Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 66

Θέμα: Το Κρανοσ Ρεεεεε!

  1. #16
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Γιώργο που σαι???? Έχουμε καιρό να δούμε!!!!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  2. #17
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ

    ..........
    παντος τωρα που ειχαμε παει ιταλια μας ειπαν οτι αν δεν φωρα κρανος ο συνοδηγος, ειναι κακουργιμα και διοκετε ο οδηγος για αποπηρα ανθρωποκτωνιας εκ προμελετης. ενω αν δεν φωρα ο οδηγος ειναι πλημελιμα, δικαζετε του αφερουνται διπλομα αδεια και πληρωνη ενα τεραστιο προστημο. για εμανα μακαρι να γινουν και στην ελλαδα τετοιοι νομοι αλλα να εφαρμοζονται ομως οχι μονο να υπαρχουν.
    και δεν πιστευω οτι κατι τετοια μετρα ειναι εισπρακτηκα...
    γιωργος

    Συμφωνω απολυτα μαζι σου Γιαγια.
    Σκεψου πως αισθανθηκα, οταν πριν απο κανα 8αρι χρονια, χρειαστηκε καπου να παω την κορη μου με την μηχανη, δεν της ειχα παρει κρανος ακομα, της εδωσα το δικο μου και το ηλιθιο το στρουμφακι μου λεει οτι με γραφει, ενω αν το φοραγα εγω και ΟΧΙ ο συνεπιβατης, ΔΕΝ θα με ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #18
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    kai to kranos apo mono toy tha se prostateysei apo akariaio thanato alla oxi apo sovaro xtypima, eida exthes atyxima me varantero me liga xiliometra kai ta paidia kai ta dyo foragane kranos alla sortsaki-magio tshirt kai sagionara....... apotelesma olika egkamtata apo thn trivh me thn asfalto kai parolo poy den eixane "Sovaro stypima" ourliazane apo ton pono.

    pedes ok, einai malakia na foras dermata gia na pas paralia gia mpanio, vreite thn mesh lysh me kalokairina mpoyfan kai pantelonakia kai mpotakia kai as einai ligo poio zesta
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  4. #19
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ παντος τωρα που ειχαμε παει ιταλια μας ειπαν οτι αν δεν φωρα κρανος ο συνοδηγος, ειναι κακουργιμα και διοκετε ο οδηγος για αποπηρα ανθρωποκτωνιας εκ προμελετης. ενω αν δεν φωρα ο οδηγος ειναι πλημελιμα, δικαζετε του αφερουνται διπλομα αδεια και πληρωνη ενα τεραστιο προστημο..

    εγώ δάσκαλε δεν συμφωνώ με το θέμα του συνοδηγού. Για παράδειγμα το κράνος είναι είδος πολυτελείας. Αν δινόντουσαν [και τα δύο κράνη] με την αγορά της μηχανής βεβαίως να συμφωνήσω. Αλλά από την στιγμή που πρέπει να το αγοράσω ως πολυτελείας τότε ένα είναι υπέρ αρκετό. Και αν ήμουν και πεζός, και ίσχυαν αυτά εδώ, θα έπρεπε να κάνω βόλτες με ένα κράνος στην πλάτη, μπας και πέσω πάνω σε κανά φίλο που θα με πάει ως ένα σημείο της βόλτας μου .. Καλή η προσπάθειά των Ιταλών αλλά λίγο «άβολο» το νιώθω ..
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Μέχρι πριν 2-3 μέρες φορούσα το δερμάτινο ακόμα και μέσα στο καταμεσήμερο στην Αθήνα...

    Δεν γίνεται ρε παιδιά... θα γλυτώσουμε τα εγκαύματα και θα πάθουμε θερμοπληξία...

    Τώρα λοιπόν φοράω τζην μπουφάν, αλλά ποτέ κοντομάνικο...

    Όσο για το κράνος, οδηγός και συνοδηγός απαραίτητα και γι'αυτούς που λένε ότι δεν μπορούν με τη ζέστη, με τη μόνωση που έχει το κράνος, είναι καλύτερα να το φοράς παρά να σε χτυπάει ο ήλιος κατακέφαλα.

    Δεν υπάρχουν δικαιολογίες και μακάρι να γίνει κι εδώ το ίδιο με την Ιταλία γιατί τους έχω βαρεθεί όλους αυτούς που με την πρώτη ζέστη το κλειδώνουν στη ντουλάπα και βγαίνουν καμαρωτοί καμαρωτοί στους δρόμους με τα καπελάκια...
    Θάνος..

  6. #21
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    να σασ πω λοιπον μια ιστορια κολλητοσ στη μυτιληνη πολλα χιλιομετρα εντουρο στη πλατη παει καθημερινα στο μαγαζι του απο το σπιτι αποσταση 1 χλμ με το μηχανακι χωρισ κρανοσ.περσυ τον ιουλιο μποτιλιαρισμενο το λιμανι παει να περασει απο δεξια ενα σταματημενο ταριφα και ξαφνικα ο ταριφ κανει δεξια για νε παρει νερο απο το περιπτερο τον ακουμπαει λιγο (ο φιλοσ με 10 χλμ)και τον κολαει με το κεφαλι σε αλουμινενιο σκουπιδοντενεκε. ολο το κρανιο σπαζμενο -δοξα το θεο ειναι καλα τωρα αλλα ολο το κουτελο γεματο τιτανιο.τι θελω να πω με ολα αυτα οτι μπορει να σου τυχει στο πιο ασχετο εκει που δεν το περιμενεισ γιαυτο καλο ειναι και στο περιπτερο με το κρανοσ
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  7. #22
    Φιλοι μου ειναι απλα τα πραγματα!
    Οποιος δεν φοραει κρανος,εκτος των αλλων κοσμιτικων επιθετων,ειναι και ΚΟΤΑ ΛΥΡΑΤΗ!

    ..γιατι?
    Μα γιατι δεν προκειται να παει πιο γρηγορα απο 100 χμ/ω και ας εχει και hayabusa!

    Εγω με το βιασμενο(καθε φορα) banditακι μου,ειναι αδυνατο να παω πανω απο 80-90 χμ/ω εστω και με ζελατινα ανοιχτη χωρις να μου φυγουνε φακοι επαφης,ματια,χιλια,γλωσσες,...χωρια που το στομα θα εχει φουσκωσει τοσο πολυ σαν να εχουμε βαλει μεσα....ξερετε τι!!!!

    Ολοι αυτοι μολις πιασουνε τα κρυα,παλι τετραροδο θα οδηγανε!
    Για αυτο ρε παιδια,μην ξεφτιλιζουμε την ιδεα,πουληστε τα τα ριμαδια τα μηχανακια και αγοραστε κανενα αμαξι να κλειστητε μεσα στην θαλπωρη του κλιματιστικου σας...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cbanthropos
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    209
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    θα πάθουμε θερμοπληξία...
    .
    Το ενιωσα εχθες αυτο.. ειμουν με cordura, και κοντεψα να πεθανω στη μεσογειων.. Σημερα το πρωι με δερματινο, ηταν λιγο καλυτερα.. !? (ηταν και φαρδυ και εμπαζε.. ) Παλι καλα. Αλλα δεν παλευεται..
    Το τζην που ειπες καλη ιδεα , αλλα δε το κοβω ασφαλες.. Θα το δοκιμασω παρ'ολαυτα..
    -------------
    I don't kill flies, but I like to mess with their minds. I hold them above
    globes. They freak out and yell "Whooa, I'm *way* too high."
    -- Bruce Baum

    CB400SF '97
    CBR600F '03

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της dir
    Εγγραφή
    27/07/2002
    Μηνύματα
    8
    Παιδιά, αναρωτιέμαι για ποιό λόγο δημιουργείται thread συζήτησης γι'αυτό το θέμα...
    Απλά (απλούστατα) δεν υπάρχει ακόμη κανένα ανθρώπινο ον, του οποίου η πυκνότητα του κρανίου να είναι μεγαλύτερη των μιγμάτων που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή των δρόμων. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κανένα τέτοιο νέο από Γενετική μεριά :smilea: , αυτό που ξέρω ΣΙΓΟΥΡΑ είναι ότι αν -μη κακό σας!- πέσει κάποιος/α και χτυπήσει στο κεφάλι, ο μοναδικός τρόπος άμυνας είναι το κράνος και όχι η μαγκιά του/της. Αυτό καταχωρήστε το ΚΑΛΑ στην ΜΑΛΑΚΙΑ γκρίζα μάζα που έχετε ανάμεσα στ' αφτιά σας για άμεση ανάκληση όποτε χρειαστεί.
    Το καλό νέο στην υπόθεση είναι ότι η ΑΛΗΤΙΚΗ συμπεριφορά του κράτους να θεωρεί τα κράνη υποχρεωτικά κατά τον νόμο μεν, είδη πολυτελείας δε , τείνει να εξορθολογιστεί. Κάποιος, κάπου εκεί στο Μέγα Νηπιαγωγείο που παριστάνει την πολιτική διαχείριση στο μπουρδέλο μας - Φτού! Συγγνώμη! Στη χώρα μας!- μάλλον το κατάλαβε, πιθανότατα σε καμμιά από αυτές τις ακριβοπληρωμένες από εμάς εκδρομούλες στις Βρυξέλλες και υπάρχει σε εξέλιξη μιά προσπάθεια να πέσουν οι τιμές.

    Να φτιάχνανε και τους δρόμους όπως πρέπει και όχι όπως "υποδεικνύει φιλικά" ο εργολάβος......

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Απλώς να συμπληρώσω κάτι που δεν ακούγεται συχνά...

    Κουβαλώντας το κράνος στον αγκώνα σε ενδεχόμενη πτώση, ακόμα και αν γλυτώσεις το κεφάλι σου από καθαρή τύχη, έχεις σίγουρο ένα κάταγμα βραχιονίου η των οστών του αντιβραχιόνιου...

    Αν είναι να ΜΗΝ το φορέσεις, άστο σπίτι καλύτερα...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
    Το τζην που ειπες καλη ιδεα , αλλα δε το κοβω ασφαλες.. Θα το δοκιμασω παρ'ολαυτα..
    Ασφαλές δεν είναι, αλλά μέσα στην πόλη που οι ταχύτητες είναι χαμηλές προκειμένου να πεθάνεις από τη ζέστη με το δερμάτινο, νομίζω ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά του.

    Στην εθνική, στις εκδρομές πάντα δερμάτινο!
    Θάνος..

  12. #27
    Νέο μέλος Το avatar του/της dir
    Εγγραφή
    27/07/2002
    Μηνύματα
    8

    Θερμοπληξία

    Χμμμμ... Πέρσι στο γύρο της Πελοπονήσσου (γύρω-γύρω και πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά, δεν χορταίναμε!!!) τον Ιούλιο με κάτι θερμοκρασίες του θανατά, το Gran Tourismo της SPIDI δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Στις στάσεις βέβαια, το έβγαζα μιά που οι Ιταλοί το έχουν μόνο σε μαύρο...
    Μέσα τώρα στις διάφορες πόλεις που περάσαμε με χαμηλές ταχύτητες, ήταν ΟΚ φτάνει να άνοιγες όλες τις "θύρες" εξαερισμού που είχε.
    Παιδιά, δεν αλλάζω την προστασία του σωστού ρουχισμού με ΤΙΠΟΤΕ! Καλύτερα να ζεσταθείς λίγο παρά να τρώς τα διάφορα έντομα και τα χαλίκια που πετάνε οι ρόδες των αυτοκινήτων με σχετική ταχύτητα (τη δικιά σου + την δικιά τους). Εξάλλου συνηθίζει κανείς.

  13. #28
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Πάρα πολύ σωστό σε βρίσκω!

    Εγώ αγόρασα φόρμα χθες και πάω να την παραλάβω σήμερα!

    Εννοείται πως θα τη φοράω σε κάθε εξόρμηση εκτός Αθηνών!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  14. #29
    επισης να συμπληρωσω πως αν δεν φορας παντελονι κι εχεις διχρονο καιγεται και το ποδαρακι σου στον θαλαμο διαστολης και μετα οδηγας σαν την κυρια σας παιρνω ολους με την μια
    κχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

  15. #30
    Γιατί βρε λεβέντες τα χώνετε σ'αυτούς που δεν φοράνε κράνη η φόρμες, η οτιδήποτε άλλο προστατευτικό μέσο όταν καβαλάνε τις μηχανές τους?
    Απο σας βγαίνουν οι αναπηρικές συντάξεις, η μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα αν σκοτωθεί κάποιος απ' αυτούς?
    Σας λέει τίποτα η λέξη ελευθερία η αυτοδιάθεση, απ'τη στιγμή που δεν εξοθώ σε κίνδυνο το συνάνθρωπό μου άσε με να κάνω λάθος και να το πληρώσω?
    Μην μπαίνετε στο τριπάκι που καλιεργούν οι εκάστοτε εξουσίες για να έχουν εργατικά χέρια τα οποία θα τους πληρώνουν κι'από πάνω τα προιόντα που παράγουν οι ίδιοι.
    Ναι υπερασπίζομαι όλους αυτούς που δεν φορούν μέσα προστασίας είτε το κάνουν συνηδητά είτε όχι, αν και προσωπικά το φοράω το κράνος στο 80% των διαδρομών μου (για να μην τρώω κλήσεις).

    Να'στε καλά

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 17:37
  2. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!! (συζήτηση)
    από div400 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 02:52
  3. ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΑΣ ???
    από bmour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2006, 01:07
  4. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΟΜΩΣ......
    από madtank στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 15:47
  5. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 19:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF