Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Οδός Θηβών.Δεν είναι πίστα για rally

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2006
    Μηνύματα
    11

    Οδός Θηβών.Δεν είναι πίστα για rally

    Είναι το πρώτο post που κάνω στο forum οπότε.καλώς σας βρίσκω

    Γράφω το post πιο πολύ γιατί έχω αγανακτήσει και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας

    Γενικά με τη μηχανή έχω τρακάρεi γύρω στις 4 φορές.Ευτυχώς τίποτα σοβαρό αλλά όλες τις φορές ήταν από λάθη άλλου.Ανάποδα σε μονόδρομο,περνάμε stop αέρα πατέρα,ξέρετε εσείς. Το τελευταίο έγινε χθες.Και περιγράφω αμέσως το πως.

    Γυρνώντας σπίτι το απόγευμα,ανεβαίνω τη Θηβών.Αν και δεν είχε κίνηση,δεν έτρεχα ιδιαίτερα ( 50-60).Είμαι στο αριστερό ρεύμα και βλέπω λίγο παρακάτω στο δεξί ρεύμα,ένα αυτοκίνητο σταματημένο σε μια μικρή διασταύρωση(από τις 10δες διασταυρώσεις που έχει η Θηβών με μικρά δρομάκια) και μπροστά του ένα άλλο που προσπαθεί να περάσει κάθετα τη Θηβών.Αν και κανονικά δεν είχε προτεραιότητα,ο τύπος στη δεξιά λωρίδα του έκανε νόημα να περάσει.Ταυτόχρονα έκανε και σε μένα σήμα με το χέρι του να κόψω.Έτσι κι εγώ απ'τα 50 πέφτω στα 30,και πλησιάζοντας βλέπω οτι το αυτοκίνητο τελικά θα διασχίσει κάθετα τη Θηβών,οπότε σταματάω.Καλά τα κατάφερες (σκέφτηκα).Και εκείνη τη στιγμή αρχίζουν όλα. Ένα φορτηγάκι το οποίο ερχόταν από πίσω μου δεν είχε πάρει χαμπάρι τί γονότανε,και έσκασε πάνω μου.Με τη φόρα που είχε,με πετάει στο αυτοκίνητο που διέσχιζε τη Θηβών και με καρφώνει στο φτερό του.Με λίγα λόγια έγινα σάντουιτς ανάμεσα στο φορτηγάκι πίσω μου και στο φτερό του αυτοκινήτου μπροστά μου.

    Όπως ήταν αναμενόμενο κατέβηκα κάτω και δεν ήξερα από ποίον να αρχίσω τα μπινελίκια.Από την γυναίκα που διασχίζει τη θηβών από ένα στενάκι το οποίο έχει stop ή από τον τύπο πίσω που δεν πήρε χαμπάρι. Τουλάχιστον είχε κόσμο και άρχισε να φωνάζει αυτός γιατί εγώ ακόμα προσπαθούσα να δω αν είμαι καλά και αν ζω.

    Σημασία έχει οτι δεν έπαθα τίποτα από την ιστορία τελικά,μόνο η μέση μου με πόνεσε για 2 μέρες από το τράνταγμα.
    Η δε μηχανή,από το πίσω μέρος σπασμένα πλαστικά,φλας και φανάρια,όργανα μπροστά ντεπόζιτο και κάτι ψιλά ακόμα.

    Ο επίλογος,δεν έχει σημασία αν προσέχεις ή όχι.Δε πανα είσαι και ο καλύτερος οδηγός.Αν δε προσέξει και ο άλλος,πάλι εσύ θα την πατήσεις. Δυστυχώς.

    Όσο για τα υπόλοιπα,αύριο πάω για δήλωση στην ασφαληστική κτλ κτλ.

    Όπως και να χει πάντως,το κυριότερο είναι εμείς να μαστε καλά.Και να προσέχετε.Και εσάς και τους άλλους.Μην αφαιρήστε και μην πηγαίνετε σαν παλαβοί μέσα στην Αθήνα.

    Ciao!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Πώπω ρε φίλε!
    Τί να πεί κανείς!!! Να κάνεις τον καλό-μλκ (sorry κιόλας) για να αφήσεις να περάσει ο παράνομος-ηλίθιος και να βρεθείς και στραπατσαρισμένος στα καλά καθούμενα!!!

    Τί να πώ, η μλκια που μας δέρνει είναι το κάτι άλλο!!!

    Φταίει και αυτός που σταμάτησε να παρααχωρήσει προτεραιότητα στην τύπισσα, φταίει και ο πίσω σου...γ@μησέ τα!

    Περαστικά και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!!


  3. #3
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    :hypnotize

    Άντε να βγάλεις άκρη ποιος φταίει...

    Κι ο σταματημένος δεξιά που έκανε νόημα στην άλλη να περάσει δεν έχει καμιά ευθύνη; Έτσι θα την βγάλει; Τί δουλειά είχε να ανακατευτεί; μήπως έλεγχε τον δρόμο;

    Τι να πω... καλά ξεμπερδέματα
    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  4. #4
    Καλως ήρθες και περαστικά

    αλλά...

    γιατί να πας εσύ για δήλωση;

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    ο μονος που δεν φταιει παντως ειναι ο PSYCOST. Γαμω την γκαβομαρα τους...
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  6. #6
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Καλως ήρθες στο φόρουμ, και δεν έχω τίποτε παραπάνω να πω, άλλο απ' αυτό που λέει στην "υπογραφή" μου!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  7. #7
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Kαλώς ήρθες και περαστικά!

    Όλοι στην κοσμάρα τους

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  8. #8
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αυτός είναι ο λόγος που δε σταματάω στα πορτοκαλιά όταν πηγαίνω με μια σεβαστή ταχύτητα. που ξέρεις ο πίσω τι θα κάνει;

    Καλώς ήρθες φίλε μου κ καλά ξεμπερδέματα
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  9. #9
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Καλως ηρθες στο φορουμ!!

    Εχω την εντυπωση οτι φταιει το φορτηγο, διοτι το αυτοκινητου που ηταν πανω στη Θηβων παραχωρησε τη προτεραιοτητα, οποτε οι υπολοιποι χρηστες ειναι υποχρεωμενοι να σταματησουν..
    Ουτως η αλλως ηταν απο πισω σου, οποτε ηταν υποχρεωμενο το φορτηγο να βρισκεται σε αποσταση ασφαλειας..
    Μετα υπαρχει το θεμα του οτι τελικα χτυπησες το αμαξι που του παραχωρηθηκε η προτεραιοτητα..
    Σκατα.
    Με επιασε πονοκεφαλος.

    Τελος παντων, εσυ να εισαι καλα, και ασε κανεναν πονηρο δικηγορο να τα βρει..
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  10. #10
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Καλως ήρθες στο φόρουμ, και δεν έχω τίποτε παραπάνω να πω, άλλο απ' αυτό που λέει στην "υπογραφή" μου!


    δεν έχεις άδικο ρε Νίκο με την υπογραφή αλλά πόσοι είναι αυτοί που παίρνουν κανονικά δίπλωμα και δεν ξερόυν να οδηγούν!!!!



    το σύστημα εξέτασης - εκπαίδευσης πρέπει να αλλάξει καθώς και η αγωγή μας στα σχολεία και το σπίτι
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  11. #11
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    διοτι το αυτοκινητου που ηταν πανω στη Θηβων παραχωρησε τη προτεραιοτητα, οποτε οι υπολοιποι χρηστες ειναι υποχρεωμενοι να σταματησουν..
    φιλε μου νομιζω οτι κανεις μεγα λαθος , το οτι παραχωρησε προτεραιοτητα, δεν σημαινει οτι οι αλλοι ειναι υποχρεωμενοι να κανουν τιποτα, προτεραιοτητες παραχωρουν τα σηματα του ΚΟΚ και οι τροχαιοι και οχι ο καθε οδηγος με το τουτου του. Αν θυμασαι καλα σε πολλες περιπτωσεις στο βιβλιαρακι σου οταν εδινες για διπλωμα μια απο τις πιθανες απαντησεις ηταν " οι οδηγοι συνεννοουνται μεταξυ τους " , αυτη η απαντηση ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΘΟΣ. Φταινε ολοι εκτος απο τον PsyCost.
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  12. #12
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
    Αυτός είναι ο λόγος που δε σταματάω στα πορτοκαλιά όταν πηγαίνω με μια σεβαστή ταχύτητα. που ξέρεις ο πίσω τι θα κάνει;

    Καλώς ήρθες φίλε μου κ καλά ξεμπερδέματα
    Alex και αυτό δεν είναι λύση. Καλύτερα να σταματήσεις στο ποστοκαλί, αλλά στην άκρη του δρόμου.


    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  13. #13
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    το σύστημα εξέτασης - εκπαίδευσης πρέπει να αλλάξει καθώς και η αγωγή μας στα σχολεία και το σπίτι
    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες!
    Αν πχ η.....μαμάκα η ο....μπαμπάκας, ΔΕΝ είχαν "αγοράσει" το δίπλωμά τους τότε η "παιδεία" αρχίζει απ' το σπίτι θες δε θες.
    Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα γύρω μας (και ξερουμε πολύ καλά όλοι) που "αγόρασαν" δίπλωμα οδήγησης, και τώρα ετοιμάζονται οι ΑΧΡΗΣΤΟΙ να "αγοράσουν" και στα παιδιά τους σαν "καλοί πελάτες" που ήταν στους ίδιους "ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ".

    ...."ε, τόσα διπλώματα βγάλαμε σε σας, δε θα μας κάνετε καλύτερη τιμή?".....
    :a24: :a31:
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  14. #14
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Φιλε PsyCost το μονο μαθημα που μπορεις να παρεις απο αυτο το συμβαν, στο οποιο φυσικα δεν εφταιγες καθολου, ειναι το εξης:

    Οταν φρεναρουμε τσεκαρουμε τον καθρεφτη να δουμε αν και ο πισω μας φρεναρει.

    Πολλοι την εχουν πατησει ετσι και με πολυ χειροτερα αποτελεσματα....

    Παντα ορθιος

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
    μια απο τις πιθανες απαντησεις ηταν " οι οδηγοι συνεννοουνται μεταξυ τους " , αυτη η απαντηση ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΘΟΣ. Φταινε ολοι εκτος απο τον PsyCost.
    υπάρχει μία περίπτωση που οι οδηγοί καλούνται να συνεννοηθούν μεταξύ τους. Δε θυμάμαι αν αυτή η περίπτωση ήταν μέσα στις όσες είχε το βιβλίο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF