Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πίσω ανάρτηση ΧΤ600Ζ ή ΧΤ660 σε ΧΤ600Ε

  1. #1

    Πίσω ανάρτηση ΧΤ600Ζ ή ΧΤ660 σε ΧΤ600Ε

    Ξέρει κανείς να μου πει αν στοΧΤ600Ε μπορώ να βάλω ανάρτηση από το ΧΤ600Ζ Τενερέ ή το ΧΤ660 Τενερέ προκειμένου να το ψηλώσω λίγο . Από το εργοστάσιο το ύψος της σέλλας είναι 8550εκ ενώ του τενερέ έρχεται στα 8900 εκ . Επιπλέον μια μεταχειρισμένη ανάρτηση από το Τενερέ έρχεται στα 100 ευρώ ενώ μια καινούργια WP τουλάχιστον τα 500 τα θέλει . Ακόμα σκέφτομαι και την ανάρτηση από το ΤΤ 600 ; Τι λέτε ;

  2. #2
    Για να το έκανε η Yamaha το ΧΤ σε αυτό το ύψος ξέρει περισσότερα από όλους εμάς εδώ.
    Αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις το ελατήριο με WP, ώστε να μην κάθεται τόσο πολύ όσο τώρα και θα δεις μεγάλη διαφορά με κόστος γύρω στα 150 ευρώ.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  3. #3
    Σίγουρα η ΥΑΜΑΗΑ έκανε το ΧΤ μετά το 1990 πιο πολιτισμένο και συμβατό για καθημερινή χρήση αλλά το έκανε και πιο χαμηλό. Ωστόσο σημαντικές διαφορές από το Τενερέ δεν έχει και επειδή είμαι 1,88 μου τη δίνει να είμαι χαμηλά . Ωστόσο έχω ήδη βάλει προσθήκη στο ελατήριο πίσω και έχει σκληρύνει αρκετά καλά και δεν κάθεται . Αλλά δεν μου αρκεί . Θέλω να το σηκώσω ακόμα 4 πόντους . Αλλωστε και το μπροστινό σύστημα ανάρτησης από manual των δύο μοντέλων είναι ακριβ'ως το ίδιο . Οπότε δεν πιστεύω πως θα έχει και καμία επίπτωση στο δικό μου ΧΤ το ψήλωμα πίσω . Απλά μετά θα του ρίξω ελατήρια WP μπροστά .

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    έχω ήδη βάλει προσθήκη στο ελατήριο πίσω και έχει σκληρύνει αρκετά καλά και δεν κάθεται
    Έβαλες προσθήκη :

    1. Κόβοντας αντίστοιχο μήκος από τις σπείρες του ελατηρίου ??

    2. Συμπιέζοντας το ελατήριο διατηρώντας τον ίδιο αριθμό σπειρών ??

    Αν έκανες το 2, ΔΕΝ σκλήρυνες τίποτε, απλά προφόρτισες το ελατήριο και δεν "κάθεται" το μηχανάκι όπως πριν (πιθανόν να μην "κάθεται"καθόλου... )

    Αν έκανες το 1, ΟΝΤΩΣ σκλήρυνες το ελατήριο σε ΟΛΗ την διαδρομή του (κατά ποσοστό αντίστοιχο του αριθμού των σπειρών που κατήργησες, σε σχέση με τις - πρώην - συνολικές).

    Anyway, το να ψηλώσεις ένα μηχανάκι 4 cm (και ουσιαστικά ΜΟΝΟ από την πίσω ανάρτηση) είναι μάλλον ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !!
    (προσωπική άποψη, αλλά καλύτερα να μην "διαπιστωθεί" στην πράξη αν έχω άδικο ή όχι...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Εκανα ακριβώς αυτό που περιγράφεις στο 2 . Πράγματι δεν κάθεται αλλά σε ανωμαλίες του δρόμου έχει καλή συμπεριφορά. Αλλά τονα το σηκώσω 3-4 πόντους είναι τόσο επικίνδυνο ; Το λέω διότι η διαφορά μεταξύ του ΧΤ600Ζ τενερέ και ενός ΧΤ600Ε είναι εκτός των γραναζωμάτων και του διαφορετικού τεπόζιτου σχεδόν καμία .

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Εκανα ακριβώς αυτό που περιγράφεις στο 2 . Πράγματι δεν κάθεται αλλά σε ανωμαλίες του δρόμου έχει καλή συμπεριφορά. Αλλά τονα το σηκώσω 3-4 πόντους είναι τόσο επικίνδυνο ; Το λέω διότι η διαφορά μεταξύ του ΧΤ600Ζ τενερέ και ενός ΧΤ600Ε είναι εκτός των γραναζωμάτων και του διαφορετικού τεπόζιτου σχεδόν καμία .
    Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να σηκώσεις το μηχανάκι ΜΟΝΟ από την πίσω πλευρά !!

    Εκτός του ότι αλλάζεις την γεωμετρία του (υπάρχει παλιότερη διαφωνία για το αν συμβαίνει αυτό ή όχι...) στο πιο "γρήγορο", στα δυνατά μπροστινά φρεναρίσματα θα έχεις την τάση να "φεύγεις" πάνω από το μηχανάκι !!

    Καταλαβαίνω το πρόβλημα του ύψους, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις / ψηλώσεις την σέλα ??

    (υπόψιν ότι όταν φοράς ψηλοτάκουνες γόβες, επιδεινώνεις το πρόβλημα... )
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    άπαιχτος...

Παρόμοια θέματα

  1. Πισω αναρτηση CB1 σε Bros
    από webassasin στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2013, 21:44
  2. Ερωτηση για πισω ανάρτηση σε Africa
    από Lioulios στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2013, 18:26
  3. Πισω ανάρτηση σε ER6n
    από soultz στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2012, 15:31
  4. πίσω ανάρτηση σε rr600
    από wild_cat/anima στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 13:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF