Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 66

Θέμα: Το Κρανοσ Ρεεεεε!

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο κράνος αλλά στη γενικότερα βλακώδη και κακή νοοτροπία του Έλληνα που από τη μία δεν γουστάρει να του επιβάλλουν τίποτα, αλλά από την άλλη γκρινιάζει γιατί τίποτα δεν λειτουργεί σωστά.

    Εδώ στην Ελλάδα από την πολλή ελευθερία έχουμε καταντήσει αναρχία, όπου ο καθένας αισθάνεται ότι μπορεί δικαιωματικά και στο όνομα της έρημης αυτής δημοκρατίας, να ερμηνεύει το νόμο κατά βούληση και να τον εφαρμόζει όπως και όποτε αυτός γουστάρει.

    Το κράνος δεν είναι επιλογή κανενός. Είναι υποχρεωτικό και όποιος δεν γουστάρει να το φοράει δεν θα έπρεπε να καβαλάει μοτοσυκλέτα.

    Αλλά στην Ελλάδα ζούμε... όταν ο καθένας μπορεί να παρανομεί χωρίς κανείς να του λέει τίποτα, σιγά σιγά αισθάνεται ότι είναι και δικαίωμα του να το κάνει.
    Θάνος..

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο κράνος αλλά στη γενικότερα βλακώδη και κακή νοοτροπία του Έλληνα που από τη μία δεν γουστάρει να του επιβάλλουν τίποτα, αλλά από την άλλη γκρινιάζει γιατί τίποτα δεν λειτουργεί σωστά.

    Εδώ στην Ελλάδα από την πολλή ελευθερία έχουμε καταντήσει αναρχία, όπου ο καθένας αισθάνεται ότι μπορεί δικαιωματικά και στο όνομα της έρημης αυτής δημοκρατίας, να ερμηνεύει το νόμο κατά βούληση και να τον εφαρμόζει όπως και όποτε αυτός γουστάρει.

    Το κράνος δεν είναι επιλογή κανενός. Είναι υποχρεωτικό και όποιος δεν γουστάρει να το φοράει δεν θα έπρεπε να καβαλάει μοτοσυκλέτα.

    Αλλά στην Ελλάδα ζούμε... όταν ο καθένας μπορεί να παρανομεί χωρίς κανείς να του λέει τίποτα, σιγά σιγά αισθάνεται ότι είναι και δικαίωμα του να το κάνει.
    Είναι η λεγόμενη "Μαγκιά".....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Είναι η λεγόμενη "Μαγκιά".....
    Ακριβώς...
    Θάνος..

  4. #49
    Διατηρώ το δικαίωμά μου να διαφωνώ απ'τη στιγμή που οι περισσότεροι συνομιλητές μου δεν με κατάλαβαν.
    Αλλά ας το αναλύσουμε λίγο περισσότερο.
    1.Οι αντιρήσεις επικεντρώθηκαν στο οικονομικό κόστος και στο ηθικό (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
    Αν και τις δύο τις θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικές σας διαβεβαιώ οτι όποιο σοβαρό ατύχημα και να πάθετε, παρότι θεωρητικά σας καλύπτει κάποια ασφάλεια, θα ξεπουληθήτε για να αναρρώσετε αξιοπρεπώς παρ'ότι πληρώνετε χρόνια την κάλυψη.
    Αυτό ισχύει και για τον πολιτισμένο αλλά και απολίτιστο κόσμο που αναφέρθηκε, όχι μόνο στην Ελλάδα.
    Εγώ προσωπικά πληρώνω 42 χρόνια τώρα και ποτέ δεν με κάλυψαν σε οποιαδήποτε ατυχία, η να το θέσω διαφορετικά η απόσβεση είναι λιγότερη του 20%.
    Το ηθικό τώρα είναι απλά θέμα παιδείας και είναι πολύ δύσκολο να πείσεις ανθρώπους που γαλουχήθηκαν με τις τρέχουσες ιδέες περι δημοκρατίας η οικογένειας, οτι π.χ. δημοκρατία δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο κλπ.κλπ.(εδώ χρειάζονται πολλές σελίδες συζήτησης).
    2.Εκείνο που πραγματικά με κάνει καχύποπτο στις βίαιες παρενέσεις κάποιων (όποιος δεν φορά κράνος είναι ηλίθιος κλπ.) είναι οτι το κράνος είναι μια πολύ φρέσκια ιστορία-νόμος (άντε 20-30 χρονών) η οποία σαφώς και θα επιβληθεί στην κοινωνία.
    Στο εγγύς μέλλον όμως θα αντιμετωπίσουμε σίγουρα νέους περιορισμούς οι οποίοι ήδη διαφαίνονται και ακούγονταν γελοίοι λίγα χρόνια πρίν, όπως και το κράνος στη μοτοσυκλέτα 50 χρόνια πριν.
    Προσοχή λοιπόν καλό είναι να δεχόμαστε τους νόμους αλλά όχι ανενδοίαστα και χωρίς να τους αναλύουμε, εξάλου και το να κυκλοφορεί κάποιος πεζός στους δρόμους η και στο μπάνιο του σπιτιού του εγγυμονεί κινδύνους και οι περιορισμοί που έχουν θεσπισθεί είναι ήδη πολλοί.
    3.Όσο για το θέμα του θανάτου από ατύχημα με μοτο χωρίς κράνος (εκεί επικεντρώνουν πολλοί) πέραν των φιλοσοφικών προεκτάσεων του θέματος (εκεί χρειάζεται άλλου είδους παιδεία), σκεφθείτε πως θα ήταν να ζήτε σε έναν κόσμο όπου κανείς δεν πεθαίνει, μόνον γεννιέται....ωραία εικόνα ε..και όμως και τα ατυχήματα είναι απαραίτητα.
    ΥΓ. Συγνώμη ίσως να το παρατράβηξα για πολλούς, αλλά έτσι είναι η ελεύθερη έκφραση απόψεων και σίγουρα δεν θεωρώ κότες λειράτες η βλάκες όσους φορούν κράνος, απλά αναλύω αυτά που βλέπω σύμφωνα πάντα με τις γνώσεις μου και τίποτα παραπάνω.

    Νά'στε πάντα καλά

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
    Διατηρώ το δικαίωμά μου να διαφωνώ απ'τη στιγμή που οι περισσότεροι συνομιλητές μου δεν με κατάλαβαν.
    Αλλά ας το αναλύσουμε λίγο περισσότερο.
    1.Οι αντιρήσεις επικεντρώθηκαν στο οικονομικό κόστος και στο ηθικό (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
    Αν και τις δύο τις θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικές σας διαβεβαιώ οτι όποιο σοβαρό ατύχημα και να πάθετε, παρότι θεωρητικά σας καλύπτει κάποια ασφάλεια, θα ξεπουληθήτε για να αναρρώσετε αξιοπρεπώς παρ'ότι πληρώνετε χρόνια την κάλυψη.
    Αυτό ισχύει και για τον πολιτισμένο αλλά και απολίτιστο κόσμο που αναφέρθηκε, όχι μόνο στην Ελλάδα.
    Εγώ προσωπικά πληρώνω 42 χρόνια τώρα και ποτέ δεν με κάλυψαν σε οποιαδήποτε ατυχία, η να το θέσω διαφορετικά η απόσβεση είναι λιγότερη του 20%.
    Το ηθικό τώρα είναι απλά θέμα παιδείας και είναι πολύ δύσκολο να πείσεις ανθρώπους που γαλουχήθηκαν με τις τρέχουσες ιδέες περι δημοκρατίας η οικογένειας, οτι π.χ. δημοκρατία δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο κλπ.κλπ.(εδώ χρειάζονται πολλές σελίδες συζήτησης).
    2.Εκείνο που πραγματικά με κάνει καχύποπτο στις βίαιες παρενέσεις κάποιων (όποιος δεν φορά κράνος είναι ηλίθιος κλπ.) είναι οτι το κράνος είναι μια πολύ φρέσκια ιστορία-νόμος (άντε 20-30 χρονών) η οποία σαφώς και θα επιβληθεί στην κοινωνία.
    Στο εγγύς μέλλον όμως θα αντιμετωπίσουμε σίγουρα νέους περιορισμούς οι οποίοι ήδη διαφαίνονται και ακούγονταν γελοίοι λίγα χρόνια πρίν, όπως και το κράνος στη μοτοσυκλέτα 50 χρόνια πριν.
    Προσοχή λοιπόν καλό είναι να δεχόμαστε τους νόμους αλλά όχι ανενδοίαστα και χωρίς να τους αναλύουμε, εξάλου και το να κυκλοφορεί κάποιος πεζός στους δρόμους η και στο μπάνιο του σπιτιού του εγγυμονεί κινδύνους και οι περιορισμοί που έχουν θεσπισθεί είναι ήδη πολλοί.
    3.Όσο για το θέμα του θανάτου από ατύχημα με μοτο χωρίς κράνος (εκεί επικεντρώνουν πολλοί) πέραν των φιλοσοφικών προεκτάσεων του θέματος (εκεί χρειάζεται άλλου είδους παιδεία), σκεφθείτε πως θα ήταν να ζήτε σε έναν κόσμο όπου κανείς δεν πεθαίνει, μόνον γεννιέται....ωραία εικόνα ε..και όμως και τα ατυχήματα είναι απαραίτητα.
    ΥΓ. Συγνώμη ίσως να το παρατράβηξα για πολλούς, αλλά έτσι είναι η ελεύθερη έκφραση απόψεων και σίγουρα δεν θεωρώ κότες λειράτες η βλάκες όσους φορούν κράνος, απλά αναλύω αυτά που βλέπω σύμφωνα πάντα με τις γνώσεις μου και τίποτα παραπάνω.

    Νά'στε πάντα καλά
    1. Δηλαδή επειδή το κράτος με αναγκάζει να πληρώνω νταβατζιλίκι ασφάλεια χωρίς αντίκρισμα, εγώ θα το τιμωρήσω κυκλοφορώντας χωρίς κράνος; Κάπου τον έχασα τον παραλληλισμό.

    2. Πολλές φρέσκιες ιστορίες σώζουν και θα σώζουν ζωές. Προς τι η καχυποψία; Όσο για τους νόμους... νομίζω ότι τους περισσότερους δεν έχουμε τη δυνατότητα να τους κρίνουμε με ασφάλεια καταλήγοντας σε ένα σωστό συμπέρασμα για τη χρησιμότητα τους.

    ίσως στο σημείο αυτό θα έπρεπε για μοναδική φορά να επικαλεστούμε τη δημοκρατία που κατά τα άλλα και όπου μας βολεύει την κάνουμε γλυφιτζούρι και να πούμε ότι αφού εμείς τόσα χρόνια επιλέγουμε κάποιους πιο ειδικούς από εμάς να μας κυβερνάνε, θα πρέπει κάποτε να τους εμπιστευθούμε... Τουλάχιστον σε θέματα που δεν κρύβουν κάποια σκοπιμότητα όπως αυτό...

    3. Νομίζω ότι η φύση έχει προβλέψει πολύ πριν την εμφάνιση της μοτοσυκλέτας ώστε οι θάνατοι από φυσικά αίτια, αρρώστιες και πολέμους να είναι αρκετοί για να τηρηθούν οι ισορροπίες στον πλανήτη. Δεν θα αλλάξει το ποσοστό αν προστεθούν και ορισμένοι θάνατοι από βλακεία.
    Θάνος..

  6. #51
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
    .............
    1.Οι αντιρήσεις επικεντρώθηκαν στο οικονομικό κόστος και στο ηθικό (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
    Αν και τις δύο τις θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικές σας διαβεβαιώ οτι όποιο σοβαρό ατύχημα και να πάθετε, παρότι θεωρητικά σας καλύπτει κάποια ασφάλεια, θα ξεπουληθήτε για να αναρρώσετε αξιοπρεπώς παρ'ότι πληρώνετε χρόνια την κάλυψη.
    Αυτό ισχύει και για τον πολιτισμένο αλλά και απολίτιστο κόσμο που αναφέρθηκε, όχι μόνο στην Ελλάδα.
    Εγώ προσωπικά πληρώνω 42 χρόνια τώρα και ποτέ δεν με κάλυψαν σε οποιαδήποτε ατυχία, η να το θέσω διαφορετικά η απόσβεση είναι λιγότερη του 20%.
    Το κοστος για να σωθει μια ανθρωπινη ζωη, ειναι υπερβολικα μεγαλο. Αυτο βεβαια συμβαινει γιατι η ιδια η ανθρωπινη ζωη εχει τεραστιο κοστος για την κοινωνια και ΔΕΝ θελει να την χασει!
    Αν πας χωρις καμμια ασφαλεια (στο Ωνασειο π.χ. που γνωριζω), το κρεβατι στην εντατικη στο χρεωνουν 5000 Ευρω την ημερα!!! Επειδη μιλαμε για εντατικη, σε ενα αλλο νοσοκομειο αντε να ειναι λιιιιγο λιγοτερο!
    Οπως καταλαβαινεις με ενα ατυχημα σου εχεις αποσβεσει την ασφαλεια που πληρωνες και θα πληρωνεις!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

    Το ηθικό τώρα είναι απλά θέμα παιδείας και είναι πολύ δύσκολο να πείσεις ανθρώπους που γαλουχήθηκαν με τις τρέχουσες ιδέες περι δημοκρατίας η οικογένειας, οτι π.χ. δημοκρατία δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο κλπ.κλπ.(εδώ χρειάζονται πολλές σελίδες συζήτησης).
    Αν η λεξη "δημοκρατια" σου ειναι συννωνυμη με τη λεξη "ασυδοσια", τοτε ναι, εχεις δικιο ... ΔΕΝ υπαρχει δημοκρατια πια!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

    2.Εκείνο που πραγματικά με κάνει καχύποπτο στις βίαιες παρενέσεις κάποιων (όποιος δεν φορά κράνος είναι ηλίθιος κλπ.) είναι οτι το κράνος είναι μια πολύ φρέσκια ιστορία-νόμος (άντε 20-30 χρονών) η οποία σαφώς και θα επιβληθεί στην κοινωνία.
    Στο εγγύς μέλλον όμως θα αντιμετωπίσουμε σίγουρα νέους περιορισμούς οι οποίοι ήδη διαφαίνονται και ακούγονταν γελοίοι λίγα χρόνια πρίν, όπως και το κράνος στη μοτοσυκλέτα 50 χρόνια πριν.
    Προσοχή λοιπόν καλό είναι να δεχόμαστε τους νόμους αλλά όχι ανενδοίαστα και χωρίς να τους αναλύουμε, εξάλου και το να κυκλοφορεί κάποιος πεζός στους δρόμους η και στο μπάνιο του σπιτιού του εγγυμονεί κινδύνους και οι περιορισμοί που έχουν θεσπισθεί είναι ήδη πολλοί.
    Υβρεις μπορουν πιθανον να υπαρξουν σε καποιο foroum, βια δεν μπορω να φανταστω πως μπορει να υπαρξει ...
    Αυτο που μαλλον δεν εχεις καταλαβει, ειναι οτι ΔΕΝ υπερασπιζεται κανεις τον ΝΟΜΟ!!! ΔΕΝ επρεπε, για μενα, ουτε καν να ΥΠΑΡΧΕΙ νομος, για κατι που ειναι μια αυτονοητη υποχρεωση απεναντι στην κοινωνια που ζει ο καθενας, που την αναλαμβανει αυτοματα με την αγορα της μηχανης του!!!
    Η μηχανες (οι περισσοτερες) σβηνουν αν με το σταντ κατω βαλεις ταχυτητα. Αν ας πουμε εσβηναν οταν ο αναβατης εβγαζε το κρανος, δεν θα την αγοραζες?


    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

    3.Όσο για το θέμα του θανάτου από ατύχημα με μοτο χωρίς κράνος (εκεί επικεντρώνουν πολλοί) πέραν των φιλοσοφικών προεκτάσεων του θέματος (εκεί χρειάζεται άλλου είδους παιδεία), σκεφθείτε πως θα ήταν να ζήτε σε έναν κόσμο όπου κανείς δεν πεθαίνει, μόνον γεννιέται....ωραία εικόνα ε..και όμως και τα ατυχήματα είναι απαραίτητα.
    Δηλαδη?
    Ευχως που υπαρχουν κι οι μηχανες και σκοτωνομαστε, γιατι αλλιως θα ειχαμε πλυμηρησει???
    Ο θανατος ειναι μεσα στη φυση ολων των ζωντανων οργανισμων, παραλληλα με την γεννηση. Δεν μπορω να φανταστω λοιπον κατι τετοιο που λες, γιατι για μενα αυτα τα δυο ειναι αλληλενδετα ...
    Δεν με φοβιζει που λες ο θανατος, μιας και εχω αποδεχτει το "ειδος" μου, αλλα οπως ΟΛΑ τα "ειδη" σ' αυτον τον πλανητη, με ενοχλει ο ΒΙΑΙΟΣ θανατος. Για τον λογο αυτο συχαινομαι και το "σπορ" που ονομαζεται "κυνηγι", ειτε αυτο ειναι ζωων, ειτε ανθρωπων ...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

    ΥΓ. Συγνώμη ίσως να το παρατράβηξα για πολλούς, αλλά έτσι είναι η ελεύθερη έκφραση απόψεων και σίγουρα δεν θεωρώ κότες λειράτες η βλάκες όσους φορούν κράνος, απλά αναλύω αυτά που βλέπω σύμφωνα πάντα με τις γνώσεις μου και τίποτα παραπάνω.

    Νά'στε πάντα καλά

    Καθε μερα κανω 70 χλμ πηγαινε - ελα στη δουλεια, ταξιδευοντας τα περισσοτερα απο αυτα με μεσο ορο τα 170! Τωρα αν ειμαι κοτα λυρατη επειδη ταυτοχρονα φοραω και κρανος, και ενω ξερω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι σε αυτες τις ταχυτητες ΔΕΝ προκειτε να με σωσει ....
    Δεν ειπα οτι το ειπες, απλως το σκεφτηκες ....

    Ολη φασαρια γινεται για να εισαι και εσυ παντα καλα!




    Φιλικα


    Χρηστος
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  7. #52
    1. Δηλαδή επειδή το κράτος με αναγκάζει να πληρώνω νταβατζιλίκι ασφάλεια χωρίς αντίκρισμα, εγώ θα το τιμωρήσω κυκλοφορώντας χωρίς κράνος; Κάπου τον έχασα τον παραλληλισμό.

    Φυσικά και έχασες τον παραλληλισμό διότι δεν υπάρχει, δεν μιλάω για τιμωρία, μόνο για ελεύθερη επιλογή.

    2. Πολλές φρέσκιες ιστορίες σώζουν και θα σώζουν ζωές. Προς τι η καχυποψία; Όσο για τους νόμους... νομίζω ότι τους περισσότερους δεν έχουμε τη δυνατότητα να τους κρίνουμε με ασφάλεια καταλήγοντας σε ένα σωστό συμπέρασμα για τη χρησιμότητα τους.

    ίσως στο σημείο αυτό θα έπρεπε για μοναδική φορά να επικαλεστούμε τη δημοκρατία που κατά τα άλλα και όπου μας βολεύει την κάνουμε γλυφιτζούρι και να πούμε ότι αφού εμείς τόσα χρόνια επιλέγουμε κάποιους πιο ειδικούς από εμάς να μας κυβερνάνε, θα πρέπει κάποτε να τους εμπιστευθούμε... Τουλάχιστον σε θέματα που δεν κρύβουν κάποια σκοπιμότητα όπως αυτό...

    Για τη σκοπιμότητα επιμένω, για τους νόμους έχεις δίκιο εφόσον δεν μπορείς να τους φτιάξεις συμμετέχοντας τα υπόλοιπα είναι περιττά, για τις φρέσκιες ιστορίες σε παραπέμπω στις παλαιότερες (η ιστορία επαναλαμβάνεται)

    3. Νομίζω ότι η φύση έχει προβλέψει πολύ πριν την εμφάνιση της μοτοσυκλέτας ώστε οι θάνατοι από φυσικά αίτια, αρρώστιες και πολέμους να είναι αρκετοί για να τηρηθούν οι ισορροπίες στον πλανήτη. Δεν θα αλλάξει το ποσοστό αν προστεθούν και ορισμένοι θάνατοι από βλακεία.

    Αφού είναι έτσι, γιατι το μεγαλύτερο πρόβλημα της υδρογείου είναι ο υπερπληθυσμός, μόλις πριν 100 χρόνια ο πλανήτης έγραφε 2 δισ, που σήμερα έχει μόνο η Κίνα.
    Ακόμα κι'αν δεν είναι έτσι άσε με να πεθάνω από τη δικιά μου βλακία και όχι κάποιου άλλου.

    Γειά σου φίλε

  8. #53
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
    ..........
    Εγώ προσωπικά πληρώνω 42 χρόνια τώρα
    .........

    Αληθεια ρε Kostas16 ...
    Επειδη ενσημα μπορεις να κολλησεις απο τα δεκαξι ...
    Εισαι αληθεια πανω απο 58?

    Απο περιεργεια ρωταω ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
    1. Δηλαδή επειδή το κράτος με αναγκάζει να πληρώνω νταβατζιλίκι ασφάλεια χωρίς αντίκρισμα, εγώ θα το τιμωρήσω κυκλοφορώντας χωρίς κράνος; Κάπου τον έχασα τον παραλληλισμό.

    Φυσικά και έχασες τον παραλληλισμό διότι δεν υπάρχει, δεν μιλάω για τιμωρία, μόνο για ελεύθερη επιλογή.

    2. Πολλές φρέσκιες ιστορίες σώζουν και θα σώζουν ζωές. Προς τι η καχυποψία; Όσο για τους νόμους... νομίζω ότι τους περισσότερους δεν έχουμε τη δυνατότητα να τους κρίνουμε με ασφάλεια καταλήγοντας σε ένα σωστό συμπέρασμα για τη χρησιμότητα τους.

    ίσως στο σημείο αυτό θα έπρεπε για μοναδική φορά να επικαλεστούμε τη δημοκρατία που κατά τα άλλα και όπου μας βολεύει την κάνουμε γλυφιτζούρι και να πούμε ότι αφού εμείς τόσα χρόνια επιλέγουμε κάποιους πιο ειδικούς από εμάς να μας κυβερνάνε, θα πρέπει κάποτε να τους εμπιστευθούμε... Τουλάχιστον σε θέματα που δεν κρύβουν κάποια σκοπιμότητα όπως αυτό...

    Για τη σκοπιμότητα επιμένω, για τους νόμους έχεις δίκιο εφόσον δεν μπορείς να τους φτιάξεις συμμετέχοντας τα υπόλοιπα είναι περιττά, για τις φρέσκιες ιστορίες σε παραπέμπω στις παλαιότερες (η ιστορία επαναλαμβάνεται)

    3. Νομίζω ότι η φύση έχει προβλέψει πολύ πριν την εμφάνιση της μοτοσυκλέτας ώστε οι θάνατοι από φυσικά αίτια, αρρώστιες και πολέμους να είναι αρκετοί για να τηρηθούν οι ισορροπίες στον πλανήτη. Δεν θα αλλάξει το ποσοστό αν προστεθούν και ορισμένοι θάνατοι από βλακεία.

    Αφού είναι έτσι, γιατι το μεγαλύτερο πρόβλημα της υδρογείου είναι ο υπερπληθυσμός, μόλις πριν 100 χρόνια ο πλανήτης έγραφε 2 δισ, που σήμερα έχει μόνο η Κίνα.
    Ακόμα κι'αν δεν είναι έτσι άσε με να πεθάνω από τη δικιά μου βλακία και όχι κάποιου άλλου.

    Γειά σου φίλε
    Επειδή κινδυνεύουμε να φύγουμε από το θέμα και να το γενικεύσουμε θα απαντήσω μόνο όπου έχω ένσταση και εν συντομία.

    1. Ναι στις ελεύθερες επιλογές αλλά στα όρια του επιτρεπτού..

    3. Ίσως είναι αυτή η προδιαγεγραμμένη πορεία της ανθρωπότητας τι να πω... Μπορεί να οδεύουμε προς τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο... Σίγουρα όμως οι θάνατοι από ατυχήματα δεν αποτελούν μετρήσιμο μέγεθος!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
    Ακόμα κι'αν δεν είναι έτσι άσε με να πεθάνω από τη δικιά μου βλακία και όχι κάποιου άλλου.
    Καλό αυτό... αλλά δεν εφαρμόζεται παντού!

    Θάνος..

  10. #55
    Γιά τον crs-k

    Φίλε Χρήστο απλά δεν θέλεις να καταλάβεις (αποδεχθείς) τι γράφω και την ελευθερία μου να τα γράφω, δεν δέχομαι οτι δεν καταλαβαίνεις.

    Θα συνεχίσω να είμαι καλά και χωρίς το κράνος, όσο για την κότα άλλοι τη χρησιμοποίησαν, διάβασε καλύτερα τα γραπτά.

  11. #56
    Χρήστο εγώ για τους γυιούς μου πληρώνω από τη μέρα που γεννήθηκαν και 9 μήνες πριν διάφορες εισφορές.
    Ακόμα και κάποιος που δεν εργάζετε πληρώνει φόρους μεχρι και στην αγορα ειδων πρώτης ανάγκης.

    Για την απορία΄, ε δε με πήραν και τα χρόνια μόνο 42

  12. #57
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16
    Γιά τον crs-k

    Φίλε Χρήστο απλά δεν θέλεις να καταλάβεις (αποδεχθείς) τι γράφω και την ελευθερία μου να τα γράφω, δεν δέχομαι οτι δεν καταλαβαίνεις.

    Θα συνεχίσω να είμαι καλά και χωρίς το κράνος, όσο για την κότα άλλοι τη χρησιμοποίησαν, διάβασε καλύτερα τα γραπτά.
    Εγω εκανα τον κοπο να απαντησω αναλυτικα σε καθε μια παραγραφο σου, για να σου δειξω οτι καταλαβα πολυ καλα τι γραφεις.
    Ενω εσυ δεν κανεις κατι αντιστοιχο.
    Φυσικα και εχει ο καθενας ελευθερια να γραφει οτι θελει, δεν ειπε καποιος το αντιθετο ...
    Οσο για την κοτα ...
    Μη φοβασε δεν παρεξηγιεμαι απο κατι τετοια, κι ας εχω προσεξει, με τα μεχρι τωρα posts μου να μην θιξω κανενα ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas16

    Χρήστο εγώ για τους γυιούς μου πληρώνω από τη μέρα που γεννήθηκαν και 9 μήνες πριν διάφορες εισφορές.
    Ακόμα και κάποιος που δεν εργάζετε πληρώνει φόρους μεχρι και στην αγορα ειδων πρώτης ανάγκης.

    Για την απορία΄, ε δε με πήραν και τα χρόνια μόνο 42
    Ειπες οτι πληρωνες για 42 χρονια και μου φανηκε λιγο υπερβολικο ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PALADIN
    Εγγραφή
    31/07/2002
    Μηνύματα
    112
    na po kai go ......o kaliteros tropos gia na se proseksoun sto dromo..sta fanaria oi dipla...ta koritsakia einai o eksis..kai to paratirisa apo 1o xeri....

    Forao kranos, moufan diatrito kalokairino me prostasies kai krokodeilo kai gantia...na deis gia pote se xazeuei o kosmos...

    FTOU SOU matia mou sigoura tha lene....apo tin alli pali....isos lene (re ti ne toutos??)

    opos kai na xei..travaei vlemata

    ARA: gia na kanete entiposi....panta kranos!
    OFTEN CHALLENGED

    NEVER BEATEN

  14. #59
    Θα συμφωνησω με τον Palladin.

    εντουραδικο κρανος...και μια μασκα με 3-d με γραφικα!!!!

    Γινετε να μην σε κοιταξουν στο φαναρι
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  15. #60
    Νέο μέλος Το avatar του/της dir
    Εγγραφή
    27/07/2002
    Μηνύματα
    8
    Χμμμμμ....

    120ΚΒ κειμένου και ελαφρύ "πάτημα" της διαλεκτικής στο λαιμό.
    Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι χάρηκα που είδα επιτέλους την περίφημη κότα να γράφεται σωστά και όχι σαν επιθετικό προσδιορισμό του οργάνου του Απόλλωνα

    Παλληκάρια, όσο χώρο και να καταναλώσουμε από το forum ανταλλάσσοντας απόψεις πάνω σ' αυτό το θέμα ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει και η υπερβολή. Ας μην ξεχνάμε και αυτό τον -συχωρεμένο πιά, όχι από ατύχημα, απλά από ηλικία- άγγλο μοτοσυκλετιστή που κυκλοφορούσε 40 χρόνια χωρίς κράνος επειδή θεωρούσε ότι η πολιτεία περιόριζε τις επιλογές του και την ελευθερία του.

    Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν χρειάζεται ΚΑΜΜΙΑ κοινωνιολογική ή φιλοσοφική επέκταση. Είναι πάρα πολύ απλό: Η κεφάλα μας είναι ΠΟΛΥ πιό μαλακή από τον δρόμο. Τελεία και παύλα. Δεν υπάρχει καμμία διάθεση για χώσιμο σε οποιονδήποτε και δεν χρειάζεται να γράφουμε υπό επίδραση πλεονάζουσας τεστοστερόνης. Στους δρόμους της Πατρίδας πρέπει να οδηγούμε συνεχώς σε άμυνα και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καλύτερη για την κεφάλα μας από το κράνος.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  2. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!! (συζήτηση)
    από div400 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 01:52
  3. ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΑΣ ???
    από bmour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2006, 00:07
  4. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΟΜΩΣ......
    από madtank στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 14:47
  5. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF