Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 119

Θέμα: CBF-600 και aftermarket εξάτμιση.

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mondo 52 Προβολή μηνύματος
    ποια καρινα θα βαλεις?
    Της HLD

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    @doros74 :Ωραίος Θόδωρε ! Κούμπωσε καλά πάνω στην μηχανή.

    Την σέλα δοκίμασε την και στην τέρμα επάνω θέση. Είναι η πιο ξεκούραστη για τα γόνατα αλλά ίσως τσιμπήσει λίγο η μέση.
    Επειδη με την νέα σέλα έχει πάρει λίγο σε ύψος η μεσαία είναι σχεδόν σαν την μεγάλη. Στην μεσαία την έβαλα.

  3. #93

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Σήμερα έκανα χλμ με την νέα εξάτμιση και παρατήρησα τα εξής:
    Όπως ανέφερα παραπάνω με τη νέα εξάτμιση ο κινητήρας ανεβάζει πιο πρόθυμα στροφές. Μετά τις σημερινές δοκιμές μου ειναι ακομη πιο ξεκάθαρο το γεγονός αυτό.
    Το πιο αξιοσημείωτο είναι το ότι με τη νέα εξάτμιση είχα δραματική μείωση των κραδασμών. Με την εργοστασιακή εξάτμιση μετά τις 6.000 στροφές αισθανόμουν κάποιους κραδασμούς οι οποίοι αυξάνονταν όσο ανεβαιναν οι στροφές του κινητήρα και γίνονταν πάρα πολύ έντονοι κοντά στον κόφτη. . Με την νέα εξάτμιση δεν έχω σχεδόν καθόλου κραδασμούς. Δεν ξέρω που οφειλεται αυτό το γεγονός. Ίσως στο μειωμένο βάρος. Ειλικρινά δεν ξέρω. Πάντως η μείωση των κραδασμών είναι εντυπωσιακή.

  5. #95
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    εχει κανεις τοποθετησει τη leo vince lv one evo?
    η και σε αλλο μηχανακι να μου πει καμια γνωμη

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Ένα μήνα πλέον με τη νέα εξάτμιση σε συνδυασμο κε το φιλτρο K&N έχω να παρατηρήσω τα εξης:
    Βελτιωθηκε η αποδοση σε ολο το φασμα του κινητηρα, χωρις καμια αμφιβολια. Ακομη και φίλος μηχανικός μοτοσυκλετών διαπίστωσε την βελτίωση στην απόδοση, όταν δοκίμασε το μηχανάκι το Σάββατο.
    Όπως και ο ίδιος μου επιβεβαίωσε σε μηχανάκια με injection δεν χρειαζεται επαναπρογραματισμος όταν τοποθετείται slip on εξάτμιση. Ο αισθητήρας λάμδα αναλαμβάνει όλη τη δουλειά του σωστού μείγματος.
    Μειώθηκε η κατανάλωση.
    Για πρωτη φορα σε μικτο κυκλο 70% πολη και 30 επαρχιακο δικτυο ειδα καταναλωση κάτω απο 5 λιτρα τα 100 χλμ, αφού με μισό ντεπόζιτο κατάφερα να κάνω 216 χλμ. Ποτέ δεν έχω κάνει τόσα πολλά χλμ σε μικτό κύκλο.

  7. #97
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Διαβασα ολο το τοπικ προσφατα και λεω να ρωτησω κατι αλλο επι του θεματος για να μην ξεκινησω αλλο. Ρωτησα προσφατα στον Παπαγιαννη racetech dld , 200-250 για τελικο μου ειπε δεν θυμαμαι ακριβως και ο μαστορας μου , μου ειπε 90 για φιλτρο k&n . Οσον αφορα την εξατμιση αξιζουν τα λεφτα πιστευετε η μονο διαφορα σε ηχο θα δω? Οσον αφορα το φιλτρο εχω αρχησει να πιστευω ογω πραγματων που εχω διαβασει εδω κ εκει οτι δεν εχουν διαφορα απο τα μαμα σε επιδοσεις καθολου ισχυει? γνωμες σας? Ευχαριστω.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Διαβασα ολο το τοπικ προσφατα και λεω να ρωτησω κατι αλλο επι του θεματος για να μην ξεκινησω αλλο. Ρωτησα προσφατα στον Παπαγιαννη racetech dld , 200-250 για τελικο μου ειπε δεν θυμαμαι ακριβως και ο μαστορας μου , μου ειπε 90 για φιλτρο k&n . Οσον αφορα την εξατμιση αξιζουν τα λεφτα πιστευετε η μονο διαφορα σε ηχο θα δω? Οσον αφορα το φιλτρο εχω αρχησει να πιστευω ογω πραγματων που εχω διαβασει εδω κ εκει οτι δεν εχουν διαφορα απο τα μαμα σε επιδοσεις καθολου ισχυει? γνωμες σας? Ευχαριστω.
    Το μηχανάκι πάει σαφώς καλύτερα με μια aftermarket εξάτμιση σε συνδυασμό με ενα ελεύθερο φίλτρο. Βεβαίως, μην περιμένεις τρελές διαφορές, μια βελτίωση, όμως, θα δεις. Εγώ έχω Akrapovic με K&N φίλτρο και έχω δει βελτίωση σε ολο το φασμα των στροφών. Άλλες εξατμίσεις, όπως η Àrrow αποδίδουν καλύτερα στις υψηλές στροφές. Διαλέγεις και παίρνεις. Παρεμπιπτόντως το Φιλτρο το αγόρασα απο Ebay στα 65 ευρώ, περιπου, με τα μεταφορικά. Τα 90 σαν πολλα μου φαινονται.

  9. #99
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι πάει σαφώς καλύτερα με μια aftermarket εξάτμιση σε συνδυασμό με ενα ελεύθερο φίλτρο. Βεβαίως, μην περιμένεις τρελές διαφορές, μια βελτίωση, όμως, θα δεις. Εγώ έχω Akrapovic με K&N φίλτρο και έχω δει βελτίωση σε ολο το φασμα των στροφών. Άλλες εξατμίσεις, όπως η Àrrow αποδίδουν καλύτερα στις υψηλές στροφές. Διαλέγεις και παίρνεις. Παρεμπιπτόντως το Φιλτρο το αγόρασα απο Ebay στα 65 ευρώ, περιπου, με τα μεταφορικά. Τα 90 σαν πολλα μου φαινονται.
    Ευχαριστω για την απαντηση Ντορο, το μονο μου προβλημα με μια τοσο επωνυμη εξατμιση ειναι η κλοπη.. ειδαλως οκ θα τα μαζευα

  10. #100
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για την απαντηση Ντορο, το μονο μου προβλημα με μια τοσο επωνυμη εξατμιση ειναι η κλοπη.. ειδαλως οκ θα τα μαζευα
    Η μόνη λύση για να αποτρέψεις τη κλοπή είναι να ζητήσεις από τον εξατμισά να σου κάνει ηλεκτροπόντα στο σημείο ένωσης με τη πολλαπλή εξαγωγής.
    Τώρα άμα έρθουν με επαναφορτιζόμενο τροχό κοπής ... ε, τότε δε σε γλυτώνει τίποτα.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για την απαντηση Ντορο, το μονο μου προβλημα με μια τοσο επωνυμη εξατμιση ειναι η κλοπη.. ειδαλως οκ θα τα μαζευα
    Υπάρχουν πολλές λύσεις για να αποτρέψεις κλοπή. Να κάνεις μια α "πόντα" με ηλεκτροκόλήση στο παξιμάδι με τη βίδα, να φας την αλενόβιδα εσωτερικά οπότε βγαίνει μόνο σε μηχανουργό η να βάλεις κόλλα σπειρωμάτων υψηλής αντοχής οπότε το παξιμάδι γυρίζει μόνο αφού έχεις ζεστάνει με θερμοπίστολο το παξιμάδι.
    Εγώ για την ώρα δεν έχω κάνει τίποτα γιατί εδώ Κέρκυρα δεν κλέβουν. Όταν βγω έξω μάλλον θα εφαρμόσω τη λύση με την κόλλα σπειρωμάτων ή αυτή τη λύση http://www.moto-segura.com/en/68-sec...lt-for-exhaust , Αντικλεπτική βίδα και παξιμάδι.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 28/03/2018 στις 00:24.

  12. #102
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πολλές λύσεις για να αποτρέψεις κλοπή. Να κάνεις μια α "πόντα" με ηλεκτροκόλήση στο παξιμάδι με τη βίδα, να φας την αλενόβιδα εσωτερικά οπότε βγαίνει μόνο σε μηχανουργό η να βάλεις κόλλα σπειρωμάτων υψηλής αντοχής οπότε το παξιμάδι γυρίζει μόνο αφού έχεις ζεστάνει με θερμοπίστολο το παξιμάδι.
    Εγώ για την ώρα δεν έχω κάνει τίποτα γιατί εδώ Κέρκυρα δεν κλέβουν. Όταν βγω έξω μάλλον θα εφαρμόσω τη λύση με την κόλλα σπειρωμάτων ή αυτή τη λύση http://www.moto-segura.com/en/68-sec...lt-for-exhaust , Αντικλεπτική βίδα και παξιμάδι.
    Δν το ειχα σκευτει ουτε ηξερα οτι υπαρχει τετοια λυση, ενδιαφερον πολυ μπορω να πω. Αλλα επειδη ειμαι και περιεργος και πνευμα αντιλογιας καμια φορα.. βσκ οχι αντιλογιας αλλα υγιη προβληματισμου θα ελεγα.. 580 για τελικο μονο δν ειναι παρα πολλα? Πχ με αλλα 200 θα μπορουσε καποιος να βαλει ολοσωμη που σιγουρα θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα απο καθε αποποψη εφοσον η αλλη επιλογη ειναι απλα ενα τελικο

  13. #103
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Αλλα επειδη ειμαι και περιεργος και πνευμα αντιλογιας καμια φορα.. βσκ οχι αντιλογιας αλλα υγιη προβληματισμου θα ελεγα.. 580 για τελικο μονο δν ειναι παρα πολλα? Πχ με αλλα 200 θα μπορουσε καποιος να βαλει ολοσωμη που σιγουρα θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα απο καθε αποποψη εφοσον η αλλη επιλογη ειναι απλα ενα τελικο
    Όταν απαντήσεις στο ερώτημα «Γιατί ο άλλος πάει και δίνει σχεδόν 20000€ για ένα Ducati Multistrada ενώ εγώ με 8000€ έχω το CBF και πάμε στις ίδιες διαδρομές (πόλεις, βουνά, χώρες) » τότε θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις.

    Η δικιά μου απάντηση είναι στη ποιότητα υλικών, κύλισης και διάρκειας στο χρόνο.
    Δλδ στις εξατμίσεις που είναι το θέμα, μια original akrapovic π.χ. δεν συγκρίνεται σε υλικά όπως το τιτάνιο ή το ηχομονωτικό που έχει μέσα σε διάρκεια όπως μια racetech, όπως δε συγκρίνεται η ποιότητα ήχου ή το "γέμισμα" σε όλο το φάσμα των στροφών που έχει μελετηθεί από το παίρνω μιας εξάτμιση και τη βάζω σε όλα τα μηχανάκια π.χ. της racegun.
    Βασικά ότι πληρώσεις (και κάποιες φορές λίγο υπερτιμημένο) παίρνεις.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  14. #104
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Όταν απαντήσεις στο ερώτημα «Γιατί ο άλλος πάει και δίνει σχεδόν 20000€ για ένα Ducati Multistrada ενώ εγώ με 8000€ έχω το CBF και πάμε στις ίδιες διαδρομές (πόλεις, βουνά, χώρες) » τότε θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις.

    Η δικιά μου απάντηση είναι στη ποιότητα υλικών, κύλισης και διάρκειας στο χρόνο.
    Δλδ στις εξατμίσεις που είναι το θέμα, μια original akrapovic π.χ. δεν συγκρίνεται σε υλικά όπως το τιτάνιο ή το ηχομονωτικό που έχει μέσα σε διάρκεια όπως μια racetech, όπως δε συγκρίνεται η ποιότητα ήχου ή το "γέμισμα" σε όλο το φάσμα των στροφών που έχει μελετηθεί από το παίρνω μιας εξάτμιση και τη βάζω σε όλα τα μηχανάκια π.χ. της racegun.
    Βασικά ότι πληρώσεις (και κάποιες φορές λίγο υπερτιμημένο) παίρνεις.
    Δεν διαφωνω σιγουρα μια Ακραποβιτς ειναι ποιο ποιοτικη γτ ειναι και μελετιμενη συγκεκριμενα για την καθε μηχανη πιστευω.. οσον αφορα το υλικο κ η racetech βγαζει τιτανιου.. οκ κ παλι καλυτερη η ακραποβιτς δν λεω αλλα θεωρω χωρις βεβαια να ξερω σιγουρα οτι οντως θα ειναι υπερτιμημενη. Προς το παρον οπως τα εχω στο μυαλο μ για race tech + K&n / Dna φιλτρο νομιζω θα καταληξω. Αλλη συζητηση μετα αυτη με τα Dna k ta k&n

  15. #105
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Επισης ξεχασα να πω κατι, γνωμη μου αλλα νομιζω πως το CBf θα αντεξει ποιο πολυ απο το multistrada

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. RT 1150 και aftermarket εξατμιση
    από konsttanttinos στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 10:12
  2. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:20
  3. CBF-600S και χώμα...
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 07:47
  4. CBF-600 και ταξίδι
    από kokkios στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 18:27
  5. CBF-600S και μεταπώληση
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF