

    Το τοπίο που βλέπω μπροστά μου αγριεύει και παίρνω αυτή τη φωτογραφία.
    Πάντα όρθιοι

  7. #7
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Μετά από μερικά λεπτά(κοιτώντας πίσω δεξιά) βλέπω μακριά το λιβάδι στο οποίο είχα μπεί και παρατηρώ, ότι η πλευρά στην οποία είχα κατηφορίσει πεζός, πρέπει να οδηγούσε από μονοπάτι προς τη Φυλή. Στη φωτογραφία φαίνεται ο δρόμος που ακολουθώ στα δεξιά.

    Από ψηλά
    Πάντα όρθιοι

  8. #8
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Προχωρώντας παρακάτω βλέπω την Πάρνηθα να ... "τελειώνει" και διαπιστώνω σε αυτό το σημείο, το κύκλο που έχω κάνει.

    @ Μονόλυκος

    Να υποθέσω ότι αυτή στα δεξιά είναι η Φυλή ;

    Στα αριστερά, η άλλη πόλη που φαίνεται αριστερά είναι συνέχεια της Φυλής( ? ) ή άλλο χωριό ;
    Πάντα όρθιοι

  9. #9
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αφήνω πίσω μου αυτή την διασταύρωση με το δρόμο να έχει ένα δρομάκι που στρίβει δεξιά. Αυτός ο δρόμος πρέπει να κατηφορίζει προς τη Φυλή.
    Πάντα όρθιοι

  10. #10
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Μπροστά μου φαίνεται πλέον το παρατηρητήριο που έχει κοντά στην πρώτη κλειστή μπάρα. Ξέρω ότι πλησιάζω από εκεί που ξεκίνησα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	l-prin_kleisth3.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	54,3 KB 
ID:	63932
    Πάντα όρθιοι

  11. #11
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Σόρρυ :o ρε Ιππέα που διακόπτω τη ροή των ποστ,αλλά γιατί δεν επισυνάπτεις τις φωτό..;; Θα'ταν καλύτερα..

    (όταν τελειώσεις,ζήτα να το πνίξουν..)
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  12. #12
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Φτάνω σε αυτή τη διασταύρωση και διαπιστώνω(στο χάρτη που έχει) ότι η διαδρομή που έκανα από τη δεύτερη κλειστή μπάρα μέχρι και εδώ είναι χαρακτηρισμένος "Ποδηλατόδρομος".

    Στρίβω προς τη κατεύθυνση που δείχνει η παρακάτω φωτογραφία για να κατευθυνθώ στη πρώτη κλειστή μπάρα από την οποία ξεκίνησα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	l-podhl2.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	83,4 KB 
ID:	63933
    Πάντα όρθιοι

  13. #13
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Κατέληξα λοιπόν στη πρώτη κλειστή μπάρα την οποία όταν ερχόμουν δεν πέρασα αλλά έστριψα δεξιά(πριν από αυτή). Τελικά όταν βλέπεις ένα μέρος από διαφορετικές γωνίες ανακαλύπτεις αρκετά μυστικά του. Όσες φορές πλησιάσα αυτή τη μπάρα(Από την εικονιζόμενη πλευρά) έβλεπα ότι είχε άνοιγμα να περάσω από δεξιά(Εκεί που έχει ένα βράχο). Δεν έβλεπα ότι στην αριστερή πλευρά ήταν ακόμα πιο άνετα να περάσω, γιατί την έκρυβε ο θάμνος . :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	63934
    Πάντα όρθιοι

  14. #14
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Δεν πηγαίνω ευθεία προς την Αγία Τριάδα αλλά στρίβω αριστερά και ξαναπαίρνω κατεύθυνση προς το ρέμα Πανός, για να πραγματοποιήσω τον περίπατο που εξ αρχής είχα σχεδιάσει.


    Μετά από αρκετά λεπτά φτάνω στην αρχή του μονοπατιού. Εδώ δεν έχει τα τρεχούμενα νερά που συνάντησα την Άνοιξη. Βάζω το μηχανάκι μέσα στο δάσος για να μην επισημένεται εύκολα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	diast_panos.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	89,2 KB 
ID:	63936
    Πάντα όρθιοι

  15. #15
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αφού κλείδωσα το μηχανάκι, διαπιστώνω ότι δύο παλικάρια(ερασιτέχνες πεζοπόροι-ορειβάτες), έχουν τα ίδια σχέδια με εμένα. :rotflmao: Είχαν καταφτάσει προηγουμένως με δύο ποδήλατα βουνού.

    Η ψυχολογία μου βελτιώνεται αισθητά αφού πλέον θα έχω συνοδοιπόρους και γνώστες του αντικειμένου, καθότι σε μερικά σημεία το μονοπάτι έχει δύσκολα ώς επικίνδυνα σημεία.


    ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ είναι αυτό όπου ενώ το ρέμα πάει ευθεία εσείς πρέπει να το διασχίσετε προς τα αριστερά και να ανηφορίσετε προς το δρόμο που φαίνεται να ανεβαίνει αριστερά από το σημαδεμένο δέντρο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	panos1.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	87,4 KB 
ID:	63938
    Πάντα όρθιοι

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF