Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 176

Θέμα: Mega scooter-Μοδα,χαζομαρα ή και τα δυο?

  1. #1

    Mega scooter-Μοδα,χαζομαρα ή και τα δυο?

    Ο λογος που γραφω αυτο το thread, και να με συγχωρειτε αν προσβαλω οποιον κατοχο, ειναι η κυκλοφορια αυτων των δικυκλων τα τελευταια χρονια!

    Εχουμε λοιπον ενα οχημα που κοστιζει απο 4000 εως και 11000 αναλογα των κυβισμο,
    -παει χειροτερα απο μοτοσυκλετα στα ιδια κυβικα
    -κραταει χειροτερα απο μοτοσυκλετα
    -πιανει περισσοτερο χωρο απο μια μοτοσυκλετα
    -καιει τα ιδια και χειροτερα απο μια μοτοσυκλετα
    -τα σερβις κοστιζουν ισως χειροτερα απο μια αντιστοιχων επιδοσεων μοτοσυκλετα
    -και εντελει, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μοτοσυκλετα!

    Το μονο καλο ο αποθηκευτικος χωρος κατω απο την σελα!

    Ο λογος που τα γραφω αυτα ειναι η προσφατη αγορα ενος παπιου που εκανα , για να το χρησιμοποιω καθε μερα για να κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας, και για διαφορες αλλες δουλειες.
    Αποψε κιολας, ειδα καποιον τυπο με ενα x-max 500 να παλευει να χωρεσει μεσα απο τα αυτοκινητα, και στο τελος εκανε στην ακρη για να περασει ενα......Varadero!!!


    Aληθεια ποσοι ειναι αυτοι που εχουν απογοητευθει απο την αγορα ενος τετοιου οχηματος, και τελικα ξαναγυρισανε στο αυτοκινητο τους?
    Μηπως εχουμε χασει λιγο το μπαλακι?
    Η honda ετοιμαζεται να βγαλει 800-1000 scooter, αληθεια για ποιον?

    Σκεφτομουν και εγω την αγορα καποιου scooter οχι 500-600 κυβικων, αλλα 250.
    Τελικα ειδα οτι θα εδεινα τα ιδια χρηματα με το Ζ μου για συντηρηση, ποσο μαλλον για 650!!!

    Και ολα αυτα γιατι?
    Για ενα οχημα που θα το οδηγανε το πολυ με 100χλμ/ω, ταχυτητα που για πλακα πιανει ενα 125 παπι, και δεν καιει και τιποτα, δεν κοστιζει τιποτα, ουτε σε κτηση ουτε σε συντηρηση.
    Για να μην μιλησω οτι με 2? βγαζεις χαλαρα 80 χιλιομετρα!


    Τωρα καταλαβα γιατι ενας γνωστος μου, μου ειχε πει:
    ''Παρε παπι να κανεις την δουλεια σου τζαμπα, και ασε τους αλλους που δεν ξερουν να τα σκανε στα scooter''

    Μιλαμε για τεραστεια διαφορα κοστους συντηρησης

  2. #2
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αυτο το καταλαβα και γω αφου πηρα το gilera μου 125 runner.ευτυχως που πληρωνει η εταιρεια τα σερβις,τις βενζινες,τα λαστιχα,ασφαλεια δηλ ολα!!Αν τα πληρωνα αυτα εγω θα ειχα φαληρισει αφου να σκεφτεις οτι το σερβις τις μηχανης ειναι πολυυυυ φθηνοτερο οπως λες!ακου και τρεμε καθε 3000χιλ λαδια 45ε 6000χιλ 75ελαδια,φιλτρο λαδιου και το κορυφαιο?12000χιλ 145ε λαδια,φιλτρο λαδιου,βαλβολινες,ιμαντας,μπουζι.σκεψου οτι το εχω τρια χρονια και κανω 3000χιλ καθε τριμηνο νομιζω και εχω κανει 31500χιλ αλλα εχω να παραδεχτω οτι ειναι σκυλι και τρελο γκαζι τα παπια δεν πιανουν μια μπροστα του+οτι δεν πιανεται ο κ@λος μου ολη μερα εχει γ@μ@τη σελα,αν ειχα παπι θα βλαστημαγα ολη μερα πανω του μονο απο αυτον το τομεα ανεσης.τωρα που το εχω μαθει οταν ανεβαινω σε παπια,οτι παπι και να ειναι μΕ φαινεται μπαχατελα!ΕΕιναι ακριβος ο ιταλος αλλα εχεις την ανεση σου πως να το κανουμε,αμ πως

  3. #3
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Τα mega-scooter καλως ή κακως ειναι το μελλον. Ειτε οπως τα βλεπεις τωρα είτε σε μορφη "αυτοματος σε πλαισιο μοτοσυκλετας", πχ gilera DNA.

    Μη τα σκεφτεσαι στις ασφυκτικες συνθηκες των ελληνικων πολεων, εξω σε πολλες χωρες απαγορευεται (και πρακτικα) η διηθηση. Δεν θα απευθυνονται σε οσους θελουν να κανουν οικονομια αλλα σε οσους θελουν να μετακινηθουν γρηγορα (ναι γρηγορα, γιατι τα πλαισια θα εξελιχθουν και με 1000cc πας αρκετα γρηγορα!), ανετα, ατσαλακωτοι και με "γιαπικο στυλ".

    Πολυς κοσμος δηλαδη

    Επισης λογω χωροταξιας μπορουν ευκολοτερα να φιλοξενησουν μπαταριες, κυψελες καυσιμου, υβριδικους κινητηρες και αλλα ωραια που σε λιγα χρονια θα κυκλοφορουν στους δρομους.

    Ελπιζω σε 30 χρονια να υπαρχουν ακομα μοτοσυκλετες με ταχυτητες, αυτο το σπασιμο της 2ας στην εξοδο της στροφης σε 3η ειναι ολη η κ@υλ@@@@@@@@@

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Τα mega-scooter καλως ή κακως ειναι το μελλον. Ειτε οπως τα βλεπεις τωρα είτε σε μορφη "αυτοματος σε πλαισιο μοτοσυκλετας", πχ gilera DNA.

    Μη τα σκεφτεσαι στις ασφυκτικες συνθηκες των ελληνικων πολεων, εξω σε πολλες χωρες απαγορευεται (και πρακτικα) η διηθηση. Δεν θα απευθυνονται σε οσους θελουν να κανουν οικονομια αλλα σε οσους θελουν να μετακινηθουν γρηγορα (ναι γρηγορα, γιατι τα πλαισια θα εξελιχθουν και με 1000cc πας αρκετα γρηγορα!), ανετα, ατσαλακωτοι και με "γιαπικο στυλ".

    Πολυς κοσμος δηλαδη

    Επισης λογω χωροταξιας μπορουν ευκολοτερα να φιλοξενησουν μπαταριες, κυψελες καυσιμου, υβριδικους κινητηρες και αλλα ωραια που σε λιγα χρονια θα κυκλοφορουν στους δρομους.

    Ελπιζω σε 30 χρονια να υπαρχουν ακομα μοτοσυκλετες με ταχυτητες, αυτο το σπασιμο της 2ας στην εξοδο της στροφης σε 3η ειναι ολη η κ@υλ@@@@@@@@@
    Ωραια ολα αυτα, αλλα για κρατη που δεν εχουν κυκλοφορησει ποτε παπια, οπως η Ιταλια!

    Εγω πιστευω οτι αν αποφασισουν να βγαλουν κανενα παπι με 250cc και 20-25 ιππους, τοτε θα εξαφανιστουν πολλα scooter απο τους δρομους!

  5. #5
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Οι ιαπωνες παλιοτερα εβγαζαν "παπια" 20-25-40-50 ιππων που τα ονομαζαν μοτοσυκλετες και ειχε σκοτωθει πολυ κοσμος...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Οι ιαπωνες παλιοτερα εβγαζαν "παπια" 20-25-40-50 ιππων που τα ονομαζαν μοτοσυκλετες και ειχε σκοτωθει πολυ κοσμος...
    Για ποια λες?

  7. #7
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Κατι πολυκυλινδρα του 70 που ειχαν φρενα-αναρτησεις-πλαισιο της πλακας (βλ παπια) αλλα απο γκαζι μπολικο - τρελος συνδιασμος!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Κατι πολυκυλινδρα του 70 που ειχαν φρενα-αναρτησεις-πλαισιο της πλακας (βλ παπια) αλλα απο γκαζι μπολικο - τρελος συνδιασμος!

    Μα δεν εχει σχεση αυτο τωρα με τα παπια/scooter!

    Kαι τα Ιταλικα χαλαγανε καθε τρεις και λιγο, τι σχεση εχει ομως?

  9. #9
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Οντως δεν εχουν καμια σχεση με τα σκουτερ αλλα εσυ το αρχισες!

    Spammer!


    Α, κι επι την ευκαιρια....

    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    ..
    .
    .
    καληνυχταααα

    :ZZZ:

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Τα mega-scooter καλως ή κακως ειναι το μελλον.

    NOT

  11. #11
    εχω ενα φιλαρακι που γουσταρει τις μηχανες αλλα συχρονος τις φοβαται και τον τρομαζουν οι ταχυτητες(κιβωτιο εννοω) ...να δηλαδη ενα παραδειγμα ας πουμε που δεν το ειχες σκεφτει
    το καλοκαιρι για να ερχετε καμμια βολτουλα μαζι μου εδωσε το 125 και πηρε ενα 500.Σε πληροφορω οτι τα 150 στην εθνικη τα κραταει μια χαρα,στριβει(για σκουτερ) και ειναι και αποθηκη:rotflmao:
    συμπερασμα...ειναι ευτυχισμενος και ας κολαει λιγο στην κινηση

  12. #12
    Λοιπόν ας απαντήσω κ εγώ με την σειρά μου.Είμαι κάτοχος Suzuki Burgman 650 Exe Yoshimura edition.Σου λέω εμπειρίες μου πάντα.

    παει χειροτερα απο μοτοσυκλετα στα ιδια κυβικα
    Λοιπόν έχω μετρήσει 204 χιλιόμετρα τελική και 4,5 0-100.Το 400άρι σε 14,3 s.Έχω κοντραριστεί με Transalp,xt,fmx και f650 κι ακόμα με ψάχνουνε.
    Επισης με vstorm, εν κινήσει όμως, κι έχασα για ενα και μισό μηχανάκι.Πάει απίστευτα.


    κραταει χειροτερα απο μοτοσυκλετα
    Λοιπόν το έχουν δοκιμάσει πολλοί φίλοι μου κι έχουν πάθει πλάκα.Πλαίσιο V-BOX,αναρτήσεις σφιχτές ακι μπροστά ανάρτηση που φτάνει μέχρι την πάνω τιμονόπλακα.Αν διαβάζεις περιοδικά ευρωπαικού πάντα τύπου λένε ότι πολλές μηχανές θα ζήλευαν το πηρούνι του μπροστά.Σε στροφιλίκι στην Μυτιλήνη όπου υπήρξα φοιτητής έχω ξεφτυλίσει φίλους μου με f650 bmw και xt 660.Περιοδικά λένε ότι στρίβει σαν το Caponord

    πιανει περισσοτερο χωρο απο μια μοτοσυκλετα
    Ναι όντως πιάνει αλλά μιλάμε για terascooter όχι για scooter.Τα terascooter θεωρούνται touring μηχανές.An θέλεις scooter για την πόλη παίρνεις ένα μικρό 125 :oxi ένα 500 ή 650.Έτσι δεν είναι?


    καιει τα ιδια και χειροτερα απο μια μοτοσυκλετα
    Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος.Μια χαρά καίνε και ίσως και λιγότερο.Το burgman έχει τρεις επιλογές στο κιβώτιο.Αυτόματο για ήρεμη οδήγηση καιχαμηλή κατα΄ναλωση μέσα κι έξω από την πόλη,γρήγορο αυτόματο με το πάτημα του κουμπιού Power όπου το μοτέρ ανεβαίνει 2,5 ίππους και 1500 στροφές πάνω και τρίτον σειριακό εξατάχυτο κιβώτιο όπου το πας στον κόφτη στις 9000 στροφές αλά schumi.Εδώ μεταμορφωνεται πλήρως.Από κατανάλωση μου βγάζει 250 χιλιόμτρα περίπου με 16 λίτρα ρεζερβουάρ και 160-170 σταθερά στο κοντέρ.


    τα σερβις κοστιζουν ισως χειροτερα απο μια αντιστοιχων επιδοσεων μοτοσυκλετα
    Στα ιταλικά κοστίζουν όντως στα ιαπωνικά όμως όχι γιατί είναι μεγάλα τα διαστήματα των service.

    και εντελει, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μοτοσυκλετα!
    Aλήθεια γιατί δεν είναι μοτοσυκλέτα?2 ρόδες δεν έχει?Επειδή είναι αυτόματη?Η τεχνολογία τους είναι τρομερά ανεπτυγμένη.Το στήσιμό τους απίστευτα ΄΄αψογο.
    Σου γράφω 3 μηχανάκια.
    Suzuki burgman 650 48.5 μπροστά 51,5 πίσω
    Yamaha Tmax 500 48 μπροστά 52 πίσω
    Gilera Nexus 49 μπροστά 51 πίσω.
    Πάντα %.


    Και ολα αυτα γιατι?
    Είδες κανένα megascooter να ταξιδεύει με 100χλμ.Οεο.Έλεος.

    Ξέρεις τι λέω εγώ??Αν δεν καβαλήσεις κι αν δεν το ζήσεις μην ακούς τι λέει ο ένας κι ο άλλος.έχω αλλάξει 5 megascooter και είμαι υπερευχαριστημένος

    Χ9 180
    Χ9 500
    Χ9 500 EVO
    YAMAHA TMAX 500
    SUZUKI BURGMAN 650

    Εννοείται πως το επόμενο μου μηχανάκι θα είναι ή το burgman 1000 ή ο Honda E4-01.

  13. #13
    suzuki_k5 o after μιλησε για το μεσο σκουτερ-το δικο σου ειναι σε αλλη κατηγορια.Παντως στα περισσοετερα που λες δεν εχω προσωοικη πειρα αλλα για να τα λες ετσι θα ειναι
    να πω επισης για το nexus 500 το εχω δει να ξυνει και δεν το πιστευα

  14. #14
    Εγω πιστευω οτι αν αποφασισουν να βγαλουν κανενα παπι με 250cc και 20-25 ιππους, τοτε θα εξαφανιστουν πολλα scooter απο τους δρομους
    Εγω πιστευω οτι αν αποφασισουν να βγαλουν κανενα παπι με 250cc και 20-25 ιππους, τοτε θα εξαφανιστουν πολλα scooter απο τους δρομους
    kI επίσης μην συγκρίνεις την τεχνολογία των Megascooter με των παπιών.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Και 250 κυβικά να βγει κανε΄ςι δεν θα το πάρει.να μου το θυμηθείς.

  15. #15
    να πω επισης για το nexus 500 το εχω δει να ξυνει και δεν το πιστευα
    Μήπως το είδες από τον φίλο Γιώργο γιαγιά αρκούδα?

    Λέω τα πράγματα όπως έχουν.Ανέφερα τιμές εως 11000 οπότε υποθέτω ότι αναφέρεταισ ε όλη την κατηγορία.Το Nexus όχι απλά ξύνει την ξυλώνει όταν στρίβει.

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Nikko over 3 η βγαλσιμο κατακόρυφη η και τα δυο;
    από m/m990 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2012, 11:42
  2. Ο ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ
    από ΝΙΚΗ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2007, 10:50
  3. S.o.s. ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ.
    από beniamin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 22:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF