Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: με αφορμη ερωτησης φιλου

  1. #1

    με αφορμη ερωτησης φιλου

    που εχασε το μπροστηνο σε μια στροφη γραφω δυο λογια...
    Λοιπων....
    το λαθος που κανουμε ολοι οι μοτοσηκλετιστες στην στροφη είναι το ότι μπενουμε με κληστο γκαζι. Πως στριβουμε......
    φτανουμε στην στροφη.... (δεν αναφερω το πως βλεπουμε και γνωριζουμε την στροφη γιατι είναι σελιδες ολοκληρες.....).
    πριν την στροφη εχουμε κανει κατεβασμα, εχουμε φρεναρη, και γενικα ότι χρηαζετε για να μπουμε στην στροφη.
    Από την ωρα που η μοτο παρει κληση τοτε αμεσος ανοιγουμε το γκαζι και το κραταμε σταθερα επιταχηνομενο το γκαζι κατά την διαρκια της στροφης.
    Ο λογος είναι απλος.
    Όταν ειμαστε στην ευθεια θελουμε το βαρος της μοτο να είναι στον μπροστηνο τροχο για να εχουμε κατευθηντηκοτητα στην μοτο μας και να ακουει το τιμονη πιο ευκολα.
    Θα εχετε δη ότι αν εχετε φορτομενη την μπαγαζιερα πισω με μεγαλο φορτιο, ( προπαντος οσοι εχετε ον-οφ) ότι στην ευθεια με μεγαλες ταχητητες η μοτο ψαρεβη. Και όταν φτασετε σε στροφη δεν μπενει ευκολα αργη να πλαγιαση.
    Αυτό γινετε γιατι το φορτιο είναι πισο και είναι λαθος το βαρος της μοτο.
    Στην ευθεια θελουμε το βαρος μπροστα. Και στην στροφη το θελουμε πισο..?????? πισο???? Ναι πισο???
    Γιατι πισο?
    Γιατι η μοτο εχει έναν τροχο λεπτο μπροστα και έναν πιο χοντρο πισο....
    Ε..και???
    αν σας βαζανε να περασετε μια χαραδρα από την μια μερια στην άλλη και ειχαν βαβει ένα λεπτο σκινη και ένα χοντρο από που θα πιγενατε?
    Από το χοντρο που εντεχει περισοτερο...
    ετσι και η μοτο ο κατασκευαστης εχει φτιαξη την μοτο κατά την διαρκια της στροφης να εχει το 60% του βαρους της στον πισο τροχο και το 40% στον μπροστα. Με αυτό τον τροπο ο μπροστηνος τροχος εχει λιγοτερο φορτιο και ο πισο που είναι και φαρδιτερος και εχει κατυτερο πατιμα εχει και το περισοτερο βαρος.

  2. #2
    Ωραια...αλλα πριν φτασουμε στην στροφη εχουμε μια μοτο που εχει το βαρος μπροστα για να εχουμε κατευθηντικοτιτα. Πως θα παμε το βαρος πισο? Σε κάθε στροφη θα βγαζουμε εξαρτιματα από μπροστα να τα βιδονουμε πισο για να εχουμε το βαρος πισο στην στροφη και στην ευθεια θα τα ξαναβιδονουμε μπροστα? Αυτό δεν γινετε...
    οχι δεν χρηαζετε να κανετε αυτό υπαρχει πιο ευκολος τροπος να κανετε μεταφορα φοτριου.......
    ενας και μοναδικος ......
    το γκαζι....
    είναι το Α και το Ω στην μοτο.
    Ανοιγωντας το γκαζι με το που θα πλαγιαση η μοτο το φορτιο της πηγενη προς τα πισο. Οσο η κατανομη του βαρους παει προς το 40% εμπρος 60% πισο τοσο πιο ασφαλες στριβη η μοτο. Αν δοσετε πολύ γκαζι και περασετε το 60% πισο τοτε θα κανετε χαι σαιντ. Αν δοσετε λιγο γκαζι θα κανετε λοου σαιντ και θα πεσετε από μπροστινο.Εκεινη την στηγμη που κανετε το χαι σαιντ πρεπει να κρατισετε σταθερο το γκαζι και η μοτο θα ερθη στην θεση της και θα σηνεχηση να στριβη με πιθανο ελαφρο ντριφτ. Αν κλισετε το γκαζι θα γινη μεταφορα του βαρους μπροστα και θα γλιστριση το μπροστηνο. Αν φρεναρετε.....το ιδιο. Αν δοσετε λιγο γκαζι και παει να πεση μεσα η μοτο απλα δηνετε και άλλο γκαζι και η μοτο επανερχετε στην γραμμη της. Ειναι πολλα ακομα τα οποια θελουν ωρες για να τα πουμε.
    Σε γενικες γραμμες το γκαζι πρεπει κατά την διαρκια της στροφης πρεπει να είναι σηνεχως επιταχηνομενο. Αλλοιως θα πεσετε από γληστρημα του μπροστηνου τροχου.
    Αυτά τα μαθαμε στο καληφορνια σουπερ μαικ σκουλ. είναι καποιες λεπτομεριες που ησως να μην της μαθεναμε ποτε η να της μαθεναμε με τον........ ασχημο τροπο.
    γιωργος

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Σίγουρα όλα αυτά είναι σωστά...

    Έχω όμως μία ερώτηση.

    Αν η στροφή είναι έντονα κατηφορική;
    Θάνος..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: με αφορμη ερωτησης φιλου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    (δεν αναφερω το πως βλεπουμε και γνωριζουμε την στροφη γιατι είναι σελιδες ολοκληρες.....)
    Έχουμε χρόνο...
    Θάνος..

  5. #5
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Με συμπαθατε ...
    Προς τι η αντιπαραθεση?
    Εγω καταλαβα να λετε και οι δυο το ιδιο πραγμα!

    BTW ευχαριστουμε για τις συμβουλες, εγω τουλαχιστον το θεμα ΔΕΝ το γνωριζα.
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Με συμπαθατε ...
    Προς τι η αντιπαραθεση?
    Εγω καταλαβα να λετε και οι δυο το ιδιο πραγμα!

    BTW ευχαριστουμε για τις συμβουλες, εγω τουλαχιστον το θεμα ΔΕΝ το γνωριζα.
    Αντιπαράθεση;;;

    Μήπως λες για την ερώτηση μου; Γιατί αυτή είναι πραγματική απορία... Δηλαδή πώς εφαρμόζεις τα παραπάνω όταν μπαίνεις σε μία έντονα κατηφορική στροφή;;

    Αν εκεί ανοίγεις προοδευτικά το γκάζι, συν την αυξημένη αδράνεια λόγω κατηφόρας, μέχρι την έξοδο θα έχεις πιάσει ταχύτητα διαφυγής!
    Θάνος..

  7. #7
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    Αντιπαράθεση;;;

    Μήπως λες για την ερώτηση μου; Γιατί αυτή είναι πραγματική απορία... Δηλαδή πώς εφαρμόζεις τα παραπάνω όταν μπαίνεις σε μία έντονα κατηφορική στροφή;;

    Αν εκεί ανοίγεις προοδευτικά το γκάζι, συν την αυξημένη αδράνεια λόγω κατηφόρας, μέχρι την έξοδο θα έχεις πιάσει ταχύτητα διαφυγής!
    Ρε 'συ... Ειμαι ΣΤΡΑΒΟΣ!

    Νομιζα οτι το 1ο ποστ ηταν δικο σου και το 2ο της Γιαγιας!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #8
    Σίγουρα όλα αυτά είναι σωστά...

    Έχω όμως μία ερώτηση.

    Αν η στροφή είναι έντονα κατηφορική;


    __________________
    Θάνος..

    κατα τους εκπεδευτες το οτι ειναι κατιφορικη δεν σημενη τιποτα...
    φρεναρης περισοτερο πριν την στροφη και μπενεις στην στροφη με το γκαζι σταθερα επιταχηνομενο...
    γιωργος

  9. #9
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ

    α ρε δάσκαλε με τα δύσκολά σου ..

    θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση [απ’όλες που έχω]
    και αν στην στροφή βρεθεί μπροστά σου αργό όχημα [π.χ. τρακτέρ] ενώ εκείνη την στιγμή ανεβαίνει .. νταλίκα .. λέω εγώ τώρα. Ε δάσκαλε τιιιιιι κάνουμε; Εκεί δεν πατάς φρένο;;; πατάς …
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar

    α ρε δάσκαλε με τα δύσκολά σου ..

    θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση [απ’όλες που έχω]
    και αν στην στροφή βρεθεί μπροστά σου αργό όχημα [π.χ. τρακτέρ] ενώ εκείνη την στιγμή ανεβαίνει .. νταλίκα .. λέω εγώ τώρα. Ε δάσκαλε τιιιιιι κάνουμε; Εκεί δεν πατάς φρένο;;; πατάς …
    μενεις στο γκαζι και ευχεσαι να υπαρχει ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΟΥ KONTA. αν πατησεις φρενο (ειδικα το μπρος) η μηχανη θα σηκωθει και θα πας προς τη εξοδο της στροφης (δηλ μπαρες-αντιθετο ρευμα). οτι και να μαθουμε jimbar το παν ειναι να εχουμε τυχη....

    Θανο και στις κατηφορες το ιδιο ΓΚΑΖΙ ελαφρως αυξανομενο.... γιαυτο και τις φοβαμαι ρε πστ μου..

    μακαρι να ειχαμε καμια πιστα κοντα και ΤΣΑΜΠΑμαν να καναμε εφαρμογη τις θεωριες ... θα ειχε σωθει τοσος κοσμος...

  11. #11
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    μακαρι να ειχαμε καμια πιστα κοντα και ΤΣΑΜΠΑμαν να καναμε [/B]


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cbanthropos
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    209
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    Αν δοσετε πολύ γκαζι και περασετε το 60% πισο τοτε θα κανετε χαι σαιντ. Αν δοσετε λιγο γκαζι θα κανετε λοου σαιντ και θα πεσετε από μπροστινο.Εκεινη την στηγμη που κανετε το χαι σαιντ πρεπει να κρατισετε σταθερο το γκαζι και η μοτο θα ερθη στην θεση της και θα σηνεχηση να στριβη με πιθανο ελαφρο ντριφτ.
    Πολυ ωραιο το μαθημα. Σε ευχαριστουμε Γιωργο για τον κοπο σου. Ως νεος ακομα στην οδηγηση θα ηθελα να ρωτησω κατι πανω σε ενα σημειο (που εχω κανει παραθεση απο το κειμενο σου. )
    Ειναι δυνατον να πειραματιστουμε επανω σε αυτη τη λεπτη ισοροπια? (40-60%). Δηλαδη, μπορουμε να το δουμε λιγο λιγο το φαινομενο (high, low side) και να το αντιμετωπίσουμε? Η γινεται τόσο γρήγορα που δε προειδοποιεί τον οδηγο? Έχω νιώσει τη μετατόπιση βάρους που αναφέρεις, και έχω νιώσει την μπροστινή να γλυστράει πολυ λίγο. Αλλα θα ήθελα να εξερευνίσω πιο πολυ το φαινόμενο και να το μάθω. Απλα το βρίσκω 'φοβητερό'.
    -------------
    I don't kill flies, but I like to mess with their minds. I hold them above
    globes. They freak out and yell "Whooa, I'm *way* too high."
    -- Bruce Baum

    CB400SF '97
    CBR600F '03

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Δική μου γνώμη είναι πως όλα αυτά βρίσκουν την απόλυτη εφαρμογή τους όταν οι συνθήκες είναι οριακές.

    Το σωστό είναι να προσπαθεί κάποιος να τα κάνει βίωμα ώστε να οδηγεί πάντα σωστά.

    Παρόλα αυτά όμως, έτσι όπως οδηγούμε εμείς τις περισσότερες φορές στους δρόμους, υπάρχει το περιθώριο να κάνουμε κάτι "παράτυπο" και να μας τη χαρίσει η μηχανή μας γιατί τη στιγμή εκείνη δεν είχαμε εξαντλήσει το όριο της.

    Νομίζω πως για να πέσει κάποιος από μπροστινό επειδή έκλεισε το γκάζι ή πάτησε φρένο, θα πρέπει ή τη στιγμή εκείνη να έστριβε στα όρια κλίσης της μηχανής ή να άρπαξε το φρένο με δύναμη.

    Επανερχόμενος λοιπόν στο ερώτημα του jimmy, νομίζω πως για τους περισσότερους οδηγούς που αφήνουμε αρκετά αποθέματα κλίσης και πρόσφυσης στη στροφή, μπορούμε να τσιμπήσουμε και το φρένο γλυκά γλυκά χωρίς απρόοπτα ή καλύτερα να σηκώσουμε και τη μηχανή στιγμιαία βγάζοντας το σώμα περισσότερο... να ελέγξουμε την ταχύτητα μας σε κάποιο βαθμό και να κάνουμε την προσευχή μας να ανοίξει κάποια δίοδος για να χωθούμε...
    Θάνος..

  14. #14
    ο θανος ειναι καλος μαθητης. ο τζιμης μενη μετεξεταστεος. ρε τζιμη τι ειπαμε? η μοτο πρεπει να στρηβη ορθεια. με αυτον τον τροπο επιτηνχανουμε καλητερη προσφηση στον δρομο. οταν πετηχουμε σε στροφη καποιο εμποδιο που πρεπει να φρεναρουμε, τοτε κανουμε το πατημα που ειπαμε στο γυροσκοπικο φενομενο και η μοτο σηκονετε. ταυτοχρονα μειονουμε το γκαζι οσο η μοτο ερχετε πιο ορθεια ΑΛΛΑ εμεις παραμενουμε κατω. ΔΕΝ σηκονομαστε μαζι με την μοτο, γιατι η μοτο κληνοντας το γκαζι και σηκονοντας την εχει ταση να βγη εξω απο την στροφη. παραμενουμε κατω και δηνατων γερνουμε και περισοτερο. και οταν καταλαβουμε οτι η μοτο ειναι ορθεια τοτε αρχηζουμε και φρεναρουμε ψαχνωντας παντα με την περιφεριακη οραση (που εχουμε μαθει και εξασκησαμε) για διαδρομο διαφηγης.
    θανο δεν χρηαζετε να ειναι σε μεγαλη κληση η μοτο για να γληστρηση το μπροστηνο. δοκημασε με ελαφρα κληση και ελαχηστα χιλιομετρα να φρεναρης και θα δης οτι το μπροστηνο ξεκολαει απο τον δρομο πολυ ευκολα. οσο τα χιλιομετρα και η κληση της μοτο μεγαλονουν τοσο πιο ευκολα ειναι να χασης το μπροστηνο. γιωργος

  15. #15
    και μια φοτο απο τα μαθηματα του μαιου που ξαναεκανα το 3 λεβελ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc_8960.jpg 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	2646

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με αφορμή τη Δ.Ε.Θ.
    από Cpt. Haddock στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:19
  2. Με αφορμή την υπογρφή του Tropea!
    από Maira στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2006, 22:37
  3. Με αφορμή το ατύχημα...
    από The Martian στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2005, 11:29
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 13:19
  5. με αφορμή το z750...
    από frapes στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 17:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF