Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Τελικά πόσο καίει το Super Four ?

  1. #1

    Τελικά πόσο καίει το Super Four ?

    Έχω ψάξει αρκετά στο web σχετικά με την κατανάλωση του SF.

    Έχω δει να λένε για αυτονομία από 160 μέχρι 360 χλμ.

    Απ' ότι έχω καταλάβει παίζουν ρόλο σε τι στροφές γίνονται οι αλλαγές, η ρύθμιση των καρμπυρατέρ, το φίλτρο και το μοντέλο.

    Θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία των ιδιοκτητών SF πάνω στο θέμα αυτό.

    Α,και κάτι ακόμα. Τι βενζίνη παιρνουν τα SF (unleaded,super,super unleaded)? Thanx guys !
    Φιλικά,

    Alex.

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Μονοκάβαλο, το Super Four το παλιό (όχι το VTEC) καίει 5,5-6 lt/100km. Μάλιστα ακόμα και τέζα σε ανοιχτές διαδρομές, δε θα ξεπεράσει τα 6. Θέλω να πω ότι το στυλ οδήγησης δεν επηρεάζει αισθητά την κατανάλωση, αλλά πάντα στο πλαίσιο της λογικής (π.χ. δεν κάνεις 200χλμ στον κόφτη!) Δικάβαλο είναι στα 6,5-7. Θεωρώ φυσικά δεδομένο ότι τα καρμπυρατέρ είναι σωστά ρυθμισμένα. Το φίλτρο θα έλεγα ότι δεν παίζει κανένα ρόλο, ή τουλάχιστον δεν έχει υπολογίσιμη διαφορά.

    H αυτονομία που γράφεις έχει εύρος 100%!!!! Δεν ξέρω που άκουσες αυτά τα νούμερα. Μια νορμάλ αυτονομία (με κατανάλωση ας πούμε 5,7) είναι γύρω στα 300χλμ συνολικά (ή γύρω στα 260 χωρίς τη ρεζέρβα). Τώρα με σκληρή χρήση στην πόλη, και πολλά φανάρια-αναμονές κλπ, δεν είναι περίεργο τα 260χλμ να γίνουν 220 ας πούμε. Αυτό το 160 πάντως είναι εντελώς κουφό!

    Βενζίνη: Εφόσον δεν έχει καταλύτη, θεωρητικά θα έπρεπε να βάζουμε LRP. Απο εκεί και πέρα, μπορείς να ανατρέξεις στο ποστ για τις βενζίνες στην ενότητα Τεχνικά, και να ψαχνείς για το αν τελικά έχει νοήμα η LRP ή μπορείς να βάζεις και αμόλυβδη. Το θέμα είναι περιβαλλοντολογικό και έχει να κάνει με τους ρύπους. Από τεχνικής άποψης, το μοτέρ καίει τα πάντα (LRP και όλες τις αμόλυβδες), ενώ δεν υπάρχει κανένα λόγος να βάλεις 100άρα. Αν είναι καλορυθμισμένο και σωστό το μοτερ, με 95αρα λειτουργεί άψογα (δε χτυπάει πυράκια).
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  3. #3
    Κατ' αρχήν κάνω την υπόθεση (αν κάνω λάθος πείτε μου) ότι η ρεζέρβα είναι 3 λίτρα οπότε μιλάμε για 15 λίτρα "καθαρό" τεπόζιτο.

    Αν το παραπάνω ισχύει, τότε μιλάμε για αυτονομία 250-270 χμ σε μονοκάβαλο και 215-230 σε δικάβαλο.

    Όσον αφορά τα 160 χμ, ήταν ένας τύπος που έλεγε ότι έφταιγαν οι αλλαγές του πάνω απ' τις 7000 στροφές (αντίστοιχα αυτός με τα 360 άλλαζε κάτω απ' τις 3500).
    Φιλικά,

    Alex.

  4. #4
    με κίνηση στην πόλη, και εννοώ πήξιμο, όχι αττική οδό ή κηφισίας ή άλλες σχετικά ελεύθερες λεωφόρους, 15-16χλμ στο λίτρο

    αλλαγή ταχύτητας πάνω από τις 7000 στροφές, σε 4κύλινδρο 400αράκι, έχει νόημα, αλλαγή στις 3500 μου φαίνεται παράλογη, το μηχανάκι έτσι δεν τραβάει κα-θό-λου

    η αυτονομία που σου γράφω παραπάνω είναι με αλλαγή ανάμεσα στις 5000 και στις 8000 στροφές, και πάντα μονοκάβαλο

  5. #5
    Άρα μιλάμε για minimum αυτονομία 230 χλμ σε μονοκάβαλο με 15 λίτρα τεπόζιτο (τελικά τόσα είναι?).

    Οι VTEC έχουν καλύτερη ή χειρότερη αυτονομία?

    Από ποια χρονολογία και μετά τα super four έχουν VTEC κινητήρες?
    Φιλικά,

    Alex.

  6. #6
    το τεπόζιτο είναι 18άρι

    συνήθως βάζω βενζίνη όταν βλέπω 230, και βάζω 15 λίτρα, +- μισό λίτρο

    ξέχασα πριν να γράψω πως η κατανάλωση πάει άνετα στα 20χλμ/λιτρο αν πάς εθνική με 120-130, αλλά ξαναπέφτει στα 15-16 αν το κυνηγάς με 160+

    τα άλλα δεν ξέρω να στα απαντήσω, αλλά θα σου πώ αυτό: τα μοντέλα vtec πωλούνται σε ε-ξω-φρε-νι-κές τιμές

    το μηχανάκι είναι μόνο 400 κυβικά, ΔΕΝ τραβάει δυνατά, δεν πα να 'ναι και vtec στο τετράγωνο, θα το βαρεθείς στον ΙΔΙΟ χρόνο με το συμβατικό

    άποψή μου

  7. #7
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    , θα το βαρεθείς στον ΙΔΙΟ χρόνο με το συμβατικό

    Εεεεεεεεεεεεεεεε!!! Σεμνάααααααααααααααα

    Το CB δε το βαριόμαστε ποτέεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  8. #8
    κοίτα, έχω κλείσει τα 4 χρόνια, αλλά το γκάζι του το έχω βαρεθεί προ πολλού

    σίγουρα έχει να κάνει και με την ψυχολογία του ιδιοκτήτη, σίγουρα υπάρχουν άτομα που θα το κρατούσαν για μια δεκαετία, όπως υπάρχουν κι άλλοι που στο χρόνο θα πάνε στα 600 κυβικά

    όλα δεκτά

  9. #9

    Κατανάλωση CB400 SF

    Έκανα την πρώτη μου μέτρηση κατανάλωσης, η οποία έδειξε τα εξής: με 20 ευρώ έβαλα 11,80 lt. shell και έβγαλα οριακότατα 210 χλμ. με οδήγηση 100% μέσα στην Αθήνα (Συγγρού, κέντρο, Κηφισίας) και μέγιστη ταχύτητα -όπου είχα τη δυνατότητα- τα 120 km/h.
    Άρα (με απλή μέθοδο των τριών) προκύπτει κατανάλωση 0,06 lt. / χλμ. (την οποία βρίσκω απόλυτα ρεαλιστική για μοτοσυκλετα 15+ ετών με βάρος μαζί με τον αναβάτη 250 κιλά)...
    Πως σας φάινεται;;;

  10. #10
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    να κάνουμε και καμιά αναζήτηση, ε;

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    να κάνουμε και καμιά αναζήτηση, ε;
    sorry...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAC Προβολή μηνύματος
    η 0,06 lt. / χλμ.
    Αρα με ενα ντεποζιτο ποσες χιλιαδες χιλιομετρα βγαζεις??

  13. #13
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Αρα με ενα ντεποζιτο ποσες χιλιαδες χιλιομετρα βγαζεις??
    0.06lt /1 χλμ
    ή
    0.6lt / 10 χλμ
    ή
    6lt / 100χλμ
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Αρα σωστος ειναι,εγω ειδα κατι ενδιαμεσο του τυπου 0,06/100

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2013
    Μηνύματα
    34

    λυστε μου μια απορια

    καλησπερα..δεν ξερω εαν ποσταρω στο σωστο μερος την απορια μου..απλα θα ηθελα να μαθω το εξης..εχω ενα cb 400sf..κ θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει..στο περιπου δλδ..ποσα λιτρα βενζινη θα καψω απο αθηνα για θεσσαλονικη με νορμαλ οδηγηση?? δεν εχω σκοπο να ανεβω πανω απο 120..κ 6-7χιλ στροφες! καπου διαβασα οτι καιει 6λτ/100χλμ..κ επισης θελω να μου πειτε..ποσες στασεις θα χρειαστει να κανω μεχρι να φτασω θεσσαλονικη? κ καθε ποσα χιλιομετρα? ευχαριστω εκ των προτερων κ συγνωμη αν κουρασα!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ Sym 200 Evo
    από nikosira στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2011, 20:15
  2. Zzr 1100 C1 , ποσο καιει το δικο σας;
    από eXJey στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2009, 00:31
  3. ποσο καιει το χορνετακι ρε παιδια
    από X-SFIGA στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 18:42
  4. εξάτμιση για cb 400 super four
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 13:55
  5. Πόσο έχει το Ducati
    από Godfather στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 12:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF