Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ogk Aeroblade προσοχη στις αεροτομες σπανε ευκολα!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2006
    Μηνύματα
    12

    Ogk Aeroblade προσοχη στις αεροτομες σπανε ευκολα!

    Prin liges meres agorasa ena OGK Aeroblade II. Χαρα εγω καινουγιο κρανακι δωρακι απο τους κολητους για τη γιορτη μου με αφαιρουμενα μερη με Carbon,Kevlar κ αεροτομη μουρατη... Την αλλη κι όλας μέρα μου πεφτει απο το χέρι (υψος αντε 80ποντους) κ σπαει η αεροτομη Ξενερωσα βέβαια λεω "ρε π...η τοσα λεφτα εδωσα κ σπαει ετσι?Δηλαδη αμα σκασω κατω με το κεφαλι θα γινει 1000 κοματια?" Ενταξει δεν ειναι ετσι. Το υπόλοιπο υλικο ειναι μπομπα (ελπιζω :rotflmao: ) Τεσπα το παω πισω. Εξηγω τη φαση στον πωλητη. Αδιαφορος.Του φανηκε τελειως φυσιολογικο να σπασει.. Ειναι αεροτομη κ σπαει ετσι ειναι. Κ εγω να λεω ειχα κρανος με 100ευρω κ ειναι τιγκα στισ γρατζουνιες κ εχει πεσει κ 10 φορες κατω αλλα ρωγμη-σπασιμο δεν εχει... κ αυτος να λεει επρεπε να παρεις παλι κρανος με 100 ευρω κτλ Τελος παντων να μη κουραζω δεν τα βρηκαμε... ακρως φυσιολογικο να σπαει γ'αυτον. Οχι για μενα. Ρωταω για εγγυηση, Καμια σχεση. Ανταλλακτικο ευτυχως υπηρχε κ το αφηνω κ το παιρνω την αλλη μέρα. 41 ευρω το ανταλλακτικο (ειναι ανθεκτικο γι'αυτο κοστιζει τοσο :rotflmao: το μονοχρωμο κανει τοσο, με γραφικα θα'χει κ λιγο παραπανω ) και 13 ευρω η "ειδικη αυτοκολητη ταινια διπλης οψεως".
    Συνολο 54 ευρωπουλα.
    Το κρανος ειναι πολυ καλο, ελαφρυ, ομορφο αλλα παιδια γενικως ΠΡΟΣΟΧΗ στα spoiler-αεροτομες. Oμορφες, κ καποια χλμ+ σε μεγάλες ταχυτητες αλλα παράλληλα πολυ ευαίσθητες! το υλικο ειναι ελαφρυ λεπτο κ Ψ Ε Υ Τ Ι Κ Ο. Ακομα κ ο συνεπιβατης αν σου σκασει την κουτουλια οταν φρεναρει εκει θα βρει... στο ευαισθητο σημειο.
    Μη με παρεξηγησετε. Δεν κανω παραπονα για το κρανος η' το μαγαζι, απλως δε θελω να ξενερωσετε οπως εγω κ να γνωριζετε την ευαισθησια της αεροτομης (εμενα δε μου το ειπε κανεις ) αν σκοπευετε να παρετε τετοιου ειδους κρανος. Γι'αυτο το λογο αλλωστε εγραψα το θεμα στην κατηγορια "Προστατευτικος εξοπλισμος" & οχι στα "Στραβα κ αναποδα"
    CLICK για ΦΟΤΟ απο το σπασιμο

  2. #2

    Re: Ogk Aeroblade προσοχη στις αεροτομες σπανε ευκολα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACK77
    Prin liges meres agorasa ena OGK Aeroblade II. Χαρα εγω καινουγιο κρανακι δωρακι απο τους κολητους για τη γιορτη μου
    Ωραίους κολλητούς έχεις ! Σου κάνουν δώρο ένα κρανάκι και το πληρώνεις κιόλας !

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Πέρα απ'την πλάκα επειδή το θέμα του κράνους δεν είναι καθόλου αστείο, εγώ ξέρω και θεωρώ σωστό είναι οτι στο πέσιμο (μακρυά απ'όλους μας) το καλό και το σωστό κράνος σπάει για να απορροφήσει τον κραδασμό του χτυπήματος απ'το κεφάλι μας...

    Αν δηλαδή ένα κράνος σε περίπτωση πτώσης κι επαφής του με την άσφαλτο ΔΕΝ σπάσει, τότε όλη η ένταση του χτυπήματος μεταφέρεται αυτόματα εκεί που δεν θέλουμε..

    Το καλό το κράνος σπάει για να μην σπάσει η κεφάλα μας !

    Όσο αναφορά την αεροτομή που έσπασε από πέσιμο ύψους 80 εκατοστών, πόσο παράλογο είναι να σπάσει ένα κομμάτι πλαστικό που κουβαλάει βάρος 1,5 περίπου κιλών πάνω του ;

    Κι απ'την άλλη ποιος είπε οτι οι αεραγωγοί είναι μέρος της προστασίας που προσφέρει ενα κράνος ;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2006
    Μηνύματα
    12

    Re: Re: Ogk Aeroblade προσοχη στις αεροτομες σπανε ευκολα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Όσο αναφορά την αεροτομή που έσπασε από πέσιμο ύψους 80 εκατοστών, πόσο παράλογο είναι να σπάσει ένα κομμάτι πλαστικό που κουβαλάει βάρος 1,5 περίπου κιλών πάνω του ;

    Κι απ'την άλλη ποιος είπε οτι οι αεραγωγοί είναι μέρος της προστασίας που προσφέρει ενα κράνος ;
    Ακριβως επειδη εγω αυτα δεν τα γνωριζα, και ασφαλως δε μου τα ειπαν οταν το πηρα, τα γραφω εδω για να τα γνωριζουν ολοι.
    Κρανη ειχα διαφορα, πτωσεις απο τα χερια αρκετες, σπασιμο πλαστικου-αεραγωγου κανενα.Δεν ειχε βεβαια κανενα κρανος αεροτομη. Αυτο ακριβων θελω να τονισω. Το σχημα & η θεση του spoiler-αεροτομης την κανουν ακομα πιο ευαισθητη απο τους κλασικους αεραγογους

    Για την πλακα εχεις δικιο, τσοναταρα κ εγω ενα πενηνταρικο

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACK77
    Για την πλακα εχεις δικιο, τσοναταρα κ εγω ενα πενηνταρικο
    Και καλά έκανες αν αγόρασες αυτό που σου άρεσε περισσότερο !

    Εύχομαι να είναι η τελευταία σου στραβή !


  5. #5
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Φίλε λογικό να μην το καλύπτει η εγγύηση, η φθορά προήλθε απο δική σου υπαιτιότητα και όχι σε αστοχία υλικού! Είναι το ίδιο σαν να έκανες μια βαθιά γρατζουνιά στην ζελατίνα και να ήθελες να στην αλλάξουν χρησιμοποιόντας την εγγύηση!

    Πάντως το κρανάκι είναι super! Το ζαχαρώνω κι εγώ αλλά το FF4 (πιο πολύ), είχα ogk και ήμουν παραπάνω απο ικανοποιημένος!
    ΤΕΛΟΣ


  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2006
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    Φίλε λογικό να μην το καλύπτει η εγγύηση, η φθορά προήλθε απο δική σου υπαιτιότητα και όχι σε αστοχία υλικού!
    Δεν ειπα οτι δεν ειναι λογικο να μη το καλυπτει η εγγυηση ουτε απαιτησα να μου το αλλαξουν,απλως ρωτησα μηπως.... μηπως μες την γκαντεμια μου μου κατσει καλα . Προσπαθω να ενημερωσω-προειδοποιησω τους φιλους του Moto οτι ειναι πολυ ευαίσθητη η αεροτομη, περιγραφωντας την εμπειρια μου. Για να μη σας τυχει απο την πρωτη μερα...
    Απο το κράνος εχω μεινει ικανοποιημενος, ειναι πολυ καλο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2006
    Μηνύματα
    12
    Πριν λιγες μερες μου ετυχε και το παρακάτω με το συγκεκριμενο κράνος.
    Πηγαίνοντας με 90χλμ/ωρα στην Αττική οδό με το τζαμακι-ζελατίνα του κράνους σηκωμένο (ανοιχτο) γύριζω αριστερά το κεφάλι μου να πω κάτι στον συνεπιβάτη και ακουω ενα ελαφρό κρακ. Τι ειχε γινει? Εσπασε το αριστερο καπάκι που κρατάει τη ζελατίνα κ μαζί μ'αυτην πέταξαν πισω στην Αττικη οδο περνώντας ξυστά απο το κεφάλι του συνεπιβάτη !!! Ευτυχώς που κανένα κομάτι δεν χτυπησε καποιο απο τα αυτοκίνητα που μας ακολουθουσαν.
    Καλές γιορτες σ'ολους

  8. #8

    Re: Ogk Aeroblade προσοχη στις αεροτομες σπανε ευκολα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACK77
    Prin liges meres agorasa ena OGK Aeroblade II. Χαρα εγω καινουγιο κρανακι δωρακι απο τους κολητους για τη γιορτη μου με αφαιρουμενα μερη με Carbon,Kevlar κ αεροτομη μουρατη... Την αλλη κι όλας μέρα μου πεφτει απο το χέρι (υψος αντε 80ποντους) κ σπαει η αεροτομη Ξενερωσα βέβαια λεω "ρε π...η τοσα λεφτα εδωσα κ σπαει ετσι?Δηλαδη αμα σκασω κατω με το κεφαλι θα γινει 1000 κοματια?" Ενταξει δεν ειναι ετσι. Το υπόλοιπο υλικο ειναι μπομπα (ελπιζω :rotflmao: ) Τεσπα το παω πισω. Εξηγω τη φαση στον πωλητη. Αδιαφορος.Του φανηκε τελειως φυσιολογικο να σπασει.. Ειναι αεροτομη κ σπαει ετσι ειναι. Κ εγω να λεω ειχα κρανος με 100ευρω κ ειναι τιγκα στισ γρατζουνιες κ εχει πεσει κ 10 φορες κατω αλλα ρωγμη-σπασιμο δεν εχει... κ αυτος να λεει επρεπε να παρεις παλι κρανος με 100 ευρω κτλ Τελος παντων να μη κουραζω δεν τα βρηκαμε... ακρως φυσιολογικο να σπαει γ'αυτον. Οχι για μενα. Ρωταω για εγγυηση, Καμια σχεση. Ανταλλακτικο ευτυχως υπηρχε κ το αφηνω κ το παιρνω την αλλη μέρα. 41 ευρω το ανταλλακτικο (ειναι ανθεκτικο γι'αυτο κοστιζει τοσο :rotflmao: το μονοχρωμο κανει τοσο, με γραφικα θα'χει κ λιγο παραπανω ) και 13 ευρω η "ειδικη αυτοκολητη ταινια διπλης οψεως".
    Συνολο 54 ευρωπουλα.
    Το κρανος ειναι πολυ καλο, ελαφρυ, ομορφο αλλα παιδια γενικως ΠΡΟΣΟΧΗ στα spoiler-αεροτομες. Oμορφες, κ καποια χλμ+ σε μεγάλες ταχυτητες αλλα παράλληλα πολυ ευαίσθητες! το υλικο ειναι ελαφρυ λεπτο κ Ψ Ε Υ Τ Ι Κ Ο. Ακομα κ ο συνεπιβατης αν σου σκασει την κουτουλια οταν φρεναρει εκει θα βρει... στο ευαισθητο σημειο.
    Μη με παρεξηγησετε. Δεν κανω παραπονα για το κρανος η' το μαγαζι, απλως δε θελω να ξενερωσετε οπως εγω κ να γνωριζετε την ευαισθησια της αεροτομης (εμενα δε μου το ειπε κανεις ) αν σκοπευετε να παρετε τετοιου ειδους κρανος. Γι'αυτο το λογο αλλωστε εγραψα το θεμα στην κατηγορια "Προστατευτικος εξοπλισμος" & οχι στα "Στραβα κ αναποδα"
    CLICK για ΦΟΤΟ απο το σπασιμο
    το θεωρω απολυτως φυσιολογικο να σπασει η αεροτομη! Ειναι πλαστικο και ειναι κολλημενο,...αντε το πολυ πολυ κουμπωτο στο κρανος!
    Ουτος ή αλλος...το κρανος δεν ειναι για πολλες πτωσεις! Μια καλη θα φαει και δε θελει αλλη...πεταμα!
    Δε νομιζω να φταιει η ποιτητα του κρανους...απλα ετυχε να πεσει με τη μερια της αεροτομης και να σπασει!
    Εχω δοκιμασει σε μαγαζι το FF4 και πιστευω οτι ειναι super! Η τιμη ειναι καλη και στο net μπορεις να βρεις με πολυ καλη τιμη (150-200 ευρω) το ακριβοτερο της OGK.
    Εγω ειχα ενα ARAI RX7 αλλα μετα το τρακαρισμα μου και τον εμβολισμο με το κεφαλι στην πορτα του αυτοκινητου που παραβιασε το STOP...πηγε στην αποθηκη...ασχετα με το οτι το κρανος δε φερει σημαδια σπασιματος παρα μονο κατι γδαρσιματα στο πλαι! Η μπαρουλα στο αμαξι ομως ηταν σε μεγεθος κρατηρα και αν δε φορουσα κρανος καλο δε ξερω αν την εβγαζα!
    Γι'αυτο μαγκες...κρανος ακομα και μεσ'την πολη γιατι δε ξερεις ποτε απο που θα σου'ρθει!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2006
    Μηνύματα
    12

    Re: Re: Ogk Aeroblade προσοχη στις αεροτομες σπανε ευκολα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    το θεωρω απολυτως φυσιολογικο να σπασει η αεροτομη! Ειναι πλαστικο και ειναι κολλημενο,...αντε το πολυ πολυ κουμπωτο στο κρανος!
    Ουτος ή αλλος...το κρανος δεν ειναι για πολλες πτωσεις! Μια καλη θα φαει και δε θελει αλλη...πεταμα!
    Δε νομιζω να φταιει η ποιτητα του κρανους...απλα ετυχε να πεσει με τη μερια της αεροτομης και να σπασει!
    Μια πτωση & μοναδικη εχει το κρανος μου κ καθολου "καλη". Ελευθερη πτωση απο 80-90cm Oπως λες κ εσυ ετυχε, & προς Θεου δεν ειπε κανεις οτι το κρανος δεν εχει ποιοτητα, αλλα το να μου φυγει κ η ζελατινα κ να σπασει το πλαστικο καπακι που την κραταει στο κρανος?? Κ αυτο ετυχε?? Sorry παιδια αλλα εγω δεν μπορω να το δικαιολογισω
    Να παω να το φτιαξω?? Θα μου ζητησουν κανα 100σταρικο (πληρωνεις ποιοτητα κ καλα :rotflmao: ) Γι'αυτο λεω να δοκιμασω την τυχη μου αλλου,γιατι δε μου καθεται καλα η ΟGK....
    εχεις pm zz750

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACK77
    Oπως λες κ εσυ ετυχε, & προς Θεου δεν ειπε κανεις οτι το κρανος δεν εχει ποιοτητα, αλλα το να μου φυγει κ η ζελατινα κ να σπασει το πλαστικο καπακι που την κραταει στο κρανος?? Κ αυτο ετυχε?? Sorry παιδια αλλα εγω δεν μπορω να το δικαιολογισω
    Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την ποιότητα του κράνους που ούτως η άλλως δεν τό'χω πιάσει ποτέ στα χέρια μου για να μην πω οτι δεν έχω δει καν μπροστά μου κράνος της OGK, μήπως εκείνη η πτώση προσκάλεσε έστω και μικρή φθορά στο συγκεκριμένο καπάκι κάνοντάς το μετά από τόσο καιρό και με την πίεση της ζελατίνας κοντράροντας τον αέρα να σπάσει ;

    Δεν ξέρω απλώς μια υπόθεση κάνω, σίγουρα πάντως δεν έχεις τίποτα να χάσεις αν ρωτήσεις πόσο κοστίζουν το καπάκι και η ζελατίνα. Εκτός κι αν σε έχει ξενερώσει τελείως το συγκεκριμένο κράνος, οπότε πάω πάσο.


  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2006
    Μηνύματα
    12
    makis206 δε νομιζω να επαθε ζημια απο την πτωση το πλαϊνο καπακι. Εσκασε κατω με την πισω αεροτομη η οποια αποροφησε ολη το μπαμ κ γι'αυτο εσπασε. Βεβαια ολα ειναι πιθανα και αν υποθεσουμε οτι επαθε ζημια κ το πλαινο καπακι απο μια τετοια πτωση σημαινει οτι το κρανος παραειναι ευαισθητο η' αν θελετε οτι ειμαι γκαντεμης με περικεφαλαια Αν ειχε γινει κατι τετοιο πιστευω-ελπιζω θα το ειχαν προσεξει και στο καταστημα που αγορασα το κρανος κ το αφησα για την αντικατασταση της αεροτομης.
    Εχω ξενερωσει με το κρανος λογικο ειναι δεν ξερω ακομα τι θα κανω. Αν δεν ειναι πολλα τα λεφτα μπορει και να το φτιαξω.

Παρόμοια θέματα

  1. προσοχη στις νεροτσουληθρες
    από evvou στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 17:35
  2. Προσοχη στις παραλιες
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 12:04
  3. προσοχή στις διασταυρώσεις
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 10:52
  4. Προσοχή στις περιοχές Μαρκοπούλου - Πόρτο Ράφτη
    από McGyver στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 09:32
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF