Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Μετατροπή σε μπροστινό

  1. #1
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857

    Μετατροπή σε μπροστινό

    Καλημέρα!!

    Τα φώτα σας!!

    Τα USD "πιρούνια" της WP που βάζει η ΚΤΜ είναι γενικώς universal...?
    Δηλαδή μπορούν να μπούν και σε άλλες μοτοσυκλέτες - με τις απαραίτητες μετατροπές στις τιμονόπλακες, ρουλμάν λαιμού κτλ...?

    Το συγκεκριμένο λέει ότι είναι από ΚΤΜ LC4 660 '04. (....υπάρχει τέτοιο ή μήπως εννοεί SMC..?)
    π.χ. Μπορεί να μπεί σε ΧΤ ?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm 660 lc4.jpg 
Προβολές:	644 
Μέγεθος:	34,8 KB 
ID:	65950

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Σιγά -σιγά και ήρεμα...

    Το να αλλάξεις "κομπλέ" μπροστινό σε ένα μηχανάκι, δεν θεωρείται και τόσο "ιδανικό" !!

    Αφήνοντας στην άκρη το αν "κάθεται" χωρίς πατέντες, θα πρέπει να δεις λίγο ΠΩΣ και ΠΟΣΟ μεταβάλλεται η γεωμετρία της μηχανής (off-set, trail κ.λ.π.).

    Τake in mind επίσης, ότι το συγκεκριμένο πηρούνι είναι σχεδιασμένο για ένα μηχανάκι που ο σκελετός του (και η οδική του συμπεριφορά, εν γένει...) απέχει ΠΟΛΥ από αυτήν του ΧΤ.

    Ακόμη και αν είναι δυνατόν, μέσω ρυθμίσεων, να "φέρεις" το πηρούνι στα μέτρα (δυνατότητες) της υπόλοιπης μηχανής, ουσιαστικά δεν κερδίζεις τίποτε !! ("υποβιβάζεις" το μπροστινό...).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Σιγά -σιγά και ήρεμα...

    Το να αλλάξεις "κομπλέ" μπροστινό σε ένα μηχανάκι, δεν θεωρείται και τόσο "ιδανικό" !!

    Αφήνοντας στην άκρη το αν "κάθεται" χωρίς πατέντες, θα πρέπει να δεις λίγο ΠΩΣ και ΠΟΣΟ μεταβάλλεται η γεωμετρία της μηχανής (off-set, trail κ.λ.π.).

    Τake in mind επίσης, ότι το συγκεκριμένο πηρούνι είναι σχεδιασμένο για ένα μηχανάκι που ο σκελετός του (και η οδική του συμπεριφορά, εν γένει...) απέχει ΠΟΛΥ από αυτήν του ΧΤ.

    Ακόμη και αν είναι δυνατόν, μέσω ρυθμίσεων, να "φέρεις" το πηρούνι στα μέτρα (δυνατότητες) της υπόλοιπης μηχανής, ουσιαστικά δεν κερδίζεις τίποτε !! ("υποβιβάζεις" το μπροστινό...).



    Τα "βλέπω"....

    Απλώς σκέφτηκα.. για ποιό λόγο υπάρχουν τόσες aftermarket αναρτήσεις ( κυρίως πίσω , αλλά και μπροστινές - λιγότερο..) .
    Σωστός για το χαρακτήρα και το σκελετό των KTM - αν είναι από "Supermotand" σίγουρα δεν μου κάνει..
    Η ενδεχόμενη αλλαγή - λέμε τώρα - μπορεί να επιφέρει χειρότερη συμπεριφορά από το μαμά που φοράει...?


    P.S. Tenere είναι ..



    Τhanks OldMan!



  4. #4
    Για το μπροστά, άλλαξε ελατήρια και λάδια με κάτι επώνυμο, WP πχ, μια και για τους λόγους που ανέφερε ο oldman η πλήρης αλλαγή του θα είναι ασύμφορή.
    Για πίσω μπορέις να βάλεις μόνο ελατήριο στην ''μαμα'' ανάρτηση ή να την αλλάξεις ολόκληρη (ακριβή λύση)
    Και στις δύο περιπτώσεις, η οδική συμπεριφορά της μοτο θα είναι πολύ καλύτερη από ότι με τις ''μαμα'' αναρτήσεις.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
    Η ενδεχόμενη αλλαγή - λέμε τώρα - μπορεί να επιφέρει χειρότερη συμπεριφορά από το μαμά που φοράει...?
    Ανάλογα τι εννούμε "χειρότερη" συμπεριφορά ...

    Προσωπικά θεωρώ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ένα μηχανάκι που δεν συνεργάζονται αρμονικά τα διάφορα τμήματά του !!!

    (π.χ. εκεί που το μηχανάκι θα άρχιζε να "λαστιχάρει", τώρα πιθανόν να είναι "βράχος" αλλά σε ένα "κλικ" παραπάνω να δεις τον Χριστό φαντάρο.)

    Ζητάς από ένα σύνολο (και μάλιστα όχι ολόκληρο, αφού του βγάζεις το παλιό μπροστινό...) να ακολουθήσει σε καταπονήσεις μεγαλύτερες από αυτές που σχεδιάστηκε (αφού του βάζεις "καλύτερο" μπροστινό) με "απρόβλεπτασ" αποτελέσματα....


    Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
    P.S. Tenere είναι ..
    P.S. Ακόμη χειρότερα ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    Ζητάς από ένα σύνολο (και μάλιστα όχι ολόκληρο, αφού του βγάζεις το παλιό μπροστινό...) να ακολουθήσει σε καταπονήσεις μεγαλύτερες από αυτές που σχεδιάστηκε (αφού του βάζεις "καλύτερο" μπροστινό) με "απρόβλεπτασ" αποτελέσματα....
    Γιατί μεγαλύτερες καταπονήσεις από αυτές που σχεδιάστηκε...?

    Δεν είμαι σίγουρος αλλά ο σκελετός του Tenere (1VJ) δεν έχει μεγάλες διαφορές από του ΧΤ.. Τώρα με όλο το θάρρος θα έλεγα ότι του ΧΤ δεν έχει διαφορές από του ΤΤ - το οποίο φοράει USD σύστημα μπροστά
    Είπαμε με όλο το θάρρος....

    Αν, αν λέω.. έχω το ίδιο μήκος, την ίδια γωνία και offset με το "μαμά" ....?

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
    Γιατί μεγαλύτερες καταπονήσεις από αυτές που σχεδιάστηκε...?
    Οι καταπονήσεις στις οποίες υποβάλεται ένα μηχανάκι έχουν "περιοριστικό" όριο την ίδια του την συμπεριφορά !!

    (π.χ. δεν καβαλάς πεζοδρόμιο με 50 χ.α.ω. όταν ήδη ξέρεις ότι στα 40 χ.α.ω. θα στραβώσει το πηρούνι και από τα 30 χ.α.ω. ήδη χορεύεις "καρσιλαμά" !!!
    Βάζοντας τώρα πιο "στιβαρό" μπροστινό, δεν στραβώνει στο πεζοδρόμιο, σταματάς (ή μειώνεις κατά πολύ) τους ανατολίτικους χορούς ΑΛΛΑ οι καταπονήσεις που τα προκαλούσαν ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να εφαρμόζονται στο υπόλοιπο μηχανάκι).


    πως να το πω αλλοιώς, γμτ...

    Ζητάς πλέον από μικρότερο τμήμα της μηχανής να διαχειριστεί μεγαλύτερες καταπονήσεις !!

    Τεσπα.. μάλλον δεν μπορώ να εκφραστώ καλά σήμερα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    GOT IT!!


  9. #9
    i got it ,too!
    δηλαδη να υποθεσω οτι ενας γνωστος μου που εχει κανει το xt του τουμπανο- και το τουμπανιασμα περιλαμβανει μπροστινο απο ktm 640 και αμορτισερ ολινς απο tt600 και ψαλιδι απο το ιδιο μηχανακι
    (κ το οποιο μαλιστα ηταν σπασμενο κ το κολλησε!),εχει κανει σοβαρη μ@λ@κι@?
    λεει οτι αφησε ολα τα γεωμετρικα χαρακτηριστικα της μηχανης αμεταβλητα.
    τι λες εσυ γερο μου γιατι η γνωμη σου ειναι βαρια σα του...τσολια?

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
    i got it ,too!
    δηλαδη να υποθεσω οτι ενας γνωστος μου που εχει κανει το xt του τουμπανο- και το τουμπανιασμα περιλαμβανει μπροστινο απο ktm 640 και αμορτισερ ολινς απο tt600 και ψαλιδι απο το ιδιο μηχανακι
    (κ το οποιο μαλιστα ηταν σπασμενο κ το κολλησε!),εχει κανει σοβαρη μ@λ@κι@?
    λεει οτι αφησε ολα τα γεωμετρικα χαρακτηριστικα της μηχανης αμεταβλητα.
    Για το αν άλλαξε η όχι η γεωμετρία της μηχανής, θα σε γελάσω... (και δεν το θέλω !!)

    Αν μΕ έλεγες ότι έβαλε και κανένα σκελετάκι Egli ή ATK (τι μΕ θυμίζει ρε Σωτήρη ??) και φρένα της προκοπής, θα σΕ έλεγα ότι μάλλον ΔΕΝ έκανε μαλακία (τεχνικής φύσης, γιατί για οικονομική δεν το συζητάμε...)


    Εσένα άμα σε έλεγα ότι έχω πάρει διάφορα μεταλλικά μέρη (που το καθένα χωριστά κάνει άψογα την δουλειά του) και τα ένωσα με μια μαστίχα, τι θα έλεγες ότι έκανα ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Για το αν άλλαξε η όχι η γεωμετρία της μηχανής, θα σε γελάσω... (και δεν το θέλω !!)

    Αν μΕ έλεγες ότι έβαλε και κανένα σκελετάκι Egli ή ATK (τι μΕ θυμίζει ρε Σωτήρη ??) και φρένα της προκοπής, θα σΕ έλεγα ότι μάλλον ΔΕΝ έκανε μαλακία (τεχνικής φύσης, γιατί για οικονομική δεν το συζητάμε...)


    Εσένα άμα σε έλεγα ότι έχω πάρει διάφορα μεταλλικά μέρη (που το καθένα χωριστά κάνει άψογα την δουλειά του) και τα ένωσα με μια μαστίχα, τι θα έλεγες ότι έκανα ???
    Οχι οτι δεν εχεις δικιο σε οσα αναφερεις παραπανω αλλα... Ξεχνας οτι σε Χτ ειδικα η φασαρια θα γινει για το ματι και οχι για την αποδοση του πλαισιου σε οριακες καταστασεις οπου και θα αρχισει η μαστιχα να αλοιωνετε.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Ξεχνας οτι σε Χτ ειδικα η φασαρια θα γινει για το ματι και οχι για την αποδοση του πλαισιου σε οριακες καταστασεις οπου και θα αρχισει η μαστιχα να αλοιωνετε.
    Εγώ που είμαι καλός άνθρωπος, θεωρώ ότι όλες αυτές οι μετατροπές γίνονται "καλοπροαίρετα" και με σκοπό την πραγματική βελτίωση του μοτοσακού (γι'αυτό και έχω EXC 450...) !!

    Εσύ που είσαι κακός άνθρωπος, θεωρείς ότι όλα αυτά γίνονται για το "θεαθήναι" στο Cafe "Μπάμπης ο Αμάνικος ή Τραβηχτός ή Χέλι" (γι'αυτό και έχεις EXC 450...) !!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Εγώ που είμαι καλός άνθρωπος, θεωρώ ότι όλες αυτές οι μετατροπές γίνονται "καλοπροαίρετα" και με σκοπό την πραγματική βελτίωση του μοτοσακού (γι'αυτό και έχω EXC 450...) !!

    Εσύ που είσαι κακός άνθρωπος, θεωρείς ότι όλα αυτά γίνονται για το "θεαθήναι" στο Cafe "Μπάμπης ο Αμάνικος ή Τραβηχτός ή Χέλι" (γι'αυτό και έχεις EXC 450...) !!

    Συμπερασμα ( ασχετο )... Ο Ασχημος δεν εχει EXC 450..


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Συμπερασμα ( ασχετο )... Ο Ασχημος δεν εχει EXC 450..


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



    Χοντρό μπορείς να με πεις, άσχημο ΟΧΙ.

    Για τα υπόλοιπα -> βλέπε signature

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #15
    το μηχανακι το εχει φτιαξει ετσι(και φρενα και τρομπες κ παπαδες) για να πηγαινει ταπα στα στροφιλικια-αυτα λεει κ επισης ψαχνει απο καιρο πλαισιο ενισχυμενο,θελει προφανως να εχει ενα xt killer.εχει μεγαλη αρρωστια να ειναι ο πιο γρηγορος της παρεας-παση θυσια (επικινδυνο)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cb 750 μετατροπη σε cafe racer.....γνωρίζει κανεις???
    από lifecatcher στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2009, 14:35
  2. Wr250x μετατροπή σε R
    από Tigas στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2008, 10:26
  3. μετατροπη σε παπι
    από DrAvEnStOrM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 14:36
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15
  5. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF