Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 119

Θέμα: CBF-600 και aftermarket εξάτμιση.

  1. #61
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kOSTAKOS
    μακη καλο.....ακουστη σου ευχομαι καλες βολτες.
    να 'μουν απο καμια γωνια να'βλεπα το χαμογελο ευτυχιας σου
    Ε πάει καιρός από τότε κι όσο νά'ναι περνάνε οι κάψες, ειδικά τώρα που εμφανίζονται και κάτι CB1000R...

    Kαλές βόλτες σε όλους μας !

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της timman
    Εγγραφή
    16/06/2010
    Μηνύματα
    183
    Ξεθάβω το παρών θέμα για να μην ανοίξω νέο. Σήμερα τοποθέτησα και γώ ένα τελικό της Race tech. Ξενέρωσα όμως γιατί το διπλό σταντ βρίσκει πάνω στην αλυσίδα. Το μαμά τελικό (στο σωλήνα δηλ που ενώνει το τελικό με τους λαιμούς) είχε ένα στοπ με ένα λαστιχάκι στρογγυλό στην άκρη όπου το διπλό σταντ σταματούσε εκεί. Τώρα ανεβαίνει λίγο πιο ψηλά με αποτέλεσμα να βρίσκει στην αλυσίδα. Λύνεται κάπως το θέμα ή πετάμε το διπλό?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P6260029.jpg 
Προβολές:	302 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	294251
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P6260030.jpg 
Προβολές:	301 
Μέγεθος:	85,2 KB 
ID:	294252
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P6260033.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	294253

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Η πιο εύκολη λύση είναι να βγάλεις το διπλό και να κολλήσεις, πάνω του, ένα κομμάτι μέταλλο για να λειτουργήσει σαν αποστάτης.
    Από την δεξιά μεριά του.

    Άλλη λύση είναι να ηλεκτροκολλήσεις ένα ανάλογο κομμάτι με το μαμά, στον καινούργιο σωλήνα. Αλλά θέλει καλλιτεχνία για να μην χαλάσει ο σωλήνας.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    κατεβαζεις το διπλο σταντ και στην πισω πλευρα του εχει ενα στοπ λαστιχενιο βαζεις εκει ενα πιο μεγαλο λαστιχο ή ενα -δυο παξιμαδια πριν το λαστιχο και ερχεται το σταντ εκει που θελεις ( μην φοβασαι στο πλαγιασμα πρωτα βρισκει το μασπιεδακι και πολυ μετα το σταντ) ...εγω εχω μια αλλη απορια ...απο το 1.000 cbf με τις 2 εξατμισεις μπορω να βαλω την δεξια στο 600ari cbf μου??? λογικα εχουμε τις ιδιες αποστασεις και την ιδια διαμετρο σωληνας ....

  5. #65
    ή απλά πας στον παπαγιάννη να σου το διορθώσει..... είναι κατασκευαστικό λάθος κατ εμέ.....


  6. #66
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Πήγαινε μέχρι τον παπαγιάννη και θα στο διορθώσει. το ίδιο έκανε και στο δικό μου αλλα εγώ το είδα πριν φύγω από το μαγαζί του. θα στο φτιάξει αμέσως.

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΤΑ ΑΠΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗ CBF 1000 SE CBF 600??

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτή την εξάτμιση;
    https://arrow.it/en/assembled/956

    Αν τοποθετηθεί, χρειάζεται επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου; Δεν γράφουν κάτι τέτοιο οι οδηγίες. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να αγοραστεί έξτρα ο σωλήνας σύνδεσης με κωδ. 71401ΚΖ ή δίνεται μαζί με την εξάτμιση.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Επαναπρογραμματισμό δεν θέλει, εκτός και αν θέλεις να βάλεις και power commander και να φορτώσεις νέους χάρτες. Μπορείς να την βάλεις ώς έχει, απλά να ξέρεις ότι κάτι θα καίει παραπάνω και δεν ξέρω εάν θα πρέπει να καταργήσεις και το διπλό σταντ.
    Στο σχεδιο που έχει το link καταλαβαίνω ότι έχει εναν σωλήνα σύνδεσης με καταλύτη, και έναν χωρίς , επομένως μάλλον επιλέγεις ξεχωριστά ποιον θέλεις να πάρεις.

    Πάντως εμένα η μαμά εξάτμιση του CBF μου αρέσει και σε εμφάνιση και σε ήχο, και διατηρέις και το διπλό σταντ.

    Φιλικά
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από killbill Προβολή μηνύματος
    Επαναπρογραμματισμό δεν θέλει, εκτός και αν θέλεις να βάλεις και power commander και να φορτώσεις νέους χάρτες. Μπορείς να την βάλεις ώς έχει, απλά να ξέρεις ότι κάτι θα καίει παραπάνω και δεν ξέρω εάν θα πρέπει να καταργήσεις και το διπλό σταντ.
    Στο σχεδιο που έχει το link καταλαβαίνω ότι έχει εναν σωλήνα σύνδεσης με καταλύτη, και έναν χωρίς , επομένως μάλλον επιλέγεις ξεχωριστά ποιον θέλεις να πάρεις.

    Πάντως εμένα η μαμά εξάτμιση του CBF μου αρέσει και σε εμφάνιση και σε ήχο, και διατηρέις και το διπλό σταντ.

    Φιλικά
    Δεν νομίζω να την πάρω. Συμφωνώ και εγώ με εσένα η μαμά είναι μία χαρά. Απλώς κοίταζα στο site και μου γεννήθηκαν αυτές οι απορίες.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Αν και είχα πει ότι δεν θα βάλω after market εξάτμιση τελικά παρήγγειλα σήμερα την παρακάτω εξάτμιση.
    https://www.akrapovic.com/#!/motorcy...153&yearId=715
    Θεωρώ ότι με το φίλτρο αέρα της K&N θα βελτιώσει την απόδοση της μηχανής.
    Επίσης, το θετικό είναι ότι δεν θα έχω θέμα και με το κεντρικό Stand.

  12. #72
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    ποσο παει το μαλλι?

  13. #73
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    ^ για την ελλαδα, ως επισημο αντιπροσωπο δειχνει τον παρακατω:
    http://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=3384
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Την πήρα από Ιταλία. Παράδοση αρχές Σεπτεμβρίου. Τιμή στα 580 με δωρεάν τα μεταφορικά. Το καλό με την Akrapovic είναι ότι βελτιώνει την απόδοση του κινητήρα σε ολο το φάσμα των στροφών και όχι μόνο στις ψηλές στροφές. Αυτός είναι και ο λόγος που την προτίμησα από την Arrow η οποία υπόσχεται 5 άλογα σχεδόν 2 και κάτι παραπάνω από την Akrapovic. Αυτή η διαφορά όμως παρουσιάζεται μόνο στις πολύ υψηλές στροφές κοντά στους κόφτες όπως φαίνεται και στο διάγραμμα απόδοσης των δύο εταιρειών. Η Arrow στο υπόλοιπο φάσμα στροφών έχει παραπλήσια απόδοση με την εργοστασιακή εξάτμιση και χάνει σε σχέση με την Akrapovic. Εγώ εξάλλου πάω πολύ σπάνια στους κόφτες το μηχανάκι. Αυτό το κύριο χαρακτηριστικό των Slip on εξατμίσεων της Akrapovic όπως διάβασα και σε πάρα πολλά reviews στο διαδίκτυο. Έτσι θεώρησα την Akrapovic την καλύτερη After Market εξάτμιση για τον χαρακτήρα οδήγησης μου. Βεβαίως όλα θα φανούν στην πράξη σε ένα μήνα και κατι περίπου.

  15. #75
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    θα το συνδιασεις με καποιο φιλτρο? δεν θελει και καποια επεμβαση στη χαρτγραφηση?

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. RT 1150 και aftermarket εξατμιση
    από konsttanttinos στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 11:12
  2. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 12:20
  3. CBF-600S και χώμα...
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 08:47
  4. CBF-600 και ταξίδι
    από kokkios στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 19:27
  5. CBF-600S και μεταπώληση
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 12:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF