Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 176

Θέμα: Mega scooter-Μοδα,χαζομαρα ή και τα δυο?

  1. #91
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    2 μεγαλα μειονεκτηματα των scooter!
    -Δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ο κινητηρας σαν φρενο
    -Δεν παιρνει μπρος με σπρωξιμο

    Επαναλαμβανω, πως θα αγοραζα ενα για μεσα στην πολη,ΕΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΔΙΤΡΟΧΟ, ομως επειδη το θελω μονο για την πυκνη κινηση, επιμενω στο παπι!Και τι εγινε που μου ριχνουν στα φαναρια?
    Αλλωστε οι περισσοτεροι ειναι τοσο κουλαδια, που στην πρωτη στροφη/δυσκολια, παλι μπροστα τους βγαινω!

    Τα λεφτα που μου περισσευουν προτιμω να τα σκαω στην μοτοσυκλετα μου, και μονο!
    Τα παπια/σκουτερ ειναι εργαλεια, και δεν μπορουν να προσφερουν ευχαριστηση(σπορ οδηγηση).
    Μια μοτοσυκλετα ακομα και 50cc(υπαρχουν πολλα Ιταλικα) μπορει!
    1ον Αφού θα έπαιρνες κι εσύ σκούτερ, θα γινόσουν κι εσύ ένας μοντέρνος χαζός... Αναιρείς τον τίτλο του ποστ σου.

    2ον Εσύ ταυτίζεις την ευχαρίστηση με την σπορ οδήγηση. Για κάποιους άλλους η ευχαρίστηση μπορεί ταυτίζεται με κάτι άλλο. Γι΄αυτό σου λέω ότι το θέμα είναι υποκειμενικό και ότι η αγορά μιας μοτοσυκλέτας εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας. Σημασία έχει να γουστάρεις αυτό που καβαλάς και να είσαι σωστός οδηγός.

  2. #92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Αφτερ και το δικο μου φρεναρει με το μοτερ του και εχω glera runner 125 και φρεναρει πολυ καλα μαλιστα το εχω συζητησει με φιλο κολλημενο με το ιννοβα του και το οδηγησε αφησε γκαζι και.... εμεινε μλκς!!αντε μετα να δεις που δεν μου το εδινε πισω να το οδηγησω εγω?μου εδωσε την μπαχατελα το ιννοβα(σορυ αλλα αν οδηγησετε σκουτερ ετσι θα βλεπετε το παπι σας μετα!)τι να το κανω με 17ρες ζαντες καθε μηνα ακτινολογηση(καλα ο φιλος μου ειναι μλκς ολες τις λακουβες σημαδευει )και να μου φευγουν τα σφραγισματα καθε φορα που πεφτω σε λακουβα,ασε το αλλο πανω απο 15λεπτα πανω στο παπι και σηκωνεσαι με ενα κ@λο λες σε εχουν μαμησει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Το μονο ελλατωμα που βρισκω στο σκουτερ μου ειναι τα ακριβα σερβις τα οποια θα τα κανω μονος μου αφου ληξει η εγγυηση και θα πηγαινω μονο για αλλαγη ιμαντα σε εξιουσιοδοτημενο.αυτα
    Βασικα το παπι που πηρα εχει ζαντες με μπρατσα, οποτε αντε γεια ακτινολογηση.
    Στις λακουβες, ακομα και δικαβαλο, μια χαρα ειμαι, βλεπεις δεν πηρα Innova, αλλα το kristar, με αναρτησεις κορυφαιες για παπι.
    Και η σελα του μια χαρα ειναι, εγραψα και 100χλμ σε μια μερα μεσα στην πολη, και δεν καταλαβα τιποτα

    Οπως ξαναειπα, φυσικα και ενα scooter ειναι πιο γρηγορο σε επιταγχυνσεις(και τα >125 και σε τελικες), αλλα ειναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ σε συντηρηση και καινε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλασια!
    Προτιμω οτι περισσευει να τα ριχνω στο τεποζιτο του Ζ.

    Για ΕΝΑ οχημα σε αναλογη χρηση, θα επελεγα και εγω scooter, αλλα προτιμω να τα σκαω ΜΟΝΟ για την μοτοσυκλετα μου, και να δινω ενα μηδαμινο ποσο για χρηση του παπιου μεσα στην πολη.
    Και επανερχομαι σε αυτο που εγραψα πριν, την χρηση σε ΠΥΚΝΗ κινηση, που και παλι πιστευω οτι δεν εχει αντιπαλο το παπι

  3. #93
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Βασικα το παπι που πηρα εχει ζαντες με μπρατσα, οποτε αντε γεια ακτινολογηση.
    Στις λακουβες, ακομα και δικαβαλο, μια χαρα ειμαι, βλεπεις δεν πηρα Innova, αλλα το kristar, με αναρτησεις κορυφαιες για παπι.
    Και η σελα του μια χαρα ειναι, εγραψα και 100χλμ σε μια μερα μεσα στην πολη, και δεν καταλαβα τιποτα

    Οπως ξαναειπα, φυσικα και ενα scooter ειναι πιο γρηγορο σε επιταγχυνσεις(και τα >125 και σε τελικες), αλλα ειναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ σε συντηρηση και καινε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλασια!
    Προτιμω οτι περισσευει να τα ριχνω στο τεποζιτο του Ζ.

    Για ΕΝΑ οχημα σε αναλογη χρηση, θα επελεγα και εγω scooter, αλλα προτιμω να τα σκαω ΜΟΝΟ για την μοτοσυκλετα μου, και να δινω ενα μηδαμινο ποσο για χρηση του παπιου μεσα στην πολη.
    Και επανερχομαι σε αυτο που εγραψα πριν, την χρηση σε ΠΥΚΝΗ κινηση, που και παλι πιστευω οτι δεν εχει αντιπαλο το παπι
    δεν με εχεις πετυχει ακομα στο δρομο με το σκουτερ για αυτο τυα λες αυτα για την κινηση εχω πει πιο πανω οντως ειναι πιο ακριβα στην συντηρηση αλλα γιατην βερνζινη βγαζω 260χιλ με ενα γεμισμα 8ευρω και ο κολλητος 130 με 4ευρω το ιδιο δεν ειναι με το παπι? μην το πεις πουθεν μεταξυ μας το σκουτερ μου το πληρωνει η εταιρεια (σερβις,ασφαλεια,βενζινες)για αυτο το λογο το επελεξα σαν το μεταφορικο μου μεσο εν ωρα εργασιας(βλεπε εξωτερικες εργασιες),αν τυχει ποτε και φυγω απο την εταιρεια και παω σε δουλεια που δεν χρειαζεται μηχανακι για τη νδουλεια(γραφειο πχ)εχω και την μηχανουλα μου για γρηγορη μετακινηση στην εργασια μου

  4. #94
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ενταξει , και εγω πανω κατω αυτα πιστευω , αλλα μετα απο ενα περιστατικο που μου συνεβη στην παραλιακη με ενα Τ-ΜΑΧ τουμπανιασμενο ενος Ιταλου (υπαρχει και σχετικο ποστ , αλλα βαριεμαι να ψαξω) , τα ειδα με διαφορετικο ματι.Μετα οδηγησα και ενα NEXUS ...ε δεν ειναι και εντελως ξενερωτα τα scooters ..ειδικα to T-MAX παει σαν 650 on-off και εισαι ξαπλα , δεν βρεχεσαι , ανετοτατος ...μια χαρα ειναι! Σιγουρα δεν θα εδινα 9000+ ευρω για να το αγορασω , αλλα ξενερωτο και μοδατο δεν θα το χαρακτηριζα ποτε (πλεον...)

    Συμφωνω και εγω οτι το απολυτο οχημα για την πολη ειναι το παπι.Μπορει τα scooters να ειναι πιο ανετα και να προσφερουν χωρους και καλυψη απο νερα/αερα , αλλα το ζητουμενο -προσωπικα- για ενα οχημα που θα αναλλαβει τον ρολο του καθημερινου μουλαριου ειναι κυριως η οικονομια...
    ασε που το scooters ειναι τοσο κυριλε και στυλατα πλεον που πραγματικα δεν σου παει καρδια να δεις κανενα πλαστικο σπασμενο η γρατζουνισμενο απο την μαχη στους δρομους της πολης.

  5. #95
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    ασε που το scooters ειναι τοσο κυριλε και στυλατα πλεον που πραγματικα δεν σου παει καρδια να δεις κανενα πλαστικο σπασμενο η γρατζουνισμενο απο την μαχη στους δρομους της πολης.
    Aυτος ειναι και ο λογος που επελεξα παπι, και οχι την μηχανη μου(εκτος του κοστους) για καθημερινη μουλαροχρηση
    Οχι πως δεν θα με πειραξει να το βρω ξαπλα, αλλα αν εινα scooter σιγουρα θα εκλεγα πιο πολυ

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    182
    δεν είχα δει και τις τιμές μερικών απο αυτών....έριξα κατι βλέφαρα...παιδιά είναι πραγματικα ακριβα!!!!!μερικά ξεπερνούν και τα 10000!!!!

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Υπάρχουν ορισμένοι μύθοι τους οποίους τους τρώμε εύκολα γιατί έρχονται απο παλιά απο ανθρώπους που σεβόμασταν οταν ήμασταν μικροί και άμυαλοι.
    Ενας απο αυτούς είναι ο "μυθος του αυτόματου"
    Το "αυτόματο" κάποτε ήταν κακό γιατί ήταν Αμερικάνικο αυτοκίνητο με 3 ταχύτητες που δεν κλείδωνε ποτέ και ώς εκ τούτου πατινάριζε συνέχεια μέχρι την τελική του καταναλώνοντας γαλόνια βενζίνης και απο επιδόσεις με 3 ταχύτητες τι να φτουρίσεις όταν τα πιο απλά χειροκίνητα ήταν 4ρια.
    Κακό λοιπόν δικαιολογημένα.
    Στις μηχανές "αυτόματο" ήταν το garelli του μπάρμπα με τις 2 ταχύτητες που έτρωγε σκόνη απο οποιοδήποτε μαμά C50 και κατά τα άλλα ήταν ποδήλατο.
    Κακό και αυτό λοιπόν.
    Οι παλιοί λοιπόν οταν τα συζητάγανε αυτά στις καφετέριες ξέρανε τι λέγανε και καλά κάνατε και τους ακούγατε με το στόμα ανοιχτό.
    Τώρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει και μάλιστα πολύ.
    Υπάρχουν και αυτόματα 7άρια στα τουτού που δεν έχουν στόχο την ευκολία μόνο αλλά και τις επιδόσεις και την οικονομία.
    Ενώ τα σκουτερ πλέον δεν έχουν καν ταχύτητες.
    Το κιβώτιο μεταβάλει την σχέση μετάδοσης συνέχεια ανάμεσα σε 2 ακραίες τιμές.
    Τι καλύτερο.
    Ξεφύγαμε απο τις 5-6 σχέσεις και πήγαμε στις άπειρες.
    Το μόνο όριο αυτής της τεχνολογίας είναι η ιπποδύναμη που μπορεί να διαχειριστεί.
    Οταν με το καλό προχωρήσουμε και εκεί, απλά σκευτείτε το busa αυτόματο με συνεχώς μεταβαλόμενη σχέση μετάδοσης, και δυνατότητα επιλογής προγραμματος.


  8. #98
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

    Ενώ τα σκουτερ πλέον δεν έχουν καν ταχύτητες.
    Το κιβώτιο μεταβάλει την σχέση μετάδοσης συνέχεια ανάμεσα σε 2 ακραίες τιμές.
    Τι καλύτερο.
    Ξεφύγαμε απο τις 5-6 σχέσεις και πήγαμε στις άπειρες.
    Το μόνο όριο αυτής της τεχνολογίας είναι η ιπποδύναμη που μπορεί να διαχειριστεί.
    Οταν με το καλό προχωρήσουμε και εκεί, απλά σκευτείτε το busa αυτόματο με συνεχώς μεταβαλόμενη σχέση μετάδοσης, και δυνατότητα επιλογής προγραμματος.

    Μέσα είσαι. Aprilia 850 automatic engine.

    he project is nearing completion and will appear badged as an Aprilia 850 SportGear Auto in the Summer of next year, priced at around £5,250. We'll give you more details as we get them, which should be during the Milan Bike Show next month.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aprilia 850 automatic engine s.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	5,0 KB 
ID:	66478

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    182
    Στέφανε μια χαρά τα λές και κάπως έτσι είναι άλλωστε έχω δηλώσει ότι η τεχνολογία προχωρά απο την άλλη ναι σε φρένα (και πάλι....abs και χώμα....δεν πάνε μαζί)ναι σε λειτουργία κινητήρα(ψεκασμός)και όόόόλα τα άλλα μα στο αυτόματο ρε αγορίνα δεν έχω πιστει ότι είναι καλό η η τεχνολογία έχει βγαλεί τόσο καλούς σκεπτώμενους ηλεκτρονικούς εγκεφάλους που...τεσπα άποψη είναι σίγουρα όπως και οι λόγοι που με ωθούν σε αυτή μα 100% το τροχάκι δεν είναι μέλλον και πρέπει κάποια στιγμή να το καταργήσουν το άτιμο, στην μηχανή ναι θέλουν να βγάλουν σειριακά...μπορεί να μην τιμήσω εγώ αλλά αυριο μεθαύριο στο γιο μου σίγουρα θα τον ωθήσω να δοκιμάσει θα χει περάσει αρκετος καιρός οπώτε θα χει οριμάσει σαν τεχνολογία. σίγουρα όμως η όσο το δυνατό μικρότερη συμμετοχή του οδηγού χάνει κάτι απο την μαγεία τεσπά άλλη κουβέντα για αλλού. Στην ερώτηση του after πιστεύω ότι ο καθένας απάντησε αυτά που πιστεύει. όρθιοι όλοι και ταξιδιάριδες ναμαστε.

  10. #100
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    ποτε μ δεν τα πηγαινα τα scooters....

    για πολλους λογους....

    το πιο ασφαλες, οικονομικο, αποδοτικο μεσο μετακινησης στην πολη ειναι το παπι....

    τα scooters ειναι μονο για τις ξανθιες που αδυνατουν ν αλλαξουν 3-4 ταχυτητες!!!

    :rotflmao: :rotflmao:

  11. #101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
    ποτε μ δεν τα πηγαινα τα scooters....

    για πολλους λογους....

    το πιο ασφαλες, οικονομικο, αποδοτικο μεσο μετακινησης στην πολη ειναι το παπι....

    τα scooters ειναι μονο για τις ξανθιες που αδυνατουν ν αλλαξουν 3-4 ταχυτητες!!!

    :rotflmao: :rotflmao:

    Eπιτελους και μια επιστημονικη διατυπωση!!!
    Σημερα το πρωι παντως, πηγαινα μεσα στην κινηση πισω απο ενα t-max, οσπου καποια στιγμη εφραξε, και δεν μπορουσε να κανει ουτε ενα μετρο.
    Εκανα οπισθεν λες και ειχα ποδηλατο και συνεχισα σε διπλα ανοιγμα που δεν χωραγα ουτε πεζος...

    Ρε παιδια καλα τα σκουτερ, για αυτο που το θελετε, αλλα τι να το κανεις το κτηνος μεσα στην πολη?
    Το Ζ μου πιο ευκολα περναει...

  12. #102
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Eπιτελους και μια επιστημονικη διατυπωση!!!
    Σημερα το πρωι παντως, πηγαινα μεσα στην κινηση πισω απο ενα t-max, οσπου καποια στιγμη εφραξε, και δεν μπορουσε να κανει ουτε ενα μετρο.
    Εκανα οπισθεν λες και ειχα ποδηλατο και συνεχισα σε διπλα ανοιγμα που δεν χωραγα ουτε πεζος...

    Ρε παιδια καλα τα σκουτερ, για αυτο που το θελετε, αλλα τι να το κανεις το κτηνος μεσα στην πολη?
    Το Ζ μου πιο ευκολα περναει...
    πεστα και συ συμφορουμιστα φιλε μου...

    γιατι μονος μου δεν θ ακουστω!!

  13. #103
    Ρε After, όσο φωνάζεις για κόλλημα με τα scooter άλλο τόσο κόλλημα έχεις εσυ με την πάπια...!!!
    Περι ορέξεως κολοκιθόπιτα στο κάτω κάτω!!!
    Κι εγώ τα θεωρώ πιο σκυλιά τα παπιά, ΑΛΛΑ δεν τα γουστάρω βρε παιδί μου, γιατί δεν θέλω να αλλάζω ταχύτητες, γιατί δεν έχουν χώρους, γιατί έχουν σκατολαστιχάκια, μεγάλης διαμέτρου μεν αλλά θεόστενα δε, γιατί σε βρέχουν οταν εχει νερά..........ΓΙΑ ΜΕΝΑ πάντα. Φυσικά το κόστος μιας καλής πάπιας είναι μικρότερο απο ενα σκούτερ (εκτός σκούτερ μέχρι 125 Liberly-Zip-Lead κι άλλα που δεν μου ρχονται τώρα).
    Ο τύπος με το T-Max προφανώς θα το χρησιμοποιεί και σε εκτός πόλης εξορμήσεις (λέμε τώρα!!) όπως θα έκανα κι εγώ αν είχα ενα τέτοιο όχημα. Αν τελικά αποκτήσω κάποια στιγμή κάτι τέτοιο (ενδέχεται) το θέλω για γενική χρήση....πόλη και εκτός πόλης γιατί απλά ΘΕΛΩ ένα όχημα να τα κάνω όλα μιας και η κίνησή μου είναι 80+% πόλη. Ξέρεις πόσες φορές κινούμε πάνω κάτω με το scooter που έχω και βλέπω την μηχανή να κάθετε κι απλά να περιμένει μια Κυριακή να βγεί μια βόλτα ΚΑΙ ΑΝ!! και την λυπάμε? Το μόνο αρνητικό για μένα με τα μεγάλα scooter πάντα, είναι φυσικά η τιμή τους που ειναι αδικαιολογήτως μεγάλη!!!
    CALCULATOR ISLAND

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Μέσα είσαι. Aprilia 850 automatic engine.

    he project is nearing completion and will appear badged as an Aprilia 850 SportGear Auto in the Summer of next year, priced at around £5,250. We'll give you more details as we get them, which should be during the Milan Bike Show next month.
    Φερτε το να το μετρησουμε κι’αυτο μολις βγει στη παραγωγη...

    Αντε με τις μπανιερες ολες στο δρομο...

    Ειπαμε καλα ειναι αλλα για συγκεκριμενη χρηση αποθηκης(χωνεις μεσα κρανη,παπουτσια,οδοντοβουρτσες,φορτιζεις κινητα,κ.α) και βεβαιως για περισσοτερο ξεκουραστη (για μερικους) οδηγηση και μεχρι εκει,μη παρασυρομαστε ομως...
    ...cause the place seems still alive...

  15. #105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Φερτε το να το μετρησουμε κι’αυτο μολις βγει στη παραγωγη...
    Αντε με τις μπανιερες ολες στο δρομο...
    Ειπαμε καλα ειναι αλλα για συγκεκριμενη χρηση αποθηκης(χωνεις μεσα κρανη,παπουτσια,οδοντοβουρτσες,φορτιζεις κινητα,κ.α) και βεβαιως για περισσοτερο ξεκουραστη (για μερικους) οδηγηση και μεχρι εκει,μη παρασυρομαστε ομως...
    Ξεκολλάτε.... Είτε τα γουστάρετε είτε όχι έχουν γεμίσει οι δρόμοι με scooter. Αν είναι τριμπουρδελλα ή όχι το ξέρουν οι ιδιοκτήτες τους. Αν είναι μόδα και μόνο, θα εξαφανιστούν όπως εξαφανίστηκαν και τα custom με την και καλά άνετη θέση οδήγησης.
    Το σημαντικότερο πλεονέκτημα τους όπως χιλιοειπώθηκε είναι ότι φέρνουν κόσμο στην μοτοσυκλέττα. ΔΕΝ γουστάρουν όλοι τα Ζ τα ΚΤΜ τα Srx και ότι γουστάρει ο καθένας μας.

    Δλδ, αν δεν γουστάρεις την γυναίκα κάποιου, θα πας να του πεις τι μαλακία πήγες και παντρεύτηκες ;;

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Nikko over 3 η βγαλσιμο κατακόρυφη η και τα δυο;
    από m/m990 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2012, 11:42
  2. Ο ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ
    από ΝΙΚΗ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2007, 10:50
  3. S.o.s. ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ.
    από beniamin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 22:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF