Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ερωτηση για "κούνημα" σε Bmw Gs 650

  1. #1

    Ερωτηση για Bmw Gs 650

    Ενας φιλος,πρωην κατοχος ενος KLE 500 μου εθεσε το εξης ερωτημα - Αγορασε το GS 650 της BMW ολοκαινουριο προσφατα και αντιμετωπιζει προβλημα κατηγορωντας το οτι του "κουναει" με χαμηλες ακομα ταχυτητες οπως 100-120km/h.Ειναι φυσιολογικο αυτο να συμβαινει,αποδιδωντας το φαινομενο στην κατασκευη γενικως του μοντελου η κατι τρεχει με το συγκεκριμενο μηχανακι?Αν το εχει κανεις απο σας θα μπορουσε να βοηθησει,η γενικοτερα οποιος ξερει κατι για το συγκεκριμενο μηχανακι,το εχει καβαλησει και εχει δει απο πρωτο χερι την συμπεριφορα του ας πει την γνωμη του.Παντως πραγματι "κουναει" οχι σε βαθμο να προβληματισει τον αναβατη,αλλα φερνοντας το σε δευτερη θεση σε συγκριση με το KLE που ειχε ο φιλος.Τι να πω....? Θα περιμενω τις γνωμες σας
    Oropos @ Dj Science
    Varadero 1000

  2. #2
    Νομίζω οτι είναι μεχρι να συνηθίσει τους παραπάνω κραδασμούς που έχει το μονοκύλινδρο σε σχέση με το ΚΛΕ

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Επίσης: Τι λάστιχα φοράει; Μήπως θέλει ζυγοστάθμιση (ειδικά αν άλλαξε πρόσφατα)




    ΥΓ. thanx old
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Κάτι ψιλο-κουνήματα εμφανίζονται μόνο μετά τα 140+ (κι αυτά όχι ανησυχητικά) αλλά κυρίως στο Dakar λόγω αναρτήσεων & ελαστικών- Μια δυό φορές που έχω οδηγήσει το απλό GS δεν είχα παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό!

    Μήπως δεν έχει συνηθήσει τους κραδασμούς (οι οποίοι είναι ελάχηστοι έως ανεπαίσθητοι) σε σχέση με το KLE και του φαίνεται ότι κουνάει γιατί στα 100-120 δεν καταλαβαίνω εγώ τίποτα.
    ΤΕΛΟΣ


  5. #5
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154
    Αφού, όπως διαβάζω, πρόκειται για καινούργιο και - υποθέτω - τα ελαστικά είναι φρέσκα, μήπως δεν έχουν σωστή πίεση; Μήπως να τσεκάρει τον αέρα και να δοκιμάσει λίγο περισσότερο / λιγότερο;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2006
    Μηνύματα
    23
    sunnymtx

    Πες στο φίλο σου να ρυθμίσει σχεδόν στο τέρμα σκληρή την απόσβεση του αμορτισέρ και θα αλλάξουν όλα...

    Ειδικά στις στροφές. Η GS στρίβει μόνη της αλλα με τη στάνταρ ρύθμιση του αμορτισέρ, κουνάει...

    και μην ξεχάσει να μας πείς το αποτέλεσμα

  7. #7
    ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ:ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΗ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ,ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΟΥΝΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΣΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ.ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ ΑΛΛΑΖΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΑΡΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΥΘΗΚΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ!
    www.caferacers.gr

  8. #8
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της Kortenaer
    Εγγραφή
    24/05/2004
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iliask
    sunnymtx

    Πες στο φίλο σου να ρυθμίσει σχεδόν στο τέρμα σκληρή την απόσβεση του αμορτισέρ και θα αλλάξουν όλα...
    Δεν ξερω αν αυτο ειναι καλη ιδεα, ρυθμιζουμε την αναρτηση για συγκεκριμενους λογους οχι ομως για να λυσουμε τετοιου ειδους προβληματα.

    Αν ψαλιδιζει ισως να χρειαζεται καποια ρυθμιση στα ρουλεμαν λαιμου αν δεν λυθει το προβλημα καλο ειναι να το παει για ζυγοσταθμηση και να κοιταξει την πιεση των ελαστικων.
    Εγω που εχω το Dakar δεν εχω αντιμετωπισει τετοιου ειδους προβλημα........μονο οταν εχει πολλα μποφωρ...

  9. #9
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer
    Δεν ξερω αν αυτο ειναι καλη ιδεα, ρυθμιζουμε την αναρτηση για συγκεκριμενους λογους οχι ομως για να λυσουμε τετοιου ειδους προβληματα.

    Αν ψαλιδιζει ισως να χρειαζεται καποια ρυθμιση στα ρουλεμαν λαιμου αν δεν λυθει το προβλημα καλο ειναι να το παει για ζυγοσταθμηση και να κοιταξει την πιεση των ελαστικων.
    Εγω που εχω το Dakar δεν εχω αντιμετωπισει τετοιου ειδους προβλημα........μονο οταν εχει πολλα μποφωρ...
    [/QUOTE


    Παιδες ευχαριστω πολυ για τις γνωμες σας και ιδιως εσενα φιλε Kortenaer που ειπες και για τα ρουλεμαν λαιμου (οχι πως οι αλλες γνωμες ηταν ασχετες) Το φιλαρακι μου ρυθμισε λιγο το ρουλεμαν και τωρα ΟΛΑ οκ ! Βεβαια εμενα μου προκαλει εντυπωση πως ενα τετοιο μηχανακι κυρους υποτιθεται σαν τη BMW αφηνει τετοια περιθωρια για ασχημους σχολιασμους. Εγω ηξερα οτι η συγκεκριμενη μαρκα τα περναει απο "κοσκινο" τα μηχανακια πριν τα δωσει στον κοσμο ... Οχι πως ειναι ΤΟ προβλημα ,αλλα γιατι να υφισταται ... κατι θα ξερουν αυτοι περισσοτερο απο μενα λογικα ...
    Oropos @ Dj Science
    Varadero 1000

  10. #10
    Καλησπερα σας..

    Γενικα κουναει λιγο το GS. Και νομιζω οτι το βρισκω και αρκετα σκληρο μηχανακι γενικα.Ειμαι της αποψης οτι απλα μεταφερει πολυ τον δρομο στον αναβατη καθως και οτι κουναει ευκολα με λιγο αερακι..... Οχι τιποτα φοβερο.Αλλα οτι κουναει κουναει....

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis kk
    Γενικα κουναει λιγο το GS...
    κουναει ευκολα με λιγο αερακι.....
    Αλλα οτι κουναει κουναει....
    Το οδηγείς με κανονικό δίπλωμα ή με "ανοιχτής θαλάσσης" ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτίωση απόδοσης σε BMW F 650 GS του 2009
    από pasxosGS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2013, 02:18
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 20:30
  3. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF