Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Iδιωτικά διόδια και στις εθνικές... προβλέψεις?

  1. #1
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Post Iδιωτικά διόδια και στις εθνικές... προβλέψεις?

    Iδιωτικά διόδια και στις εθνικές

    Mέχρι το τέλος του χρόνου υπολογίζεται πως θα έχουν μπει οι υπογραφές στις πρώτες συμβάσεις Δημοσίου -ιδιωτών για τους μεγάλους οδικούς άξονες που θα γίνουν με τη μέθοδο της παραχώρησης. Aνοίγει έτσι ο δρόμος για την εγκατάσταση των πρώτων «ιδιωτικών» διοδίων, τα οποία σταδιακά θα αντικαταστήσουν τα σημερινά διόδια του Tαμείου Eθνικής Oδοποιίας (TEO AE). Hδη καταρτίζεται το σχέδιο νόμου, το οποίο θα ρυθμίσει όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την κατάργηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας και το εργασιακό μέλλον των 600 εργαζομένων στην TEO AE.

    Oπως έχει ήδη ανακοινωθεί από το YΠEXΩΔE, ετοιμάζονται να υπογραφούν οι συμβάσεις των αυτοκινητόδρομων Kορίνθου - Tριπόλεως - Kαλαμάτας και Mαλιακού - Kλειδί Hμαθίας. Oι ανάδοχοι θα αναλάβουν να κατασκευάσουν με δικούς τους πόρους ορισμένα νέα τμήματα αυτοκινητόδρομου, καθώς και τη συντήρηση και ανακατασκευή -όπου χρειάζεται- των ήδη κατασκευασμένων τμημάτων. Για την αποπληρωμή της επένδυσης, θα παραχωρηθεί στους ιδιώτες η λειτουργία και η συντήρηση για 30 χρόνια των παραπάνω δρόμων έναντι της είσπραξης των διοδίων.

    Oι υπάρχοντες σταθμοί διοδίων θα παραχωρηθούν σταδιακά στους ιδιώτες, ενώ δεν αποκλείεται να κατασκευαστούν και καινούργιοι. Tο ύψος των νέων διοδίων δεν έχει ακόμα οριστικοποιηθεί, όμως οι συμβάσεις προβλέπουν ότι θα διαμορφώνεται ανάλογα με τη διανυόμενη χιλιομετρική απόσταση.

    http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...=2&pubid=69059

  2. #2
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    αν ειναι να γινουν καλλιτεροι δρομοι (ή βελτωθουν οι υπαρχοντες) τοτε μαλλον δεν με χαλαει....
    οπως δεν με χαλασε που πληρωσα 10€ διοδια στην ιταλια για 300χλμ περιπου.....

    αλλα εδω προκυπτει το εξης θεμα: τα εως σημερα εσοδα (αληθεια ξερει κανεις ποσα ειναι? ) της ΤΕΟ ΑΕ που πήγαν? οεο?
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  3. #3
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    αν ειναι να γινουν καλλιτεροι δρομοι (ή βελτωθουν οι υπαρχοντες) τοτε μαλλον δεν με χαλαει....
    οπως δεν με χαλασε που πληρωσα 10€ διοδια στην ιταλια για 300χλμ περιπου.....

    +1

    Μπας και δούμε καμιά Ε.Ο. της προκοπής....
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  4. #4
    To σκανδαλώδες στην όλη ιστορία (και αντίθετο με ότι συνέβαινε ως τώρα) είναι οτι θα κληθούμε να προκαταβάλουμε έσοδα στους ιδιώτες. Τα διόδια θα παραχωρηθούν (κ θα αυξηθούν φυσικά) ΠΡΙΝ γίνουν οι δρόμοι



    Στα ως τώρα ιδιωτικά έργα (Γέφυρα Ρίου, Αττική Οδός) πληρώσαμε ΑΦΟΥ κατασκευάστηκε το έργο.

    Κανάγιες...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    οπως δεν με χαλασε που πληρωσα 10€ διοδια στην ιταλια για 300χλμ περιπου.....
    Εμένα με χάλασε. Γιατί στη Γερμανία ήταν δωρεάν (κ στην Ολλανδία).
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Πολυ ωραια, τιποτα δεν θα αλαξει εκτος απο την τιμη και τον αριθμο των διοδιων.
    Ειναι ηλιθιοι οι ιδιωτες και δεν θα αρμεξουν την αγελαδα οσο τους παιρνει. Απο την στιγμη που κρατικος ελενχος στην πραγματικοτητα δεν θα υπαρχει γιατι θα τα παιρνουν και αυτοι, θα κανουν οτι θελουν. Απλως τωρα μπαινουν περισσοτεροι στην μοιρασια της πιτας, την οποια παλι εμεις θα πληρωνουμε.

    Σαν ιδεα ειναι σωστη αλλα ως γνωστον στην πατριδα μας απεχει πολυ η ιδεα απο την υλοποιηση.

    Ελπιζω να κανω λαθος

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  7. #7
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Εμένα με χάλασε. Γιατί στη Γερμανία ήταν δωρεάν (κ στην Ολλανδία).

    +10000

    αλλα τι να κανουμε ρε πακταιν
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    +10000

    αλλα τι να κανουμε ρε πακταιν
    Προσέχαμε να ΜΗΝ κάνουμε λάθος έξοδο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Πολυ ωραια, τιποτα δεν θα αλαξει εκτος απο την τιμη και τον αριθμο των διοδιων.
    Ειναι ηλιθιοι οι ιδιωτες και δεν θα αρμεξουν την αγελαδα οσο τους παιρνει. Απο την στιγμη που κρατικος ελενχος στην πραγματικοτητα δεν θα υπαρχει γιατι θα τα παιρνουν και αυτοι, θα κανουν οτι θελουν. Απλως τωρα μπαινουν περισσοτεροι στην μοιρασια της πιτας, την οποια παλι εμεις θα πληρωνουμε.

    Σαν ιδεα ειναι σωστη αλλα ως γνωστον στην πατριδα μας απεχει πολυ η ιδεα απο την υλοποιηση.

    Ελπιζω να κανω λαθος

    τα εσοδα ειναι τεραστια, τοσα πολλα που ακομα και με αισχροκέρδεια ο ιδιωτης μπορει να συντηρεί αξιοπρεπώς το εργο του (βλεπε Α.Ο.) μη βλεπεις το δημοσιο που οπως παντα -->:a31:

    και φυσικα και ειμαι υπερ της ιδιωτικοποίησης ΚΑΘΕ προβληματικής ΔΕΚΟ, εταιρειας κτλ γιατι εχω αγανακτήσει με την ποιότητα των υπηρεσιών τους. Τους πληρώνουμε και δε βλεπουμε κανενα αντικρισμα

    δε νομιζω να εχει κανενας παράπονο απο την Αττική Οδο λογου χαρη.....

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ασε που αυτο το 1,30+1,30 στα 2 πρωτα διόδια της ΕΟ Αθηνων Λαμιας μου εχουν γινει εμμονή!!!! να τους παρει και να τους σηκωσε τα αχριδια!!! ετσι ιδιοτικα και το μπουλο κοπροσκυλα δημόσιοι! αστοδιαλο τσαντιστικα παλι!

  11. #11
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    δε νομιζω να εχει κανενας παράπονο απο την Αττική Οδο λογου χαρη.....
    Εχω ενα μικρο παραπονο, θα προτιμουσα να πληρωνω συμφωνα με τα χιλιομετρα.
    Σαν κατασκευη δεν εχω παραπονο.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #12
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ασε που αυτο το 1,30+1,30 στα 2 πρωτα διόδια της ΕΟ Αθηνων Λαμιας μου εχουν γινει εμμονή!!!! να τους παρει και να τους σηκωσε τα αχριδια!!! ετσι ιδιοτικα και το μπουλο κοπροσκυλα δημόσιοι! αστοδιαλο τσαντιστικα παλι!
    Ακριβώς!

    Είναι ληστεία τρελή να ζητάνε για τους κατσικόδρομους τα ίδια χρήματα που δίνουμε
    στην Α.Ο. με την ποιότητα της ασφάλτου (εντάξει, δεν είναι και τέλεια, αλλά είναι πολύ καλή,
    και κλάσεις ανώτερη από Ε.Ο.) και τις λοιπές υπηρεσίες (ενημέρωση με πινακίδες, φορτηγά, οδική βοήθεια κτλ).

    Και εγώ είμαι υπέρ στο 80% των ιδιωτικοποιήσεων!
    ΔΕΝ αντέχουμε σαν οικονομία να πληρώνουμε τόσους δ.υ. και
    ΔΕΝ αντέχουμε σαν πολίτες να μην έχουμε τις υπηρεσίες που πληρώνουμε!

    Τώρα κάτι που ειπώθηκε για προ-πληρωμή...για μεγάλη λαμογιά μου κάνει
    Ξέρω από βέσπα!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2008, 16:24
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2007, 17:47
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2005, 16:23
  4. Και στις Αγγελιες μπορουσε να πάει
    από dukeandthecity στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 11:25
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 17:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF