Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: Πιεσεις μεσα στη πιστα!!!Πως γινεται να διαβασουμε το λαστιχο??

  1. #1
    gsxr power for ever!!! Το avatar του/της GTZ750
    Εγγραφή
    02/12/2004
    Μηνύματα
    1.350

    Πιεσεις μεσα στη πιστα!!!Πως γινεται να διαβασουμε το λαστιχο??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
    γιατί στην περιοχή αυτή επιτάχυνες και ζόριζες το λάστιχο. Από ότι δείχνει το λάστιχο θα έπρεπε να έμπαινες με περισσότερη φόρα στις στροφές και να μην αναγκάζεσαι να "χουφτώνεις" γκάζι στις εξόδους κινδυνεύοντας για hi και φθείροντας χωρίς λόγο τα λάστιχα. Το λάστιχό σου δούλεψε σωστά αλλά όχι τέλεια όπως του φίλου σου. Ίσως με +2 έως +4psi να διορθωνόταν η κατάσταση αλλά παίζει κύριο ρόλο το πρώτο που σου γράφω και βεβαίως τι ανάρτηση έχεις ....!!!!
    κοίτα το λάστιχο του φίλου τι τέλειο δούλεμα έχει: ρυτίδα και ίσα-ίσα κόμπο.
    Εσένα έχει κυματισμό και όχι ρυτίδα και χοντρό κόμπο αντί για μικρό

    καμμία φωτό από μπροστινό λάστιχο έχεις ?

    * κουκλιά τα μοτό σας


    με αφορμη αυτο θα μπορουσε καποιος να μας εξηγησει πως μπορουμε να διαβασουμε το λαστιχο τι ακριβως πρεπι να κανουμε??

    και εννοω απο πιεσεις και απο αναρτησεις!!!

    δυτυχως δεν εχω φτασει ακομα να καταλαβαινω τι πρεπει να κανω στις αναρτησεις και γενικα με τις πιεσεις στην πιστα!!!

    οι πιεσεις που χρησιμοποιησα για την πιστα ηταν 34 μπροστα, 30 πισω!!

    nktr περημενω απαντηση!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	1383 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	65032
    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!

    corona fotos

    corona fotos 1



  2. #2
    gsxr power for ever!!! Το avatar του/της GTZ750
    Εγγραφή
    02/12/2004
    Μηνύματα
    1.350
    οσο για την αναρτηση ειναι η μαμα και σαφως δεν εχω πειραξει τιποτα!!!

    γιατι οπως ελεγε και σε μια γελειογραφια του μοτο(ξερετε απο αυτες που ειναι στην τελευται σελιδα) "αμα δεν ξερεις δεν το πειραζεις!!
    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!

    corona fotos

    corona fotos 1



  3. #3
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894

    Re: Πιεσεις μεσα στη πιστα!!!Πως γινεται να διαβασουμε το λαστιχο??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
    με αφορμη αυτο θα μπορουσε καποιος να μας εξηγησει πως μπορουμε να διαβασουμε το λαστιχο τι ακριβως πρεπι να κανουμε??

    και εννοω απο πιεσεις και απο αναρτησεις!!!

    δυτυχως δεν εχω φτασει ακομα να καταλαβαινω τι πρεπει να κανω στις αναρτησεις και γενικα με τις πιεσεις στην πιστα!!!

    οι πιεσεις που χρησιμοποιησα για την πιστα ηταν 34 μπροστα, 30 πισω!!

    nktr περημενω απαντηση!!!!
    Πιστεύω ότι βλέπεις και μόνος σου τη διαφορά στο δούλεμα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	1365 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	65034

  4. #4
    gsxr power for ever!!! Το avatar του/της GTZ750
    Εγγραφή
    02/12/2004
    Μηνύματα
    1.350
    την διαφορα την βλεπω και ειναι πολυ εμφανεις!!!!

    αυτο εχει να κανει αποκλειστικα στο ανοιγμα του γκαζιου στην εξοδο??
    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!

    corona fotos

    corona fotos 1



  5. #5
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
    οσο για την αναρτηση ειναι η μαμα και σαφως δεν εχω πειραξει τιποτα!!!

    γιατι οπως ελεγε και σε μια γελειογραφια του μοτο(ξερετε απο αυτες που ειναι στην τελευται σελιδα) "αμα δεν ξερεις δεν το πειραζεις!!
    από τη στιγμή που δεν έχεις καμμία κακή προειδοποίηση ούτε ασάφεια δεν πειράζεις τίποτα. Μόλις αρχίσει να σε προειδοποιεί ΤΟΤΕ και μόνο ΤΟΤΕ κάνεις + κλικ στις αποσβέσεις συμπίεσης.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ.

    Στο θέμα μας λοιπόν. Στάνταρ πίεση δεν υπάρχει. Είναι κυρίως αναλόγως τη μηχανή (ιπποδύναμη), το λάστιχο (μάρκα-τύπος-ελαστικό) και η ανάρτηση να είναι ρυθμισμένη προς το ελατήριο κυρίως στο νορμάλ και σαφώς οι συμπιέσεις να δουλεύουν.

    Εγώ προσωπικά ξεκινούσα με πολιτικό λάστιχο από 34-34 έκανα 5 γύρους, έβγαινα έξω και κοιτούσα το δούλεμα των ελαστικών πως δουλεύει. Εάν δούλευε ίσα - ίσα που μαύριζε κατέβαζα πίεση - 2.
    Εγώ το δούλεψα 33-33 και στα Slick 32-32.

    Από τη φωτό που βλέπω πιστεύω ότι με +3 max +4 θα είσουν οκ.
    Όσο για το μη γραμμικό άνοιγμα γκαζιού σε συνδυασμό με χαμηλή πίεση, ναί εκεί οφείλεται. Με +psi η κατάσταση καλυτερεύει.

    Πρέπει να κάνεις 5 γύρους και να βγαίνεις για τσεκ έξω.
    Οδηγός σου θα είναι η φωτογραφία του φίλου σου και θα προσπαθείς πάνω - κάτω να είσαι σε αυτή τη κατάσταση.

    *εάν δεις τα λάστιχα του Γιάννη Μπούστα θα κλαίς

    η ανάρτηση είναι μαλακή για να διαβάζει με αργές συμπιέσεις και επαναφορές και τα λάστιχα απλώς ελαφριά ρυτίδα και το κομπάκι το ΨΑΧΝΕΙΣ !!!
    Βέβαια ο Γιάννης οδηγάει με φόρα εισόδου και όχι εξόδου όπως οι περισσότεροι. Και εκεί είναι το λάθος. Νομίζουν ότι είναι γρήγοροι ανοίγοντας τέρμα γκάζι και σε περνάει κάποιος με φόρα εισόδου σα να είσαι σταματημένος με 20 + !!!! και λες ρε φούστη τι γίνεται .......?????

    Ξεκινήστε τους πρώτους γύρους χαλαρά χωρίς ιδιαίτερα φρένα και γκάζι (ούτε και στην ευθεία) και συνηθήστε τη φόρα εισόδου και κλίσης για πολλούς γύρους. Μετά θα έρθουν όλα μόνα τους. Και γκάζι και φρένο και ξεκούραστα και χρόνοι.

    παώ για ύπνο γιατί 6.30
    θα γράψω το πρωϊ
    καληνύχτα


    κάπως έτσι να αλλάζει η γόμα συνέχεια αλλά χωρίς τρελή και άσκοπη φθορά και ίσως και λίγο παράπάνω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gsxr 750 serres.jpg 
Προβολές:	1348 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	65036

  6. #6
    Μπούστας το Μάϊο που μας πέρασε στις Σέρρες, με 749 για αρχή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mpoustas_749_05_2006 (large).jpg 
Προβολές:	1299 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	65234
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  7. #7
    Μπούστας, με 999. Στον ίδιο αγώνα. Περιττό να σας πω πως σε όλες τις στροφές δεν άκουγες τον κινητήρα, εκτός από την ευθεία. Πάντα περνούσε τις στροφές με φόρα. Ειδικά στα εσάκια τα πρώτα που μπορούσα να δω και να ακούσω από κοντά. Και το Σεπτέμβρη στον αγώνα πάλι το ίδιο στύλ. Με το 999 είχε κάνει 1+ δευτερόλεπτο για την pole position από τον δεύτερο και στο τέλος κέρδισε τον αγώνα με 13+ δευτερόλεπτα πάλι από τον 2ο.

    Δεν έτυχε, αλλά, πέτυχε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mpoustas_999_05_2006 (large).jpg 
Προβολές:	1271 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	65235
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Ας κανω εδω την ερωτηση μου.

    Τα δεδομενα:

    μηχανη: CBR 600 07
    λαστιχο: bridgestone 002 γομες 2 και 3
    πιστα: Μέγαρα

    τι πιεσεις να βαλω?

    Ειναι η δευτερη φορα που θα μπω για trackday και ακομα με απασχολουν αλλα πραγματα, οποτε δεν εχω καμια γνωση και αποψη για το τι δουλευει και τι οχι.

  9. #9
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    κανονικά πρέπει να μάθεις τως πως δουλεύει το ελαστικό σου σωστά βλέπε ψωτό πιο πάνω γιατί το δούλεμα του ελαστικού σου ορίζει και την πίεση.
    Ένα γενικό συμπέρασμα είναι: ξεκινάς από 32 μπροστά έως 30 και σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις (πολιτικών ελαστικών όχι γόμες και 29)
    πίσω από 31 έως και 28.
    καλό Trackday

    *το συγκεκριμένο λάστιχο είναι απλά καταπληκτικό. Τι γόμες έχεις? V2 εμπρός και V3 πίσω ή μήπως το ανάποδο ?

  10. #10
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
    από τη στιγμή που δεν έχεις καμμία κακή προειδοποίηση ούτε ασάφεια δεν πειράζεις τίποτα. Μόλις αρχίσει να σε προειδοποιεί ΤΟΤΕ και μόνο ΤΟΤΕ κάνεις + κλικ στις αποσβέσεις συμπίεσης.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ.

    Στο θέμα μας λοιπόν. Στάνταρ πίεση δεν υπάρχει. Είναι κυρίως αναλόγως τη μηχανή (ιπποδύναμη), το λάστιχο (μάρκα-τύπος-ελαστικό) και η ανάρτηση να είναι ρυθμισμένη προς το ελατήριο κυρίως στο νορμάλ και σαφώς οι συμπιέσεις να δουλεύουν.

    Εγώ προσωπικά ξεκινούσα με πολιτικό λάστιχο από 34-34 έκανα 5 γύρους, έβγαινα έξω και κοιτούσα το δούλεμα των ελαστικών πως δουλεύει. Εάν δούλευε ίσα - ίσα που μαύριζε κατέβαζα πίεση - 2.
    Εγώ το δούλεψα 33-33 και στα Slick 32-32.

    Από τη φωτό που βλέπω πιστεύω ότι με +3 max +4 θα είσουν οκ.
    Όσο για το μη γραμμικό άνοιγμα γκαζιού σε συνδυασμό με χαμηλή πίεση, ναί εκεί οφείλεται. Με +psi η κατάσταση καλυτερεύει.

    Πρέπει να κάνεις 5 γύρους και να βγαίνεις για τσεκ έξω.
    Οδηγός σου θα είναι η φωτογραφία του φίλου σου και θα προσπαθείς πάνω - κάτω να είσαι σε αυτή τη κατάσταση.

    *εάν δεις τα λάστιχα του Γιάννη Μπούστα θα κλαίς

    η ανάρτηση είναι μαλακή για να διαβάζει με αργές συμπιέσεις και επαναφορές και τα λάστιχα απλώς ελαφριά ρυτίδα και το κομπάκι το ΨΑΧΝΕΙΣ !!!
    Βέβαια ο Γιάννης οδηγάει με φόρα εισόδου και όχι εξόδου όπως οι περισσότεροι. Και εκεί είναι το λάθος. Νομίζουν ότι είναι γρήγοροι ανοίγοντας τέρμα γκάζι και σε περνάει κάποιος με φόρα εισόδου σα να είσαι σταματημένος με 20 + !!!! και λες ρε φούστη τι γίνεται .......?????

    Φιλε nktr εχω ενστασεις σε αυτα που γραφεις και μαλιστα αρκετες

    -παραθετεις φωτο απο σωστο δουλεμα ελαστικου-σωστοτερο τουλαχιστον απο την πρωτη φοτο που παρεθεσε ο φιλος (ενα bridgestone). Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι λαθος η πιεση στο bridgestone-εμενα προσωπικα τιποτα, περαν οτι ειναι αλλος τυπος/μαρκα ελαστικου και απλα αλλο οδηγικο στυλ (με χουφτωμα του γκαζιου στις εξοδους)...ειναι φυσιολογικο να φαγωθει ετσι, μια χαρα δειχνει...

    -λες "οταν αρχισει να σε προειδοποιει τοτε και μονο τοτε κανεις+ κλικ στις αποσβεσεις συμπιεσης"
    Εδω λιγο το χασαμε...τι ειδους προειδοποιηση ειναι αυτη (παρα πολυ μεγαλη γενικοτητα) πρωτον και δευτερον η γειατρεια για καθε ασαφεια η οτιδηποτε αλλο ειναι να προσθεσεις κλικ στην αποσβεση συμπιεσης?
    Σε καμια περιπτωση... Καθε αντιδραση/κουνημα/γλιστρημα της αναρτησης θελει διαφορετικη ρυθμιση για να αντιμετωπισθει...μπορει να θελει χαλαρωμα της αποσβεσης συμπιεσης η και ρυθμιση απλα της επαναφορας...προτεινεις ενα χειρισμο προς μια κατευθυνση (σα να λαμε προς πασαν νοσον...) και αυτο ειναι λαθος.
    Για να ρυθμισεις μια αναρτηση θα πρεπει και να κατεχεις το θεμα σε βαθος αλλα και ο αναβατης να ειναι σε θεση να σου μεταφερει ακριβως τι συμβαινει και τον ενοχλει και σε ποια φαση, πχ στην εισοδο χωρις γκαζι, στην εξοδο με γκαζι ανοιγει/κλεινει τη τροχια κλπ κλπ, αλλιως δε γινεται τιποτα..

    -Επισης αποσβεσεις δεν εχει το ελατηριο, οπως γραφεις, το ελατηριο εχει προφορτιση και οχι αποσβεση ή επαναφορα

    -τα "κομπακια" που λες ειναι φυσιολογικα, το λαστιχο που δουλευει με χαμηλη πιεση το καταλαβαινεις απο το "ζαρωμα" της γομας στις ακρες του ελαστικου που ειναι πυκνο και "αγριο" και οχι απο τα "κομπακια"

    -οι πιεσεις που αναφερεις οτι χρησιμοποιεις, παρολο που δεν αναφερεις τον τυπο του ελαστικου παρα μονο οτι ειναι γομα, σε πρωτη αποψη φαινονται γενικα ψηλες για race λαστιχα...για παραδειγμα σε michelin race εχουμε φτασει να χρησιμοποιουμε και 23psi στο πισω λαστιχο (οδηγια της εταιριας, οχι δικη μου, αλλα δουλευει...). Σε πιρελι ξερω οτι βαζουν γυρω στο 28 εως max 30...

    -τελος η κατασταση του ελαστικου μετα απο 5 γυρους δεν ειναι το μονο που πρεπει να ληφθει υποψη για τη ρυθμιση των πιεσεων, αν δε "δειχνει"να δουλευει καλα, αλλα μας δινει καλη αισθηση και κρατημα δεν υπαρχει λογος να πειραζουμε τις πιεσεις

    www.feelthetrack.com εχει ενα ωραιο αρθρακι με φωτογραφιες πολυ κατατοπιστικες


    ...ex 88 SS 600 GR

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
    κανονικά πρέπει να μάθεις τως πως δουλεύει το ελαστικό σου σωστά βλέπε ψωτό πιο πάνω γιατί το δούλεμα του ελαστικού σου ορίζει και την πίεση.
    Ένα γενικό συμπέρασμα είναι: ξεκινάς από 32 μπροστά έως 30 και σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις (πολιτικών ελαστικών όχι γόμες και 29)
    πίσω από 31 έως και 28.
    καλό Trackday

    *το συγκεκριμένο λάστιχο είναι απλά καταπληκτικό. Τι γόμες έχεις? V2 εμπρός και V3 πίσω ή μήπως το ανάποδο ?
    3 εμπρος
    2 πισω

    Ο Ψυχογιος που μου τα εβαλε μου ειπε 30 εμπρος πισω και μου εκανε εντυπωση που μου προτεινε ιδια πιεση και για τα δυο λαστιχα.
    Απο τις φωτο φαινεται πως δουλευει το λαστιχο ως προς την πιεση ή ως προς τις ρυθμισεις τις αναρτησης.

    Στο προηγουμενο trackday (Ζαφειροπουλος) ηταν κατι "παιδια" στον τεχνικο ελεγχο τα οποια ειχαν CBR σαν το δικο μου και μου ειπαν αυτοι πιεσεις και μου σκαλισαν και τις αναρτησεις.
    Το λαστιχο μετα απο 4 20 λεπτα ηταν σαν αυτα του R1 που ποσταρες παραπανω. Αρα ειχαν κανει καλη δουλεια!!!

    Το θεμα ειναι οτι τωρα δεν εχω πια αυτες τις ρυθμισεις.

  12. #12
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
    Φιλε nktr εχω ενστασεις σε αυτα που γραφεις και μαλιστα αρκετες

    -παραθετεις φωτο απο σωστο δουλεμα ελαστικου-σωστοτερο τουλαχιστον απο την πρωτη φοτο που παρεθεσε ο φιλος (ενα bridgestone). Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι λαθος η πιεση στο bridgestone-εμενα προσωπικα τιποτα, περαν οτι ειναι αλλος τυπος/μαρκα ελαστικου και απλα αλλο οδηγικο στυλ (με χουφτωμα του γκαζιου στις εξοδους)...ειναι φυσιολογικο να φαγωθει ετσι, μια χαρα δειχνει...
    Nαι βεβαίως και πολύ σωστά αναφέρεις ότι παίζει ρόλο το οδηγικό στύλ (με χουφτωμα του γκαζιου στις εξοδους), αλλά το δούλεμα σε συνάρτηση με το "φάγωμα" του ελαστικού είναι άσκοπο και χωρίς διάρκεια=1 ημέρα και ούτε, χρήσης στην πίστα.

    -λες "οταν αρχισει να σε προειδοποιει τοτε και μονο τοτε κανεις+ κλικ στις αποσβεσεις συμπιεσης"
    Εδω λιγο το χασαμε...τι ειδους προειδοποιηση ειναι αυτη (παρα πολυ μεγαλη γενικοτητα) πρωτον και δευτερον η γειατρεια για καθε ασαφεια η οτιδηποτε αλλο ειναι να προσθεσεις κλικ στην αποσβεση συμπιεσης? Σε καμια περιπτωση... Καθε αντιδραση/κουνημα/γλιστρημα της αναρτησης θελει διαφορετικη ρυθμιση για να αντιμετωπισθει...μπορει να θελει χαλαρωμα της αποσβεσης συμπιεσης η και ρυθμιση απλα της επαναφορας...προτεινεις ενα χειρισμο προς μια κατευθυνση (σα να λαμε προς πασαν νοσον...) και αυτο ειναι λαθος.
    Εννοώ ότι δεν πειράζουμε αναρτήσεις από τη στιγμή που δεν νιώθουμε άβολα και προβληματισμένα στη μοτό καθώς προειδοποιήσεις από κουνήματα και ασάφειες ("λαστιχάρισμα ανάρτησης" ή ταλαντώσεις από λάθος αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς π.χ.-δεν τα έγραψα τόσο λεπτομερώς γιατί δυστυχώς μετά από τόσες συζητήσεις τα παιδιά που δεν έχουν ή δεν θέλουν να έχουν ιδέα από αναρτήσεις θα μπερδευτούν. Γι αυτό από την αρχή ανέφερα "από τη στιγμή που δεν έχεις καμμία κακή προειδοποίηση ούτε ασάφεια δεν πειράζεις τίποτα". Πιστεύω ότι πρέπει να εμπιστευτούν τις υπερμοτό που έχουν και να μην βάζουν τίποτα στο κεφάλι τους που θα τους κόψει την χαρά και την εμπιστοσύνη στις μοτοσκλέτες τους. Από εκεί και πέρα ανάλογα την οδήγηση που θα κάνουν και τα γυρολόγια που θα γράψουν αρχίζουν οι ουσιαστικές ρυθμίσεις


    Για να ρυθμισεις μια αναρτηση θα πρεπει και να κατεχεις το θεμα σε βαθος αλλα και ο αναβατης να ειναι σε θεση να σου μεταφερει ακριβως τι συμβαινει και τον ενοχλει και σε ποια φαση, πχ στην εισοδο χωρις γκαζι, στην εξοδο με γκαζι ανοιγει/κλεινει τη τροχια κλπ κλπ, αλλιως δε γινεται τιποτα.. 100% σωστό αλλά όχι την φάση που είναι ο αδαής ιδιώτης και δεν έχει την γνώση να στα μεταφέρει


    -Επισης αποσβεσεις δεν εχει το ελατηριο, οπως γραφεις, το ελατηριο εχει προφορτιση και οχι αποσβεση ή επαναφορα ρε συ δεν σε προλαβαίνω !!!! Εννοείται !!!! αυτό που λέω είναι ότι δεν πειράζεις ελατήριο (βράδυ το έγραψα) !!!


    -τα "κομπακια" που λες ειναι φυσιολογικα, το λαστιχο που δουλευει με χαμηλη πιεση το καταλαβαινεις απο το "ζαρωμα" της γομας στις ακρες του ελαστικου που ειναι πυκνο και "αγριο" και οχι απο τα "κομπακια" Το ζάρωμα είναι που δείχνει το δούλεμα, γι αυτό και έβαλα τη φωτό με το ζάρωμα αλλά το κομπάκι το έγραψα για να γίνει πιο κατανοητό


    -οι πιεσεις που αναφερεις οτι χρησιμοποιεις, παρολο που δεν αναφερεις τον τυπο του ελαστικου παρα μονο οτι ειναι γομα, σε πρωτη αποψη φαινονται γενικα ψηλες για race λαστιχα...για παραδειγμα σε michelin race εχουμε φτασει να χρησιμοποιουμε και 23psi στο πισω λαστιχο (οδηγια της εταιριας, οχι δικη μου, αλλα δουλευει...). Σε πιρελι ξερω οτι βαζουν γυρω στο 28 εως max 30...
    το ίδιο συζητούσαμε και με τον υπεύθυνο του αγωνιστικού τμήματος της Michelin, τα λάστιχα ήταν τα Michelin Track Days slick, που προτείνουν από 32 έως 28 για Σέρρες, μόνο για τα Continental έχω ακούσει ότι δουλεύουν με 24 πίσω στις Σέρρες !!! στην επόμενη αλλαγή θα τα δοκιμάσω

    -τελος η κατασταση του ελαστικου μετα απο 5 γυρους δεν ειναι το μονο που πρεπει να ληφθει υποψη για τη ρυθμιση των πιεσεων, αν δε "δειχνει"να δουλευει καλα, αλλα μας δινει καλη αισθηση και κρατημα δεν υπαρχει λογος να πειραζουμε τις πιεσεις Εάν δεν αλλάζει η γόμα κατά αυτό τον τρόπο που ανέφερες πιο πάνω καλό είναι να μην πιέζουμε για χρόνο

    www.feelthetrack.com εχει ενα ωραιο αρθρακι με φωτογραφιες πολυ κατατοπιστικες Είναι πολύ καλό το έχω δεί γιατί σου λέει που ακριβώς να ψαχτείς
    να και το δούλεμα από τα Continetal με 24 πίεση Σέρρες !!!!

    ps: μην με πιάνεις απ΄τα μούτρα...βράδυ το έγραψα και πολλές φορές τη σκέψη δεν την ακολουθούν τα χέρια...

    πάω να δουλέψω τώρα γιατί με τις ενστάσεις σου έφαγα και μία ώρα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	conti.jpg 
Προβολές:	999 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	132642

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι φταιει που το λαστιχο βγηκε ετσι?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00047.jpg 
Προβολές:	906 
Μέγεθος:	22,2 KB 
ID:	132756

  14. #14
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    μια χαρά μου δείχνει. Σωστό είναι το δούλεμα. Εάν εννοείς για τα κομμάτια γόμας, μάλλον είναι από όλα τα λάστιχα που αλλάζει η γόμα τους και το υλικό είναι στην άσφαλτο και τα μαζεύει το λάστιχό σου κυρίως στα φρένα της ευθείας και στην κ1 . Τι λες dimdoc?

  15. #15
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.321
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc


    -Επισης αποσβεσεις δεν εχει το ελατηριο, οπως γραφεις, το ελατηριο εχει προφορτιση και οχι αποσβεση ή επαναφορα

    Κ ομως το ελατηριο παιζει μεγαλη σημασια ακομα και στην αποσβεση οταν ειχα προβλημα με την πισω αναρτηση(με την αποσβεση) τοτε ο κ ΤΑΣΟΥΛΗΣ μου εστειλε ενα λιγο πιο μαλακο ελατηριο κ βελτιωθηκε η αποσβεση της αναρτησης
    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

    ΑΪΝΣΤΑΙΝ

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2008, 15:21
  2. πως μπορω να αλλαξω το nickname μου?
    από stratosZX10 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 19:58
  3. πως επρεπε να τελειωσει το lord of the rings
    από EVI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2007, 13:59
  4. πώς μπορώ να βρω το manual του monster 620 i.e. του 2003??
    από nimbus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF