Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Φιλτρο Αερος Dna

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Φιλτρο Αερος Dna

    Εχω ενα φίλτρο αερος DNA το οποιο θελει πλύσιμο-καθαρισμα κλπ.
    Επιβάλλετε να πάρω το kit καθαρισμού που δίνει η ιδια εταιρεία ή ειναι πεταμένα λεφτα
    και γίνεται με απλο πλύσιμο σαπουνι και λιγο λαδάκι μετα ???

    Επίσης εκτος απο τον αντιπρόσωπο (που κλεινει στις 17:00 ) ξερετε κανενα αλλο μαγαζι που να πουλάει αυτο το kit ???

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    νομιζω οτι το πλυσιμο μπορεις να το κανεις αλλα το λαδακι σε σπρει ειναι δυσκολο να το βρεις και αμα το βαλεις "χυμα" ισως βαλεις παραπανω απο οσο πρεπει και "μπουκωσει" το φιλτρο

    μπορεις να παρεις απο αλλης μαρκας ομως πχ K&N νο προμπλεμ

  3. #3
    Το σφουγκαρένιο φίλτρο που έχω στο TT-R το πλένω και το ψεκάζω με WD 40 που είναι λεπτόρευστο. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά αυτό είχα αυτό έβαλα και πρόβλημα δεν έχω για 3.000 χλμ

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Το σφουγκαρένιο φίλτρο που έχω στο TT-R το πλένω και το ψεκάζω με WD 40 που είναι λεπτόρευστο. Δεν ξέρω αν κάνω καλά...
    Μάλλον ΔΕΝ κάνεις καλά...

    Το WD40 έχει ΙΣΧΥΡΑ διαβρωτικά πρόσθετα (όπως και όλα τα penetrating oils...) τα οποία, αφενός περνάνε μαζί με τον αέρα στον κύλινδρο, αφετέρου καταστρέφουν την σύνθεση του σφουγγαριού του φίλτρου και αφετρίτου (sic !) ξεραίνουν το λάστιχο που σφραγίζει περιφερειακά το φίλτρο !!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5

    Re: Φιλτρο Αερος Dna

    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Εχω ενα φίλτρο αερος DNA το οποιο θελει πλύσιμο-καθαρισμα κλπ.
    Επιβάλλετε να πάρω το kit καθαρισμού που δίνει η ιδια εταιρεία ή ειναι πεταμένα λεφτα
    και γίνεται με απλο πλύσιμο σαπουνι και λιγο λαδάκι μετα ???

    Επίσης εκτος απο τον αντιπρόσωπο (που κλεινει στις 17:00 ) ξερετε κανενα αλλο μαγαζι που να πουλάει αυτο το kit ???

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Eγώ χάριν ευκολίας χρησιμοποιώ υγρό καθαρισμού φίλτρων της Denicol, το οποίο το βάζω μέσα σε κουβά (παλαιότερα τα έδινε κιτ η Denicol) όπου βυθίζω το φίλτρο και μετά το ξεπλένω με νερό μέχρι να σταματήσει να βγάζει 'γάλα' (όταν το κάνεις για πρώτη φορά θα καταλάβεις).

    Εμπειρικά και μόνο, έχω την εντύπωση ότι το καθαριστικό της Denicol (αν και το δίνει για φίλτρα-σφουγκάρια και όχι γάζες όπως τα K&N, DNA) είναι παρόμοιο με αυτό των K&N, DNA.
    Στην πράξη ΔΕΝ έχω δει καμμία φθορά στα K&N που χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια.

    ΣΗΜ: αν δεν έχουμε λάδι ειδικό για φίλτρο αέρα, χρησιμοποιούμε λάδι μηχανής SAE30 (ή κάτι σχετικό, π.χ. 10W40) και αυτό μόνο στα σφουγγάρια. Πρακτικά είναι αδύνατον να λαδώσεις χωρίς spray, φίλτρο τύπου γάζας.

    ΣΗΜ2: υπάρχουν και sprays λαδιού φίλτρων αέρα τα οποία κάνουν ΜΟΝΟ για σφουγγάρια (πχ. MOTUL). Για τις γάζες τα ενδεικνυόμενα είναι αυτά των κατασκευαστών των φίλτρων.

    ΣΗΜ3: ένα 'κόλπο' είναι να ψεκάζεις το φιλτροκούτι με κάποιο κολλώδες spray (πχ. chain lube). Έτσι η εισερχόμενη σκόνη 'κολλάει' στα τοιχώματα και είναι πιο εύκολο να καθαρίσεις το φιλτροκούτι με ένα πανί χωρίς να σου πέσουν σκόνες στο χώρο μετά το φίλτρο (αφού θα το κάνεις όταν έχεις βγάλει το φίλτρο για πλύσιμο). Μην ξεχνάτε ότι το φιλτροκούτι είναι ο αποθηκευτικός χώρος του αέρα του κινητήρα (ξέρω ότι το περιγράφω ύποπτα , αλλά βαριέμαι τις λεπτομέρειες).

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μάλλον ΔΕΝ κάνεις καλά...

    Το WD40 έχει ΙΣΧΥΡΑ διαβρωτικά πρόσθετα (όπως και όλα τα penetrating oils...) τα οποία, αφενός περνάνε μαζί με τον αέρα στον κύλινδρο, αφετέρου καταστρέφουν την σύνθεση του σφουγγαριού του φίλτρου και αφετρίτου (sic !) ξεραίνουν το λάστιχο που σφραγίζει περιφερειακά το φίλτρο !!

    Τώρα με τρόμαξες. Πάω γραμμή να το πλύνω και να βάλω λάδι κινητήρα , όπως λέει το μανουαλι

    Να'σαι καλά

  7. #7
    to diko moy φιλτρακι αερως (Σφουγγαρενιο) της twin air (το μαμα ΚΤΜ)


    το πλένω με υγρο καθαρισμου της μοτορεξ, αλλά το υγρο της denicol κάνει καλύτερη δουλειά!


    σε περίπτωση που δεν έχουμε κάνει και σαπουνόνερο!


    όποτε ανοίγω το φιλτροκούτι είναι πάντα γεμάτο υγρασία λαδιού με σκόνη κολλημένη πάνω...διχως να το ψεκάσω επιτούτου


    μια ερώτηση με τη σειρά μου


    η ΚΤΜ λέει να ψεκάζουμε εσωτερικά το λαδάκι...

    άλλοι το ψεκάζουν εξωτερικά ώστε αν "χτίσει" να το χτυπήσουν στο βουνό σε κανά δένδρο να φύγουν τα πολλά και να συνεχίσουν!

    η γνώμη σας!

  8. #8
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    to diko moy φιλτρακι αερως (Σφουγγαρενιο) της twin air (το μαμα ΚΤΜ)


    το πλένω με υγρο καθαρισμου της μοτορεξ, αλλά το υγρο της denicol κάνει καλύτερη δουλειά!


    σε περίπτωση που δεν έχουμε κάνει και σαπουνόνερο!


    όποτε ανοίγω το φιλτροκούτι είναι πάντα γεμάτο υγρασία λαδιού με σκόνη κολλημένη πάνω...διχως να το ψεκάσω επιτούτου


    μια ερώτηση με τη σειρά μου


    η ΚΤΜ λέει να ψεκάζουμε εσωτερικά το λαδάκι...

    άλλοι το ψεκάζουν εξωτερικά ώστε αν "χτίσει" να το χτυπήσουν στο βουνό σε κανά δένδρο να φύγουν τα πολλά και να συνεχίσουν!

    η γνώμη σας!
    ego pantos to kano ap'okso mono otan to ladono me spray


    me to xyma, mesa se plastiki sakoula ligo ygro me to filtro, poly kalo zouligma, kai skoupisma me efimerida imerisia
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    mesa se plastiki sakoula

    ΄καλό τιπάκι... κάνω τα χέρια μου πουτανα καθε φορά!

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    ...να βάλω λάδι κινητήρα...
    Μπορεί να το λέει το μανουάλι, αλλά κάνε καλύτερα αυτά που προείπε ο Βρωμόπουλος ...

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ...η ΚΤΜ λέει να ψεκάζουμε εσωτερικά το λαδάκι...
    Η μαμά είχει πάντα δίκιο (Μάνα είναι μόνο μία...) !!

    Ο σκοπός του λαδιού είναι (ως γνωστόν) να "μαγκώνει" τις σκόνες.
    Αν το λάδι βρίσκεται στην μέσα μεριά του φίλτρου, θα κρατήσει μόνο τα "ψιλά" που θα περάσουν από το σφουγγάρι.
    Τα "χοντρά" θα βρίσκονται στην έξω πλευρά, οπότε και το καθάρισμα με τίναγμα είναι ευκολότερο και δεν γεμίζει "μούσγα" γρήγορα το φίλτρο.

    Αλλά αφού εσύ θα πάρεις BMW, τι νοιάζεσαι ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

    mesa se plastiki sakoula
    Είπαμε ρε Χουλιους να μην μπούμε κατευθείαν στα advanced lessons.

    Μες στην σακούλα δεν το βάζουμε για να μην λερώνουμε τα χεράκια μας, αλλά για -μέσω παρατεταμένου ζουλήγματος- να ισοκατανείμουμε το λαδάκι -το οποίο ως γνωστό είναι κολλώδες για να κολλάει η μπίχλα επάνω του- το οποίο αλλιώς θα έμενε κατά μεγάλο ποσοστό κολλημένο στα χεράκια μας καθώς θα στέγνωνε ενώ εμείς ζουλάγαμε. Επίσης είναι καλός τρόπος να έχουμε 2ο φιλτράκι spare και ετοιμοπόλεμο (για αυτό το συνηθίζουν οι μοτοκροσσάδες και οι σκραμπλεράδες, έχεις δεί ποτέ εντουρά στην ταβέρνα να βγάζει φίλτρο από την μπανάνα?).

    Αλλά αφού ο Katanas θα πάρει ελικοφόρο, τι του τα λέμε?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ...

    μάλιστα! πράγματι έχεις δίκιο, όλο το λάδι μένει στα χέρια!

    μάλλον θα μέινω στην ΚΤΜ, δε μουτ χουν κανει καλές προσφορές απο άλλού!



    :rotflmao:

  14. #14
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Είπαμε ρε Χουλιους να μην μπούμε κατευθείαν στα advanced lessons.

    Μες στην σακούλα δεν το βάζουμε για να μην λερώνουμε τα χεράκια μας, αλλά για -μέσω παρατεταμένου ζουλήγματος- να ισοκατανείμουμε το λαδάκι -το οποίο ως γνωστό είναι κολλώδες για να κολλάει η μπίχλα επάνω του- το οποίο αλλιώς θα έμενε κατά μεγάλο ποσοστό κολλημένο στα χεράκια μας καθώς θα στέγνωνε ενώ εμείς ζουλάγαμε. Επίσης είναι καλός τρόπος να έχουμε 2ο φιλτράκι spare και ετοιμοπόλεμο (για αυτό το συνηθίζουν οι μοτοκροσσάδες και οι σκραμπλεράδες, έχεις δεί ποτέ εντουρά στην ταβέρνα να βγάζει φίλτρο από την μπανάνα?).

    Αλλά αφού ο Katanas θα πάρει ελικοφόρο, τι του τα λέμε?

    Γιατι εχεις δει εσυ ποτε μοτοκροσσάδες οι σκραμπλεράδες ξαφνικα να σταματανε τον αγωνα και να αλλαζουν φιλτρο αλλα.. Φ1...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Γιατι εχεις δει εσυ ποτε μοτοκροσσάδες οι σκραμπλεράδες ξαφνικα να σταματανε τον αγωνα και να αλλαζουν φιλτρο αλλα.. Φ1...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Κοίτα, εγώ έχω καταλάβει ότι είσαι καλό παιδί, αλλά μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Μεταξύ σκελών -του αγώνα, όχι των δικών τους- και ανάλογα με τις συνθήκες του αγώνα (σκόνη κ.τ.λ.) κάποιοι -οι 'ψαγμένοι'- αλλάζουν φιλτράκι.

    Παρομοίως και σε αγώνες αντοχής - ημιαντοχής (π.χ. 'Εξάωρο κολοβάρεμα στην ακτή του κουνουπιού΄), εάν έχει και αλλαγή οδηγού, μπορεί να το αλλάξουν.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. DNA Φίλτρο Αέρος aftermarket mod
    από tzarot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2010, 08:21
  2. Φίλτρο Αέρος
    από Acanthor στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2009, 00:26
  3. έκανα μα...κία (φίλτρο αέρος)
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2008, 14:14
  4. Φίλτρο αέρος
    από $py στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2008, 15:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF