Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Πρόβλημα με το τσοκ! (CBF-600)

  1. #1

    πρόβλημα στο tsok του cbf600

    καλημέρα παιδιά,

    έχει κανείς πρόβλημα με το τσοκ του cbf600 (δε στέκεται στη θέση του)?
    καμια ιδεα να το αντιμετωπίσουμε?

    ευχαριστώ

  2. #2
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Σωστος ο φιλος, για μιλατε ωρε παλιοι μιας και για μενα ο πρωτος χειμωνας ειναι που με βρισκει με το CBΦίδι.

    Kανα δυο φορες που το εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα, το κρατησα λιγο με το χερι προς τα εξω 5-10 sec, και μετα κρατιεται και μονο του.
    Εκεινο που μου κανει την μεγαλυτερη εντυπωση, παντα σε αντιθεση με το μονοκυλινδρο ΧΤ που ειχα πριν, ειναι οτι στο ΧΤ απαξ και ανοιγα το τσοκ, μια μιζια εριχνα και το μηχανακι επαιρνε φωτια και δουλευε σαν τρακτερ . Δεν εσβηνε με τιποτα και χωρις να κρατησω καθολου γκαζι. Με το τσοκ και μονο πηγαινε κοντα στις 2.000 σαλ το ρελαντι.
    Αντιθετα στο CBF αν δεν κρατησω και λιγο το γκαζι ανοιχτο για καμποσα sec, ξανασβηνει αδιαφορωντας που ειναι ανοιχτο το τσοκ.
    Αναρωτιεμαι αν συμβαινει το ιδιο σε ολα τα 4κυλινδρα. (τα καρμπυλατερατα παντα..)

    Για μιλατε οι κατοχοι που εχετε βγαλει ηδη χειμωνα...
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Σωστος ο φιλος, για μιλατε ωρε παλιοι μιας και για μενα ο πρωτος χειμωνας ειναι που με βρισκει με το CBΦίδι.

    Kανα δυο φορες που το εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα, το κρατησα λιγο με το χερι προς τα εξω 5-10 sec, και μετα κρατιεται και μονο του.
    Εκεινο που μου κανει την μεγαλυτερη εντυπωση, παντα σε αντιθεση με το μονοκυλινδρο ΧΤ που ειχα πριν, ειναι οτι στο ΧΤ απαξ και ανοιγα το τσοκ, μια μιζια εριχνα και το μηχανακι επαιρνε φωτια και δουλευε σαν τρακτερ . Δεν εσβηνε με τιποτα και χωρις να κρατησω καθολου γκαζι. Με το τσοκ και μονο πηγαινε κοντα στις 2.000 σαλ το ρελαντι.
    Αντιθετα στο CBF αν δεν κρατησω και λιγο το γκαζι ανοιχτο για καμποσα sec, ξανασβηνει αδιαφορωντας που ειναι ανοιχτο το τσοκ.
    Αναρωτιεμαι αν συμβαινει το ιδιο σε ολα τα 4κυλινδρα. (τα καρμπυλατερατα παντα..)

    Για μιλατε οι κατοχοι που εχετε βγαλει ηδη χειμωνα...
    Μόλις πέσει η θερμοκρασία θέλει το τσόκ τράβηγμα.Στο δικό μου δέν χρειάστικε το γκάζι καθόλου.Μετά απο 10 δευτ.εκλεινα το τσοκ και ημουν ΟΚ.
    Πρόβλημα κρατήματος στο τσοκ δεν εχω.[MODEL 6ος 2004 12000χλμ]

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της possidi
    Εγγραφή
    16/07/2006
    Μηνύματα
    90

    Re: πρόβλημα στο tsok του cbf600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
    καλημέρα παιδιά,

    έχει κανείς πρόβλημα με το τσοκ του cbf600 (δε στέκεται στη θέση του)?
    καμια ιδεα να το αντιμετωπίσουμε?

    ευχαριστώ
    Σε μενα φιλε μου συμβαινει το εξης:

    Τραβαω το τσοκ τερμα εξω και δινω μια μιζια για να παρει. Συνηθως παιρνει και μετα απο 1-2 sec σβηνει οποτε ξαναδοκιμαζω με λιιιγο γκαζακι και παιρνει. Το θεμα ειναι οτι το τσοκ αυτο καθε αυτο πρεπει να το κραταω τραβηγμενο με το χερι γιατι μπαινει προς τα μεσα μονο το και παπαλα. Τεσπα, με το τσοκ τραβηγμενο φουλ χρειαζεται περιπου 30 sec για να ζεσταθει ο κινητηρας και να κρατησει ρελαντι.

    Αλλες εμπειριες/γνωμες?

  5. #5
    και γω έχω παρατηρήσει ότι αν το κρατήσεις λίγο εξω σε λίγα δευτερολεπτα κρατα ρελαντί. Μηπως εχει ρωτήσει κανείς κάποιο μαστορα?

    Άσχετο: ρύθμιση βαλβίδων έχει κάνει κανείς?

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
    και γω έχω παρατηρήσει ότι αν το κρατήσεις λίγο εξω σε λίγα δευτερολεπτα κρατα ρελαντί. Μηπως εχει ρωτήσει κανείς κάποιο μαστορα?
    Το manual αναφέρει οτι στις κρύες θερμοκρασίες τραβάμε το τσοκ μέχρι το τέρμα του και πατάμε τη μίζα ΧΩΡΙΣ ΓΚΑΖΙ ! Αν δεν κάνω λάθος, ανοίγοντας το γκάζι με ανοιχτό το τσοκ πηγαίνει αυτόματα πλούσιο μίγμα καυσίμου στα μπουζί μπουκώνοντάς τα (το λέω με κάθε επιφύλαξη αυτό).

    Μόλις πάρει μπροστά το μοτέρ ρυθμίζουμε το τσοκ ώστε να δουλέψει από τις 1800 έως τις 2500/στροφές για 30 δευτερόλεπτα κι αμέσως μετά κλείνουμε το τσοκ.

    Αναφέρει επίσης οτι στην περίπτωση που κλείνοντας το τσοκ παρατηρήσουμε κάποιες αρρυθμίες, τότε ανοιγοκλείνουμε ελαφρά το γκάζι .

    Μέχρι σήμερα χρειάστηκε μόνο 3 φορές απ'τον Ιούνη που πήρα το CBF να ανοίξω το τσοκ για να εκκινήσει το μοτέρ και το έκανα έτσι ακριβώς χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα, όλες τις υπόλοιπες φορές παίρνει μπροστά τσακουμάκι αλλά ψιλοπαίζω με το γκάζι πολύ ελαφρά μέχρι να δουλέψει λίγο το μοτέρ και να έρθει το ρελαντί στα ίσια του.



  7. #7
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Και εμενα μια απο τα ιδια...το τσοκ τραβιεται μεσα μονο του με αποτελεσμα φυσικα το μηχανακι να σβηνει. Οσο ο καιρος ηταν πιο ζεστος το εκανε παντα δηλαδη τραβιοτανε και εκλεινε.Τωρα με τα μεγαλα κρυα , στεκεται στην θεση του....κουφο ε?
    Μιλησα με ενα μηχανικο σχετικα με αυτο και μου ειπε οτι πιθανοτατα οφειλετε στην ντιζα του τσοκ η οποια ειτε θελει λιπανση (WD40:wacko: ) , ειτε εχει ξεφτισει και μαγκωνει μεσα στο περιβλημα , ειτε εχει τσακισει σε καποιο σημειο.Το τελευταιο το απεκλεισα κανωντας ελεγχο ...μια που βλεπω οτι πολλοι απο εσας αναφερετε το ιδιο προβλημα , μαλλον μιλαμε για προβληματικο σημειο .Θα δοκιμασω με την λιπανση και θα επανελθω....

  8. #8

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ Cbf 600!!!

    Εδω και λίγο καιρό έχω πρόβλημα με το τσοκ.Όταν βάζω μποστά την μηχανή το πρωί χωρίς να τραβήξω το τσοκ οι στροφές πέφτουν στίς 500 καί κάποιες φορές σβήνει.Με τραβηγμένο το τσοκ και κρατόντας το -πάντα- οι στροφές πέφτουν (σε σημείο που λες οτι θα σβήση ) καί σιγά σιγά ανεβαίνουν μέχρι τις 1500-1600 περίπου.(Ο κατασκευαστής λέει οτι όταν τραβάς έξω το τσοκ το ρελαντί ανεβαίνει στις 2500 στροφές περίπου).Μέτα απο 20-30 δευτερόλεπτα αφήνω το τσοκ και όλα καλά....Έχω αλλάξει μπουζί πολύ πρόσφατα και έχω μετρήση και το μείγμα.Παίζει να είναι κάτι άλλο;;;

  9. #9
    Πιθανόν να θέλουν κάποιο ρύθμισμα τα καρμπυρατέρ, στο δικό μου παρουσιάζεται το εξής. Όταν το βάζω μπροστά το πρωί ρυθμίζω το τσοκ ώστε να δουλεύει στις 1700 περίπου για 1-2 λεπτά, μόλις δω τη θερμοκρασία ν'αρχίσει να ανεβαίνει, με το το που πάω να το κλείσω σβήνει το μοτέρ. Μιζάρω ξανά χωρίς τσοκ και όλα οκ, περιμένω λίγο να ζεσταθεί αρκετά και ξεκινώ.

    Ποτέ δεν έσβηνε κλείνοντας το τσοκ όμως θα το αναφέρω σε λίγες μέρες που θα το πάω για σέρβις.


  10. #10
    Το κακό είναι οτι δεν μένει σταθερά έξω το τσοκ αλλα πρέπει να το κρατάω εγώ αλλιώς τραβιέται λίγο μέσα.

  11. #11
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisgl17
    Το κακό είναι οτι δεν μένει σταθερά έξω το τσοκ αλλα πρέπει να το κρατάω εγώ αλλιώς τραβιέται λίγο μέσα.
    Γνωστο προβλημα...

    στη βαση του τσοκ εχει ενα καουτσουκενιο δακτυλιο....γυρνα τον μερικες στροφες σαν να βιδωνεις μια βιδα και το τσοκ θα στεκεται μια χαρα οξω μονο του.

    να, ετσι δα μανα μου...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gdfgd.jpg 
Προβολές:	511 
Μέγεθος:	4,1 KB 
ID:	159722

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Γνωστο προβλημα...

    στη βαση του τσοκ εχει ενα καουτσουκενιο δακτυλιο....γυρνα τον μερικες στροφες σαν να βιδωνεις μια βιδα και το τσοκ θα στεκεται μια χαρα οξω μονο του.

    να, ετσι δα μανα μου...

    η απο την αντιθετη φορα...δεν θυμαμαι...καπως anyway βιδωνει...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Γνωστο προβλημα...

    στη βαση του τσοκ εχει ενα καουτσουκενιο δακτυλιο....γυρνα τον μερικες στροφες σαν να βιδωνεις μια βιδα και το τσοκ θα στεκεται μια χαρα οξω μονο του.

    να, ετσι δα μανα μου...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    η απο την αντιθετη φορα...δεν θυμαμαι...καπως anyway βιδωνει...
    Ανάποδα βιδώνει, έτσι το παίρνουμε παραμάσχαλα...

  15. #15
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Ανάποδα βιδώνει, έτσι το παίρνουμε παραμάσχαλα...
    σας παρακαλω κυριε!!!

    περαστε εξω!!


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. f650gs προβλημα με το τσοκ
    από scorpion13 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2009, 05:02
  2. Προβλημα με τσοκ cbf 600s
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2006, 20:41
  3. Πρόβλημα με την αλυσίδα! (CBF-600)
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 17:37
  4. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF