Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Suzuki Bandit 400 ('96): Αξίζει άραγε;

  1. #1

    Suzuki Bandit 400 ('96): Αξίζει άραγε;

    Καλημέρα
    Βρήκα σ'ενα μαγαζί ένα bandit 400ρι του 96 σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν ξέρω τι παίζει μ' αυτό το μηχανάκι..
    Αληθεύουν οι φήμες για
    α)πρόβλημα με το καρμπυρατέρ και δυσκολία στη ρυθμιση (γενικά στα 400ρια μπαντιτ);
    β)δυσκολία να βρεις ανταλλακτικά για αυτο το μοντελο;

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2006
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα

    Το bandit ειναι μία από τις ωραιότερες μοτοσυκλέττες που έχω καβαλήσει. Αλλα όμως έχει αρκετά προβλήματα.

    Το προβλημα που ανέφερες με τα καρμπυρατερ, είναι από τα βασικότερα και για να φτιαχτεί θα χρειαστείς πολλά χρήματα. Το βασικότερο όλων ειναι να πας σε καλό μάστορα που θα πρέπει να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δυναμομέτρηση. Οπου αλλού και να το πάς, θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Πέρασα απο 10 μάστορες (οι περισσότεροι εξουσιοδοτημένοι SUZUKI), ξέρω τι σου λέω... Επίσης, να περιμένεις να σου χαλάσει ο ανωρθωτής (επίσης κλασσικό στα Bandit) και πολύ πιθανόν να θελεις να αλλαξεις αμορτισερ αν δεν τα έχει ήδη αλλάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

    Μιλάω πάντα για το GSF 400, όχι για το V. Αυτό έχει άλλα προβλήματα, δε τα γνωρίζω.

    Γενικά πάντως, θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις μια 400άρα δεκαετίας, θα τη βαρεθείς σύντομα και θα κλαίς τα λεφτά σου. Παρε καλύτερα κανένα 600αρι 5-6 χρονών. Θα το χαρείς καλύτερα στους δρόμους της Ελλάδας!
    Φιλικά, Γιώργος

  3. #3
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    Re: Suzuki Bandit 400 ('96): Αξίζει άραγε;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από billpapad
    Καλημέρα
    Βρήκα σ'ενα μαγαζί ένα bandit 400ρι του 96 σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν ξέρω τι παίζει μ' αυτό το μηχανάκι..
    Αληθεύουν οι φήμες για
    α)πρόβλημα με το καρμπυρατέρ και δυσκολία στη ρυθμιση (γενικά στα 400ρια μπαντιτ);
    β)δυσκολία να βρεις ανταλλακτικά για αυτο το μοντελο;
    θα συμφωνησω με το φιλο...ηταν ενα μηχανακι που το ηθελα πολυ οταν εψαχνα για την πρωτη μου μοτο ειχε ποιοτητα καλη τιμη και τρελλο γκαζι....ακουγοντας ομως διαφορα ακομα και απο τους ιδιους τους εμπορες (απλα τα καρμπυρατερ που φοραει μαμα ειναι μεγαλα και δεν δουλευουν σωστα σε ολο το φασμα,-βαλε οτι ειναι και παλια/αρυθμιστα απο τους ελληνες μαστορους,με αποτελεσμα στις χαμηλομεσαιες να μπουκωνει το μοτερ και ο κυλινδρος νο 2 νομιζω ειναι παντα πνιγμενος στο μειγμα..αποτελεσμα βραχυκυκλωνει το μπουζι και φτανει σε σημειο μεχρι και ολικη καταστροφη του μοτερ) ετσι εμεινα μακρυα... το αμεσως επομενο 4κυλινδρο και με τρομερη αξιοπιστια ειναι το super four της Χοντα..αλλα και εδω ισχυει το τετριμμενο : μηχανακι 15ετιας ολο και κατι θα θελει...γιατι δεν κανεις το κλασσικο πια;προκαταβολα,γραμματιακια που να τα αντεχεις και... Κ Α Ι Ν Ο Υ Ρ Γ Ι Ο !
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2003
    Μηνύματα
    144
    απο γνωστο μου ξερω οτι παρουσιαζει αρκετα και συχνα προβληματα...

    καλυτερα κοίταξε κατι άλλο...

  5. #5
    Αναμεσα σε Βros και Bandit σχεδον δεκαετιας (98-99) τι να διαλεγα; Ειναι και τα 2 φτηνα αλλα΄δεν ξερω δε θελω να τα κλαιω μετα τα λεφτα μου
    Καινουργιο δεν παιζει, μεταχειρισμενο το πολυ 2500 ευρω

  6. #6
    bros,το 650 εχει το ιδιο γκαζι με το bandit,το 400 αρκετα λιγοτερο.Αλλα αν ειναι καλοσυντηρημενο,αξιζει.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  7. #7
    φίλε μου ανάμεσα σε αθτά τα 2 εγώ 8α έπερνα ασηζητητή το bandit αλλά τώρα τι να σου πώ, πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα επιλογών η δύναμη η χαμηλή τιμή και η αξιοπιστία πάντως υπάρχουν και άλλε επιλογές με τα λεφτά που ανέφερες ψαξτο λίγο
    Να θυμάσαι: Η ζωή δεν είναι πόσες ανάσες παίρνεις.
    Είναι οι στιγμές που σου παίρνουν την ανάσα...

  8. #8
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billpapad
    Αναμεσα σε Βros και Bandit σχεδον δεκαετιας (98-99) τι να διαλεγα; Ειναι και τα 2 φτηνα αλλα΄δεν ξερω δε θελω να τα κλαιω μετα τα λεφτα μου
    Καινουργιο δεν παιζει, μεταχειρισμενο το πολυ 2500 ευρω
    BROS VS Bandit...αν βρεις 400αρι Bros ε δεν εχει και το τρελο γκαζι αλλα τη δουλιτσα και τα ταξιδακια/βολτες σου θα τα κανεις μονο με βενζινες λαδια και τα σχετικα αναλωσιμα..το 650 (το Bros ντε) ειναι αξιομαχο γκαζι ,στριφτερο με φρεναρες,και θα χαρεις και το τελευταιο ? που εδωσες...μονο μειον η στενη σελλα και η μικρη αυτονομια ενεκα μικρου ρεζερβουαρ ...τωρα απο θεμα ζημιων αυτη ειναι αγνωστη λεξη για τα Bros...ειναι κυριολεκτικα αθραυστο μοτερ,και το μονο που εχεις να κοιταξεις ειναι να το βρεις οσο πιο μαμα γινεται το μηχανακι και με φρεσκα λαστιχα/αναλωσιμα...σαν πρωην κατοχος 2 Bros οτι θες ρωτα,κι αν εχεις τσεκαρει κανενα το κοιταμε μαζυ.

    καλη αγορα!
    υγ παιζει ενας κολλητος να πουλαει το δικο του (εχει 2 ) αν θες ρωταω

    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #9
    opou paei me to plai!! Το avatar του/της sf_vaios
    Εγγραφή
    10/10/2006
    Μηνύματα
    10
    kalispera re file me 2000-2300 pairneis cb sf 400 aristo pou einai mixani kai den pathainei tipota..to bandit einai mixani problimatwn.an thes akouse me kai egw gia bandit pigaina alla itan mexri na odigisw to cb mou.to bandit den exei metapwlisi einai poli neyriko gia mesa stin poli kai exei polla problimata.apo tin alli to cb einai athanato einai eykolo san papi kai to poulas oso to pires..kati kseroun stis sxoles odigwn.elpizw na kaneis to swsto gia na min (klais) meta...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0102web.jpg 
Προβολές:	529 
Μέγεθος:	63,8 KB 
ID:	66291

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της possidi
    Εγγραφή
    16/07/2006
    Μηνύματα
    90
    HONDA SF 400 ME TA ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΙΛΕ...ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ SF_VAIOS "ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ" ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΒΑΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟΣ...ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ HONDAAAAA!!!!!!

  11. #11
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    CB400SF

    χωρίς λόγια και χωρίς τα προβλήματα που θα σου βγάλει ένα κακομεταχειρισμένο bandit.

    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  12. #12
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
    CB400SF

    χωρίς λόγια και χωρίς τα προβλήματα που θα σου βγάλει ένα κακομεταχειρισμένο bandit.

    Ενω το CB θα ειναι καλομεταχειρισμενο ?
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  13. #13
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Ενω το CB θα ειναι καλομεταχειρισμενο ?
    τουλάχιστον δέν θα ξεκινήσεις με γκόλ απο τα αποδητήρια φίλε μου

    (βλέπε: carbs και που θα τα ρυθμήσω σωστά)

    Αν τώρα πάρεις κανένα χρέπι cb.... και παπάκι καλυτερο θα είναι.
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  14. #14
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre


    (βλέπε: carbs και που θα τα ρυθμήσω σωστά)

    Και οχι μονο, το δικο μου (Bandit 400V) που ειχα καποτε ειχε βαρεσει στροφαλο. Και να σκεφτεις οτι ηταν ενα απο τα καλυτερα μεταχειρισμενα που ειχα βρει και το ειχα πληρωσει και καλα λεφτα.

    Και εγω δεν συμφωνω με την αγορα Bandit αλλα αυτο που θελω να επισημανω ειναι προσοχη στα μεταχειρισμενα εκτος και εαν ειναι απο γνωστο/φιλο κτλ.



    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #15
    Μεχρι πόσο εχει το cb το 400 sf στο περιπου (γι αυτο της φωτογραφιας μιλαω);

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki - Bandit 400
    από CMOS στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2014, 23:36
  2. Suzuki Bandit 400
    από Ghostman στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2009, 00:39
  3. suzuki bandit 400 sos
    από Pitsakos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2007, 19:40
  4. suzuki bandit 400
    από padelos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 22:46
  5. Suzuki Bandit 400 Razorback(αξιζει να τι δειτε)
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2006, 23:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF