Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 140

Θέμα: Royal Enfield Custom My Life

  1. #91
    Και απο αλλη αποψη...
    Οποιος ενδιαφερετε να μου στειλη μυνημα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m2.jpg 
Προβολές:	771 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	160594

  2. #92
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cornilios
    Καλησπερα.
    Ειδα την ρουαλ ενφιλντ 500 του 2009 και επαθα πλακα (Ναι αυτην την πετρολ)
    Την θελω τρελα λεμε και σκεφτομαι να πουλησω την παλια ενφιλντ που εχω τωρα
    αν και ειναι και αυτη πανεμορφη αλλα θελει φτιαξιμο γιατι ειναι χρονια στην αποθηκη.
    Αυτη στις φοτος. Ασημι ματ με μαυρο. Τσαντες δερματινες μονοσελα και αριθμος
    ατο μπροστινο φτερο (οι φοτοσ ειναι πριν βαλω τον αριθμο μπροστα) Κουκλα.
    Οι πωλήσεις τηε Enfield ανέβηκαν κατακόρυφα στην Αγγλία γιατί όλοι έτρεχαν να προλάβουν να πάρουν απο τα τελευταία 'πραγματικά' Enfield, με χωριστό κιβώτιο και καρμπυρατερ.

    Εσυ τρέχεις για το καινούριο?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #93
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Οι πωλήσεις τηε Enfield ανέβηκαν κατακόρυφα στην Αγγλία γιατί όλοι έτρεχαν να προλάβουν να πάρουν απο τα τελευταία 'πραγματικά' Enfield, με χωριστό κιβώτιο και καρμπυρατερ.

    Εσυ τρέχεις για το καινούριο?
    Δηλαδη εχω στα χερια μου μια μηχανη που ολοι τρεχουν να την αγορασουν?
    Δεν ξερω πολλα απ' αυτα. Δωσε μια συμβουλη.
    Ειχα σκοπο να την δωσω κανα χιλιαρικο. Να μην τη δωσω λες?
    Θα μου πεις... μονο οι τσαντες και τα δερματινα μονοσελα κανουν παραπανω...

  4. #94
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    4

    o giatros gia tis royal enfield

    man sou dinw to tilephono apo ton mixaniko mou an den exeis apogoitefti apo ton gnwsto...

    parton til.. onoma : ουγκο - telephono:2109631913

    royal enfield- bsa-bmw.

  5. #95
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2009
    Μηνύματα
    2
    kalispera file kornilie,legomai tasos,thl 6937031680,endiaferomai gia thn mhxanh pou poulas,tha hthela na milisoume se parakalo,perimeno

  6. #96
    Πάρε την καινούρια, καμία σχέση.

    Α! και με την ευκαιρία, είναι στη αντιπροσωπεία.

    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  7. #97
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00584 (medium) (small).jpg 
Προβολές:	686 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	161010
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  8. #98
    ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00585 (medium) (small).jpg 
Προβολές:	680 
Μέγεθος:	40,5 KB 
ID:	161011
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  9. #99
    ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00586 (medium) (small).jpg 
Προβολές:	680 
Μέγεθος:	62,1 KB 
ID:	161012
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  10. #100
    Test Ride


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bike.jpg 
Προβολές:	666 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	161248
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  11. #101
    ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bike.jpg 
Προβολές:	679 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	161249
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  12. #102
    Ψεκαστό?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #103
    Μα φυσικά!
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  14. #104
    Σας χαιρετω παιδια,μιας και ειμαι ολοκαινουριος(φρεσκο πραμα,τεφαρικι...).Η συζητηση σας μ εχει εξιταρει για τα καλα!Εγω εχω ενα αρρωστημενο παθος με τις εν λογω μοτοσυκλετες με βαθυχρονιο υποβαθρο...Η πρωτη φορα που αντικρυσα μια τετοια μοτοσυκλετα ηταν γυρω στο 1990(πανω-κατω).Κατα το 1998,συνειδητοποιησα οτι αυτην την μοτοσυκλετα θα αποκτησω,παση θυσια.Αρχισα να μαζευω και να διαβαζω οτιδηποτε περιοδικο ειχε εστω και μια φωτο η οποιαδηποτε,παραμικρη αναφορα σ αυτες τις μοτο.Τα οικονομικα μου παντα ηταν τραγικα,κι ουτε κατα διανεια λογος να την αγορασω(μονο ενα παπι Townmate ειχα).Επισης εκανα κι πολλες συζητησεις με ιδιοκτητες αυτων,καθως και με μαστορους,και με εμπειρους μηχανοβιους.Ετσι καταφερα να αποκτησω πολυ υλικο και πολλες πραγματικα,γνωσεις γι αυτες.Η κριση μου λοιπον(το λεω αυτο ευθαρσως)εχει καποια βαρυτητα και καποιο ενδιαφερον.Αν και η γνωση μου ειναι θεωρητικη(λογω του οτι δεν ειμαι κατοχος),ειναι οξυδερκης και ιδιαιτερα αντικειμενικη,γιατι περαν της μουρλας μου γι αυτες τις μοτο,απ την αρχη προσγειωμενα εντελως,εστιασα την προσοχη μου στα οποια μειονεκτηματα,αδυναμιες πιθανον θα εχουν αυτες.Μπορω να πω οτι το παρακανα λιγακι!Λοιπον θα πω μια γνωμη τωρα γι αυτες(αντε μην τα παρω,και συγγραψω κανενα βιβλιο γι αυτες,ευθυς αμεσως!).Προκειται για πανεμορφες μοτο,αυθεντικα κλασσικες,κατασκευασμενες με αναχρονιστικες διαδικασιες(οι Ινδοι δεν εχουν ουτως η αλλως το τεχνικο υποβαθρο για να φτιαξουν κατι πιο προηγμενο οι φουκαραδες,σαν τους ιαπωνες ας πουμε...).Μηχανολογικα ανηκουν στα 50's.Η σχεδιαση της μηχανης,του πλαισιου,τα ταμπουρα,ο ηλεκρικος εξοπλισμος,τα λαστιχα κ.α.Και μαλιστα δεν πρεπει να τις συγγρινουμε με αντιστοιχες made in England(μεγγλες δηλαδη)της εποχης.Υστερουν σε αξιοσημειωτο βαθμο στην ποιοτητα των μεταλλων,της συναρμογης(αυτο ειναι πολυ κρισημο),και σε τελικο φινιρισμα.Αγγλικες αυθεντικα κλασσικες μοτο ομως δεν υπαρχουν πια(για τις New Boneville,ουτε λογος να γινεται...).Ετσι για οποιον θελει μια κατακαινουρια"αγγλικη"τετοια μηχανη,αναγγαστικα καταληγει στις ινδικες Enfield...!Εδω οπως τις πουλανε εχουν πανω τους εναν "βασικο"εξοπλισμο.Ετσι το κοστος τους διατηρειται σε πολυ χαμηλο επιπεδο.Πολλοι(εκτος απο μενα τον καρμιρη)μπορουν να τις αποκτησουν ευκολα.Ωστοσο ενας πσαγμενος βαθεια κλασσικολαγνος,οπως το ατομο μου,θα διαπιστωσει,οτι για να αναδειξει αυτη η μοτο,την ομορφια της και το νοημα της,ΠΡΕΠΕΙ να προχωρησει υποχρεωτικα σε αγορα πολλων μα πολλων after market αξεσουαρ,και να αντικαταστησει μ αυτα τον "βασικο"της εξοπλισμο.Αυτα τα εξαρτηματα δεν ειναι συνηθως ινδικα,και εχουν εξαιρετικη ποιοτητα,και τα περισσοτερα ακολουθουν το αυθεντικο κλασσικο στυλ.Ειναι χειροποιητα και κρατουν για μια ζωη(μπορει και παραπανω...).Το κακο ειναι οτι ο ιδιοκτητης ομως,θα χει μπει σε πολυ παραπανω εξοδα απ αυτο που υπολογιζε στην αρχη,αγοραζοντας την μοτο...Ενα ενα τα εξαρτηματα εχουν πολυ λογικες τιμες,αλλα ολα μαζι...ειναι αλλη ιστορια!Παντως σε συγγριση μ αλλες νεοretro μηχανες και παλι παραμενουν σημαντικα πιο φθηνες.Φυσικα μ ολα αυτα της παναγιας τα ματια,που θα της βαλει πανω της κανεις,γινεται πιο λειτουργικη,πιο ανθεκτικη κι αξιοπιστη.Υπαρχουν παρα πολλα,και γι αυτο πρεπει κανεις να αφιερωσει αρκετο χρονο στο να τα ψαξει και να καταληξει στα πιο αυθεντικα κλασσικα,κι ομορφοτερα.Δεν πρεπει να βιαστει,γιατι κοστιζουν και δεν θα ειναι ευχαριστο να λιμπιζεται αξεσουαρ πιο ομορφα απ αυτα που εχει ηδη βαλει κι ετσι ξεκινησει να διπλοπληρωνει.Μ ολην αυτην την φροντιδα που θα της αφιερωσει ο ιδιοκτητης,αναποφευκτα και θα την προσεχει μετα με υπερβολη,θα την φυλαει ως κορη οφθαλμου,κι εδω ειναι το καπως δυσαρεστο,θα την αντιμετωπιζει σαν ευπαθη και υπερευαισθητη.Θα την βλεπει ως αντικα κιαι θα ενοχλειται αν βρομιζει,βρεχεται,πεφτει σε λακουβες κ.α.Δεν θα μπορει να την δει οπως ολα τ αλλα μηχανακια του θεου,που αφοβα κανεις τα ξεπατωνει στην δουλεια,χωρις ενοχες γιατι εχουν αφθονα συνεργεια,αντιπροσωποιες κι ανταλλακτικα γι αυτα,σε καθε πολη και...χωριο!Αμα κανεις δινει εμφαση στις επιδοσεις,απλα ας την προσπερασει αυτην την μοτο.Αποδιδει σαν 125αρι.Η 500αρα βγαζει 14(!)ιππους στον τροχο.Αυτο που λενε για 22-24 ειναι για μεσα στον στροφαλο,και δεν ενδιαφερει πραγματικα.Ειναι ενα μηχανακι αισθαντικο sensitive,κανει λιγα πραγματα,αλλα σωστα κι ομορφα!Δεν ειναι για ξεπατωμα.Καλο ειναι οποιος την αποκτησει να αποκτησει και καποιες παραπανω μηχανολογικες γνωσεις ,για να την χρησιμοποιει συνετα,να την στρωσει ομορφα,και να μην την φθειρει ασκοπα.Εχει πολυ απλη σχεδιαση,που επιτρεπει σε καποιον που γνωριζει κατι παραπανω,να την συντηρει και να την "πειραζει"και λιγακι(να χει ομως και τα καταλληλα"αγγλικων"μετρησεων εργαλεια,προσοχη!),καθως και να καταλαβαινει σε τι κατασταση βρισκεται ανα πασα στιγμη το μοτερ,και τι φροντιδα χρειαζεται εκαστοτε.Απευθυνεται σε ψαγμενους κι οχι αδαεις που στο κατω κατω δεν θα ειναι και σε θεση να την εκτιμησουν οπως πραγματικα ΤΗΣ αξιζει...Αυτα προς το παρον,σας τα πρηξα λιγακι.Θα επανελθω στο θεμα αλλη φορα πολυ πιο δριμυς(-ελεος!).Οσο για σενα φιλε Cornilios,εγω ειμαι της αποψης να κρατησεις την παλια σου μηχανη.Ειναι πολυ ωραια,ετσι δειχνει στις φωτο,αν κι αυτες ειναι απο παλια,απ οτι καταλαβα.Τι να πω,φανταζομαι οτι θα ειναι ταλαιπωρημενη πλεον μηχανολογικα,και λιγο χαρχαλεμενη(μην με παρεξηγεις,μιλαω ετσι για να βγαλουμε καποια ακρη),αλλα ολα με λογικο κοστος φτιαχνονται κι αντικαθιστονται.Τα αεροψυκτα μηχανακια αλλαζουν κι ευκολα εμβολοχιτωνεια και γινονται μεμιας...καινουρια!Αυτο ειναι ενα μεγαλο ατου αυτων των μοτοσυκλετων.Σαν τα παπια,και τους σκαραβαιους(εχω εναν).Η καινουρια Εnfield,αν και πιο εκσυγχρονισμενη και πιο ευχρηστη,εχει χασει κατα πολυ τον αυθεντικο κλασσικο χαρακτηρα της παλιας.Αν την προσεξεις στα επιμερους απαρτια της και γνωριζεις απο κλασσικοτητα,ευκολα θα το διακρινεις,συγκρινοντας τα με τα αντιστοιχα της παλιας.Αυτοι οι αθεοφοβοι οι Ινδοι,δεν εχουν και ιδιαιτερη αισθηση για το τι θησαυρο προσφερουν,και πανε να την χαλασουν την δουλεια...Θελουν και καλα να την κανουν πιο συγχρονη,λειτουργικη κι αξιοπιστη,και θυσιαζουν την αυθεντικοτητα και πραγματικη ομορφια της κλασσικης τους μοτοσυκλετας.Αυτα για την Ινδια μπορει να μετρανε,για τα δικα τους μετρα και σταθμα,που οι ανθρωποι εκει ειναι φουκαραδες και δεν εχουν την πολυτελεια να επιλεξουν απλα και μονο το ωραιο,η να εχουν καποιου ειδους φετιχ.Αυτοι ειναι ανθρωποι της βιοπαλης που απλα και μονο θελουν να κανουν την δουλεια τους ευκολοτερα.Ακομα και καροτσες τους βαζουν και τις μετατρεπουν σε παλιατζιδικα σαν τους γυφτους εδω,η τις κανουν...ταξι!Κι αυτο το χρωματακι το petrol...,σιγα το πραγμα!Σαν ψευτικο ινδικο μπιχλιμπιδι!Μην μασας Cornilios απο το χρωμα.Βεβαια αμα το δει καμια γκομενα θα πει ουαου!Η πραγματικη αυθεντικοτητα και ομορφια,κρυβεται πισω απ το απλο παντα,κι οχι στο φανταχτερο.Εγω για παραδειγμα γουσταρω τις μαυρες μηχανες,οπως την standart,και δεν τα παω πολυ πολυ τα χρωμεια και τις γυαλαδες.Αυτα ειναι μοστρα και για να εντυπωσιαζονται τα χαζογκομενακια!Δεν θελω να παρεξηγηθω απο κανενα η να παρεξηγησω εγω καποιον(εχω καλες προθεσεις και διαθεση).Απλα τα λεω καμια φορα λιγο πιο χυμα,γιατι απλα ειμαι πορωμενος...του κερατα!Σας χαιρετω ολους προς το παρων.

  15. #105
    Εδω σας παραθετω και μια Enfield των ονειρων μου...Αν ηταν κι ολομαυρη...Αλλα δεν μπορουμε να τα χουμε κι ολα δικα μας...!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	japanbullet.jpg 
Προβολές:	631 
Μέγεθος:	28,0 KB 
ID:	162143

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Royal Enfield
    από Anastassios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2009, 13:47
  2. Royal enfield
    από graceland στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 09:11
  3. Royal enfield... Οι λυσσάρες (για σπαμ)
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2008, 19:48
  4. Royal Enfield Woodsman
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2007, 22:35
  5. The Greek Royal Enfield Expirience
    από tndk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF