Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: μπότες/παντελόνι/τσάντες για ταξίδι

  1. #1

    μπότες/παντελόνι/τσάντες για ταξίδι

    Καλημέρα στο forum!

    Ετοιμάζομαι για το πρώτο μεγάλο ταξίδι με τη μηχανή μετά από πολύ κόπο και ταλαιπωρία/γκρίνια με τους γονείς κτλ κτλ.
    Σκέφτομαι να πάω προς Πελοπόννησο, προς τα τέλη της επόμενης βδομάδας για 5-6 μέρες.
    Είμαι κάτοχος μιας Ducati 900 Sport (τo μαύρο ματ μοντέλο), νέος αναβάτης σχετικά, κινούμαι περισσότερο μέσα στην πόλη, άντε και καμιά Θεσσαλονίκη-Λάρισα στην καλύτερη.

    Έχω 2 μπουφάν, ένα δερμάτινο ψιλο-racing Axo κι ένα συνθετικό Bering και ένα κράνος Lazer (κλείνει 5ετία βέβαια, από την εποχή του παπιού ).
    Σκέφτομαι να αγοράσω μπότες, παντελόνι και τσάντες επί τη ευκαιρία του ταξιδιού.

    από μπότες έχω ξεχωρίσει τις ακόλουθες
    Oxtar TCS SPORT GORE-TEX τις είδα εδώ
    Gaerne SP1 Aquatech εδώ
    και κλασσικά τις SIDI (που τις έχω καχαρέτι από τότε που τις είδα)
    Vertebra 2 ή Vertebra Air που τις έχει προσφορά ο Τζωρτζόπουλος
    ή τις B-2 σ'αυτές πάνω κάτω τις τιμές.

    για παντελόνι έχω δει κάτι Frank Thomas και Bering, αλλά λέω μέχρι 100 ευρώ γιατί και τα οικονομικά είναι κάπως περιορισμένα καθότι φοιτητής.

    βαλίτσες έχω δει της Kappa και IXS, αλλά και πάλι προσανατολίζομαι κοντά στα 100e, δεν ψάχνω κάτι με τεράστια χωρητικότητα, απλές, βολικές.


    κάποιες ερωτήσεις τώρα,
    γενικά οι αεριζόμενες SIDI δεν θα λένε για χειμώνα, ε?
    να κοιτάξω τις Oxtar ή τις Gaerne καλύτερα που είναι κι αδιάβροχες?
    θα χρειαστώ κολάρο (neck protector) ή μήπως είναι για πιο χαμηλές θερμοκρασίες?
    σκέφτομαι να πάρω και το AirBack της Spidi, υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε τέτοιο στύλ?


    οποιαδήποτε πρόταση/υπόδειξη δεκτή!
    αν έχετε να προτείνετε και μαγαζιά Θεσσαλονίκη, ακόμα καλύτερα.

  2. #2
    kalosirthes sto forum Dr. Gonzo!!!


    kalotaksidi i koukla sou k panta orthios.........!!!!!:smilea: :smilea: :smilea:
    Mess With The Best.....
    ....Die Like The Rest!!!!

  3. #3
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    φίλε μου καλως ήρθες και καλοτάξιδος...

    εγώ εχω μπότες gaerne κ ειμαι απόλυτα ιακνοποιημένος, άνετες, δοκιμασμένες σε πλημμύρα κ δεν πήραν σταγόνα, με υλικό αντιβακτηριδιακό κ αναπνέον, εντάξει το καλοκαίρι ίδρωνε το πόδι, αλλα κατα ενα περίεργο τρόπο η μπότα δε μύριζε καθόλου, ανοιχτές σε καθαρό αέρα να αεριστούν κ όλα οκ...πολύ καλές..

    όσο για παντελόνι έχω το madison νομίζω λέγεται της bering, και είναι πολύ καλό αδιαβροχο επίσης ζεστό με προστατευτικά μαλ΄κά βέναια είναι πιο πολύ τουρινγκ...το πήρα ενα κλικ πιο μεγάλο βέβαια κ μου ειναι λίγο μπόλικο, αλλά δε γαμιέται αυτό είναι άλλη ιστορία...πάντως κ από τα bering, έχω κ 2 μπουφάν , είμαι πολύ ικανοποιημενος,,,

    με λίγα λόγια ειναι καλές εταιρίες, ψάξε όμως κ πάρε αυτό που θα σου κάτσει κλύτερα στο πόδι -σώμα...

    καλή επιλογή...κ καλές βόλτες με ασφάλεια..

  4. #4
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Για μπότες δεν κοιτάς και για τις Sidi Vertebra 2 Tepor.;;Είναι μοντέλο που εχει σταματήσει και είχε βγει προσφορά..Είναι και αδιάβροχες και πολύ όμορφες..ΔΕν ξέρω αν υπάρχουν κομάτια..Ψάξε και αλλού εκτός Τζωρτζό..

    'Koλάρο' καλό είναι να βάλεις (για έντομα κλπ)..Εγώ έχω ένα της IXS και το φόρεσα και κατακαλόκαιρο και δεν μπορώ να πω οτι με ζέσταινε..Ή μπορείς να πάρεις αυτά που είναι σαν φουλάρια..Με fleece neck protector ίσως να ψιλοζεσταθείς..Αλλά μπα,δε νομίζω,φθινοπώριασε πια..

    Για παντελόνι,μπορείς να την ψιλοβολέψεις με επιγονατίδες από μέσα και να πάρεις αργότερα ένα καλό παντελόνι..

    Για σαμάρια κοίτα και cargo,cameron ή colori για πιο οικονομικά..

    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  5. #5
    Οι μποτες που κοιτας, ειναι racing και δεν θα σε βολεψουν σε ταξιδι!
    Εγω εχω τις Dainese TCI-2 και πραγματικα το μετανοιωσα που τις πηρα(αν και τις πηρα 165? απο 270?), και πλεον τις χρησιμοποιω μονο πιστα και για δρομο αλλες.

    Διαλεξε κατι χωρις ξυστρα για ταξιδια, και να ειναι και αδιαβροχες/ζεστες
    Κατι σαν αυτες
    Οι παραπανω που εβαλες, δεν παρεχουν καμια προστασια απο το κρυο

    Μπορεις να βρεις αρκετες dainese/sidi/oxtar κτλ, ψαξε στα αναλογα site

  6. #6
    Για βαλιτσα δες αυτην που εβαλα και εγω.
    Η Kappa 35 λιτρα! Κ35

    Πολυ ομορφη(ποιοτητα κατασκευης αψογη) και φτηνη(90?), και πραγματικα χωραει ΠΑΡΑ πολλα

  7. #7
    Για κολλαρο δες αυτο

    Δεν περναει τιποτα λεμε

  8. #8
    AFTER:
    Δηλαδη οι racing μποτες σαν αυτες που εδειξε ο φιλος παραπανω δεν κανουν για ταξιδι?
    Επειδη την τριτη θα παω και εγω για μποτες και παντελονι και τις θελω για ταξιδια,γρηγορες βολτες και πιστα τι προτινεις?
    Δεν εχω φραγκα για 2 ειδων μποτες.......

  9. #9
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Εγώ που έχω τις Sidi Vertigo (όχι τις corsa) μια χαρά είναι και σε ταξίδι..Και άνετες και δεν είχα πρόβλημα με το κρυο..

    Alele ρίξτους μια ματιά,είναι πολύ καλές..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alelos
    AFTER:
    Δηλαδη οι racing μποτες σαν αυτες που εδειξε ο φιλος παραπανω δεν κανουν για ταξιδι?
    Επειδη την τριτη θα παω και εγω για μποτες και παντελονι και τις θελω για ταξιδια,γρηγορες βολτες και πιστα τι προτινεις?
    Δεν εχω φραγκα για 2 ειδων μποτες.......

    Δεν λεω, ΓΙΑ RACING ειναι πολυ ανετες οι vertigo/vertebra, αλλα αν ειναι να περπατησεις στο μερος που θα πας, τοτε ξεχνα τες!
    Δηλαδη αν κανεις τουρισμο ΤΟΥΡΙΣΜΟ, με επισκεψεις/περπατημα στο μερος που θα πας!
    Αν ειναι απλως για ταξιδι πανω στην μηχανη, τοτε δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα.
    Παντως εννοειται οτι ειναι πιο ανετες/ζεστες καποιες μποτες που ειναι σχεδιασμενες ακριβως για αυτο!
    H sidi ειναι κορυφη γενικα στις μποτες ακριβως για αυτο, γιατι συνδιαζουν αριστη προστασια, με ανεση!

    Οι dainese που εχω εγω π.χ., εχουν αριστη προστασια, αλλα στο περπατημα ειναι σαν να περπαταω με μποτες του ΣΚΙ!

  11. #11
    Καλώς σας βρήκα παιδιά, κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    SIDI που μπορώ να βρώ στη Θεσσαλονίκη, ξέρει κανείς?
    Επίσης, με το σκεπτικό ότι το 95% και βάλε από τις βόλτες μου σε πίστα/δρόμο θα γίνονται από μάρτιο εώς Νοέμβριο,
    μήπως να κοιτάξω καλύτερα αεριζόμενες μπότες κι όχι περισσότερο με γνώμονα να "κόβουν" και το κρύο?

    βαλίτσες ψάχνω υφασμάτινες σε φάση saddle-bags, οι πλαστικές φαντάζομαι θέλουν κι αντίστοιχη εγκατάσταση αρθρώματος.

    υ.γ.
    μαζικές εκδρομές αυτό τον καιρό οργανώνονται?


  12. #12
    παντελόνι πήρα τελικά ένα σουηδικό της Halvarssons με προστατευτικά, ζεστό κι άνετο απο Spazio (Θεσσαλονίκη).

    Μήπως έχει κανείς τηλέφωνα από μαγαζιά που φέρνουν Sidi μπότες εκτός από Τζωρτζόπουλο (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη no problem)?

Παρόμοια θέματα

  1. Παντελόνι αδιάβροχο !! Για δύσκολες ώρες
    από kiriakost στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2007, 00:21
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 10:52
  3. ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΜΗΧΑΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
    από pavlaras1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 20:49
  4. Για ταξίδι το πήγαινα, βόλτα το κατάντησα...
    από McGyver στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 18:31
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF