Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 176

Θέμα: Mega scooter-Μοδα,χαζομαρα ή και τα δυο?

  1. #16
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    Προσωπικα δε μ αρεσουν καθολου. Ισως γινουν τα SUV των μοτοσυκλετων...
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

  2. #17
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
    Προσωπικα δε μ αρεσουν καθολου. Ισως γινουν τα SUV των μοτοσυκλετων...
    +1
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #18

    Re: Mega scooter-Μοδα,χαζομαρα ή και τα δυο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Ο λογος που τα γραφω αυτα ειναι η προσφατη αγορα ενος παπιου που εκανα , για να το χρησιμοποιω καθε μερα για να κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας, και για διαφορες αλλες δουλειες.

    Και ολα αυτα γιατι?
    Για ενα οχημα που θα το οδηγανε το πολυ με 100χλμ/ω, ταχυτητα που για πλακα πιανει ενα 125 παπι, και δεν καιει και τιποτα, δεν κοστιζει τιποτα, ουτε σε κτηση ουτε σε συντηρηση.
    Για να μην μιλησω οτι με 2? βγαζεις χαλαρα 80 χιλιομετρα!

    Τωρα καταλαβα γιατι ενας γνωστος μου, μου ειχε πει:
    ''Παρε παπι να κανεις την δουλεια σου τζαμπα, και ασε τους αλλους που δεν ξερουν να τα σκανε στα scooter''

    Μιλαμε για τεραστεια διαφορα κοστους συντηρησης
    Χωρίς να διαφωνήσω μαζί σου για την χρηστικότητα των megascooter, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, όταν το συγκρίνεις με ένα παπί. Είναι διαφορετικοί οι λόγοι των αγοραστών στα συγκεκριμένα μηχανάκια. Ένα επιχείρημα που άκουσα από κάτοχο, είναι ότι προτιμά ένα μεγάλο scooter, από μοτοσυκλέττα γιατί είναι αυτόματο.

    Αν συγκρίνεις το παπί με scooter 125 εώς 200cc, η διαφορά είναι υπέρ των scooter μακράν. Κρατάνε καλύτερα από παπί (ιδίως όσα έχουν μεγάλους τροχούς) φρενάρουν καλύτερα, η συντήρηση τους δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή (95? το service των 6000 χλμ σε εξουσιοδοτημένο λόγω εγγύησης) και προσφέρουν καλύτερη επιτάχυνση (χρήσιμο μέσα στην Αθήνα) και γλυτώνεις από το ανέβα κατέβα των ταχυτήτων σε κάθε φανάρι.
    Είχα 3 παπιά στο παρελθόν, και εδώ και 2μιση χρόνια χρησιμοποιώ scooter. Προσωπικά μετακινούμαι πολύ πιο άνετα, εύκολα και με μεγαλύτερη ασφάλεια από ότι με παπί.

    Πάντως γεγονός είναι ότι ο κόσμος τα προτιμά. Αν παρατηρήσεις στα φανάρια η αναλογία παπιά/scooter, είναι υπερ των δεύτερων.


  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    Και εγω ψηφιζω σκουτερ αντι για παπι. Στο παπι εχω βαρεθει πανω κατω τις ταχυτητες και με 2ο ατομο παταω συνεχεια το ποδι του.
    Επισης κατι T-max πανε σφαιρα. Με τιντιεμ προσπαθουσα να φθασω ενα τετοιο σε συνθηκες οχι σφικτης κινησης και δυσκολευτηκα. Πιανει ανετα 170αρες και εχει πολυ καλες ρεπριζ. Και κρατηματα πολυ καλα.
    Αλλα και μικροτερα σκουτερ πανε πολυ καλα και προστατευουν καλυτερα απο αερα και βροχη και μικροστουκες λογω πλαστικων.
    Το παπι ειναι ο βασιλιας της φθηνιας, αλλα οσο προχωραει η εξελιξη ων σκουτερ και αραιωνουν τα διαστηματα σερβις τοτε και αυτα θα γινουν ενα φθηνοτερο μεταφορικο μεσο.
    Μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα σκουτερ ειναι πλεον υγροψυκτα και ετσι μπορεις να πας και ενα μινι ταξιδακι. Μπορει λοιπον λογω βαρους (ψυγεια, πλαστικα κλπ) να εχουν παραπανω καταναλωση και κοστος των σερβις, αλλα αυτο αντισταθμιζεται απο την ανεση και τις ευκολιες που παρεχουν.
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    +1 jbear

    λοιπον αυτοματο=βαρεμαρα :ZZZ:
    για την πολη οταν με το καλο παρω μεγαλη μοτο,θα σκεφτομουνα κ γω για κανα μικρο σκουτερακι πχ χοντα λιντ 100 λογω του οτι βαζω ανετα τις σακουλες του σουπερ μαρκετ ενω στο παπι που θα μπουν?(παπι στ αληθεια δεν μπορω να οδηγησω μου φαινεται δυσκολο,δλδ το κιβωτιο,ειναι κατι αναμεσα σε σκουτερ κ μηχανη) :hypnotize
    επισης αυτοματο<>ασφαλεια
    εχω συνηθισει κ φρεναρω με κατεβασμα ταχυτητων.τωρα για τεχνολογιες-φρενα-πλαισια-αναρτησεις μη συγκρινουμε μοτο με σκουτερ,βουρτσες με πο*τσες...επισης δεν μπορω να μην εχω το ντεποζιτο μπροστα μου αλλα κενο.

  6. #21
    το Nexus παντως διαβαζα πως ετοιμαζει κι ενα στα 850cc
    απο τα mega-scooter το Nexus το θεωρω ως το πιο ωραιο, ισως γιατι φερνει περισσοτερο σε μηχανη.

    σε τοσα κυβικα δε θα εκανε επιλογη mega-scooter, αλλα το Nexus 250 που ειναι και φρεσκο για μεσα στην Αθηνα ισως να εμπαινα στον πειρασμο να το παρω....
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  7. #22
    Nexus 850
    δεν κακο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nexus850.jpg 
Προβολές:	741 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	65771
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  8. #23
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    NOT
    Kι εγω ελπιζω οχι. Θα δουμε ομως σε καμια 20αρια χρονια. Παρακαλω το ποστ να γινει sticky!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zilmer
    suzuki_k5 o after μιλησε για το μεσο σκουτερ-το δικο σου ειναι σε αλλη κατηγορια.
    Ο ιδιος ο τιτλος του θεατος μιλαει για MEGA scooter

    Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
    Εγω πιστευω οτι αν αποφασισουν να βγαλουν κανενα παπι με 250cc και 20-25 ιππους, τοτε θα εξαφανιστουν πολλα scooter απο τους δρομους

    kI επίσης μην συγκρίνεις την τεχνολογία των Megascooter με των παπιών.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Και 250 κυβικά να βγει κανε΄ςι δεν θα το πάρει.να μου το θυμηθείς.
    "Παπια" 250 κυβικων μπορουμε να θεωρησουμε τα CBF 250 , GN 250. Συγκρινε πωλησεις αυτων με scooter 250cc, καμια σχεση.

    Επισης ενας λογος που δεν μου αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ τα cbf 600 & 1000 ειναι πως ...μοιαζουν με scooter. Προσεξτε σχημα σελας και τιμονιου και θα δειτε πως εχουν στην ουσια αναμειξει την ανεση των scoοter με κινητηρα/πλαισιο μηχανης.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
    Το παπι ειναι ο βασιλιας της φθηνιας, αλλα οσο προχωραει η εξελιξη ων σκουτερ και αραιωνουν τα διαστηματα σερβις τοτε και αυτα θα γινουν ενα φθηνοτερο μεταφορικο μεσο.
    Το κοστος συντηρησης θα πεσει με τον καιρο. Σκεφτειτε πως παλια ηταν τεχνολογικα ανεφικτο να φτιαξουν scooter μεγαλων ιπποδυναμεων, τωρα ετοιμαζουν 1000αρια....


    Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
    επισης αυτοματο<>ασφαλεια
    εχω συνηθισει κ φρεναρω με κατεβασμα ταχυτητων.
    τωρα για τεχνολογιες-φρενα-πλαισια-αναρτησεις μη συγκρινουμε μοτο με σκουτερ,βουρτσες με πο*τσες...επισης δεν μπορω να μην εχω το ντεποζιτο μπροστα μου αλλα κενο.
    Δεν φρεναρεις με κατεβασμα ταχυτητων, απλα μειωνεις ταχυτητα. Kαι τι σε κανει να πιστευεις πως σε ενα scooter με υψηλη συμπιεση κλεινοντας το γκαζι δεν θα κοψει ταχυτητα;
    Οσο για πλαισια κτλ πιστευετε το πλαισιο ενος Nexus 500 θα ειναι χειροτερο απο πχ ενος freewind;

    Πιστευω τα scooter λογω μεγαλης αποδοχης απο την αγορα των μη-πωρωμενων-μηχανοβιων, δηλ το 90% των αγοραστων διτροχων παγκοσμιως, θα εξελιχθουν παρα πολυ. Μπορει και καποια μερα να θυμιζουν τα τερατα που ειδαμε στο Akira, που ξερετε!

  9. #24
    οταν εσπασε την προτη φορα το μοτερ του ζζρ ειχα δυσκολευτη να βρω μοτερ και ειχα σκευτη οτι δεν θα βρω τελικα και πρεπει να παρω ενα αλλο μηχανακι που να καλυπτη της αναγκες μου οσο το δυνατων περισοτερο. με το σκεπτικο οτι κανω πανω απο 50 000 χιλ τον χρονο με μοτο
    αυτες ηταν.
    να στιβη καλα.
    να φρεναρι καλα.
    να εχει καλες επιταχηνσεις.
    να τραβαει στην ανηφορες φορτομενο.
    να κανει ταξιδια με 140-160 με 2 ατομα και αποσκευες.
    να μην καιει πολυ
    να ειναι ανετο στην πολυορη οδηγηση
    να ειναι ανετο στην πολη
    να ειναι ευελικτο στην κηνηση.
    να προστετευει στο ταξιδη απο τον αερα και την βροχη
    να εχει χορους για αδιαβροχο και μικροεργαλεια
    κα εχει χορο χια να αφηνω το κρανος οταν παω καπου επισιμα και δεν πρεπει να το κουβαλαω.
    να μην λερονομε οταν πατησω σε νερα

    σαν μοτο ειχα βαλει της εξεις
    BMW LT 1200 18500 ευρω
    BMW RT 1150 16000 ευρω
    ZZR1200 14000 ευρω
    XX1100 14000 ευρω
    GOLWING 1800 36000 ευρω
    FJR1300 17500 ευρω
    VFR800 12000 ευρω
    SILVERWING 600 11000 ευρω
    NEXUS 500 7000 ευρω

    και μαντεψτε πιο ειχε της περισοτερες περιπτοσεις μα μου καλυψη...

    και αν χωραει μεσα στην πολη?????
    φιλος με τρανσαλπ που κατεβεναμε μια φορα μαζι στον ανεμο οταν με τα πολλα με εφτασε σε ενα φαναρι μου ειπε
    << αν σου σκασω καμια φαπα θα σου πω εγω. σαν ντελιβερας πας μεσα απο τα αυτοκινητα και δεν σε εφτανα>>
    στον γυρο του κορινθιακου ημουν μεσα στα 3-4 μηχανακια που ειχαμε αποσπαστη μπροστα.
    ο φιλος ο φαλκο με το ζ 750 που ειχαμε παει στην λυμνη τσιμπλου ημουν μποστα και του εδηχνα τα πατηματα και την αλλη μερα εγραφε οτι πρωτη φωρα ειχε παει τοσο γρηγορα σε στροφιλικια και το ειχε καταφχαριστηθη.
    ακομα και ο νικονιαν ειχε γραψει
    << το νεξους εχει προβλιμα στο γκαζι. οταν το ανοιξε ο αρκουδος δεν εκληνε και εστριβε με ολλα κατω σταυροποδι και στο ενα χερι να εχει την φραπεδια του και ενα κρουασαν.>>

    ημουν κατα των μεγα σκουτερ και γελουσα οταν τα λεγαν μηχανες.
    μεχρη που πρωτοοδηγησα..........
    αλωστε το FJR 1300 τωρα βγενει με χωρεις συμπλεκτη και η μοτοβοιομηχανιες πανε σιγα σιγα της μοτο σε αυτοματα σασμαν και σε ενα χηριστιριο για το φρενο λετε να ειναι τυχαιο?

    δυστιχως η ευτιχως το μελων ειναι μεγασκουτερ........
    τουλαχιστον για τον πολυ κοσμο.....

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Δεν φρεναρεις με κατεβασμα ταχυτητων, απλα μειωνεις ταχυτητα. Kαι τι σε κανει να πιστευεις πως σε ενα scooter με υψηλη συμπιεση κλεινοντας το γκαζι δεν θα κοψει ταχυτητα;
    Οσο για πλαισια κτλ πιστευετε το πλαισιο ενος Nexus 500 θα ειναι χειροτερο απο πχ ενος freewind;

    Πιστευω τα scooter λογω μεγαλης αποδοχης απο την αγορα των μη-πωρωμενων-μηχανοβιων, δηλ το 90% των αγοραστων διτροχων παγκοσμιως, θα εξελιχθουν παρα πολυ. Μπορει και καποια μερα να θυμιζουν τα τερατα που ειδαμε στο Akira, που ξερετε!
    αμα γινουν οπως στο ακιρα δεν θα χω προβλημα!
    τωρα οκ αυτο εννοω οτι επιβραδυνω με κατεβασματα κ ακινητοποιουμαι με το μπροστινο φρενο,αν κ σ ολη τη διαρκει που εχω κλειστο το γκαζι κ κατεβαζω παταω ελαφρως κ τα φρενα μπρος κ πισω.απλα η αισθηση ασφαλειας ειναι πολυ μεγαλυτερη με μηχανη παρα με σκουτερ,απο προσωπικες μου εμπειριες μεχρι τωρα κ πιστευω με συμπλεκτη την ελεγχεις καλυτερα τη μηχανη,συν την ευχαριστηση που σου δινει αλλα οκ μιλαμε για ασφαλεια μονο τωρα.τα σκουτερ ειναι καλα για την πολη κλπ αλλα οχι για την οδηγικη ευχαριστηση που ειναι δουλεια αποκλειστικα μηχανων.(ουτε στο βουνο ουτε στην πιστα θα πας με σκουτερ,ουτε την ευρωπη θα γυρισεις,καλυτερα απο μια μοτο)

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της takis1964
    Εγγραφή
    20/07/2006
    Μηνύματα
    112
    Exo ena vstrom 1000 k ena atlantic 250
    kathe mera kano 60 km loutsa - athina
    me tin agora tou aprilia ton ximona pleon den kriono den polibrexome k exo megalous apothikeftikous xorous
    ypopsin kinoume se leoforiodromous k den antimetopizo problima megethous
    an to poulaga pali tetio stil tha agoraza
    ke afto pali logo tou kriou pou kovi ton ximona boithoumeno k me mia givi zelatina
    to mono mion gia mena ..to service pou akolouthi ta proanaferomena posa

  12. #27
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αλλη η νοοτροπία του μηχανόβιου και άλλη του σκουτερά. Δεν συγκρίνονται.
    Ο ένας θέλει την άνεση και τις αποθήκες του και ο άλλος να οδηγήσει μηχανή.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5

    Λοιπόν έχω μετρήσει 204 χιλιόμετρα τελική και 4,5 0-100.Το 400άρι σε 14,3 s.Έχω κοντραριστεί με Transalp,xt,fmx και f650 κι ακόμα με ψάχνουνε.
    Θα πάω να τo πετάξω το transalp.. ακόμα και τα scooter με πατάνε.. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    jber +1000 , μόδα για μένα.. πάει με το jet κρανάκι (στην καλύτερη) και με κουστούμι.. *

    και όταν βρέχει με το αυτοκίνητο..

    * (στο μεγαλύτερο ποσοστό.. )
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Καταρχήν μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Ένα mega-scooter είναι συγκρίσιμο με μηχανή σε αντίστοιχα λεφτά και κυβικά, και ένα παπί με αντίστοιχο μικρό scooter.

    Συνοψίζοντας όσα ανέφεραν οι προηγούμενοι, γενικά τα scooter (ανεξαρτήτως κυβισμού) είναι πιο φιλικά για νέο οδηγό λόγω αυτόματου κιβωτίου (ειδικά σε συνθήκες κίνησης), προσφέρουν μεγαλύτερους αποθηκευτικούς χώρους και καλύτερη προστασία από νερά, κρύο κλπ. Η μηχανή είναι πιο σπορτίφ και συναρπαστική σαν οδηγικό εργαλείο, αλλά δεν απευθύνεται σε όλους. Από ασφάλεια και επιδόσεις φαίνεται ότι πλέον τα μεγάλα scooter συναγωνίζονται τις μηχανές.

    Στα μικρά κυβικά, τα παπιά είναι σίγουρα πιο οικονομικά. Από κει και πέρα είναι θέμα αντίληψης και ιδιοσυγκρασίας οδηγού τι τον εξυπηρετεί καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τις μικρές ρόδες, τη διχρονίλα (αν και βγαίνουν και 4Τ πλέον) και το μικρό περιθώριο για κλίση στις στροφές των μικρών scooter.

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Αλλη η νοοτροπία του μηχανόβιου και άλλη του σκουτερά. Δεν συγκρίνονται.
    Ο ένας θέλει την άνεση και τις αποθήκες του και ο άλλος να οδηγήσει μηχανή.
    Και οι δύο μηχανή θέλουν να οδηγήσουν. Απλώς ο μηχανόβιος δεν έχει χώρους και αποθήκες.

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Nikko over 3 η βγαλσιμο κατακόρυφη η και τα δυο;
    από m/m990 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2012, 11:42
  2. Ο ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ
    από ΝΙΚΗ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2007, 10:50
  3. S.o.s. ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ.
    από beniamin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 22:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF