Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 176

Θέμα: Mega scooter-Μοδα,χαζομαρα ή και τα δυο?

  1. #31
    Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του post. Στην ζωή καλό είναι να υπάρχουν πολλές επιλογές, ώστε ο καθένας να μπορεί να επιλέξει αυτό που του αρέσει και που θεωρεί ότι τον εξυπηρετεί. Κι εγώ μπορεί να θεωρώ για παράδειγμα χαζομάρα ή μόδα το γεγονός ότι κάποιοι πάνε και δίνουν 500 ευρώ για ένα κινητό τηλέφωνο, που αν τους πέσει κάτω (πράγμα πιθανό) θα κλαίνε τα λεφτάκια τους. Λοιπόν, όλα αυτά πιστεύω πως είναι υποκειμενικά.

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από smirnof
    Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του post. Στην ζωή καλό είναι να υπάρχουν πολλές επιλογές, ώστε ο καθένας να μπορεί να επιλέξει αυτό που του αρέσει και που θεωρεί ότι τον εξυπηρετεί. Κι εγώ μπορεί να θεωρώ για παράδειγμα χαζομάρα ή μόδα το γεγονός ότι κάποιοι πάνε και δίνουν 500 ευρώ για ένα κινητό τηλέφωνο, που αν τους πέσει κάτω (πράγμα πιθανό) θα κλαίνε τα λεφτάκια τους. Λοιπόν, όλα αυτά πιστεύω πως είναι υποκειμενικά.

    Σιγουρα ειναι!

    Ομως πιστεψε με, πολλοι εχουν κλαψει με το γεγονος οτι αγορασαν ενα scooter για να κανουν την δουλεια τους, και πληρωνουν το ιδιο κοστος συντηρησης με αυτοκινητο.
    Και φυσικα ΚΑΙ τεραστεια καταναλωση!
    Διαβαζα ενα τεστ ενος scooter 200cc, το οποιο καιει απο 7 μεχρι 14 λιτρα/100χλμ!!!!!
    Το παπι μου καιει 2-3 λιτρα, συν οτι ειναι ΣΚΥΛΙΑ και με παμφθηνα ανταλακτικα, και μονο αργα δεν ειναι μερικα 125 που εχουν βγει τελευταια.
    Επειδη ειχα και scooter με 12'' ροδες, λυπαμαι αλλα δεν θελω να ξαναζησω τετοια εμπειρια!
    Υποστροφη και γλυστριματα ολη την ωρα, για να μην μιλησω για τις λακουβες.
    Στην αρχη ολα καλα, αλλα μετα απο καποια χιλιομετρα διελυσε, οπως και ολα καποια στιγμη θα διαλυσουν.


    Για μενα οδηγηση σε 2 ροδες σημαινει μοτοσυκλετα με τρελα γκαζια!
    Σπορ οδηγηση με megascooter των 10.000? μου προκαλει εμετο, sorry guys

  3. #33
    εγω θελω ενα ss 1000 για τα ξεκαυλωματα και ενα s(σκουτερ)250/παπι για πολη

  4. #34
    Για μενα οδηγηση σε 2 ροδες σημαινει μοτοσυκλετα με τρελα γκαζια!
    Οδήγησε πρώτα ένα και μετά ξαναμιλάμε.Έχω μάθει να μην κρίνω αν πρώτα δεν καβαλήσω κι έχω καβαλήσει πολλές μηχανές.Οπότε επειδή δεν έχεις καβαλήσει Megascooter δεν μπορείς να ξέρεις,έτσι δεν είναι?

    Αλήθεια μπορείς να μου πεις ποιο είναι αυτό το 200άρι μ'αυτή την κατανάλωση?Ασχολούμαι χρόνια με τα megascooter Κια πρώτη φορά το ακούω.Την τεράστια κατανάλωση που ην είδες?Ταξίδεψες με κανένα megascooter?Το δικό μου βγάζει αυτονομία με ταχύτητες 160-170 γύρω στα 240 χλμ,το Nexus βγάζει αυτονομία γύρω στα 400χλμ.Μήπως όταν ταξίδευα δεν έβλεπα?


    Θα πάω να τo πετάξω το transalp.. ακόμα και τα scooter με πατάνε..
    Ειλικρινά φίλε μου θεωρείς ότι το Transalp είναι γρήγορο μηχανάκι?έλεος!Τουλάχιστον φίλοι μου που το έχουν το παραδέχονται.Τουλάχιστον στα 650 όλοι λένε ότι είναι πάρα πολύ αργό.Να μιλήσω για κανένα v storm να πω οκ.Το μηχανάκι είναι πολύ γρήγορο για τα κυβικά του και σπιρτόζικο.Έχω κάνει 2 φορές ταξίδι μέχρι Μέτσοβο και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.


    Ομως πιστεψε με, πολλοι εχουν κλαψει με το γεγονος οτι αγορασαν ενα scooter για να κανουν την δουλεια τους, και πληρωνουν το ιδιο κοστος συντηρησης με αυτοκινητο.
    Υπερβολές!

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    οσο περισσοτερο χανεται η αισθηση του ελεγχου σε αυτο που οδηγεις τοσο λιγοτερη απολαυση σου δινει.γι αυτο αυτοματο= :ZZZ: οπως κ στα φρενα,με αβσ δεν χρειαζεται να χεις ιδιαιτερες ικανοτητες αλλα χωρις πρεπει να ξερεις να φρεναρεις,οπως κ περισσοτερο βαρος=χειροτερος ελεγχος.δεν πα να ναι γρηγορο,να το κανεις τι?σαν να περνεις μια slk.οσα αλογα κ να χει,ειναι βαρια,ειναι αυτοματη,ειναι γ.τ.π. με λιγα λογια κ δεν θα σου δωσει ποτε την αισθηση που θα σου εδινε μια lotus elise με 120 ταπεινα αλογακια.

  6. #36
    Ενα θετικο των μεγασκουτερ που δε θυμαμε να αναφερθηκε ειναι οτι λογο φιλικοτητας και μορφης εχουν βαλει πολυ κοσμο στον μοτοσυκλετισμο.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Και φυσικα ΚΑΙ τεραστεια καταναλωση!
    Διαβαζα ενα τεστ ενος scooter 200cc, το οποιο καιει απο 7 μεχρι 14 λιτρα/100χλμ!!!!!

    Στην αρχη ολα καλα, αλλα μετα απο καποια χιλιομετρα διελυσε, οπως και ολα καποια στιγμη θα διαλυσουν.
    Μήπως κάνεις κάποιο λάθος? Αυτή την κατανάλωση δεν την έχει ούτε SS 1000, όχι scooter.
    Για την ιστορία και μόνο, το δικό μου 200αρι, έχει κατανάλωση 4,3 lt/100km. οδηγώντας το συνέχεια τσίτα.

    Δεν ξέρω ποιό scooter σου διάλυσε. Όπως και στα παπιά, έτσι και στα scooter, υπάρχουν καλά και κάκα, αξιόπιστα και μη.

  8. #38
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    κανεις δε διαφωνεί με τη φιλικότητα των scooter αλλα μη τα ξεχεσουμε ολα! Οι περισσοτεροι περνουν σκουτερ γιατι δεν εχουν ιδεα απο μοτοσυκλέτες! (οχι ολοι! Μη βαρατε!)

    Εγω προσωπικά το μονο καλο που βλεπω στα σκουτερ ειναι το οτι δε βρέχονται τα ποδια σου οταν περνας απο νερα.... ακομα και για τους αποθηκευτικούς χωρους.... υπαρχει η λυση της μπαγκαζιερας αρα μικρο το κακο...

    -πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?
    -ποσο κανει η αγορα ενος σκουτερ και ποσο ενος παπιου (για αυτους που συγκρίνουν "τεχνολογια")
    -ποσα απροβλημάτιστα χλμ θα βγαλει στη ζωη του ενα σκουτερ και ποσα ενα παπι με τα βασικα σερβις? Ποση αξια μεταπωλησης εχουν?
    -πως ειναι δυνατον να "κρατανε" και να "στρίβουν" 13ριδες, 14δες τροχοι και με αυτη τη κατανομη + ψηλο κεντρο βαρους ?
    -υπαρχει σκουτερ με σερβις 5000 χλμ σε επίσημο μαγαζί (με εγγύηση) με κοστος 30 ευρω(!) οπως το παπι μου? πειτε μου ρε παιδια γιατι ο αδελφος μου σιχτιρίζει καθε φορα που του το λεω .... και κλαίει με τα λεφτα που δινει για το runner του..... ασε που εχει "μεινει" 3 φορες μεσα στη βροχη! (αγορασμένο καινουριο την ιδια ημερομηνια που πηρα το παπι μου)

    απο την αλλη μερικα σκουτερ εχουν βελτιωθει πολυ πρεπει να πω... οπως το nexus αλλα δε βλεπω και πολλα τετοια στο δρομο! Ολο τα «απλα» κυκλοφορουν

    τα burgman δεν ειναι στην ουσια αυτο που "ερχεται στο κεφαλι σου" οταν λες "σκουτερ"... ειναι ειδικη περίπτωση...

    τα μεγα σκουτερς ειναι δύσχρηστα και βαρια, δεν ανεβαίνουν πεζοδρομια αναμεσα σε αυτοκινητα και καιν πολυ βενζίνη! Ασε που στη κινηση δε χωρανε να κανουν ελιγμους!

    Ειναι «τρεντ» οπως τα varadero κτλ... και οχι «εργαλεια»

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    -πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?

    Εκτος απο Τ-Max
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  10. #40
    -πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?
    Α)Ειδικά στα Ιαπωνικά μεγάλα μέγκασκούτερ το μοτέρ βρίσκεται μπροστά ανάμεσα στα πόδια του αναβάτη.Γι αυτό και οι αναλογίες πλησιάζουν στο 50\50.
    Β)Η μετάδοση είναι μαζί με το ψαλίδι
    Γ)Ο ιμάντας ζυγίζει 200 γραμμάρια άρα δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.
    Δ)Η εξάτμιση πάει από μπροστά και στηρίζεται πάνω στο πλαίσιο.

    Συμπέρασμα?Οι αναρτήσεις είναι μόνες και γι'αυτό δουλεύουν άψογα.

    -ποσο κανει η αγορα ενος σκουτερ και ποσο ενος παπιου (για αυτους που συγκρίνουν "τεχνολογια")
    Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Μην συγκρίνουμε έναν σωλήνα με 2 ρόδες με πλαίσια αλουμινίου τύπου v-box,τύπου διαμάντι.....Και μην συγκρίνουμε τα μέγκασκουτερ με τα παπιά.Έλεος πια.

    -ποσα απροβλημάτιστα χλμ θα βγαλει στη ζωη του ενα σκουτερ και ποσα ενα παπι με τα βασικα σερβις? Ποση αξια μεταπωλησης εχουν?
    Αν δεις στην Ευρώπη τα μέγκασκούτερ τα μεγάλα πάντα οι ιδιοκτήτες τους έχουν πάνω από 70000 μέχρι 100000χλμ.Κι επίσης μην συγκρίνουμε ένα μοτεράκι τόσο δα με τους κινητήρες των μέγκασκούτερΚι επίσης μην συκγίνουμε τον τρόπο χρήσης των μ'εγκασκούτερ.Μένα παπί πας με 70-80 το πολύ για 80 χλμ το πολύ.Μ'ενα μεγκασκούτερ πας με 170 σταθερά για 700 χιλιόμετρα.Απορώ γιατί μπαίνουμε στην διαδικασία σύγκρισης αυτών των 2.Κι επίσης δεν καταλαβαίνω τον ρατσισμό.Αυτός που αγαπάει τις μηχανές τις δοκιμάζει όλες και κρίνει από την στιγμή που έχουν περάσει από τα χέρια του.όχι λόγια του αέρα.

    -πως ειναι δυνατον να "κρατανε" και να "στρίβουν" 13ριδες, 14δες τροχοι και με αυτη τη κατανομη + ψηλο κεντρο βαρους ?
    Οι τροχοί στα μεγάλα με τις καλές αναλογίες είναι από 15 μέχρι 16.όπως καλά γνωρίζετε δεν παίζουν ρόλο μόνο οι τροχοί αλλά πλαίσιο και αναρτήσεις.


    -υπαρχει σκουτερ με σερβις 5000 χλμ σε επίσημο μαγαζί (με εγγύηση) με κοστος 30 ευρω(!) οπως το παπι μου?
    Το παπί σου φίλε μου παίρνει το πολύ 1 λίτρο λάδι.Έν μεγκασκούτερ παίρνει 3 λίτρα λάδι.Δεν σχολιάζω παραπέρα γιατί δεν υπάρχει λόγος.


    πειτε μου ρε παιδια γιατι ο αδελφος μου σιχτιρίζει καθε φορα που του το λεω .... και κλαίει με τα λεφτα που δινει για το runner του..... ασε που εχει "μεινει" 3 φορες μεσα στη βροχη! (αγορασμένο καινουριο την ιδια ημερομηνια που πηρα το παπι μου)

    Τα ιταλικά όπως γνωρίζουμε έχουν πρόβλημ με τα ηλεκτρικά τους.Φίλος μου με Multistrada έχει μείνει 3 φορές σε ταξίδι μαζί μου από ηλεκτρικά.Τι σημαίνει ότι είναι μάπα?Απλά έχει καποιες ευαισθησιες.

    απο την αλλη μερικα σκουτερ εχουν βελτιωθει πολυ πρεπει να πω... οπως το nexus αλλα δε βλεπω και πολλα τετοια στο δρομο! Ολο τα «απλα» κυκλοφορουν
    Πίστεψέ με φιλαράκο μου ότι κυκλοφορούν αρκετά.Οι πωλήσεις τους πάνε αρκετά καλά.

    τα μεγα σκουτερς ειναι δύσχρηστα και βαρια, δεν ανεβαίνουν πεζοδρομια αναμεσα σε αυτοκινητα και καιν πολυ βενζίνη! Ασε που στη κινηση δε χωρανε να κανουν ελιγμους!

    Μπορεί να είναι βαριά αλλά δεν είναι δύσχρηστα.Έχουν μεγάλο κόψιμο και βολεύονται μια χαρά στην πόλη.Ε εντάξει δεν είναι ktm να καβαλάνε πεζοδρόμια.Εκεί υπάρχουν άλλα μεγκασκούτε όπως beverly,geopolis,scarabeo που τα καβαλάν μια χαρά

    Από βενζίνη μια χαρά είναι φίλε μου.Τίποτα δεν καίνε.Ή αυτονομία αρκετών είναι απίστευτα καλή.

    Ειναι «τρεντ» οπως τα varadero κτλ... και οχι «εργαλεια»
    Εξαρτάται ο λόγος για τον οποίο το θέλεις.

  11. #41
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    OTI NA'NAI ΛΕΣ!!!

  12. #42
    Οκ τότε.Έχω οδηγήσει και ταξιδέψει σχεδόν με όλα τα μέγκασκούτερ κι έχω μια άποψηοπότε θα σε παρακαλέσω πολύ να μην με ειρωνεύεσαι.Έτσι?Μάλλον εσύ λες ότι να ναι στο συγκεκριμένο θέμα.Τέσπα όλα αυτά φιλικά πάντα και χωρίς παραξήγηση.Εγώ σου τεκμηρίωσα τα πάντα εσύ όμως μου λες αερολογίες.Δεν μου αποδεικνύεις κάτι γιατί καταλαβαίνω ότι σκοπός σου είναι να βγάλεις τα scooter-megascooter χειρότερα από τα παπιά.Ε δεν συγκρίνονται.

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    Ενα θετικο των μεγασκουτερ που δε θυμαμε να αναφερθηκε ειναι οτι λογο φιλικοτητας και μορφης εχουν βαλει πολυ κοσμο στον μοτοσυκλετισμο.
    Συμφώνω και επαυξάνω.

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Σιγουρα ειναι!

    Ομως πιστεψε με, πολλοι εχουν κλαψει με το γεγονος οτι αγορασαν ενα scooter για να κανουν την δουλεια τους, και πληρωνουν το ιδιο κοστος συντηρησης με αυτοκινητο.
    Και φυσικα ΚΑΙ τεραστεια καταναλωση!
    Διαβαζα ενα τεστ ενος scooter 200cc, το οποιο καιει απο 7 μεχρι 14 λιτρα/100χλμ!!!!!
    Το παπι μου καιει 2-3 λιτρα, συν οτι ειναι ΣΚΥΛΙΑ και με παμφθηνα ανταλακτικα, και μονο αργα δεν ειναι μερικα 125 που εχουν βγει τελευταια.
    Επειδη ειχα και scooter με 12'' ροδες, λυπαμαι αλλα δεν θελω να ξαναζησω τετοια εμπειρια!
    Υποστροφη και γλυστριματα ολη την ωρα, για να μην μιλησω για τις λακουβες.
    Στην αρχη ολα καλα, αλλα μετα απο καποια χιλιομετρα διελυσε, οπως και ολα καποια στιγμη θα διαλυσουν.


    Για μενα οδηγηση σε 2 ροδες σημαινει μοτοσυκλετα με τρελα γκαζια!
    Σπορ οδηγηση με megascooter των 10.000? μου προκαλει εμετο, sorry guys
    Τα είπες όλα στην προτελευταία φράση σου. Θέλεις τρελά γκάζια. Σκούτερ και τρελά γκάζια δεν συμβιβάζονται. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι τα σκούτερ είναι άχρηστα όπως πας να τα βγάλεις.

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    κανεις δε διαφωνεί με τη φιλικότητα των scooter αλλα μη τα ξεχεσουμε ολα! Οι περισσοτεροι περνουν σκουτερ γιατι δεν εχουν ιδεα απο μοτοσυκλέτες! (οχι ολοι! Μη βαρατε!)

    Εγω προσωπικά το μονο καλο που βλεπω στα σκουτερ ειναι το οτι δε βρέχονται τα ποδια σου οταν περνας απο νερα.... ακομα και για τους αποθηκευτικούς χωρους.... υπαρχει η λυση της μπαγκαζιερας αρα μικρο το κακο...

    -πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?
    -ποσο κανει η αγορα ενος σκουτερ και ποσο ενος παπιου (για αυτους που συγκρίνουν "τεχνολογια")
    -ποσα απροβλημάτιστα χλμ θα βγαλει στη ζωη του ενα σκουτερ και ποσα ενα παπι με τα βασικα σερβις? Ποση αξια μεταπωλησης εχουν?
    -πως ειναι δυνατον να "κρατανε" και να "στρίβουν" 13ριδες, 14δες τροχοι και με αυτη τη κατανομη + ψηλο κεντρο βαρους ?
    -υπαρχει σκουτερ με σερβις 5000 χλμ σε επίσημο μαγαζί (με εγγύηση) με κοστος 30 ευρω(!) οπως το παπι μου? πειτε μου ρε παιδια γιατι ο αδελφος μου σιχτιρίζει καθε φορα που του το λεω .... και κλαίει με τα λεφτα που δινει για το runner του..... ασε που εχει "μεινει" 3 φορες μεσα στη βροχη! (αγορασμένο καινουριο την ιδια ημερομηνια που πηρα το παπι μου)

    απο την αλλη μερικα σκουτερ εχουν βελτιωθει πολυ πρεπει να πω... οπως το nexus αλλα δε βλεπω και πολλα τετοια στο δρομο! Ολο τα «απλα» κυκλοφορουν

    τα burgman δεν ειναι στην ουσια αυτο που "ερχεται στο κεφαλι σου" οταν λες "σκουτερ"... ειναι ειδικη περίπτωση...

    τα μεγα σκουτερς ειναι δύσχρηστα και βαρια, δεν ανεβαίνουν πεζοδρομια αναμεσα σε αυτοκινητα και καιν πολυ βενζίνη! Ασε που στη κινηση δε χωρανε να κανουν ελιγμους!

    Ειναι «τρεντ» οπως τα varadero κτλ... και οχι «εργαλεια»

    +1000
    Κανεις δεν ειπε suzuki-k5 οτι ειναι για πεταμα τα megascooter, απλως ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για την πολη!
    Αν ειναι να αγορασω μια goldwing να πηγαινουμε τσαρκα στην Αγιου Μαρκου.
    Τι σχεση εχει η αυτονομια?
    Αν εχει μεγαλο ρεζερβουαρ θα εχει και μεγαλη αυτονομια, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν καιει(γιατι καιει...)
    2 λιτρα παραπανω λαδι δεν ανεβαζει το κοστος συστηρησης!
    Αλλα ειναι αυτα που το ανεβαζει!
    Και οσο να΄ναι, με 1500-1800? παιρνεις αψογο παπι 125cc, για αντιστοιχο scooter 125cc πανβαρο(+50 κιλα στανταρντ) θελεις 2500+ τουλαχιστον.Μερικα 125 εχουν και 4000!!!
    Αν αυτο δεν παιζει ρολο για ενα καθημερινο ΕΡΓΑΛΕΙΟ μετακινησης, τοτε τι ειναι?
    Αν ενα παπι το αφησεις χωρις σερβις, το πιο πιθανο ειναι να μην παθει τιποτα, για ασε ενα σκουτερ..
    Για να μην νομιζεις οτι δεν θα γουσταρα τα γκαζια ενος σκουτερ 250cc για παραδειγμα, να σου πω οτι βλεπω το beverly 250cc στους δρομους και μου αρεσει πολυ, αλλα οταν σκεφτομαι το κοστος κτησης και συντηρησης(+την καταναλωση), γιατι εχω να συντηρησω και ενα Ζ750S, τοτε το ξεχναω επι τοπου

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Nikko over 3 η βγαλσιμο κατακόρυφη η και τα δυο;
    από m/m990 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2012, 12:42
  2. Ο ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ
    από ΝΙΚΗ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2007, 11:50
  3. S.o.s. ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ.
    από beniamin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 23:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF