Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 176

Θέμα: Mega scooter-Μοδα,χαζομαρα ή και τα δυο?

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
    Είστε τρομερά απόλυτοι πάντως όλοι σας.Και μου την σπάει ο ρατσισμός μερικών για τις μηχανές.Γιατί δεν είναι μορτοσυκλέτα επειδή είναι αυτόματη?
    ναι γι αυτο ακριβως!!
    συμπλεκτης rules λεμε!

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki_k5
    ]


    Θα στο αποδείξω όλα φίλε επειδή συχαίνομαι τα ψέμματα οπότε και τ'αποφεύγω.



    http://img78.imageshack.us/my.php?image=1934pluj3.jpg

    193 με od στις 7200 στροφές.Εδώ επειδή είναι νορμάλ το μηχανάκι χωρίς εξάτμιση και φίλτρο δεν μπορεί να χτυπήσει κόφτη.Του μένουν ακόμη 1400 στροφές για να χτυπήσει κόφτη στις 8500.Την 6η κατάφερα και την χτύπησα κόφτη με την τοποθέτηση της Yoshimura.Στα 204 δεν έχω φωτό,την Κυριακή που θα πάω Αράχωβα θα το φωτογραφίσω και θα στο δείξω.

    Είστε τρομερά απόλυτοι πάντως όλοι σας.Και μου την σπάει ο ρατσισμός μερικών για τις μηχανές.Γιατί δεν είναι μορτοσυκλέτα επειδή είναι αυτόματη?Αλλά κακώς γίνεται μια συζήτηση που στην ουσία κανεις από εσάς δεν τα έχει καβαλήσει.Τώρα όσον αφορά τις κόντρες κάτι transalp,freewind,xt ακόμα ψάχνουν.Άστσ να ψάχνουν και να κάνουν τους αδιάφορους όταν πλησιάζουν δίπλα σου γιατί είναι γελοιόι όσοι δεν παραδέχονται.
    [/QUOTE]

    Δε μου απαντας ομως πως στριβεις σχεδον ξαπλωμενος και αραχτος;;;;;;
    Δεν εχω κατι με τα megascooter,ειναι φτιαγμενα να κανουν οπως ειπα,λιγο απ’ολα...
    ...βεβαια,υπαρχουν κι ορισμενοι θρασυτατοι(οπως παντου στον πλανητη,στις εργασιες,στις φιλιες,γενικοτερα στη ζωη,ετσι και στο δρομο,που σου κολλανε ξεχνωντας πως κατω απο τα ποδια τους δεν βρισκεται το busa μα ενα scooter...και τοτε...

    Και για πες μου φιλε,εστω πως τα ¨πιανει¨,νιωθεις ασφαλης;;;
    νιωθεις να εχεις τα φρενα που σου χρειαζονται να σταματησει απ’τα 200;;;
    ...cause the place seems still alive...

  3. #63
    νΙΏΘΩ ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΑΣΦΑΛΉς ΦΊΛΕ ΜΟΥ.σΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΊ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΛΌΓΩ ΗΛΕΚΤΡΙΚΉς ΖΕΛΑΤΊΝΑς ΤΗΝ ΟΠΟΊΑ ΤΗΝ ΠΑς ΣΤΑ ΤΈΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΊ ΤΊΠΟΤΑ,ΣΤΑΘΕΡΌΤΑΤΟ ΣΤΟ ΔΡΌΜΟ.πΗΓΑΊΝΩ ΤΑΞΊΔΙΑ ΜΕ 180-190 ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΘΗΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΕΙ ΤΊΠΟΤΑ.ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ ΑΨΟΓΑ.ΤΟ ABS ΤΟΥ bURGMAN ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΑ 4 ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΣΥΣΤΉΜΑΤΑ ΑΒΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΕΘΕΙ ΠΟΤΈ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ.ΟΑΤΝ ΠΕΡΝΩ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΞΕΖΟΥΜΙΖΩ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ.ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΨΟΓΑ ΑΠΟ ΤΑ 200 ΧΛΜ.ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ TDM 900 2004 ΚΑΝΑΜΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΔΟΚΙΜΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ 170-0.ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΧΑΛΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΤΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΖΥΓΙΖΕΙ 265 ΠΛΗΡΕΣ.ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΜΕΝΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ.ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΘΡΑΣΥΤΑΤΟΥΣ ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.


    ΦΙΛΕ vassilis88 ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΟΤΙ ΗΔΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΤΟ ΣΕΙΡΙΑΚΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΑΛΑ BURGMAN ΚΑΙ ΣΤΟ FJR 1300.OΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΕΣ.ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΙΡΙΑΚΟ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ.


    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ mEGASCOOTER ΕΤΣΙ.ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΟΝΤΑΙ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΞΑΠΛΑ ΠΙΣΩ.

  4. #64
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Μη συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.
    Αλλο οι μηχανές, άλλο τα σκούτερ και άλλο τα αυτοκίνητα.
    Αλλο οι μηχανόβιοι, άλλο οι σκουτεράδες και άλλο οι αυτοκινητάκηδες.

    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  5. #65
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2006
    Μηνύματα
    29
    να μαι και εγω.

    ας πω και εγω τα δικα μου.

    κατα ρχην ο τιτλος του ποστ προσπαθει να χαρακτηρισει μια κατηγορια μοτοσυκλετων χαζομαρα?
    με τινος κριτηρια? αυτων που δεν οδηγουν την συγκεκριμενη κατηγορια?

    με την ιδια λογικη χαζομαρα ειναι και οτι δεν οδηγει ο καθενας μας.
    ο σωστος μηχανοβιος ποτε δεν κρινει μηχανες , μονο οδηγους.
    ο οδηγος κανει το μηχανακι.

    οταν αρχιζετε να συγκρινετε scooter με μηχανες καντε τους σωστους διαχωρισμους.
    τα παπια δεν ειναι μηχανες.
    τα scooterakia δεν ειναι μεγα scooter
    τα μεγα scooter δεν ειναι παπια.

    εγω οδηγαω ενα kymco xciting 500 μεσαια τιμη για mega scooter 6000 ευρω.

    εχω συστημα συνδυασμενων φρενων ( η πισω ροδα μου δεν μπλοκαρει )
    και τα φρενα λειτουργουν αψογα.
    το μηχανακι ειναι φοβερα στημενο στον δρομο.
    απο επιδοσεις 150 τελικη (με gps) kai 130-140 ταξιδι με 2 ατομα και βαλιτσα.
    καταναλώση μεγαλη μονο οταν του πινω το αιμα.
    εχω φορτιστη κινητου!
    χειροφρενο!

    τωρα αν θελετε να μου πειτε οτι μια μηχανη στα 500-600 κυβικα μπορει να μου προσφερει αυτην την ανεση που εχω, περιμενω να μου πειτε ποιο μοντελο ειναι αυτο και εγω θα συγκρινω τιμη , ποιοτητα , και αξιοπιστια καθως και εξοπλισμο μηχανης μοτερ σε σχεση με το scooter μου που ειναι κορεατικο.


    υποψιν οτι και εγω ειμουν χρονια παποβιος και συχνος θαμωνας τις βουτας απο την ηλικια των 17 χρονων (περιοδος 1995) και εβλεπα τα scooter και τα θεωρουσα χαζομαρα ειλικρινα.
    αλλα οταν ετυχε λογω δουλειας να παρω ενα yamaha cygnus 125 ενα μικρο scooteraki δηλαδη εμεινα βλακας με την διαφορα που ειχε σε σχεση με ενα astrea που ειχα.
    φοβερα ανετη σελλα. δεν εβρεχα τα ποδια μου βστις λακουβες κτλ κτλ.
    ασε που κατεβαινα στην αθηνα και ειμουν πολυ λιγοτερο ταλαιπωρημενος σε σχεση με το παπι.
    αποτελεσμα πηγα πηρα ενα ιδιο (125) το οποιο πουλησα τελικα και πηρα το 500αρι.


    οσο για τον φιλο

    quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    -πως ειναι δυνατον να εχει "καλη ανάρτηση" ενα ψαλίδι που κουβαλαει πανω του το μισο μοτερ+μετάδοση, ιμαντα, εξάτμιση και της παναγιας τα ματια?

    δεν κουβαλαει το ψαλιδι φιλε μου το μοτερ.
    το μοτερ ειναι ουσιαστικα το ψαλιδι.
    ελα να δεις πως ειναι δεμενο το ψαλιδι στο δικο μου μηχανακι και μετα τα λεμε.

    και οσον αφορα το burgman του φιλου ποιο πανω.
    εγω το εχω δει που το πηρε βολτα ενας απο την παρεα και στο ανοιγμα του γκαζιου σηκωσε ροδα.

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2006
    Μηνύματα
    29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Αλλο οι μηχανόβιοι, άλλο οι σκουτεράδες και άλλο οι αυτοκινητάκηδες.
    αλλο η scooterades αλλο η μηχανοβιοι?
    και τι τους διαχωριζει δεν καταλαβα?
    οχι τιποτα αλλο απλως να ξερω τι ημουν και τι εγινα με το που αλλαξα μηχανακι.

  7. #67
    Εγω εθιξα μονο την χρηση αυτων των οχηματων ΜΕΣΑ στην πολη!
    Το τι κανουν εξω απο αυτη, δεν με αφορα, γιατι πολυ απλα δεν θα διαλεγα megascooter ποτε για ευχαριστηση!
    Τα scooter καινε τα κερατα τους για τους ιππους που εχουν!
    Και αυτο λογο της μεταδοσης, που κανει τον κινητηρα να δουλευει συνεχως στο μαξιμουμ της δυναμης του.
    Τα 125 ειναι πιο γρηγορα?Εχουν 2-3 ιππους παραπανω, αλλα και 30-50 κιλα στην πλατη.Για δες πιο ειναι πιο γρηγορο τωρα.
    Ενα scooter 125cc εχει 3000-3500?, ενα 250cc 4000-4500?, ενα 400 4500-5500? και ενα high end 650 μεχρι 11000.
    Μα ειμαστε σοβαροι, το εχουμε ξεφτιλισει τελειως?
    Ειναι δυνατον με 6500-7500 να αγοραζεις μηχανες 100 ιππων, και με τα ιδια λεφτα να αγοραζεις 500αρι ''χρηστικο'' scooter?

    50 χρονια πισω τα παπια?Δεν εχεις δικιο σε αυτο, και βασικα, ποιος ο λογος να γινουν υδροψυκτα, αφου ενας πονοκεφαλος παραπανω θα ειναι!
    Το παπι ειναι ενα ΤΙΜΙΟ μεταφορικο μεσο για μεσα στην πολη, και δεν ζηταει τιποτα.(σχεδον ουτε βενζινη, με καταναλωση 2.5 λιτρα/100χλμ)
    Οπως ειπε και ο φιλος, δεν μου λεει τιποτα που εχουν παρει πολυ ''γιαπιδες wanna be'' scooter.
    Και golf εχει γεμισει ο τοπος, τι παει να πει αυτο ομως?

    Αν ειναι να δινω τοσα λεφτα για συντηρηση, τοτε προτιμω να παρω ενα εντουρακι 250 ή ενα CBF250 που και καλυτερα ειναι , και κυριως ειναι ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2006
    Μηνύματα
    29
    ok καταλαβα .

    λες για την χρηση μεσα στην πολη.
    πολυ σωστα το παπι ειναι η πιο οικονομικη λυση αλλα οχι η πιο ανετη σωστα?
    εγω προσωπικα αν καποιος μου εθετε σαν ορο ενα οικονομικο αξιοπιστο μηχανακι για την πολη θα του ελεγα παπι δεν το συζηταω.
    και μιλαμε για παπια scooter στα 200 κυβικα max.

    τωρα οσον αφορα τα megascooter και ταξιδια εξω απο την πολη επειδη εσυ δεν το ευχαριστιεσαι ολοι οι αλλοι ειναι θυματα της μοδας η της χαζομαρας?
    η μηπως ειμαστε wanna be γιαπιδες οπως λεει ο φιλος σου επειδη εσυ δεν γουσταρεις το κοστος κτησης και των service κτλ κτλ.

    και μετα καθεσαι και μου συγκρινεις βαση χρηματων αγορας τους 100 ιππους μιας μηχανης με την ανεση και την χρηστικοτητα ενος scooter.
    εχεις δει κανεναν να πηγαινει να παιρνει mega scooter και στολη για να το βαλει πιστα η να πατησει κανενα r1?
    ποιος σου ειπε οτι τα mega scooter τα αγοραζουν σαν μηχανακια επιδοσεων?

    και για να μην μπερδευεσαι ολα μοτοσυκλετες ειναι.
    τα scooter ειναι κατηγορια οπως τα enduro street κτλ κτλ.
    .................................................................................................... .................................................




    """"Αν ειναι να δινω τοσα λεφτα για συντηρηση, τοτε προτιμω να παρω ενα εντουρακι 250 ή ενα CBF250 που και καλυτερα ειναι , και κυριως ειναι ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ""""

    οσο για το τελευταιο με την ιδια λογικη υπαρχουν και τα ποδηλατα για πιο οικονομικα.
    με ενα σαντουιτς βγαζει 25 χιλιομετρα

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Εμένα αυτό που δε μ' αρέσει καθόλου στα σκούτερ γενικώς είναι αυτό το κενό ανάμεσα στα πόδια του αναβάτη που δεν τον αφήνει να "δεθεί" με το όχημα, όπως σε μια μοτοσυκλέτα. Είναι ένα (ίσως γρήγορα, ίσως εύκολα, ίσως άνετα) κινούμενο σκαμπώ.
    Επιπλέον, οι μικρές ρόδες και το μεγάλο μη αναρτημένο βάρος πίσω, τους χαλάνε τη συμπεριφορά. Η ύπαρξη μερικών μέγκα σκούτερ με (κάπως) μεγαλύτερους τροχούς και διαφορετική διάταξη πίσω ανάρτησης απλά είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

    Βέβαια, στα χέρια ικανών οδηγών ακόμα και τα σκούτερ μπορούν να οδηγηθούν με απίστευτους ρυθμούς (όποιος έχει πάει στη Ρώμη, σίγουρα καταλαβαίνει).

    Εγώ πάντως δυο άτομα που ξέρω τα οποία πέρασαν από μηχανή σε μεσαίο σκούτερ λένε ότι "άνετο, μια χαρά, βολικό εργαλείο". Όταν τους ρώτησα τι λένε από οδική συμπεριφορά μου είπαν ότι αυτός ο όρος ουσιαστικά στα σκούτερ δεν υφίσταται - είναι εργαλεία που σε μεταφέρουν άνετα και γρήγορα, αλλά δεν υπάρχιε η έννοια της οδηγικής ευχαρίστησης (τουλάχιστον όχι στο βαθμό που υπάρχει σε μια μοτοσυκλέτα).

    Όσο για τα παπιά....ε, οκ, τίμια εργαλεία, ναι, αλλά σχεδιαστικά ανήκουν σε άλλον αιώνα σε σχέση με κάποια πανέμορφα νέα σκούτερ. Και δεδομένου ότι σίγουρα ούτε αυτά προσφέρουν δυνατές οδηγικές συγκινήσεις, σίγουρα θα προτιμούσα ένα μικρό σκούτερ από ένα παπί.

  10. #70
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2006
    Μηνύματα
    29
    σιγουρα δεν μπορουν να ειναι ολα τα scooter kai mega scooter τελεια .
    αλλα υπαρχουν αξιολογες προτασεις που απλως μετα ειναι θεμα προσωπικων προτιμησεων και διαθεσης χρηματων για το που θα καταληξεις.

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2006
    Μηνύματα
    3
    εγω θα απαντησω σε οτι λετε με βιντεο, γιατι αν λενε οτι μια εικονα = 1000 λεξεις τοτε ενα βιντεο = 25 εικονες/1 sec.. μιλησανε καποιοι για κρατηματα οτι δηλαδη τα scooter ειναι σκοτωστρες και οτι δεν μπορεις να μπεις σε στροφες ξαπλωμενος με το scooter. Ας πουμε οτι συμφωνω οτι με το ξαπλωμεμενος οτι ειναι επικυνδινο να μπεις αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να μπεισ κ'ολας. προς θεου δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν και ουτε μιλαω προσοπικα για κανεναν. Ας δουμε λοιπον μπαινεις ξαπλωμενος η οχι?

    http://www.youtube.com/watch?v=k_ZiaNTp1Z0&NR
    και για να μην νομιζουμε οτι τυχαμε πανω στην περιπτωση ας δουμε αλλο ενα 2καβαλο κ'ολας

    http://video.google.com/videoplay?docid=6683096758985809988&q=tmax
    αν θελετε μπορειτε να βαλετε και ηχο να ακουσετε το ξυσιμο απο κατω.

    Επισης αν καταλαβαινω καλα σε αυτο το τοπικ τι προσπαθητε να συγκρινετε? Παπι vs megascooter? Τα πραγματα ειναι απλα. Επειδη ειχα και αλλαξα και παλι εχω παπι εχω και megascooter ομως ειναι σαν να προσπαθουμε να συγκρινουμε ενα smart vs μιας οικογενιακης μεγαλης mercedes. Δηλαδη καμια σχεση. αλλιως χωνεσαι με το παπι στην κινηση αλλιως με το scouter. Επισης ναι το παπι καιει λιγοτερο και χωραει παντου μεσα στην κινηση. Δεν εχει ομως την ανεση του scooter? Δεν εχει ραδιοφωνο, δεν εχει κρατηματα, δεν εχει καλα φωτα, δεν σε υπολογιζουνε οσο με ενα megascooter, δεν πας πανω απο 110 -120 πραγματικα χιλιομετρα και οχι σαν το yamaha z μου που διχνει οτι παω 140 δικαβαλο αναβαση συγγρου, δεν μπορεις με το παπι να πας super market και να κουβαλισεις 25 σακουλες τροφιμα για το σπιτι (και με αποδηξεις οπιος δεν το πιστευει), δεν μπορεις να πας ταξιδι, οταν βρεχει δεν μπορεις να πας πανω απο 50-60 ενω με το megascooter πας πολλα παραπανω, δεν εχεις την ασφαλεια που εχει ενα scooter.-
    Αν ειναι λοιπον να τα συγκρινουμε να ανοιξουμε και αλλο ενα τοπικ με θεμα megascooter vs παπι και ας ξεκινησω απο δω μιας και σας επιασα να συγκρινετε:

    To scooter μου εχει:
    2 δισκοφρενα μπροστα 1 πισω με 4 εμβολα η καθε brembo δαγκανα και η αριστερη μανετα φρενου ποιανει 60% στο πισω δισκοφρενο και 40% στο μπροστα δεξι. με λιγα λογια πατωντας μονο την αριστερη μανετα ποιανουν ομοιομορφα και τα 2 σε συνδιασμο με το βυθισμα των αναρτησεων χωρις να τσακιστεις.
    Το αλλο φρενο πιανει στον μπροστα αριστερα δισκοφρενο και το χρισιμοποιω μονο οταν ειναι να κοψω πολλα χιλιομετρα απο τα 160-180..
    Ειναι υδροψυχτο 4χρονο 459cc + βεντιλατερ για να μην ανεβαζει ποτε θερμοκρασια σε κινηση και ανηφορες.
    Εχω ραδιοφωνο απ την μανα του
    Εχω ενδοσηνενοηση οδηγου και συνοδηγου μαζι με το ραδιοφωνο απο την μανα του και αυτο
    Εχω ανοιχτη ακροαση του κινητου που συνδεεται με το ραδιοφωνο και την ενδοσυνενοηση και το κινητο εχει το ντουλαπακι του (εκει ειναι το κιτ ανοιχτης συνομιλιας που συνδεεται με το ραδιο και την ενδοσινενοηση). Με λιγα λογια ειμαι δικαβαλο και μιλαω με το συνοδηγο και με ενα κουμπακι ακουμε ραδιοφωνο και αν καλεσει κανεις στο κινητο την ωρα που ακουμε ραδιωφονο αν παρει κανεις στο κινητο ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΚΛΗΣΗ οπως λεει και η διαφημηση παταω ενα κουμπακι και μιλαω. θα μου πειτε τωρα και αν δεν θελουν εμενα στο κινητο και θελουν τον συνοδηγο? Κανενα προβλημα παταω ενα κουμπακι και μιλαει ο συνοδηγος... Η παταω παλι κουμπακι και μιλαμε και οι 2 μαζι.
    Εχω αναπτηρα αυτοκινητου κατω απο την σελα. (Για αν αδειασει η μπαταρια απο το κινητο το να το φορτιζω απο κει)
    Εχω αντικλεπτικο immobilizer ασε που το δικο μου δεν το φορτωνουν οπως φορτονουν τα παπια σε 30 sec...
    Exω φωτα που κανεις δεν αντεχει να τα κοιταξει το βραδυ με την μεγαλη σκαλα
    Εχω εγκεφαλο :rotflmao:
    Εχω μια σελα που χωραει 2 μεγαλους κωλους πανω :rotflmao:
    Εχω μαξιλαρακι στην σελα και του οδηγου και του συνοδηγου για να πηγενουμε αραχτοι τα ταξιδια μας.
    Exω υπολογιστη ταξιδιου
    Εχω ενδηξη θερμοκρασιας
    Εχω 180 τελικη στους κοφτες (δεν ειναι και ασχημα για 459cc εε?)
    Εχω ηλεκρουδραβλικο διπλο σταντ (οταν σταματησω παταω ενα κουμπακι και μπαινει στο σταντ μονο του)
    Εχω απειρο χωρο κατω απο την σελα που χωραει 2 κρανη (Τα αδιαβροχα και τα εργαλεια της δουλειας τα βαζω στην βαλιτσα πισω)
    Εχω και λιγο χωρο στο μπροστινο ντουλαπακι
    Εχω ζελατηνα μπροστα για να μην τροω αερα
    Εχω ηλεκτρονικο ψεκασμο
    Exω alarm
    Και φυσικα απο αυτοματισμους εχω απειρους που αν κατσω να γραψω δεν θα τελειωσω ποτε
    Μεχρι και το φλας αν ξεχασω ανοιχτο κλινει μονο του μετα απο 1 ΚΗΜ
    α και οταν σταματαω στο βενζιναδικο δεν κατεβαινω να ανοιξω την σελα για να του ριξω βενζινη

    Παμε στο παπι τωρα...

    2 καθρεφτες
    2 πατακια πισω για τον συνοδηγο
    2χρονος υδροψυχτος κινητηρας
    Αριστερο και δεξι flash και εχω βαλει και μικρα flasakia να φενεται πιο μουρατο
    Σελα
    Ροδες με ακτινες που καθε τοσο θελουν και μια ακτινολογηση
    Συμπλεκτη
    και σκελετο απο μεθυσμενο οξυγονοκολητη ιαπωνα που βιαζοτανε να βγαλει παραγωγη
    Τι αλλο να πω? κατι θα μου διεφηγε... Α ναι... Καθε φορα που γυρναω με το παπι σπιτι βρομαω κατσικιλα απο το λαδι που καιει :rotflmao: Θα μου πειτε τωρα γιατι πηρα διχρονο? Ε τι να κανω ηθελα να πηγενει λιγο... Ειχα και ενα honda inova 125 και μετα απο 6 μηνες ακουγοντουσαν ολα τα πλαστικα γκαπ γκουπ και μου ριχνανε και ολα τα suzuki FX και τα yamaha Z. Ετσι λοιπον πηρα ενα Υαmaha z και γω για να ξεκολαει λιγακι...

    Ενταξει δεν λεω καλο και το παπι αλλα μονο για να κατεβαινω ομονοια που ειναι πιχτρα στην κινηση. Παντως σιγουρα σιγκρινεται με αλλα scooter μικρων κιβικων και οχι με Megascooter.
    Οπως ειπε και ο αλλος ο φιλος μας τα παπια ειναι πραγματι 50 χρονια πισω. Δεν εχουν κανει τιποτα για βελτιωση και ακομα σκοτωστρα ειναι... Ενω τα scooter ειναι η εξελιξη της vespas. και ομως βλεπετε και μονοι σας ποσο εχουν εξελιχτει...

    Επισης η Αθηνα ειναι για 2 μηχανακια... Ενα για να το εχεις το πρωι στην πηχτρα του κεντρου (παπι η μικρο scooter) και ενα για το καφεδακι σου το απογευμα και για να γυρνας (on-off,street,megascooter η οτι αλλο)

    Οσο για τα service τα ''Πανακριβα'' δεν ζηταει και πολλα ενα scooter οπως ακριβως και ενα παπι.. To λαδακι του τα τακακια του και καθε 12.000 χιλιομετρα εναν ιμαντα μεταδοσης. Ο ιμαντας ειναι σαν την αλυσηδα! και στα μηχανακια με αλισυδα παλι αν το σκεφτητε ενας σωστος αναβατης καθε 12.000 την αλλαζει. Τα λαδια μπορει και μονος του καποιος να τα αλλαξει το ιδιο και τα τακακακια... Εγω το παπι μου δεν το παω ποτε για service.. παντα μονος μου. Το scooter to παω για service σε εξουσιοδοτημενο μονο και μονο για το βιβλιο εγγυησης και επειδη εχω αρχισει και του κανω μετατροπες στην μεταδοση και πολλα αλλα που δεν μπορω να τα κανω μονος μου... Αλοιμονο αν το πηγενα μονο για λαδια σε συνεργειο...
    Chaly 72cc| ---> |Jazz 50cc| ---> |GLX 72cc->90cc->100cc->119cc| ---> |XLR Baja 250cc|---> |CR125cc + CR250cc| |Inova 125cc|---> |Z'125cc|---> |XR400cc| ---> |XR600cc->613cc->620cc|--->|X9 500 Evolution 500cc|

  12. #72
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Oλα οσα λες και γω συμφωνω,οσο για το ξυσιμο και το αν μπαινει στις στροφες και μενα το gilera 125 που εχω ξυνει αλλα τι ξυνει?απο την αριστερη μερια οπως και το τ-max σου ειναι το μαμημενο το σταντ ατσι δεν ειναι?δεν ακουσα να ξυνεις δεξια στο βιντεακι στο google?ουτε και γω εχω ξυσει ποτε απο την δεξια μερια ,γιατι?γιατι απλα δεν εξεχει κατι για να ΞΥΣΕΙΣ οποτε καταλαβαινεις οτι το ξυσιμο αρσιστερα ειναι πολυ ευκολο για οποινδποτε μες απλες γνωσεις παπιου.παντα φιλικα και καλως ηρθες στο moto.gr

  13. #73
    To Θέμα είναι αν ξύνει?Το θέμα είναι πως μπαίνει.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Αρχικά δημιουργήθηκε από howww
    ειναι σαν να προσπαθουμε να συγκρινουμε ενα smart vs μιας οικογενιακης μεγαλης mercedes. Δηλαδη καμια σχεση...
    ...Καμία σχέση όντως το παπί με το μέγκα σκούτερ, όμως κι εσύ (όπως και άλλοι) έγραψες ένα κατεβατό ολόκληρο συγκρίνοντας τα ασύγκριτα!
    Το τόπικ ξεκίνησε σχολιάζοντας τα μέγκα σκούτερ ως φιλοσοφία μοτοσυκλέτας. Τώρα το να παραθέτεις ραδιόφωνα, υλεκτρουδραυλικά στάντς και... βαντιλατέρ ως στοιχεία υπεροχής...Κανείς δεν αμφισβήτησε τον πλούσιο (μέχρι υπερβολής για πολλούς) εξοπλισμό των μέγκα σκούτερ.

    Είναι απλό: Γουστάρει κανείς άνεση (όχι ανάρτησης!), πολυτέλεια και gadgets? Του αρέσουν τα μέγκα σκούτερ. Γουστάρει οδήγηση μηχανής? Αγοράζει μοτοσυκλέτα και συμβιβάζεται με λιγότερες ανέσεις και χλίδα. Δικαίωμα του καθενός να έχει τις προτεραιότητές του, αρκει να μην προσπαθεί να τις επιβάλλει στους άλλους.

  15. #75
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2006
    Μηνύματα
    3
    Σ'ευχαριστω. δεν ξερω για το ΤΜΑΧ αυτο βρικα σε βιντεο αυτο εβαλα.. Με το Χ9 που εχω εχει τυχει να ξυσω και την δεξια πλευρα σε καλη ασφαλτο. Σε αυτα τα μηχανακια δεν μπορεις να ξυσεις το πλαστικο... πρωτα θα βρουνε τα μεταλικα μερη απο κατω.. το θεμα ομως δεν ειναι ξυνει δεν ξυνει. τον ειδατε τον τυπο πως εμπαινε στο πρωτο βιντεο? εξετασεις εδινε ο ανθρωπος και το εβαζε τερμα κατω και ηταν και σε ξαπλωτη σταση.. εννοω δεν ειχε στηθει και τα εκανε ολα αυτα. φανταστητε να εβαζε κανονικα τα ποδια του και να στηνοτανε πως θα το εβαζε.. Παντως απο ασφαλεια στην οδηγηση πιστευω οτι ειναι ικανοποιητικη. Μπορει αλλοι να διαφωνησουνε μαζι μου παντως εγω που το ζω καθε μερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με κρατημα και ταχυτητες και γενικα σε σχεση με ολα τα αλλα που εχω οδηγησει και θα διαφωνησω στο ποστ οτι το μεγα σκουτερ ειναι μοδα-χαζομαρα. Δεν αρχισα εγω να συγκρινω και να λεω ενα σωρο πραγματα που δεν στεκουν ουτε επιβαλλω σε κανεναν να παρει σκουτερ. οπως εγραψα και προιγουμενως εναι βλακεια αν συγκρινουμε κατι τετοιο.. ειναι σαν να συγκρινουμε smart vs mercedes και μιας και ειδα οτι το συνεχιζετε και συγκρινετε ειπα να γραπσω και γω την δικη μου συγκριση μιας και ειμαι κατοχος και παπιου και μεγα σψουτερ..
    Chaly 72cc| ---> |Jazz 50cc| ---> |GLX 72cc->90cc->100cc->119cc| ---> |XLR Baja 250cc|---> |CR125cc + CR250cc| |Inova 125cc|---> |Z'125cc|---> |XR400cc| ---> |XR600cc->613cc->620cc|--->|X9 500 Evolution 500cc|

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Nikko over 3 η βγαλσιμο κατακόρυφη η και τα δυο;
    από m/m990 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2012, 11:42
  2. Ο ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ
    από ΝΙΚΗ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2007, 10:50
  3. S.o.s. ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ.
    από beniamin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 22:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF