Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 65

Θέμα: "Τις γ@μ@ς ή δεν τις γ@μ@ς κύριε Πρόεδρε;"

  1. #46
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Mα δεν τους νοιαζει ρε παιδια. Αυτο ειναι το θεμα. Δεν θελουν να το μαθουν. Ας μην οδηγουσες μηχανη θα σου πουν. Το εχω ακουσει και αυτο.

    Χιλια 2 μπορω να πω τωρα. Οταν οδηγας κατι που σου δινει την δυνατοτητα να πας να πεσεις πανω σε τοιχο χωρις να παθεις τιποτα, τι να τους πουν τα μηχανακια??? Χεστηκαν.

    Γνωμη μου παντα. Για τους οδηγους αυτοκινητων υπαρχουν μονο τα αυτοκινητα. Εμεις ενοχλουμε. ΤΟΥΣ ενοχλουμε. Ειμαι σιγουρος οτι το εχετε καταλαβει μετα απο τοσα χρονια στο τιμονι.

    Ο φιλος που εγραψε πιο πανω οτι περασε μια τυπισα ενω τον ειχε δει και στα 10 μετρα βγηκε να διασχισει τον δρομο εσας σας φαινεται οτι την πειραζε αν παθει κατι ο οδηγος μοτοσυκλετας????????

    Οχι βεβαια.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    κάθε ένας κάνει ό,τι του καπνίσει στο κάτω κάτω

    δε θέλετε να ακούσετε τη συμβουλή (ιδέα, καλύτερα) μου; μη σώσετε και την ακούσετε.

    αλλά μην απορείτε γιατί βλέπουν οι οδηγοί τις μηχανές "διαφορετικά" όταν ούτε σεις δε μπορείτε να βγείτε από αυτό το σκεπτικό.

  3. #48
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Λοιπόν πάμε πάλι...

    Δεδομένα ...οδηγός γυναίκα/άντρας με τιμόνι οχήματος 1-1.5 τόνων , σε κοιτάει ,αλλά ίσως δεν σε βλέπει... (πείραμα με τον Γορίλλα, ανάμεσα στον κόσμο).
    Όπερ σημαίνει οτι οδηγεί αφηρημένα.

    Βγαίνει κάθετα απο parking ...

    Χωρίς να τσεκάρει τι έρχεται ουσιαστικά ...

    Απο την άλλη είμαι εγώ με την μηχανή και πηγάινω κανονικά με 50 χλμ περίπου ανά ώρα... ακριβώς όπως λέει ο ΚΟΚ για κατοικημένες περιοχές.
    Οδηγώ με 110% αφοσίωση , στο τιμόνι και δεν κοιμάμαι πάνω σε αυτό...

    Σε υποθετικο σενάριο, πέφτω πάνω στο κουτί (σημειωτέων οτι οδηγώ 17 χρόνια αυτοκίνητο άρα δεν είμαι εναντίον τους!) .... πέφτω πάνω στο κουτί λοιπόν και τραυματίζομαι , σε κλείδα (πιθανότατο), και πόδι (γόνατο-πιθανό). Η μηχανή παθαίνει ζημιά στο μπροστινό (πιθανό).

    Η κυρία τρώει ενα βαθούλωμα στην πόρτα... και ενα μικρό-σοκ...

    Γιατί τα παραπάνω;... .

    αιτίες...

    -δεν είχε το μυαλό της στο τιμόνι (σύμφωνα με έρευνα 80% στο τιμόνι ΙΧ σκέφτονται το sex kai 20% περιστατικά σχετικά με δουλειά και σπίτι).

    - Δεν έχει ιδέα απο τιμόνι.. το πήρε "νύχτα" με FEDEX το δίπλωμα.

    - Δεν την ενδιαφέρει ποιός άλλος είναι στον δρόμο.. Βιάζεται να πάει σπίτι, για να κάνει περιποίηση και να κάνει την έξοδο της το βράδυ.


    =======================

    Αντιδράσεις στο παραπάνω...

    1) Είμαι πολιτισμένος και παρόλο που έχω πέσει, σακατευτεί , σωματικά-ηθικά-οικονομικά , φωνάζω ΤΟΤΑ... για να περάσω τα τακτικά που περάσαμε όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις....Εγώ τρέχω στην συνέχεια για τα διαδικαστικά και η κυρία απλά κάνει δήλωση στην ασφαλιστική και στον πιθανό σύζηγο...

    2) Η κυρία την κοπανάει και εγώ μένω εκεί , μέχρι μέσα στο βράδυ να με λυπηθεί κανάς χριστιανός και να φέρω την μηχανή στα ίσα της και τον εαυτό μου στα όρθια.

    3) Πρόληψη... της κάνω ζημιά στον καθρέφτη με λίγα Γαλλικά και της μένει εντύπωση απο το τι έπαθε απο κάποιον που πιθανόν θα έριχνε κάτω με μηχανή... αρνητική εντύπωση που μένει βαθιά χαραγμένη κυρίως λόγω φόβου και σοκ... παρά απο μάθημα...
    Όπως το να πέφτεις με το ποδήλατο ή με την μηχανή ενα πράγμα.


    Χμμμ.... για διαλέξτε τώρα.....


    ==============

    Υ..Γ σαφώς και το παρόν δεν εφαρμόζει σε όλες τις περιπτώσεις.. μόνο στις "εγκληματικές ενέργειες"



    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


    3) Πρόληψη... της κάνω ζημιά στον καθρέφτη με λίγα Γαλλικά και της μένει εντύπωση απο το τι έπαθε απο κάποιον που πιθανόν θα έριχνε κάτω με μηχανή... αρνητική εντύπωση που μένει βαθιά χαραγμένη κυρίως λόγω φόβου και σοκ... παρά απο μάθημα...
    Όπως το να πέφτεις με το ποδήλατο ή με την μηχανή ενα πράγμα.
    Gandalf
    Εμένα ταπεινή γνώμη είναι ότι ο τρόπος αντίδρασης 3 είναι ο χειρότερος δυνατός. Δε διορθώνεις τίποτα, αντίθετα δίνεις τροφή σε όσους χρωματίζουν με άσχημα χρώματα τους μοτοσυκλετιστές (αληταράδες, τσογλάνια, τσαντάκηδες, καμικάζι κλπ) και βρίσκουν άλλοθι για να μην τους σέβονται στο δρόμο. Αντιλαμβάνομαι και δικαιολογώ μια ακραία ενέργεια αν βρασμώ ψυχής, όχι όμως να προτείνεται σαν ενδεδειγμένος τρόπος συμπεριφοράς. Είναι λάθος να απαντάς στην ανικανότητα/αδιαφορία/βία του άλλου με το ίδιο νόμισμα γιατί το μόνο που πετυχαίνεις είναι να μεγαλώνεις την έκταση του φαινομένου. Η καλύτερη συμπεριφορά είναι η υπεύθυνη και πολιτισμένη (στα πλαίσια του εφικτού). Σωστή οδήγηση, εξοπλισμός, και συμπεριφορά ακόμα και σε δυσάρεστες καταστάσεις. Επίσης ο ακτιβισμός υπέρ του μοτοσυκλετιστικού κινήματος είναι κάτι που είμαστε πίσω στην Ελλάδα (όπως και σε πολλά άλλα κοινωνικά θέματα) και έχει πολλά περιθώρια αποτελέσματος.

  5. #50
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    anf 125...

    Στα περίπου 10 χρόνια που οδηγώ μηχανή (οχι παπάκι - scooter) ήμουν κόσμιος μέχρι αηδίας...

    Μεχρι που απόκτησα παιδί ... και δεν δέχομαι απο κανένα κοθώνι που βγήκε στον δρόμο, να κάνει (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ) τέτοιες "εγκληματικές" ενέργειες που μπορεί να μου αφαιρέσουν εμένα την ζωή και τον πατέρα απο το παιδί μου, χάριν κοσμιότητος...

    Επαναλαμβάνω...

    Αν δεν με σέβεστε... θα με φοβάστε...

    Στην Ζούγκλα για να επιβιώσεις , πρέπει να γίνεις θηρίο.. ας είναι λοιπόν...

    Σαφώς και με μικρο-λάθη , κλεισίματα δεν φτάνεις σε τέτοια σημεία... αλλά σε περιστατικά τέτοια... ΤΟΥΣ Γ@Μ#@$#@ ...ΧΩΡΙΣ ΣΑΛΙΟ!!!

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #51
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    anf 125...

    Στα περίπου 10 χρόνια που οδηγώ μηχανή (οχι παπάκι - scooter) ήμουν κόσμιος μέχρι αηδίας...

    Μεχρι που απόκτησα παιδί ... και δεν δέχομαι απο κανένα κοθώνι που βγήκε στον δρόμο, να κάνει (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ) τέτοιες "εγκληματικές" ενέργειες που μπορεί να μου αφαιρέσουν εμένα την ζωή και τον πατέρα απο το παιδί μου, χάριν κοσμιότητος...

    Επαναλαμβάνω...

    Αν δεν με σέβεστε... θα με φοβάστε...

    Στην Ζούγκλα για να επιβιώσεις , πρέπει να γίνεις θηρίο.. ας είναι λοιπόν...

    Σαφώς και με μικρο-λάθη , κλεισίματα δεν φτάνεις σε τέτοια σημεία... αλλά σε περιστατικά τέτοια... ΤΟΥΣ Γ@Μ#@$#@ ...ΧΩΡΙΣ ΣΑΛΙΟ!!!

    Gandalf
    +1000
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  7. #52
    Παλαιό Μέλος Το avatar του/της 749R
    Εγγραφή
    24/12/2004
    Μηνύματα
    35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Εχμ, sorry αλλά την πρόταση με την μπότα δεν την "έριξα" εγώ!

    Είπα ότι το έχω κάνει αλλά και σε ερώτηση που έγινε το "πως" το κάνουμε, απέφυγα ακόμα και να απαντήσω!

    THANKS!


    Απλώς για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα! There is no offence anyway!



    Εχεις δικιο Dimchios.Με συγχωρεις,σε μπερδεψα με τον gandalf...
    Λυπαμαι,δε μ'αρεσει να βαζω λογια στο στομα αλλου χωρις να εχουν ειπωθει απο τον ιδιο

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
    Εχεις δικιο Dimchios.Με συγχωρεις,σε μπερδεψα με τον gandalf...
    Λυπαμαι,δε μ'αρεσει να βαζω λογια στο στομα αλλου χωρις να εχουν ειπωθει απο τον ιδιο

    Σε πρόλαβα έτσι κι αλλιώς εγώ! Έγραψα: There is no offence anyway!

    Όλα καλά!


  9. #54
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παντως ενω εχω αποφασισει να ειμαι ηρεμος και ''πολιτισμενος'' οπως λετε σε αντιστοιχα περιστατικα , εκεινη την ωρα , ολες οι θεωριες και οι ''κοσμια συμπεριφορα'' πανε περιπατο....

    Αιτιολογω τον εαυτο μου -και τον gandalf φυσικα - διοτι μια τετοια συμπεριφορα ειναι επακολουθη αντιδραση του τρομου που βιωνεις.Φυσικα εχω μετανιωσει πολλες φορες για μπινελικια που εχω ριξει σε κυριες σε κυριους κ.τ.λ. γιατι μετα τα σκεφτομαι και καταλαβαινω οτι ημουν υπερβολικος....απο την αλλη εκνευριζομε αφανταστα οταν αναλογιζομαι το μεγεθος της βλακειας και της αδιαφοριας που κουβαλανε κατι τετοιοι ''οδηγοι'' και τοτε θεωρω οτι και λιγα τους ειπα - εκανα...

    Το σημειο που λεει ο gandalf ειναι παρα πολυ επικινδυνο .... αντιστοιχο σημειο καρμανιολα ειναι και ολη η Λ.Ειρηνης απο Ηρακλειο προς Μαρουσι...εχει πεντε supermarkets πολυ κοντα μεταξυ τους ....το χειροτερο ο Σκλαβενιτης οπου η εξοδος του parking ειναι σε αριστερη στροφη στην κορυφη ανηφορας...καλυτερα να σβησεις και να την πας σπρωχτη την μηχανη...εχω ζησει στιγμες απιερου καλλους σε εκεινο το σημειο...

  10. #55
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    πιστευω οτι οι μαλακιες αυτες συμβαινουν διοτι ο κοσμος δεν γνωριζει τις ιδιοτητες της μηχανης.ποσο δυσκολα πχ.θα σταματησει μια μηχανη την επικινδυνοτητα του αναβατη κτλ.
    δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι οδηγουν και τα δυο οχηματα εχουν διαφορετικη οδηγηκη συμπεριφορα στον δρομο.

    υπαρχουν βεβαια και οι οδηγοι που δεν μπορουν να κουμανταρουν το δικο τους οχημα.ποσο μαλλον να προσεξουν και να δωσουν σημασια στον αλλο οδηγο,μιας και ειναι τοσο πολυ φοβισμενοι μεσα στον ιδιο τους τον χωρο.
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  11. #56
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Το σημειο που λεει ο gandalf ειναι παρα πολυ επικινδυνο .... αντιστοιχο σημειο καρμανιολα ειναι και ολη η Λ.Ειρηνης απο Ηρακλειο προς Μαρουσι...εχει πεντε supermarkets πολυ κοντα μεταξυ τους ....το χειροτερο ο Σκλαβενιτης οπου η εξοδος του parking ειναι σε αριστερη στροφη στην κορυφη ανηφορας...καλυτερα να σβησεις και να την πας σπρωχτη την μηχανη...εχω ζησει στιγμες απιερου καλλους σε εκεινο το σημειο...
    ----------------------------------------------------------------------------------------






    στη Λ.Ειρηνης στα σημεια που αναφερεις (περναω σχεδον καθε μερα) εχει περασει ολη μου η ζωη απο μπροστα μου πολλες φορες.αιτια ειναι οντως τα σουπερ μαρκετ.Π Α Ν Ι Κ Ο Σ!!!
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    anf 125...
    Αν δεν με σέβεστε... θα με φοβάστε...

    Στην Ζούγκλα για να επιβιώσεις , πρέπει να γίνεις θηρίο.. ας είναι λοιπόν...

    Gandalf
    Και είσαι σίγουρος πως πάντα θα είσαι ο πιο δυνατός; Γιατί δεν οδηγούν μόνο γυναίκες και παππούδες... Αν έχεις να κάνεις με ένα αμάξι με 5 μαντραχαλάδες μέσα θα το ρισκάρεις; Και δεν ξέρω εσύ μπορεί να έχεις μαύρη ζώνη στο βαράτε, μπορεί να πουλήσει ο καθένας νταηλίκι; Άσε που δε νομίζω πως συνετίζεις έτσι τον άλλο, μάλλον περισσότερο τον πωρώνεις και τον αποθρασύνεις να επαναλάβει τα ίδια και χειρότερα σε κάποιον άλλο φουκαρά. Βέβαια και η "νόμιμη" οδός δε βγάζει πουθενά συνήθως, συστάσεις δηλαδή και καταγγελία στην τροχαία. Αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε τα άκρα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    Καλά τα λέτε, μέχρι κάποιο σημείο.

    Αλλά θα προσπαθήσω να σας δείξω με ένα παράδειγμα, μια λεπτομέρεια.

    Οι περισσότεροι από σας, φαντάζομαι, δεν έχετε οδηγήσει "γουρούνα" οπότε δε ξέρετε πως πηγαίνει στο δρόμο.

    Ας πούμε, ότι οδηγάς το αμάξι σου και, σταματημένος στο "στοπ", βλέπεις να έρχεται μια γουρούνα. Ιδέα δεν έχεις από το τι μπορεί να κάνει αυτό το πράμα. Βγαίνεις; Όχι. Έχεις "στοπ" και πρέπει να περιμένεις μέχρι να είναι ελεύθερος ο δρόμος. "Ελεύθερος ο δρόμος" σημαίνει "μπορώ να βγώ χωρίς να χρειαστεί να φρενάρει άλλος μα ούτε και να πλησιάσει επικίνδυνα, όσο εγώ βγαίνω". Αυτός που βγήκε, στο παράδειγμα της mairas, νομίζει ότι μπορεί να βγει από "στοπ", αν ο άλλος που έρχεται προλαβαίνει να φρενάρει.

    Τέλος πάντων.

  14. #59
    πολυ φλωροςςςςςςςςςςςςςς Το avatar του/της flwros
    Εγγραφή
    10/10/2006
    Μηνύματα
    36
    Σ εμενα εχει περασει σχεδον απο μεσα μου μια κυρια στη λενορμαν εχοντας καρακοκκινο με καμια 70χιλιομετρα.το μονο που την ευχαριστω ειναι οτι αφου εκανε την μλκ της και περασε τουλαχιστον ειχε την ψυχραιμια κ τα αντανακλαστικα να με αποφυγει γιατι με το που βγαινω απ το φαναρι μενω παγωτο στη μεση γιατι δεν προλαβαινα ουτε να σκεφτω να μετανοισω για τις αμαρτιες μου, αυτη εκανε το ελιγμο απο πισω μου!!φιλλερ να εβαζα δε θα χωραγε εκει που περασε.
    κ μιας και λεμε για κρανος,καποτε ειχα κ ενα χτ-ακι μπιμπελο.φευγω μ ενα φιλο μου για χαλκιδα για καφε..εγω καπρι,γυαλι,μαλλι...κ ο φιλος μπουφαν,κρανος,τζινακι...φτανοντας στην εξοδο για μεταμορφωση ξυπναει καποιος απ τ αριστερα θελοντας να βγει απο εθνικη και τον αποφευγω στην τριχα αλλα οπως παω να μουτζωσω εκεινη την στιγμη συναντιεται με τον φιλο μου στην δεξια λωριδα λιγο ανορθοδοξα...ασχημο πραγμα να βλεπεις τον κολητο σου να φερνει κολοτουμπες μες την εθνικη...ποσο ασχημο ομως θα ηταν να εβρισκε εμενα???????

    οποτε"γνωμη μου" ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΘΡΑΣΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ!!!!ΚΡΑΝΟΣ+ΑΡΙΣΤΕΡΗ+ΦΩΤΑ.-

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    Μετά; Για πες, για πες!


Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2014, 13:01
  2. Aπαγορευμένες παροιμίες που δεν τις μαθαμε παιδιά
    από caesarsk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2010, 20:20
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2009, 09:38
  4. αν τις τρωγατε, τι θα κανατε? εγω τις εφαγα παντως
    από konnos01 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 23:24
  5. Γιατι Δεν Τις Σκοτωνουμε;;;
    από RapidShade στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 18:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF