Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 140

Θέμα: Royal Enfield Custom My Life

  1. #106
    Το καιούριο το enfield το έφτιαξαν οι ινδοί για το Εξωτερικό όπου υπάρχουν περιορισμοί στους ρύπους, στην Ινδία δεν πωλείται, βγαίνει κανονικά το παλιό μοντέλο, τα electra κ.λ.π.

    Επίσης δεν ισχύει απόλυτα αυτό που λές για την αντοχή του, μπορεί αντέξει πολλές κακουρχίες, εκτός του ότι το έχω διαπιστώσει από πρώτο χέρι, αρκεί κανείς να σκεφτεί το οδικό δίκτυο της Ινδίας και θα καταλάβει.

    Όσο για τα αξεσουάρ που λές μπορείς να τα βρείς από Ινδία σε πολύ χαμηλές τιμές, τώρα αν θέλεις τα βελτιωμένα ανταλλακτικά που βγάζει ο Ηitchcock πρέπει να έχεις διαθέσιμο αρκετό χρήμα καθώς πρέπει να βρείς μια καινούρια (τώρα σχετικά δύσκολο) και να δώσεις σχεδόν άλλα τόσα για να της βάλεις πάνω τα "καλά" ανταλλακτικά.

    Στο τέλος θα καταλήξεις να έχεις μια μοτοσυκλέτα λίγο χειρότερη από την καινούρια που βγήκε τώρα...

    Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος ψάχνεται για κλασσική εμφάνιση αλλά ανθρώπινες συνθήκες οδήγησης και ασφάλεια ας πάρει την καινούρια.

    Αν κάποιος ψάχνει για πραγματικά κλασσική μοτοσυκλέτα, με ότι αυτό συνεπάγεται, ας ψάξει να βρεί μια μεταχειρισμένη bullet και σιγά σιγά μπορεί να την φέρει στα ίσια της, να ξέρει όμως ότι θα δώσει αρκετά χρήματα (συνολικά), προσωπικό χρόνο, και θα κάνει πολλές υποχωρήσεις σε θέματα άνεσης και ασφάλειας (σε σχέση με σύγχρονες μοτοσυκλέτες, δε θα πάθει και τίποτα τραγικό).

    Εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία, πήρα ένα bullet 500 σχεδόν φυτρωμένο και εδώ και 5 χρόνια το φτιάχνω σιγά σιγά, βέβαια το χρησιμοποιούσα μέχρι και πριν 1 μήνα ώς βασικό μέσο μεταφοράς, έκανα ταξίδια δικάβαλος και φορτωμένος και ποτέ μα ποτέ δεν με άφησε (χωρίς να μπορέσω να το ξαναβάλω μπρός).
    Έχω δώσει συνολικά γύρω στα 3.000? όλα αυτά τα χρόνια σε σέρβις και ανταλλακτικά αλλά ας μη ξεχνάμε ότι η αρχική του κατάσταση ήταν τραγική. Από την άλλη το κόστος απόκτησης ήταν μηδενικό (ευγενική προσφορά) οπότε δεν θεωρώ ότι έχασα από την όλη διαδικασία.
    Επίσης πολύ δουλειά έγινε από φίλο που γνώρισα με Enfield και με βοήθησε απίστευτα στην αρχή τόσο με τις γνώσεις του όσο και με προσωπική εργασία.

    Τον τελευταίο καιρό που έχει συμαζευτεί αρκετά, λειτουργεί άψογα και προσφέρει σπάνια μοτοσυκλετιστική απόλαυση.

    Στα άμεσα σχέδια είναι μια ανανέωση στο χρώμα του, και αργότερα θα γίνει ένα πλήρες ρεκτιφιέ στον κινητήρα.

    Κάποια στιγμή θα κάνω ένα θέμα με τη πορεία της ανακατασκεύης αν και δεν έχω φωτογραφίες από όλα τα στάδια.

    Όμως:
    Αν δεν το είχα πάρει ποτέ και ήθελα να αγοράσω ένα τώρα, θα έπαιρνα το καινούριο.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  2. #107
    Σε πολλα πραγματα που λες,συμφωνω μαζι σου.Αυτο το μοντελο το καινουριο της Bullet το αποκαλουμενο "UCE",δεν το ειχα ξαναδει προηγουμενως,και στην προηγουμενη μου δημοσιευση,λεγοντας για τις νεοτερες Enfield,αναφερομουν στις Electra,αυτες με τις φυσουνες στο πιρουνι και τα πλαστικα κουτια στο πλαι και νομιζα οτι γι αυτες γινοταν ο λογος.Τις φωτο που παρεθεσες,τις ειδα λιγο βιαστικα ομολογω,και υπεθεσα οτι απλως προκειται γι αυτες τις Electra,καπως πιο σενιαρισμενες.Αλλα δεν ειναι ετσι.Εδω εχουμε να κανουμε μ ενα εντελως νεο μοντελο!Το παρατηρησα πλεον πολυ προσεκτικα.Σιγουρα ειναι πολυ αξιολογο απο πολλες αποψεις.Περαν της ωραιας του εμφανισης,αυτο που με ενθουσιασε περισσοτερο,ειναι οτι ο ολοκαινουριος κινητηρας του,εχει σχεδιαστει εξ αρχης να εχει τα πενταλ απ την "σωστη"πλευρα,κι οχι απ την αναποδη,την αγγλικη...Αυτο το βρισκω μεγαλο ατου,στο νεο αυτο μοντελο.Φεροντας ψεκασμο,ανταποκρινεται πλεον στις συγχρονες προδιαγραφες που επιβαλλει η Ευρωπαικη Ενωση(αυτες τις μαλακισμενες,που ευνουχιζουν τον μοτοσυκλετισμο,και γενικοτερα την αυτοκινηση).Ειναι δηλ.πλεον μια μοτοσυκλετα του 21ου αιωνα(και καλα...).Αραγε,ρωτω με μεγαλο ενδιαφερον και...αγωνια,μπορει αυτο το μοντελο να παρει τα περισσοτερα βελτιωτικα special parts,των βελτιωτικων οικων,οπως του Ηitchcock για παραδειγμα(αναφερομαι βεβαια στα περιφεριακα,κι οχι στα μηχανολογικα βεβαια...);Αυτο που δεν μου αρεσε καθολου,ειναι οτι δεν εχει μανιβελα!Τα πηρα παντελως!Ο κινητηρας παλι δεν μου φαινεται τοσο ομορφος οσο ο παλιος.Ειναι τετραγωνισμενος,τα καπακια των βαλβιδων ειναι ρηχα πλακουτσωτα και τετραγωνισμενα,τα καπακια του καρτερ βρισκω να χουν ασχημες γωνιες κι εχουν χρωμειωθει.Τα αντιστοιχα καπακια των παλιων μοντελων,ηταν ενα εργο τεχνης...Ηταν αλουμινενια,με ανεπαναληπτο θαμπο αλουμινενιο look,ολο καμπυλες,που προδιδανε οτι ηταν δουλεμενα στο χερι(handmade...).Ηταν ενα χειροποιητο συνολο,με τα ελαττωματακια του ενδεχωμενως,αλλα πολυ γλυκο στο ματι,ανθρωπινο...Το χρωμειωμα δεν το χωνευω σχεδον καθολου,γιατι πρωτα πρωτα αμφιβαλλω για την ποιοτητα του και την αντοχη του στον χρονο.Ακομα προδιδει οτι γινεται συνηθως πανω σε σιδερενια μερη κι οχι αλουμινενια(απ εξω γυαλαδα κι απο μεσα...ταφος!).Τα αλουμινενια συνηθως τα "βουρτσιζουν",τα γυαλιζουν απλως,για να αναδειχτουν.Επομενως εδω εχουμε να κανουμε με υποβαθμιση ποιοτητας!Μου δινει την εντυπωση ο νεος κινητηρας οτι εχει παραχθει με συγχρονες "ψυχρες",μεθοδους μαζικης παραγωγης,με χυτευση και πρεσσαρισμα ακριβειας,τυπου laiser(εξ ου κι ολες αυτες οι γωνιωσεις).Μοιαζει καπως με μοτερ απο γιαπωνεζικα(και δυστυχως οχι μονο...)μηχανακια μεσαιου προς μικρου κυβισμου,τετραβαλβιδα,χωρις χαρακτηρα,της δεκαετιας του 90.Αυτην την εποχη ποτε μου δεν την χωνεψα στυλιστικα...Αυτο το στρογγυλο κουτι πισω απ τον ψεκασμο,το βρισκω επισης,αμφιβολης αισθητικης.Γενικα ειμαι πολυ ρομαντικος τυπος,και τομεις οπως πρακτικοτητα,τεχνολογια κ.α,με αφηνουν παντελως αδιαφορο...Πειτε με μαζοχιστη,δεν με πειραζει.Ειμαι τελειως συνειδητοποιημενος,αθεραπευτος,τρελλος!Εγω με μια τετοια μηχανη δεν θα βγαζα γουστα,παντως.Εξακολουθω να υποστηριζω με φανατισμο και να επιμενω στις παλιες!Ουτε και τον ψεκασμο τον χωνευω...Παλιες Bullet επομενως,και ξερο ψωμι...!

  3. #108
    Ξεχασα φιλε Black Adder,να σε ευχαριστησω θερμα,για το link που μου προτεινες για την παρουσιαση των προιοντων του Hitchcock.Δεν το ειχα ξαναδει.Τα ειδα ολα τα special parts που παραγει,ετσι ολα συγγεντρωμενα,κι επαθα πλακα,εφαγα την πορωση του αιωνα...!Οι τιμες πραγματι μου φανηκαν τσουχτερες,αλλα τ αξιζει ο παλικαρος,χαλαλι του!Ειδικα το πακετο 50's look που λανσαρει,κι ενα μικρο αλουμινενιο τεποζιτο...ειναι ολα τα λεφτα!Μου αρεσει το nickname σου πολυ!Ειμαι φανατικος του Rowan Atkinson,κι εχω σχεδον τα παντα του σε DVD αυθεντικα.Θελω να προσθεσω avatar στο profile μου,και δεν μπορω με τιποτε να το καταφερω.Μπορεις να μου πεις εσυ,η καποιος αλλος πως γινεται αυτο;Ααα και κατι αλλο σημαντικο.Θελω να μου προτεινετε ενα site οπου να κανω host εκει τις φωτογραφιες μου(παλια ηξερα καποιο,αλλα εχω πολυ καιρο να το χρησιμοποιησω και το ξεχασα,δεν θυμαμαι καν το ονομα του),και να τις μετατρεπω εκει σε μικροτερες σε kbyte για να μπορω να τις ανεβαζω στο forum.Oλο προσπαθω να το κανω,κι ολο μου λεει οτι το αρχειο που προσπαθω να ανεβασω ειναι αδυνατον να το μεταφερω,λογω μεγεθους.Κι εχω τοσο φανταστικες φωτογραφιες...και θελω να τις μοιραστω μαζι σας!

  4. #109

  5. #110
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2009
    Μηνύματα
    2
    ρε μαγκες μολις εκλεισα μια ενφιλντ κ πριν ακομα πεσει στα χερια μου σκεφτομαι να την κανω σε στυλ (ή εκδοση αν προτιματε) ενφιλντ-indian.ΟΙ ερωτησεις μου ειναι δυο.
    1)ξερει κανεις η μπορει να υπολογισει ποσο θα κοστισει η μετατροπη χωρις να με γδαρουν?συγκεκριμενα θελω να βαλω τα αντιστοιχα χαρακτηριστικα φτερα ιντιαν,προβολακια ομιχλης,αλλαγη τιμονιου,κ καποια αλλα αξεσουαρ-εξτρα.
    2)εχω βρει ενα σαιτ,το www.royalenfieldzone,οπου βρηκα ολα οσα ψαχνω σε πολυ χαμηλες τιμες.η εταιρια εδρευει στην ινδια,οι τιμες δεν αναφερονται,αλλα ανταλλαξα ε-μειλ με εναν ευγενεστατο υπαλληλο ινδο που μου εστειλε τιμοκαταλογο.εχει κανεις υποψην του το σαιτ?ειναι αξιοπιστο?αν παραγκειλω μονοσελα,φερινγκ,τσαντες,μηπως με γδαρει το τελωνειο λογω ογκου-βαρους-αξιας του πακετου?εναποθετω τις ελπιδες μου για επιλυση αποριων στην διαδικτυακη κοινοτητα,γιατι αυτο που αξιζει τελικα με τα φορουμ ειναι οτι <<ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΟ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΡΕΙΣ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΙΛΛΙΟΙ ΔΕΚΑ ΤΡΕΙΣ>>.

  6. #111
    Εγω στην θεση σου θα κοιταγα να προμηθευτω τα "specialακια" μου απο Ευρωπη.Πρωτα και κυριοτερα θα γλυτωσεις το τελωνειο,που απο οτι εχω ακουσει,θεριζει κυριολεκτικα.Τα ατομα ειναι...καθαρματα,σου πινουν το αιμα!Οτι κερδος θα εχεις λογω των χαμηλων τιμων της Ινδιας,θα στο φανε αυτοι...Μετα αυτος ο ευγενικος κι εξυπηρετικος Ινδος,που σου παρουσιασε τιμες,την ωρα που η επισημη σταση της εταιριας του ειναι να μην δινει,μηπως ειναι...μουτρακι;Eγω θα ημουν πολυ επιφυλακτικος.Ειναι κι αυτες οι μεγαλες αποστασεις που ευνοουν την οποια πιθανοτητα πουστιας.Μην πραξεις βιαστικα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	large200061.jpg 
Προβολές:	952 
Μέγεθος:	87,2 KB 
ID:	162551

  7. #112
    Για το συγκεκριμένο site δεν ξέρω κάτι.
    Εγώ ψωνίζω από 3 ινδικά sites, έχω φέρει το τελευταίο τρίμηνο ανταλλακτικά αξίας πάνω από 500ευρώ, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

    Οι χρόνοι αποστολης ήταν μεταξύ 6-22 ημερών.

    Με το τελωνείο δεν έχεις πρόβλημα, απλά αν είναι σχετικά βαρύ ή μεγάλο το πακέτο το χρεώνουν με 3 ευρώ όταν πας να το παραλάβεις από το ταχυδρομίο.

    Οι τιμές είναι στο 1/3 των Αγγλικών (του Hitchckock) και τα ανταλλακτικά είναι τα ίδια (ο Hitchckock από την Ινδία τα φέρνει).
    Εξαιρούνται αξεσουάρ που κατασκευάζονται στην Αγγλία και έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Αυτό αναφέρεται στην περιγραφή τους.

    Για το indian style που λες δεν ξέρω καθώς αυτοί με τους οποίους συνεργάζομαι δεν έχουν τα αντίστοιχα φτερά κ.λ.π.
    Τους προτιμώ γιατί πληρώνω μέσω paypal και είμαι καλυμένος για τη συναλλαγή. Επίσης έχουν πολύ κίνηση και δε κάνουν βλακείες.
    Προσωπικά τους βρίσκω εξαιρετικά εξυπηρετικούς και άριστους επαγγελματίες.

    Παραθέτω τα 3 καταστήματα με σειρά προτίμησης, από τα δύο πρώτα έχω πάρει πάρα πολλά ανταλλακτικά από τον τρίτο έχω παραγγείλει δύο φορές μόνο καθώς είναι κάπως ποιό ακριβός (αλλά έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία).

    1. Ashwin

    2. Enfield County

    3. Royal Spares


    Θα ψάξω και το site που έγραψες αν και αυτά που θα βρώ θα τα δώσω στους δικούς μου να τα βρούνε, καθώς όπως προείπα προτιμώ συναλλαγές που καταγράφονται ηλεκτρονικά.

    Το κόστος της μετατροπής είναι σχετικό.
    Τι θα αλλάξεις; Πόσο θα κοστίσουν τα ανταλλακτικά; Ποιός θα τα τοποθετήσει; Τι αλλαγές θα πρέπει να γίνουν για να δουλέψουν;

    Είναι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό κόστος. Βρές πρώτα τι θέλεις να βάλεις, πές σε τι κατάσταση είναι η μηχανή που πήρες και μετά βλέπουμε...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  8. #113
    Παιδιά καλησπέρα
    Με λένε Δημήτρη και είμαι νέος στο forum.

    Σας παρακολουθώ εδώ και καιρώ αλλά τώρα πήρα την απόφαση να γράψω.
    Είμαι και εγώ όπως και οι περισσότεροι - υποθέτω – εδώ μέσα λάτρεις των «μονοκυλινδρων» …..

    Σκέπτομαι για μια αγορά μια ENFIELD Bullet 500cc

    Ερώτηση : Τι τιμές παίζουνε περίπου , και πόσο δύσκολο η εύκολο είναι μα βρεθεί κάποια 10ετιας ώστε να μην έχει και κάποια υψηλή τιμή?

    Καλός σας βρήκα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  9. #114
    Kαλώς ήλθες.

    Η καινούρια (bullet classic) έχει 5.800€, δεν ξέρω αν έχουν τα παλιά μοντέλα πια, δεν τα είδα στην αντιπροσωπεία.

    Αν πας για μεταχειρισμένη επιλέγεις άλλη μηχανή να το έχεις υπ'όψιν σου.
    Σχετικά με τιμές, κατά καιρους έχω δεί από 1.500€ - 3.000€ ανάλογα με την παλαιότητα.

    Με 2.500€ βρίσκεις άνετα μεταχειρισμένη.
    Πολύ βασικό να την πας για έλεγχο στην αντιπροσωπεία.

    Για παράδειγμα αυτή τη στιγμή η Χρυσή Ευκαιρία έχει τα παρακάτω:

    ENFIELD BULLET 350 cc, μοντ. '00, πράσινο, μονόσελα, άριστη κατάσταση, τιμή 1.900 ευρώ περισσότερα
    Τελ. έκδοση: 3/5/2009 | Τελ. online ενημέρωση: 24/4/2009
    1.900,00 €


    ENFIELD BULLET 500 cc, μοντ. '05, 18.000 χλμ., αριστεροτάχυτη, διάφορα extra, άριστη κατάσταση, δεκτός έλεγχος, τιμή 2.300 ευρώ περισσότερα
    Τελ. έκδοση: 29/4/2009 | Τελ. online ενημέρωση: 19/5/2009
    Περιοχή: Αγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)
    2.300,00 €


    ENFIELD BULLET 500 cc, μοντ. '06, 5.000 χλμ., άριστη κατάσταση, sport εξάτμιση, τιμή 2.850 ευρώ περισσότερα
    Τελ. έκδοση: 13/5/2009 | Τελ. online ενημέρωση: 19/5/2009
    Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
    2.850,00 €


    ENFIELD ROYAL Bullet, 500 cc, μοντ. '05, 7.500 χλμ., με μίζα, μονόσελη, σε πολύ καλή κατάσταση, τιμή 3.300 ευρώ
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  10. #115
    Ξανά καλημέρα και από εμένα

    Την καινούργια την έχω δει , αλλά κάτι δεν «μου πάει» , χωρίς να πω κάτι κακό σχετικά με το μηχανολογικό κομμάτι , είναι μια εξαιρετικά όμορφη μοτοσικλέτα στην εμφάνιση , αλλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι το «πάντρεμα» παλαιού στιλ με νέα τεχνολογία .

    Πραγματικά είναι πανέμορφη , την βλέπεις και την ερωτεύεσαι , αλλά όπως σου είπα κάτι δεν μου κάνει «κλικ» .

    Την ψάχνω για κάτι κλασικό , με καθαρές πινελιές των 50’ς και στην εμφάνιση και στον κινητήρα και είμαι πλέον ανάμεσα σε δυο μηχανάκια , η την Enfield ( προηγούμενη γενιά ) ή στην Ural.

  11. #116
    Πάρε την παλιά τότε, θα σου έρθει και πιο φτηνά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1 (medium).jpg 
Προβολές:	875 
Μέγεθος:	92,0 KB 
ID:	164036
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  12. #117

    enfield

    μηπως ξερει κανεις ποια ειναι η τιμη του νεου enfield ρε παιδια ?
    rafz 750

    kawasaki z750
    bmw r 50 -- bmw r26
    moto guzzi v 50
    yamaha rd 500 - rd 350 ypvs - rd 350 lc
    yamaha tzr 250 --tdr 250

  13. #118

    enfield

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Οι πωλήσεις τηε Enfield ανέβηκαν κατακόρυφα στην Αγγλία γιατί όλοι έτρεχαν να προλάβουν να πάρουν απο τα τελευταία 'πραγματικά' Enfield, με χωριστό κιβώτιο και καρμπυρατερ.

    Εσυ τρέχεις για το καινούριο?
    εδω δεν ειναι αγγλια..........
    rafz 750

    kawasaki z750
    bmw r 50 -- bmw r26
    moto guzzi v 50
    yamaha rd 500 - rd 350 ypvs - rd 350 lc
    yamaha tzr 250 --tdr 250

  14. #119
    5.800€
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  15. #120
    Πολύ ωραίες μηχανές ρε μάγκες!!!

    Να τις χαίρεστε και καλές βόλτες !!!

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Royal Enfield
    από Anastassios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2009, 13:47
  2. Royal enfield
    από graceland στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 09:11
  3. Royal enfield... Οι λυσσάρες (για σπαμ)
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2008, 19:48
  4. Royal Enfield Woodsman
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2007, 22:35
  5. The Greek Royal Enfield Expirience
    από tndk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF