Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

  1. #1
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414

    Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Eπειδη εχω σχεδον καταληξει στον εξοπλισμο που θα παρω για πιστα, θελω να ρωτησω 2 πραγματακια πριν σκασω αρκετα κατοσταρικα:

    α) το παντελονι, με ξυστρες φυσικα, στη γαμπα πρεπει να ειναι πολυ σφιχτο; Αν ειναι λιιιγο χαλαρο κινδυνευεις το κομματι που κολλαει η ξυστρα να γυρισει προς τα πισω οταν αυτη ερθει σε επαφη με την ασφαλτο;

    β) η μποτα πρεπει οπωσδηποτε να εχει ξυστρα στο μπροστινο εξωτερικο μερος; Αν ναι, η υποτυπωδης ξυστρα που εχουν καποιες σπορ-τουρινγκ αρκει η θα διαλυθει στην πρωτη επαφη; Ρωταω γιατι δεν θελω καθαρα racing μποτα, θελω να μπορω να κανω και τουρισμο (οπως η Daytona Winner στη φωτο)

    Επισης Spyke που αλλου εχει εκτος απο τον αντιπροσωπο;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4_winner_s.jpg 
Προβολές:	379 
Μέγεθος:	15,0 KB 
ID:	64115

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Οι "ξυστρες" στις μποτες ειναι πιο απαραιτητες απο αυτες στο γονατο κατα τη γνωμη μου....

    δυσκολα θα βρεις το γονατο κατω αλλα το πρωτο πραγμα που ακουμπαει κατω ειναι οι μποτες ειδικα στους αρχαριους αλλα και στους εμπειρους

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Eπειδη εχω σχεδον καταληξει στον εξοπλισμο που θα παρω για πιστα, θελω να ρωτησω 2 πραγματακια πριν σκασω αρκετα κατοσταρικα:

    α) το παντελονι, με ξυστρες φυσικα, στη γαμπα πρεπει να ειναι πολυ σφιχτο; Αν ειναι λιιιγο χαλαρο κινδυνευεις το κομματι που κολλαει η ξυστρα να γυρισει προς τα πισω οταν αυτη ερθει σε επαφη με την ασφαλτο;

    β) η μποτα πρεπει οπωσδηποτε να εχει ξυστρα στο μπροστινο εξωτερικο μερος; Αν ναι, η υποτυπωδης ξυστρα που εχουν καποιες σπορ-τουρινγκ αρκει η θα διαλυθει στην πρωτη επαφη; Ρωταω γιατι δεν θελω καθαρα racing μποτα, θελω να μπορω να κανω και τουρισμο (οπως η Daytona Winner στη φωτο)

    Επισης Spyke που αλλου εχει εκτος απο τον αντιπροσωπο;
    α) Αφού μάλλον δεν έχεις επαφή με την πίστα να σου πω ότι θα περάσει καιρός για να έχει επαφή η ξύστρα στο γόνατο με την άσφαλτο...... και όσο και χαλαρό να είναι στην γάμπα.... δεν ξεκολλάει....

    β) Αν φτάσεις στο σημείο να ξύνεις γόνατο (βλ. (α)) τότε ίσως ακουμπήσει και η μπότα στην άσφαλτο..... όταν όμως το κάνεις αυτό να μας φωνάξεις με τα τηλεοπτικά συνεργεία γιατί σπάνια βλέπουμε κάτι τέτοιο (από ιδιώτες). Αν πάλι ακουμπάει η μπότα χωρίς να ξύνεις γόνατο, τότε βαδίζεις σε μονοπάτι επικίνδυνο, αφού η κλίση της μηχανής σου είναι μεγάλη και το κέντρο βάρους του συνόλου μηχανή-αναβάτης είναι σε λάθος σημείο...

    Μαθήματα...... εξάσκηση.... χλμ μέσα στην πίστα.... Αυτά χρειάζεσαι στην αρχή....

    Διακεκριμένοι κύριοι εδώ μέσα πάνε ταπα και δεν έχουν ξύσει παρά ελάχιστες φορές στην ζωή τους. Άλλοι πάλι είναι σαλιγκάρια και ξύνουν επειδή θέλουν στυλ (άρχοντες)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Δεν εχω κολλημα με το ξυσιμο, οπως και με τη φαγουρα γενικοτερα

    Ιδιαιτερα για τις μποτες θα με βολευε πολυ να ειναι απιθανο να ξυσω γιατι ετσι θα ειχα πολυ μεγαλυτερη επιλογη για μποτες τουρισμου.

    Απο την αλλη ομως απο τη στιγμη που σκοπευω να μπω πιστα και παντελονι-μποτες αργα ή γρηγορα θα βρουν ασφαλτο, πρεπει να εχουν καλη εφαρμογη, να αντεξουν ,κτλ ,κτλ.

    Δεν εχω καμια ορεξη να διαπιστωσω σε λιγους μηνες πως τα χχχ ευρωπουλα που εσκασα ειναι αχρηστα και πρεπει να τα ξανασκασω

  5. #5
    Άνθρωπος Το avatar του/της gavos
    Εγγραφή
    13/01/2006
    Μηνύματα
    199

    Re: Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Αν πάλι ακουμπάει η μπότα χωρίς να ξύνεις γόνατο, τότε βαδίζεις σε μονοπάτι επικίνδυνο, αφού η κλίση της μηχανής σου είναι μεγάλη και το κέντρο βάρους του συνόλου μηχανή-αναβάτης είναι σε λάθος σημείο...
    Δηλαδή εμένα που βρίσκει η μπότα στην άσφαλτο σε καμιά στριφτερή διαδρομή χωρίς να ξύνω τον γόνα βαδίζω σε μονοπάτι επικίνδυνο? (χορνετ 250 έχω αν πιστεύεις ότι έχει καμια σημασία η μηχανή)

    ΥΓ.. Δεν τοποθετώ το σώμα μου κάπως απλώς κοιτάω την έξοδο και κατά τα άλλα οπως και όταν είμαι όρθιος..

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
    Δηλαδή εμένα που βρίσκει η μπότα στην άσφαλτο σε καμιά στριφτερή διαδρομή χωρίς να ξύνω τον γόνα βαδίζω σε μονοπάτι επικίνδυνο? (χορνετ 250 έχω αν πιστεύεις ότι έχει καμια σημασία η μηχανή)

    ΥΓ.. Δεν τοποθετώ το σώμα μου κάπως απλώς κοιτάω την έξοδο και κατά τα άλλα οπως και όταν είμαι όρθιος..

    ΝΑΙ! δεν εχει σημασία τι μηχανάκι έχεις..... σημασία έχει ότι μην βγάζοντας σώμα, οι κλίσεις που παίρνεις ειναι μεγάλες με κίνδυνο να φύγεις φέτα σε σημείο που δεν έχει καλή άσφαλτο. Αντίθετα, βγάζοντας σώμα (δεν είναι ανάγκη να βγάλεις ΟΛΟ το σώμα σου - από την μέση και πάνω αρκεί) μεταφέρεις το κέντρο βάρους μπροστά και στο εσωτερικό της στροφής με αποτέλεσμα να κάνεις το στρίψιμο πολύ πιο ασφαλές και σε ορσμένες περιπτώσεις πιο γρήγορο....

    Αν μην τα λέμε συνέχεια ρε παιδιά.... τόσα ποστ υπάρχουν εδώ μέσα. Όσο περισσότερο πλαγιάζει η μηχανή, τόσο λιγότερο λάστιχο έρχεται σε επαφή με τον δρόμο.... απλά είναι τα πράγματα.... όρθια δεν έπεσε ποτέ μηχανή....

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    Οι "ξυστρες" στις μποτες ειναι πιο απαραιτητες απο αυτες στο γονατο κατα τη γνωμη μου....

    δυσκολα θα βρεις το γονατο κατω αλλα το πρωτο πραγμα που ακουμπαει κατω ειναι οι μποτες ειδικα στους αρχαριους αλλα και στους εμπειρους
    Άν βάζεις λάθος τα πόδια σου στους μασπιέδες ή άν ξεχαστείς

  8. #8
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715

    Re: Re: Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
    Δηλαδή εμένα που βρίσκει η μπότα στην άσφαλτο σε καμιά στριφτερή διαδρομή χωρίς να ξύνω τον γόνα βαδίζω σε μονοπάτι επικίνδυνο? (χορνετ 250 έχω αν πιστεύεις ότι έχει καμια σημασία η μηχανή)

    ΥΓ.. Δεν τοποθετώ το σώμα μου κάπως απλώς κοιτάω την έξοδο και κατά τα άλλα οπως και όταν είμαι όρθιος..
    ναι διοτι προφανος δεν πατας στο μαρσπιε με το (πως λεγετε ρε γμτ) ... το κοκκαλο που ειναι πισω απο τα δακτυλα καταλαβες ετσι?

    αλλα πατας με το μεσο της πατουσς (κιαλλη αγνωστη λεξη) που σημαινει οτι το μισο ποδι ειναι κρεμασμενο μπροστα απο τον μαρσπιε, με κινδυνο να στο μαζεψει απο κατω και να τραυματιστεις (πιο πιθανο απο το να σου φυγει το μηχανακι λογο ελλειπης προδφησης...)

    δες αυτο:
    http://www.cbr-forum.org.uk/kb.php?m...31b67130e53907



    @alkiviades: μην ανγχονεσε και πολυ με το θεμα ξυστρας (ειτε μποτας ειτε γονατου) κοιτα ο εξοπλισμος που θα παρεις να σου παρεχει ΑΣΦΑΛΕΙΑ πανω απο ολα.....

    αντε να μαζευτουμε τα sv για κανα Trackday λοιπον....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  9. #9
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051

    Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Eπειδη εχω σχεδον καταληξει στον εξοπλισμο που θα παρω για πιστα, θελω να ρωτησω 2 πραγματακια πριν σκασω αρκετα κατοσταρικα:

    α) το παντελονι, με ξυστρες φυσικα, στη γαμπα πρεπει να ειναι πολυ σφιχτο; Αν ειναι λιιιγο χαλαρο κινδυνευεις το κομματι που κολλαει η ξυστρα να γυρισει προς τα πισω οταν αυτη ερθει σε επαφη με την ασφαλτο;

    β) η μποτα πρεπει οπωσδηποτε να εχει ξυστρα στο μπροστινο εξωτερικο μερος; Αν ναι, η υποτυπωδης ξυστρα που εχουν καποιες σπορ-τουρινγκ αρκει η θα διαλυθει στην πρωτη επαφη; Ρωταω γιατι δεν θελω καθαρα racing μποτα, θελω να μπορω να κανω και τουρισμο (οπως η Daytona Winner στη φωτο)

    Επισης Spyke που αλλου εχει εκτος απο τον αντιπροσωπο;
    Με λίγα λόγια πάρε με ξύστρες και όταν δεν είσαι στην (μ)πίστα τις βγάζεις!




    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  10. #10
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Re: Re: Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    ναι διοτι προφανος δεν πατας στο μαρσπιε με το (πως λεγετε ρε γμτ) ...
    ..με τα μήλα!Και πάλι μπορεί να βρεί κάτω αν πατάς στην άκρη του μαρσπιέ..Στο λινκ που έβαλες δεν εμφανίζονται οι φωτό..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  11. #11
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414

    Re: Re: Re: Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    ΝΑΙ! δεν εχει σημασία τι μηχανάκι έχεις..... σημασία έχει ότι μην βγάζοντας σώμα, οι κλίσεις που παίρνεις ειναι μεγάλες με κίνδυνο να φύγεις φέτα σε σημείο που δεν έχει καλή άσφαλτο. Αντίθετα, βγάζοντας σώμα (δεν είναι ανάγκη να βγάλεις ΟΛΟ το σώμα σου - από την μέση και πάνω αρκεί) μεταφέρεις το κέντρο βάρους μπροστά και στο εσωτερικό της στροφής με αποτέλεσμα να κάνεις το στρίψιμο πολύ πιο ασφαλές και σε ορσμένες περιπτώσεις πιο γρήγορο....
    Χαρακτηριστικο παραδειγμα μια βολτα στον Αι Γιαννη Ρωσσο προπερσι που πηγαινοντας με το Duke, πριν το μαθημα του γιαγια αρκουδα, το παπουτσι μου βρηκε ασφαλτο σε 2-3 δεξιες, ενω επιστρεφοντας, μετα το μαθημα, δεν βρηκε πουθενα και γενικα ημουν πιο ανετος.

    Και για να μην ξεχνιωμαστε, μηπως καποιος ξερει που μπορω να βρω Spyke στην Αθηνα;

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Λοιπόν : πάρε αρχικά τουριστάδικες μπότες αλλά με αρκτή ασφάλεια και αδιάβροχες... (που μπαίνεις άνετα και πίστα...) και φυσικά δέρμα Παντελόνι - τζάκετ το οποίο καλύτερα να είναι εφαρμοστό - σφικτό (έχει ένα μικρό περιθώριο να πάρει την φόρμα του)

  13. #13
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: Re: Re: Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    ναι διοτι προφανος δεν πατας στο μαρσπιε με το (πως λεγετε ρε γμτ) ... το κοκκαλο που ειναι πισω απο τα δακτυλα καταλαβες ετσι?
    Μετατάρσιο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    αλλα πατας με το μεσο της πατουσς (κιαλλη αγνωστη λεξη) ....
    Καμάρα
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    λογο ελλειπης προδφησης...)
    λόγω ελλιπούς πρόσφυσης
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    αντε να μαζευτουμε τα sv για κανα Trackday λοιπον....
    εδώ απλά με το να μαζευτείτε τα SV...


  14. #14
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414

    Re: Re: Re: Re: Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    αντε να μαζευτουμε τα sv για κανα Trackday λοιπον....
    Για track day με βλεπω μονο γιατι στα μαθηματα του CSS Μεγαρα 21-22/10 η λιστα αναμονης ειναι λεει τοσο μεγαλη που παω για το πουλο...

  15. #15
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981

    (Γαμώτο Άλκη & Δημήτρη τώρα δεν έχω λεφτά πάλι... μου τα φαγε ο οδοντίτρος, πήρα και ένα κρανάκι, και κάτι μανέτες και κάτι σωληνάκια, πάμε και για το Power Commander... ...βέβαια αν τα καταφέρουμε και μαζευτούμε και έρθει και ο gcrook που θα είναι εδω πλεον και είναι καθημερινή και ολοήμερο θα πάρω άδεια θα δανειστώ και θα έρθω... )

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF