Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 69

Θέμα: Πιεσεις μεσα στη πιστα!!!Πως γινεται να διαβασουμε το λαστιχο??

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από josbi
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΜ??
    Το πμ είναι προσωπικό μήνυμα. Στο κάτω μέρος κάθε ποστ χρήστη, εχει κάποιες επιλογές. Μία απ΄αυτές είναι το πμ. Στέλνεις μήνυμα που δεν είναι σε κοινή θέα.

    ΥΓ. Αν κάποιοι σου πουν ότι πμ σημαίνει Πουλί Μικρό μη μασήσεις.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι φταιει που το λαστιχο βγηκε ετσι?
    Εγω νομιζω οτι στα Μεγαρα αφου τα φρενα αναβουν γιατι να μην αναβουν και τα λαστιχα .Οποτε λαστιχο που ειναι πολυ μαλακο για τις συνθηκες μου φαινεται και εχει εχει βαρεσει διαλυση.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
    Προφανος απο γλυστρημα εγινε ετσι θελει μαλακομα το εργαλειο.
    CBR 600 07 ειναι και ηταν μαμα οι ρυθμισεις στην αναρτηση.

    Την προηγουμενη φορα μα σκαλισμενες αναρτησεις (αλλα και με αλλα λαστιχα, δρομισια) το λαστιχο ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Το Σάββατο έχει αγώνα club racing, και ο dimdoc θα είναι εκεί όχι με την ιδιότητα του αγωνιζόμενου αλλά του γιατρού.

    @->nktr, dimdoc
    Ευχαριστω Βυρωνα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Εγω νομιζω οτι στα Μεγαρα αφου τα φρενα αναβουν γιατι να μην αναβουν και τα λαστιχα .Οποτε λαστιχο που ειναι πολυ μαλακο για τις συνθηκες μου φαινεται και εχει εχει βαρεσει διαλυση.
    002 type 3 ειναι το λαστιχο που σημαινει medium γομα

    Το πισω ηταν type 2 και βγηκε σε πολυ καλυτερη κατασταση.

    Το ερωτημα μου ειναι γιατι τα λαστιχα των γρηγορων έβγαιναν σε πολυ καλυτερη κατασταση?

  6. #36
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.326
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16


    Το ερωτημα μου ειναι γιατι τα λαστιχα των γρηγορων έβγαιναν σε πολυ καλυτερη κατασταση?
    Γιατι πολυ απλα ειχαν κατα πολυ καλυτερα στημενα μηχανακια απο το δικο σου με αποτελεσμα να μην αναπηδαει στην ασφαλτο η ροδα και μην νομιζεις οτι οταν παλευεις με το γκαζι δεν τρως λαστιχα ενω συγχρονως γυρνας και πιο αργα ολα ειναι θεμα ροης και το γκαζι θελει γλυκαδα και οχι αγαρμπες κινησεις όταν το καταφερεις αυτό τοτε θα εισαι ενταξει από λαστιχα και χρονους που είναι και το ζητουμενο
    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

    ΑΪΝΣΤΑΙΝ

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Το 002 στην μεσαια γομμα με θερμοκρασιες καλοκαιριου λιωνει και δεν αντεχει προφανως θελει την σκληρη γομμα τωρα. Οσο για το οι αλλοι ειχαν λαστιχα σε καλυτερη κατασταση νομιζω οτι εχει να κανει με το οτι ειχαν αλλες μαρκες πχ πιρελι η μετζελερ που εχουν πιο σφιχτες γομμες και δεν ανεβαζουν τοση θερμοκρασια οση το 002. Αυτη ειναι και η μαγκια του 002 ομως και γενικοτερα της μπριτζεστον,η απολυτη προβλεψιμοτητα. Αποδειξη που εχεις τερματισει μπροστινο κατι πολυ δυσκολο. Οσο για την ρυθμιση των αναρτησεων στα Μεγαρα πιστευω οτι εχουν ασημαντο ρολο γιατι στις περισσοτερες στροφες περναει κανεις με 80 χλμ. Η αναρτηση παιζει ρολο σε πιστες με στροφες περισσοτερων χλμ.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
    Γιατι πολυ απλα ειχαν κατα πολυ καλυτερα στημενα μηχανακια απο το δικο σου με αποτελεσμα να μην αναπηδαει στην ασφαλτο η ροδα και μην νομιζεις οτι οταν παλευεις με το γκαζι δεν τρως λαστιχα ενω συγχρονως γυρνας και πιο αργα ολα ειναι θεμα ροης και το γκαζι θελει γλυκαδα και οχι αγαρμπες κινησεις όταν το καταφερεις αυτό τοτε θα εισαι ενταξει από λαστιχα και χρονους που είναι και το ζητουμενο
    Σιγουρα μεγαλο μερος ευθυνης για την κατασταση των ελαστικων παιζει και η οδηγηση μου.

    Δεν εχει ροη και καποιες φορες καποιοι ατσαλοι χειρισμοι ειχαν σαν αποτελεσμα το γλιστριμα.

    Απλα ελεγα μηπως εσεις σαν πιο εμπειροι μπορουσατε να δειτε κατι...απο την κατασταση του ελαστικου.


  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Το 002 στην μεσαια γομμα με θερμοκρασιες καλοκαιριου λιωνει και δεν αντεχει προφανως θελει την σκληρη γομμα τωρα. Οσο για το οι αλλοι ειχαν λαστιχα σε καλυτερη κατασταση νομιζω οτι εχει να κανει με το οτι ειχαν αλλες μαρκες πχ πιρελι η μετζελερ που εχουν πιο σφιχτες γομμες και δεν ανεβαζουν τοση θερμοκρασια οση το 002. Αυτη ειναι και η μαγκια του 002 ομως και γενικοτερα της μπριτζεστον,η απολυτη προβλεψιμοτητα. Αποδειξη που εχεις τερματισει μπροστινο κατι πολυ δυσκολο. Οσο για την ρυθμιση των αναρτησεων στα Μεγαρα πιστευω οτι εχουν ασημαντο ρολο γιατι στις περισσοτερες στροφες περναει κανεις με 80 χλμ. Η αναρτηση παιζει ρολο σε πιστες με στροφες περισσοτερων χλμ.
    Εδω εχεις καπιοιο δικιο. Τα περισσοτερα λαστιχα που ειδα ηταν diablo, ενω δεν καταφερα να εντοπισω ουτε ενα 002.
    Εχω αλλο ενα ζευγαρι type 2 εμπρος-πισω τα οποια θα τα δοκιμασω καποια στιγμη σχετικα συντομα.

    Για την ωρα θα κοιταξω "λιγο" το θεμα με τις αναρτησεις και στο επομενο trackday θα προσπαθησω να βαλω σημαδια και να κινουμε πανω σε γραμμες.

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    Εδω εχεις καπιοιο δικιο. Τα περισσοτερα λαστιχα που ειδα ηταν diablo, ενω δεν καταφερα να εντοπισω ουτε ενα 002.
    Εχω αλλο ενα ζευγαρι type 2 εμπρος-πισω τα οποια θα τα δοκιμασω καποια στιγμη σχετικα συντομα.

    Για την ωρα θα κοιταξω "λιγο" το θεμα με τις αναρτησεις και στο επομενο trackday θα προσπαθησω να βαλω σημαδια και να κινουμε πανω σε γραμμες.
    και :
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    002 type 3 ειναι το λαστιχο που σημαινει medium γομα

    Το πισω ηταν type 2 και βγηκε σε πολυ καλυτερη κατασταση.

    Το ερωτημα μου ειναι γιατι τα λαστιχα των γρηγορων έβγαιναν σε πολυ καλυτερη κατασταση?
    λοιπόν, S16, διάβασα όλο το θρέντ, αλλά με αφορμή τα δυο τελευταία ποστ σου, εχω να σου πω το εξής:

    άσε κατα μέρος τις αναρτήσεις.... αυτές θα αρχίσεις να τις ψάχνεις όταν οι χρόνοι σου κατέβουν και έχεις πλεον απαιτήσεις....

    το ίδιο ακριβώς με εσενα αντιμετώπιζα και εγω : βτ-002, ίδιες γόμες (2 και 3), στα μέγαρα, έβγαινα στα πιτς και έβλεπα το λάστιχο μου δουλεμένο κατα τρόπο που δε μου άρεσε, τη στιγμή που τα λάστιχα των πιο γρήγορων (και των πολύ πιο γρήγορων) ήταν σε αρκετά καλύτερη κατάσταση...

    δυο πράγματα άλλαξα και βελτιώθηκε η εικόνα του πάρα πολύ : περισσότερη πίεση, δλ, εκεί που όλοι λένε στα μέγαρα πχ 30 πίσω, εγώ έβαλα 32... (μια χαρά ήταν, ποτέ δε γλύστρισε)

    και το κυριότερο: δούλεψα τη φόρα εισόδου... είδα ότι έχανα πολύ ταχύτητα στην είσοδο... συγκεντρώθηκα λίγο, το δούλεψα, και ξεπέρασα λιγο τη κουλαμάρα μου αυξάνοντας την ταχύτητα εισόδου... αποτέλεσμα : το λάστιχο ήταν όπως θα έπρεπε, χωρίς "μαλί", χωρίς πολλούς χοντρούς κόμπους, άψογο..

    δούλεψε αυτό, και άσε αναρτήσεις για αργότερα....

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Οσο για την ρυθμιση των αναρτησεων στα Μεγαρα πιστευω οτι εχουν ασημαντο ρολο γιατι στις περισσοτερες στροφες περναει κανεις με 80 χλμ. Η αναρτηση παιζει ρολο σε πιστες με στροφες περισσοτερων χλμ.

    Παρακαλώ;;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    και :


    λοιπόν, S16, διάβασα όλο το θρέντ, αλλά με αφορμή τα δυο τελευταία ποστ σου, εχω να σου πω το εξής:

    άσε κατα μέρος τις αναρτήσεις.... αυτές θα αρχίσεις να τις ψάχνεις όταν οι χρόνοι σου κατέβουν και έχεις πλεον απαιτήσεις....

    το ίδιο ακριβώς με εσενα αντιμετώπιζα και εγω : βτ-002, ίδιες γόμες (2 και 3), στα μέγαρα, έβγαινα στα πιτς και έβλεπα το λάστιχο μου δουλεμένο κατα τρόπο που δε μου άρεσε, τη στιγμή που τα λάστιχα των πιο γρήγορων (και των πολύ πιο γρήγορων) ήταν σε αρκετά καλύτερη κατάσταση...

    δυο πράγματα άλλαξα και βελτιώθηκε η εικόνα του πάρα πολύ : περισσότερη πίεση, δλ, εκεί που όλοι λένε στα μέγαρα πχ 30 πίσω, εγώ έβαλα 32... (μια χαρά ήταν, ποτέ δε γλύστρισε)

    και το κυριότερο: δούλεψα τη φόρα εισόδου... είδα ότι έχανα πολύ ταχύτητα στην είσοδο... συγκεντρώθηκα λίγο, το δούλεψα, και ξεπέρασα λιγο τη κουλαμάρα μου αυξάνοντας την ταχύτητα εισόδου... αποτέλεσμα : το λάστιχο ήταν όπως θα έπρεπε, χωρίς "μαλί", χωρίς πολλούς χοντρούς κόμπους, άψογο..

    δούλεψε αυτό, και άσε αναρτήσεις για αργότερα....
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
    Εχω διαπιστωσει οτι οσες φορες εχω προσπαθησει να στριψω πιο γρηγορα σε μια στροφη τοσο καλυτερα εστριψε το μηχανακι. Αλλα θελω ακομη δουλεια μεχρι να αρχισω να μπαινω "αερα".

    Αρα καταληγουμε οτι αφηνω τελειως μαμα τις ρυθμισεις στην αναστηση και προσπαθω να μαθω τη μηχανη και την πιστα.:wacko:

    Μιας και εχουμε σχεδον ιδιες μηχανες και λαστιχα εσυ τι πιεσεις δουλευες Μεγαρα?

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της josbi
    Εγγραφή
    28/01/2008
    Μηνύματα
    108
    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ byr0n


    ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟ WP ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΟΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ!! ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΕΤΑΡΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ!!!

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
    Εχω διαπιστωσει οτι οσες φορες εχω προσπαθησει να στριψω πιο γρηγορα σε μια στροφη τοσο καλυτερα εστριψε το μηχανακι. Αλλα θελω ακομη δουλεια μεχρι να αρχισω να μπαινω "αερα".

    Αρα καταληγουμε οτι αφηνω τελειως μαμα τις ρυθμισεις στην αναστηση και προσπαθω να μαθω τη μηχανη και την πιστα.:wacko:

    Μιας και εχουμε σχεδον ιδιες μηχανες και λαστιχα εσυ τι πιεσεις δουλευες Μεγαρα?
    μπροστά δεν έχω βάλει ποτέ λιγότερο απο 32 και πίσω επισης.

    μάλιστα, τελευταίο καλοκαιρι που μπήκα (2006 ) με ψηλές θερμοκρασίες, πίσω έβαζα 33 και 34 καμία φορά

    λάβε υπόψη σου βέβαια, ότι ΔΕΝ ανήκω σε γκρουπ γρήγορων.... με άλλα λογια τα λάστιχα αυτά σηκώνουν πολύ περισσότερο ζόρισμα απο αυτό που τους έδινα εγω... οπότε και τα δεδομένα και τα αποτελέσματα μπορεί να είναι διαφορετικά

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akis_1
    Εγγραφή
    13/07/2006
    Μηνύματα
    174
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    CBR 600 07 ειναι και ηταν μαμα οι ρυθμισεις στην αναρτηση.

    Την προηγουμενη φορα μα σκαλισμενες αναρτησεις (αλλα και με αλλα λαστιχα, δρομισια) το λαστιχο ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση.
    To ιδιο ειχα παθει και εγω στις Σερρες την πρωτη μου φορα και νομιζα οτι γλυστραγα απο πολυ φορα επειτα που βγηκα και ειδα κατι κομπους ΝΑ... το μαλακωσα και εγινε λουκουμι το εργαλειο
    When the unnamed feeling
    It comes alive
    Then the unnamed feeling
    Takes me away

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2008, 15:21
  2. πως μπορω να αλλαξω το nickname μου?
    από stratosZX10 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 19:58
  3. πως επρεπε να τελειωσει το lord of the rings
    από EVI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2007, 13:59
  4. πώς μπορώ να βρω το manual του monster 620 i.e. του 2003??
    από nimbus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF