Σημερα πηγα μια βολτα προς Βαρυμποπη.Απο τις ωραιες βολτες , χωρις συγκεκριμενο προορισμο και λογο...οπου βγαλει.

Στον δρομο που οδηγει προς τα βασιλικα κτηματα πετυχαινω δυο bmw. Μια K LT παλιο σχετικα μοντελο και μια R90S ...αυτην με το πορτοκαλι χρωμα ...οδηγω λιγο πισω και χαζευω .Αρχοντικη μοτοσυκλετα , πραγματικος θρυλος και ο ιδιοκτητης της την εχει σε παρα πολυ καλη κατασταση.

Προσπερνω τον χαιρετω , ανταποδιδει και συνεχιζω.

Σε ολοκληρη την υπολοιπη διαδρομη (για την ιστορια εφτασα Λαμια!!) σκεφτομουν αν στην θεα μιας π.χ. cbr1000 μετα απο 30 χρονια , οι μοτοσυκλετιστες θα αντιδρουν το ιδιο.Εγω -και υποθετω ολοι εσεις - αν αντικρυσω ενα gpz900 μου ειναι παγερα αδιαφορο (ενω ειναι ιστορικη μοτοσυκλετα) το ιδιο και αν δω μια yamaha fzr1000 (ιστορικη και αυτη ) , ενα blade 900rr κ.τ.λ.-κ.τ.λ.
Ακομα και παλιες Ιαπωνικες μοτοσυκλετες π.χ. cb750 τις εχω δει , καλοσυντηρημενες , αλλα δεν μου προξενησαν κατι παραπανω απο μια δευτερη ματια.

Ειναι γεγονος οτι οι Ιαπωνες εχουν προσφερει περισσοτερο απο ολους τους κατασκευαστες στην μοτοσυκλετα , αφου με την αξιοπιστια , την χαμηλη τιμη και την μαζικοτητα στην παραγωγη , εκαναν αποδεκτες τις μοτοσυκλετες στο ευρυ κοινο.Αλλα συναμα με τον εσωτερικο ανταγωνισμο των τεσσαρων εταιριων και την παρουσιαση μοντελων σε μικρο χρονικο διαστημα , αφαιρεσαν κατι απο τον μυθο που περιβαλλει ενα μηχανολογικο κατασκευασμα.Στις μερες μας με την ''εξειδικευση'' που εχουν τα περισσοτερα μοντελα μοτοσυκλετων , το φιανομενο ειναι πολυ πιο εντονο...

Οι Ιαπωνες δεν στερουνται μηχανολογικης κουλτουρας και εχουν και αυτοι πραγματα που τους χαρακτηριζουν (4κυλινδρος σε σειρα , περιμετρικα πλαισια -τεχνολογια γενικως) , μπορει να ξεκινησαν αντιγραφοντας τους Ευρωπαιους , αλλα με τονκαιροεδραιωσαν την δικη τους αποψη περι κατασκευης μιας μοτοσυκλετας.

Οποτε γιατι ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω ?
Γιατι οσοι αγαπουν τις μοτοσυκλετες (και δεν φορανε παρωπιδες) αντιδρουν σαφως θετικοτερα και με μεγαλυτερο ενδιαφερον στην θεα μιας ducati 900ss απο οτι στην θεα μιας FZ750?
Το πρωτο που μπορω να σκεφτω ειναι η σπανιοτητα .... σιγουρα τα ss της ducati εχουν κυκλοφορησει λιγοτερο και για πολλους ηταν απιαστο ονειρο , σε αντιθεση με τo FZ που μπορουσε να αγορασει ο οποιοσδηποτε.

Αλλα αν αναγεις ενα παρομοιο προβληματισμο στο σημερα το ιδιο αποτελεσμα πιστευω θα εχεις...
π.χ. gsxr 1000 02 .... παρωχημενο θα πουν οι περισσοτεροι , ξεπερασμενο θα προσθεσει καποιος αλλος....ξεπερασμενο δηλαδη ενα μηχανακι που εξακολουθει να ειναι πολυ δυνατο και με δυνατοτητες που δυσκολα καποις απο εμας θα εξαντλησει ακομα και στην πιστα.Και ολα αυτα επειδη βγηκε το νεο gsxr K6 το οποιο ειναι δυνατοτερο , γρηγοροτερο , ελαφρυτερο και γενικα εχει πιο δυναμικα χαρακτηριστικα απο εκεινο...μεχρι που να βγει το νεο gsxr και να θεσει ακομα πιο ψηλα τον πυχη....αλλα για ποιον? Ας μην γελιομαστε , ενας καλος οδηγος , ακομα και μeμια μοτοσυκλετα δεκαετιας , μπορει να πατησει οποιοδηποτε απο τα σημερινα ss αρκει το ζητουμενο να μην ειναι το γκαζι ...αν ηταν μονο αυτο , ολοι θα κυκλοφορουσαμε με dragster!!

Mηπως εχουμε εμπλακει σε ενα παιχνιδι εντυπωσεων και μονο? Μηπως τελικα μας ενδιαφερει περισσοτερο η ''απατηλη '' εικονα των πραγματων και οχι η ουσια?
Μηπως και οι κατασκευαστες (κυριως Ιαπωνικων) μοτοσυκλετων μοτοσυκλετωνεχουν οδηγηθει σε αυτην την μανιερα εξαιτιας της δικης μας καταναλωτικς συμπεριφορας?

Δεν ειμαι αντιθετος στην εξελιξη και δεν νομιζω οτι αυτη ερχεται μεσα απο ευρειας παραγωγης μοτοσυκλετες....ενα πολυ μικρο κομματι απο το τεχνολογικο know -how των εταιριων περναει στις μοτοσυκλετες μας και πιστευω πωα ακομα και αν σταματουσε η εξελιξη σημερα , για τα επομενα δεκα χρονια θα ειχαν ολοι οι κατσκευαστες ''καβατζες'' για να μας ενθουσιασουν και να μας συναρπασουν.

Τελικα συνειδητοποιω πως ολοι (εμεις και οι κατασκευαστες) εχουμε αυτοπαγιδευτει στις ''πλασματικες'' αναγκες μας.Καθως η σημερινη ταξη των πραγματων επιβαλλει αυην την νοοτροποια , δεν νομιζω οτι η μοτοσυκλετα (σαν καταναλωτικο προϊον) θα μπορουσε να διαφερει...απλα στην περιπτωση μας γινεται με τροπο που μας ψαρωνει...και χτυπαει εκει που ποναμε.Γιατι σιγουρα θα αισθανθω ηδονη οταν θα πατησω για πρωτη φορα την μιζα στο super-duper ss μου , στο dakar-ρεπλικα on- off μου , στο ινδιανικο naked μου , αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου θα ξερω οτι ειναι κατι προσκαιρο , πολυ ακριβα αγορασμενο.